Старт у гонці за дипломами…

На вашу думку, вища освіта конче потрібна, аби реалізуватися в житті?

На вашу думку, вища освіта конче потрібна, аби реалізуватися в житті?

Сьогодні закінчується реєстрація охочих пройти цього року зовнішнє незалежне оцінювання. Незабаром оголосять статистику і назвуть кількість учасників. Нема сумніву, що більшість випускників середніх шкіл намагатимуться вступити до вищого навчального закладу, аби мати відповідну освіту. Але ніхто з них не замислюється над тим, що знайти роботу після його завершення стає щораз важче і щораз більше молодих людей з дипломами працюють не за фахом, на здобуття якого витратили шість років, у той час як попит на людей робітничих професій на ринку праці підвищується... 

У нашому світосприйнятті міцно засіло уявлення про “бамажку”, без якої ти відомо хто, а також те, що заробляти на життя працею своїх рук щонайменше не престижно… Багато хто аргументує свій вибір спеціальності зарплатою, однак у більшості дипломованих бюджетників вона значно нижча, аніж у кваліфікованих робітників. Висококласний спеціаліст-будівельник без проблем знайде роботу чи в Україні, а чи за кордоном. 

Багато говорять про інформаційне суспільство і еру високих технологій, проте забувають, що один із найбільш успішних людей в цій галузі – Стів Джобс – навіть не закінчив коледжу…

Сьогодні “Пошта” запитує своїх співрозмовників, чи, на їхню думку, вища освіта конче потрібна, аби реалізуватися в житті. 

Володимир Зуб, начальник управління охорони здоров'я Львівської міськради:

Андрій Худо, бізнесмен:

- Освіта необхідна будь-якій людині. Без неї на сучасному етапі досягти  якихось вершин дуже важко. Сучасна освіта узагальнює досвід багатьох поколінь. Людина, яка хоче вчитися і мати знання, може прочитати будь-яке джерело, незалежно від того, написане воно мовою оригіналу чи перекладене. Здобуваючи освіту, ми збагачуємося, це дозволяє нам рухатися кар'єрними щаблями... Коли я був хірургом, то більше цікавився роботою професійних хірургів і так розширював свій спектр знань та операцій. А коли почав займатися управлінською роботою, став учитися управління. Але де я отримав засади навчання? Звичайно, в університеті!Історія знає багато прикладів, коли люди, які, хоч і не закінчували університетів, багато чого досягли в житті. Вони унікальні. Зараз таких майже немає... - Як на мене, вища освіта є конче потрібною, аби реалізуватися в житті. Cпробую пояснити чому: річ навіть не в самому дипломі, "корочці" і факті закінчення вишу. Адже час, який людина присвятила здобуванню вищої освіти, це не лише наука. Не варто применшувати сильний вплив на розвиток особистості середовища навчання. В ці роки у багатьох людей з'являються цікаві контакти, друзі, і це однозначно позитивно впливає на їхній розвиток.

Любов Янків-Вітковська, астрофізик, доцент Національного університету "Львівська політехніка":

Володимир Квурт, секретар Львівської міськради V скликання:

- На мою думку, для реалізації людини не обов'язково потрібна вища освіта. Важливо, щоб вона мала бажання робити те, що любить найбільше! Основне - людині треба дати фах, ремесло. Тому достатньо дитині здобути середню освіту і спеціальність. А для того, щоби вдосконалюватися, бути на тому чи тому професійному рівні, потрібно мати  вищу освіту. Якщо ж людина, до прикладу, чудовий кухар, тесля, чи кранівник і задоволена своєю працею, то вища освіта - змарнований час і дарма витрачені гроші. Знаю чудових садівників, будівельників, які, не маючи вищої освіти,  заробляють солідні гроші і працюють для душі. У світі чимало таких прикладів. - Найкращим університетом і учителем є життя! Саме воно щодня навчає нас випробуваннями та можливостями, а згодом підкидає ключі до успіху... Тож надзвичайно важливо спіймати шанс, аби роздивитися нове і стати першим. Насправді немає перешкод для людини, що має мету і готова присвятити себе мрії. А вища освіта як сходинка, обсяг знань, інформації, зв'язків у обраному керунку є, звичайно, не конче потрібною, але бажаною передумовою того, аби стати успішним. Обов'язковою умовою вона стає й там, де без документа про вищу освіту неможливо розпочати свій шлях до самореалізації

Лілія Шутяк, літературний критик, викладач:

Марк Зархін, президент Гільдії рестораторів Львова:

