Здорова альтернатива

Чи актуальні сьогодні для суспільства дорогі, але якісні органічні продукти харчування?

Чи актуальні сьогодні для суспільства дорогі, але якісні органічні продукти харчування?

Про те, що навколо нас надто багато “хімії”, знають і говорять усі: і науковці, і медики, і звичайні громадяни. Нині ми використовуємо її для миття посуду, вікон, прання, чищення килимів тощо. Крім того, сьогодні вкрай рідко можна купити натуральні продукти, бо ті, що купуємо у супермаркетах, та й навіть на базарах, нашпиговані “хімією” –  всілякими консервантами, стимуляторами, ароматизаторами, підсилювачами смаку тощо. Аби зібрати хороший урожай, землю удобрюють мінеральними добривами синтетичного походження, рослини обробляють хімічними засобами для захисту від шкідників.
У тваринництві використовують гормони, антибіотики, стимулятори росту. Іншими словами, за що не візьмись, усюди “хімія”, яка з продуктами харчування потрапляє в організм людини. У результаті – дорослі, діти частіше хворіють, дедалі більше з’являється недуг, які важко піддаються лікуванню. Сьогодні “Пошта” запитує своїх читачів: чи актуальні сьогодні для суспільства дорогі, але якісні органічні продукти харчування?

Галина Стадник,
журналіст:

– Про актуальність я би радше не говорила. Важливим критерієм тут є доступність таких продуктів. Далеко не кожен українець може собі дозволити їх купувати, відповідно, як і за кордоном, адже це не дешеве задоволення. Якщо такі продукти випадає споживати, то батьки їх переважно віддають своїм дітям, усвідомлюючи користь продукту. Водночас, на моє переконання, органічних продуктів, екологічно чистих в Україні, на жаль, немає. Навіть продукти з власного городу викликають певні сумніви, бо українці вже давно забули, що таке натуральні добрива, а земля перенасичена хімікатами, внаслідок пострадянської безгосподарності.

Наталка Шпот,
директор e-design:

– Для мене можливість придбати органічні продукти та гарантія їх екологічності дуже важливі, оскільки спосіб харчування та якість продуктів напряму впливають на стан здоров’я, а з роками це стає особливо актуальним.  Збільшення кількості екологічних господарств в Україні, а особливо у нашому регіоні, на мою думку, повинно з часом впливати на загальний рівень якості продуктів, що надходять в торговельні мережі та заклади громадського харчування.

Святослав Шеремета,
заступник голови ЛКО НРУ:

– У цілому ставлення до генетично модифікованих продуктів негативне, бо важко говорити про позитивний вплив таких продуктів на організм людини. Наші діди й прадіди вживали екологічно чисту їжу, вони споживали овочі та фрукти, вирощені власними руками на своїх полях та городах. Проте є один позитив: наразі генетично модифіковані продукти не набули поширення в Україні. І ми унікальні в тому, що можемо стати однією з небагатьох країн у світі, де вирощують та експортують екологічно чисті продукти на світові ринки.

Мар’яна Булгакова,
провідний юрисконсульт МБО “Екологія – Право – Людина”:

– Якісні та корисні органічні продукти необхідні, інша справа, що дивним видається питання про те, що, якщо вони органічні, то обов’язково дорогі. У Європі та інших розвинутих країнах, де ринок переповнений неорганічними продуктами, а попит на органічні – росте, а в Україні завжди були наявними ці продукти, необхідний потенціал та передумови для їх виробництва. В нас наявні ресурси для переходу на органічне ведення сільського господарства, Україна має чорноземи, яким немає аналогів у світі. Проблема в тому, що в нас відсутнє законодавство, яке регулювало б органічний ринок. Розроблено лише проект Закону “Про органічне виробництво”. Є потреба в регламентуванні на національному рівні умов матеріальної та інформаційної підтримки в період переходу агровиробників на органічне ведення рослинництва. Доречно передбачити у законодавстві держсприяння формуванню невеликих ферм, які дотримуватимуться встановлених в ЄС вимог до продукції тваринництва. Існують також Правила ЄС, низка постанов, прийнятих Радою Європи, що встановлюють мінімальні вимоги до органічного сільського господарства. Є думка, що для пришвидшення розвитку органічного сільського господарства в Україні потрібно законодавчо закріпити протекціоністські заходи: підвищити мито на ввезення хімічних добрив; запровадити преміювання за зменшення використання хімічних та мінеральних добрив; виділити кошти на розвиток організованих ринків органічної продукції...

Лідія Мельник,
музикознавець, журналіст, доцент Львівської національної музичної академії:

– Я дуже позитивно ставлюся до появи органічних продуктів на лядах наших магазинів, хоч уже й чую  хор обурених голосів із категорії вічно не вдоволених громадян про те, що, мовляв, і на дешеві харчі грошей брак. У людини має бути вибір, якщо вона хоче здорово й повноцінно харчуватися. Інша річ, чи й справді відповідатиме якість цих продуктів заявленій. Із досвіду свого тривалого перебування в Німеччині, де так звані біовідділи вже давно є в кожному супермаркеті, знаю, що після кількох експертиз навіть добропорядні німці почали сумніватися в їх “біологічності”. Здоровою альтернативою я певний час вважала базарні продукти, яких бідолашний Євросоюз позбавлений уже давно, але щодо них не маємо сьогодні майже жодних гарантій свіжості чи дотримання гігієни. Тому з органічних продуктів мене цікавив би передовсім м’ясо-молочний асортимент.

Богдан Кук,
депутат Львівської обласної ради:

– Є дуже багато людей, які готові вживати в їжу продукти місцевого виробника без ГМО. Але чи кожна людина матиме змогу купувати ці продукти? Звичайно, що ні. Практика проживання в районах свідчить, що дуже багато наших людей сьогодні виживають з того, що самі вирощують у підсобних господарствах екологічно чисті овочі, утримують і птахів, і свиней, і корів. Треба передусім  припинити завезення низькоякісних продуктів із-за закордону, а більше звертатися до місцевих виробників. Треба переймати європейський досвід, коли протягом усієї зими фрукти й овочі зберігаються у великих сховищах і не псуються. А ми їмо польські, китайські продукти невідомого походження, які переважають наші продукти лише тому, що в тих країнах існує фінансова підтримка з боку держави і налагоджена система зберігання. Якщо сьогодні над тим попрацюємо, то і наша продукція стане конкурентною і якіснішою. Чому овочі і фрукти стають дорожчими під весну? Бо найбільша проблема у нас зі зберіганням овочів і фруктів. У цьому питанні потрібна централізована допомога держави.  

 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6941 / 4.14MB / SQL:{query_count}