“Не їсти один одного…”

Від чого маєте намір відмовитися на час посту?

Від чого маєте намір відмовитися на час посту?

Завтра, у неділю Прощення, християни проситимуть вибачення за всі провини і кривди, які зумисне чи мимохіть завдали один одному. А в понеділок розпочнеться велика духовна мандрівка до Світлого празника Христового Воскресіння – Великий піст. 

Піст у практиці Церкви існує віддавна. Але з часом кожна із конфесій встановила свою практику. Варто, однак, пам’ятати, що основна мета посту – духовна: належить постити від гріха, поганих звичок. У дні посту Церква зобов’язує відмовитися від участі в гучних забавах, танцях та інших подібних заходах. У дні посту насамперед потрібно утримуватись від лихих справ, думок, слів; зберігати погідність духу, внутрішній мир та радість. Або, як казав Іван Золотоустий, “не їсти людину”. Варто пам’ятати, що стриманість у їжі – це не дієта, не спосіб схуднути, а можливість заглибитись у духовне життя. 

Особливістю Великого посту є акцент на покаянні, на переосмисленні свого дотеперішнього життя, на очищенні від того, що заважає нам бути ближче до Бога і до ближнього. Тож через стриманість в їжі, відмову від того, що нас узалежнює (як-от спиртне, цигарки, навіть комп’ютер), чи того, що найбільше любимо (кава, солодощі, музика), приділяючи більше часу молитві, читанню Святого Письма та спілкуванню з близькими, ми намагаємося вийти з нього кращими.

Що стосується харчування, то тут настанови різняться. Православні традиційно наголошують на строгості посту. Приміром, у понеділок, середу і п’ятницю – один раз на день холодна їжа без олії, у вівторок і четвер – один раз на день гаряча їжа без олії, у суботу та неділю два рази на день можна споживати їжу з олією і виноградне вино (крім суботи Страсної седмиці). У Велику п’ятницю (3 травня) дозволяється тільки пити воду. У Велику суботу (4 травня) також бажано відмовитися від страв або ж трошки чогось з’їсти. На Благовіщеня (7 квітня) та Вербну неділю (28 квітня) можна їсти рибу. У Лазареву суботу (27 квітня) не можна споживати риби, але дозволено їсти ікру.

УГКЦ наголошує насамперед на духовній основі посту, на потребі духовного зростання. Щодо харчування рекомендують: в перший день посту і в Страсну п’ятницю – суворий піст, тобто належить утриматися від споживання продуктів і страв, що містять м’ясо, мають молочну основу, а також яєць. У інші тижні посту в понеділок, середу і п’ятницю слід відмовитися від продуктів і страв, що містять м’ясо. Так само і в Страсну суботу. В інші дні (вівторок, четвер, суботу і неділю) дозволені всі види продуктів і страви. Заохочується, щоб у перший та останній тижні посту в усі дні, крім неділі, утримуватись від продуктів та страв, що містять м’ясо, а в середу та п’ятницю – страв із молокопродуктів. Дотримуватись посту мають люди віком від 14 до 60 років. Звільняються від будь-якого посту хворі; ті, кому потрібне повноцінне харчування; люди після операції; жінки при надії, перед пологами та  ті, що ще годують грудьми; мандрівники; ті, хто важко працює; ті, хто харчується в громадських їдальнях чи в гостях і не має змоги вибору їжі; учні та студенти в період підготовки та складання іспитів чи сесій (коли організм потребує повноцінного харчування).

Сьогодні “Пошта” запитує своїх співрозмовників, від чого вони мають намір відмовитися на час посту? 


Олеся Домарадзька, засновник та директор галереї "Зелена канапа":

Анатолій Матвійчук, співак, поет, композитор:

- Відверто кажучи, не дотримуюся посту в сенсі утримання від певної їжі. Не маю для цього мотивації. Я віруюча людина, хоча не дотримуюся церковних практик. Таким є мій свідомий вибір. Проте напередодні Великодня обов'язково замислююсь про свою духовну чистоту. Намагаюся виправити поведінкові вади, самовдосконалитися. Мені здається, духовна суть посту є важливішою. - Піст - це нагадування про те, щоб людина була уважною до самої себе: не догоджала занадто своїй плоті, не тішила гординю, не дозволяла собі грішних думок. Гадаю, мені варто працювати саме над останнім: дуже важливо не допускати в собі ненависті, заздрості, злоби, насмішки, осудження... Здавалося б, звичайні повсякденні емоції, а як руйнують нас! Тому дотримуватись посту - це стояти на варті не тільки свого тіла, а насамперед душі! Над цим і працюватиму...

Андрій Сидор, директор "Дік Арт":

Степан Середа, головний лікар Львівського обласного лікарсько-фізкультурного диспансеру:

- Справа не в їжі, хоча намагаюсь обмежувати себе у цьому. Головне - це щоденна поведінка, спілкування з рідними та з іншими близькими людьми. Піст повинен стосуватися душі, серця. - Під час Великоднього посту однозначно у п'ятницю відмовлюся від їжі і різноманітних напоїв, окрім звичайної води. В інші дні їстиму здорову їжу, намагатимуся включати до раціону менше м'ясо-молочних продуктів, яєць, солодощів, гострих приправ. Наведу лад у духовній сфері. Про шкідливі звички взагалі мовчу.

Наталія Петришин, працівник духовно-пасторального відділу Українського католицького університету:

Zоряна, поп-рок співачка:

- Під час Великого посту маю намір відмовлятися не тільки від видимих речей (м'яса, музики), але й усіма силами та з Божою поміччю намагатися не кривдити словом чи ділом ближнього!
- Останнім часом я переосмислила своє ставлення до того, як харчуюсь. Їм більше каш, молочних продуктів, якщо м'ясо, то варене, більше зелені та менше хлібобулочних виробів.Під час посту я готова відмовитися від м'яса, а от шматочок риби на вечерю - це моє задоволення. Найголовніше - очистити свої думки від усього поганого і шукати гармонію у собі, чого всім і бажаю цієї весни!

Сергій Кіраль, начальник управління зовнішньоекономічних відносин та інвестицій Львівської міськради:

Наталія Мельник, журналіст:

- Під час посту готовий відмовитися від м'яса і розваг, хоча не впевнений, що вийде не вживати м'яса, оскільки займаюся спортом (ходжу в зал), а м'ясо - це джерело протеїнів... Проте все ж спробую менше їсти...
- Під час Великого посту я планую відмовитися від соціальних мереж, бо знаю, що витрачаю на них занадто багато часу. А піст якраз і стане стимулом  зменшити свою залежність від інтернету.Звісно, в цей час намагатимусь не їсти м'яса, вживати менше борошняних виробів і солодкого - це те, що я найбільше люблю. А ще хотілось би замінити кіно та музику книжками, однак не впевнена, що вдасться постійно так робити. А взагалі, в ідеалі за ці сорок днів хотілося б помиритися з тими, з ким давно не спілкуюся...

Ігор Скленар, доцент кафедри теорїі і практики журналістики ЛНУ ім. І. Франка:

 
- На час Великого посту вважаю за необхідне для себе відмовитися від слухання музики, участі у гучних забавах, обмежити себе  у ласуванні солодощами, уникати суперечок та конфліктів, а також користуватися комп'ютером лише в робочою метою, зокрема, мінімально користуватися фейсбук-сторінкою. 

 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.6801 / 4.18MB / SQL:{query_count}