-  Сьогодні вища освіта, на жаль, не слугує запорукою успіху в житті. Для того, щоб досягти бажаного, над собою потрібно багато працювати, постійно самовдосконалюватися. Вища освіта навчить вас заробляти на хліб, а самоосвіта - на масло. В університеті студентам дають поштовх, напрям руху. І якщо їм справді цікава та чи та спеціальність, вони будуть робити все для того, аби стати добрим спеціалістом. Інше питання, що багато роботодавців не наймають без вищої освіти... У будь-якому випадку для молодої людини найважливішими є два моменти: досвід і навички роботи. А здобути їх ви маєте усі можливості саме під час навчання в університеті. - Я знаю цілу купу недолугих докторів наук та професорів. Тому вважаю, що не тільки освіта відіграє роль у статусі людини. Адже є багато людей, які походять зі села, не мають доброї базової освіти, але потім стають успішними. Це як у математиці: необхідні достатні умови. Звісно, якщо людина хоче досягти вагомих результатів, мусить мати освіту. Але це не безумовний фактор - щоб людина була інтелігентною, не кажучи вже про якісь особисті досягнення. На жаль, наша освіта не дуже хороша, корумпована, рівень викладання вимагає кращого та й програми розроблені не на дуже високому рівні. 

Любко Дереш, письменник:

Мар'яна Нартікова, завідувач Львівського обласного центру дитячої психотерапії та сімейного консультування:

- Тепер ми вважаємо, що успіх в житті означає передусім рівень доходів. І в цьому відношенні легко дійти висновку, що освіта не потрібна. В українському медіапросторі досить прикладів, які це підтверджують. Утім гроші - далеко не першорядна ознака успішного життя. На жаль, сучасна освіта теж не дає розуміння того, що означає "успішне життя", і пропонує речі, які приносять лише зовнішнє задоволення: добру професію, певний рівень культури і статус у суспільстві. Однак бачимо багато людей, котрі начебто мають і освіту, і кар'єру, і визнання, однак їхнє життя не приносить їм задоволення внутрішнього, більш глибокого. Серед психологів відомий факт, що найбільш фрустрованими є клієнти, котрі, так би мовити, відбулись, реалізувалися в професійному плані. Вони вже опинилися на вершині і побачили, що їх здобутки виявилися не такими привабливими, як виглядали спочатку. Таким чином, справді важливе запитання таке: що означає "успішне життя"? Коли ми дамо собі відповідь на нього, стане зрозуміло, яка освіта нам потрібна насправді. - Типовою помилкою теперішніх батьків є те, що кінцевою метою випускника вони бачать вступ до вишу. Однак рідко хто із них замислюється над тим, чи те, чого він навчиться, прогодує його в майбутньому. Це стосується здебільшого престижних, а тому найдорожчих факультетів. У мене питання до батьків: навіщо витрачати такі гроші, якщо дитина не має здібностей і перспективи працевлаштування?! Можна, наприклад, закінчити технікум, сісти шити і бути потрібним, реалізованим та щасливим, бо це твій рівень можливостей, амбіцій, ти їх задовольняєш, аніж мати диплом про вищу освіту і прикласти його до чола.Фах потрібно обирати, зважаючи на можливість працевлаштування, і заробляти на життя, забезпечувати себе матеріально. А в нас навпаки: вибирають місце, де вчитися, а тоді виявляється, що економістів, бухгалтерів, фахівців з міжнародних відносин, юристів багато, а звернутися нема до кого...  Молода людина повинна реально дивитися на життя: воно довге, треба їсти-пити, у щось одягатися, десь жити. На жаль, нинішні випускники часто не мають уявлення про професії. А якщо зважити, що багато батьків на заробітках, то діти  навіть не уявляють, як ті гроші заробляються.

Дмитро Іванов, ІТ-спеціаліст, співзасновник компанії "Unkur Solutions":

Отар Довженко, викладач Школи журналіcтики Українського католицького університету:

- Успіх - це результат досвіду і докладених зусиль. На мою думку, не є важливим те, яким чином здобуті знання: відвідуванням лекцій в університеті, самоосвітою чи практикою на підприємстві.Останнім часом формат освіти змінюється: набувають популярності такі проекти, як онлайн-навчання, Coursera та Udacity. Різниця між університетами і самоосвітою стирається. Але є галузі, де успіх без освіти неможливий, - ті, що вимагають підтвердження кваліфікації навчальним закладом, практики. Наприклад, медична і освітня сфери, хімічна промисловість.Вплив традиційної освіти на успішність людини залежить від обраної нею спеціальності, у світі він слабшає з кожним роком. - Розрізняймо освіту: зміни в особистості, здобуті внаслідок навчання, і "корочку" - диплом, який можна купити або отримати за красиві очі. Диплом поступово стає рудиментом, бо роботодавці чудово знають про якість української освіти і про те, що "корочка" не гарантує наявності знань і навичок. Тому розумний працедавець не питає про диплом, а перевіряє реальну кваліфікацію. З іншого боку, людина, яка не здобула вищої освіти, повинна компенсувати брак знань потужною самоосвітою. Знаю людей, які це зробили, і є, попри відсутність "корочки", справжніми професіоналами. А є й такі, що досягли успіху в бізнесі чи державному управлінні, але те, що вони не слухали лекцій у вишах і нічим це не компенсували, дуже відчувається.

 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9313 / 4.23MB / SQL:{query_count}