“В єдності – сила народу!..”

Наскільки важливо відзначати День Соборності України і чим він є для вас особисто? 

Наскільки важливо відзначати День Соборності України і чим він є для вас особисто? 

Сьогодні, 22 січня, у День проголошення Акту Злуки Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки, що відбулось у 1919-му, українці відзначають День Соборності. 

Вперше урочисте святкування цієї дати відбулося на 20-річницю – 22 січня 1939-го у Карпатській Україні (м. Хуст). 

Це була не просто маніфестація, а найбільша за 20 років перебування краю в складі Чехословаччини масова акція місцевого населення за участі майже 30 тисяч люду.

 “Живий ланцюг” 21 січня 1990-го, приурочений до цієї події, поєднав Львів і Київ та став нагодою для більшості українців відчути себе єдиним народом, що прагне державності та незалежності.

Офіційно в Україні День Соборності почали відзначати з 1999 року. Це свято було запроваджене, “…враховуючи велике політичне та історичне значення об’єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки для утворення єдиної (соборної) української держави…”, згідно з указом Президента України “Про День соборності України” від 21 січня 1999 року.

У цей день прийнято згадувати й іншу подію, яка відбулась роком раніше (22 січня 1918-го) – а саме прийняття IV Універсалу Української Центральної Ради, яким проголошувалася повна незалежність УНР.

30 грудня 2011 року своїм указом Президент України Віктор Янукович скасував День Соборності, запровадивши, натомість, День Соборності та Свободи України. Однак у свідомості українців воно так і залишилося Днем Соборності, чи, як його ще називають, – Днем Злуки.

Учора з нагоди свята у Львівському національному академічному театрі опери та балету ім. С. Крушельницької була організована урочиста академія. А нині у Львові відбудеться покладання квітів до могил діячів ЗУНР, Меморіалів воїнів УГА та Українських січових стрільців.

О пів на другу на пероні головного залізничного вокзалу Львова молодь зустріне пасажирів потяга №111 Харків – Львів синьо-жовтими стрічками, вітальними листівками та півтисячею пампухів.

Ближче до вечора, о 17.00, біля пам’ятника Т. Шевченку відбудеться Віче громадських організацій.

Сьогодні “Пошта” запитує своїх співрозмовників, наскільки важливо відзначати День Соборності України і чим він є для них особисто? 

Микола Литвин, доктор історичних наук:

Тетяна Донець, народний депутат України: 

- День Соборності важливо відзначати, бо єднання є нашою вічною українською проблемою. Цей процес і досі не завершений - про духовну, територіальну, історичну та політичну єдність можна хіба мріяти. Її ще наразі немає, але цього потрібно прагнути. Водночас не треба говорити, що є різні українські землі, ментальності, бо є один великий етнічний терен, а є політики, які розігрують карту двох-трьох Україн. Соборність має кілька вимірів. У плані духовному, на жаль, ми роз'єднані церквами. Політично ми також роз'єднані, адже при владі - різновекторні політичні партії. А ще, на жаль, частина етнічних українських земель залишилася поза межами державної території, вони також потребують культурної та духовної підтримки на державному, ментальному чи особистісному рівнях. Маю на увазі Кубань, Берестейщину, Холмщину, Підляшшя. Чим для мене є цей день? Я особисто віднайшов Акт Злуки 14 чи 15 січня 1990-го, коли працював у Центральному державному архіві Жовтневої революції. Тому для мене цей документ є рідним, близьким, який до того ж визначив мій науковий шлях. Невдовзі з'явилися етапні для мене книги про січове стрілецтво, ЗУНР та українсько-польську війну. - День Соборності України - одне з небагатьох питомо українських свят в календарі. День, в який мрія українців про неподільну, єдину державу стала реальністю. На мій погляд, цей день є фундаментом сучасного свята Незалежності України.

Володимир Квурт, секретар Львівської міськради V скликання:

Ігор Коліушко, голова правління Центру політико-правових реформ:

- Сьогодні, коли країну роздирають жадібність та амбіції еліти, неспроможної творити державу, в час підмінених ідеалів і тотального розчарування потрібно відроджувати в пам'яті історичні перемоги, приклади надзусиль, віри у велике майбутнє України, розуміння сили єднання! Акт Злуки, прагнення Великої України - зразок дій, на яких повинні виростати нові лідери, що не стануть обмінювати інтереси країни на владні крісла та власні статки!Нехай же води Збруча втоплять зневіру в успішному майбутньому європейської держави! І нехай, попри розмаїття політичних партій та ідеологій, нас об'єднує український патріотизм і Україна! - День Соборності - це не велике свято, а важлива для України історична дата. По-перше, вона нагадує нам про боротьбу наших дідів і прадідів за об'єднання українських земель в одну велику суверенну державу. По-друге, це добрий привід пригадати собі, що й нині саме від українсько-українського порозуміння залежить наше майбутнє: чи збережемо і чи примножимо ми отриману завдяки зусиллям наших предків Українську державу, мову, культуру, повагу інших націй. Без цього кожен українець ніколи не почуватиметься безпечно і щасливо. Саме про це варто думати в День Соборності усім, насамперед українським політикам.

Андрій Заліско, співак, заслужений артист України:

Тарас Тимо, викладач богослов'я Українського католицького університету:

- На мій погляд, цей день треба відзначати на всеукраїнському рівні, бо це велике свято для України - возз'єднання Української Народної Республіки і Західноукраїнської Народної Республіки.Після Дня Незалежності це найбільше державне свято! Хоча впевнений, що більшості керівників нашої держави, судячи з їхніх дій та законів, байдуже до Соборності чи Незалежності своєї країни. На жаль... - Думаю, що День Соборності зараз дуже важливий з огляду на намагання політиків розділити країну. Звичайно, cхід-південь України значно відрізняється від заходу-центру. Однак такі самі різниці існують у більшості країн Європи. Проблема не в різницях, а в тому, що центральна влада як мінімум недієва або просто корислива і пильнує лише свої інтереси. Думаю, що День Соборності - добра нагода осмислити єдність України, порушити цю тему в суспільстві і щось для цього зробити. Треба усвідомити, що країна одна, а розділяють її недоброзичливці.

Назар Савко, співак:

Ірина Магдиш, блогер:

- Більш важливим особисто для мене є саме поняття соборності, аніж цей день. Адже воно символізує постійну боротьбу українського народу за об'єднання і свободу. І це не тільки ЗУНР і УНР. Це тягнеться ще з часів Хмельницького, коли Україна була під гнітом інших держав. І боротьба ця триває. А все тому, що ми завжди були занадто лояльні до інших народів. Час їх всіх викреслити з нашої "програми лояльності" і почати поважати та любити своє. - Соборність є наразі тільки гаслом. Вона нічим не підкріплена - ні економічно, ні ідеологічно, ні ментально. Тому святкувати по-справжньому можна буде тільки тоді, коли ця соборність набуде реального змісту і сенсу для кожного з нас. 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7949 / 4.19MB / SQL:{query_count}