Табу на куріння: необхідність чи дискримінація?

Чи вірите Ви у те, що кафе, бари та ресторани звільняться від тютюнового диму?

Чи вірите Ви у те, що кафе, бари та ресторани звільняться від тютюнового диму?

Усім відомо, що пасивне куріння згубно впливає на здоров’я і є причиною виникнення бронхітів, пневмоній, приступів астми, інфекцій середнього вуха, серцево-судинних та неврологічних ускладнень. 

За статистикою, 68% українців зазнають негативного впливу вторинного диму в кафе, барах та ресторанах. У багатьох країнах світу заборонено куріння у закладах харчування. Навіть більше, фахівці наголошують, що закони, які забороняють куріння, рятують життя насамперед персоналу закладів харчування. 

Така практика чекає і на Україну. 16 грудня набирає чинності закон, що збільшує перелік місць, у яких не можна палити. Куріння заборонять зокрема у кнайпах і ресторанах. Невдовзі відвідувачі таких закладів не хвилюватимуться, що їхній одяг пропахне сигаретним димом, адже, згідно з законом, у кафе та ресторанах більше не буде ні попільничок, ні залів для курців.      

Сьогодні “Пошта” запитує у своїх читачів, чи вірять вони в те, що кафе, бари та ресторани звільняться від тютюнового диму?

Ігор Герич, професор хірургії Львівського медуніверситету ім. Д. Галицького:

Остап Процик, директор чоловічого журналу "Егоїст":

- У те, що кафе, бари та ресторани звільняться від тютюнового диму, вірю. Але питання: за чий кошт? На жаль, це дискримінаційний захід, який, покращуючи загальну ситуацію, утискає права людей, залежних від нікотину, і не дає їм права чи можливості вибору.Набагато вірогіднішим є те, що заборона куріння зменшить кількість відвідувачів кафе, барів та ресторанів і суттєво не вплине на поширення тютюнопаління.  - Не можу сказати, що не погоджуюся з цим. На жаль, у нашій країні якогось позитивного результату можна досягти лише методами тотальної заборони, яку потім упродовж певного часу треба послаблювати. У пристойних ресторанах світу не палять. Те саме стосується і, наприклад,  кав'ярень. Не бачу нічого поганого в палінні у пабах чи клубах. Публіка там переважно відповідна, пасивних курців у таких закладах не багато. Проте часткова заборона чогось в Україні - це одразу поле для махінацій, тому заборонити куріння в усіх громадських місцях - правильно. Іншим питанням є наявність відведених для куріння місць. Вони теж необхідні, адже, за їх відсутності, заборона стає не просто боротьбою за здоров'я, але й утиском прав людей, які палять.

Сергій Дзядик, голова коаліції громадських організацій "За вільний від тютюнового диму Львів":

Божена Городницька, журналіст, дизайнер:

- Я вірю в те, що кафе, бари, ресторани  у нашому місті звільняться від тютюнового диму. І це буде дуже великим кроком вперед. Наші ресторатори створили міф про те, що заборона палити в їхніх закладах зменшить прибуток. Проте досвід європейських країн доводить, що в такому випадку дохід збільшується приблизно на 3-5 %. Це відбувається завдяки тому, що у заклади починають ходити сім'ї із дітьми, які в прокурені зали приходити не могли. Бізнес таким чином виграє.Відмова закладів громадського харчування від тютюнового диму буде  кроком України вперед, кроком до розвитку громадянського суспільства. - Я взагалі не розумію, нащо впадати у крайнощі? В цивілізованих країнах у ресторанах є зали для курців та не курців, і всі задоволені. Мене більше дратує те, що люди ходять вулицями із цигарками в зубах. Йдеш на роботу, а перед тобою вуйко смалить якусь смердючу махорку. І хоч вмри, бо йде він в ногу з тобою і в той самий бік. Не раз мене зачіпали запаленою cигарету, скажімо, по руці чи плечу. Відчуття малоприємне.Але ніде куріння не заважає так, як у маршрутках. Водії зовсім не дивляться, що в салоні часто сидять діти, або вагітні жінки, яких і так нудить. А тут ще й  водії свої "Прилуки" смалять. А спробуй зверни увагу, то смороду буде більше, ніж від цигарки...Щодо куріння в громадських місцях, то це взагалі смішно. Нехай спершу ті, хто штрафуватиме, кинуть палити. Бо, часом, стоїш на зупинці, а поруч димить міліція. Ото я уявляю, як вони докурюють, гасять цигарку і йдуть штрафувати тих, хто поруч ще палить. 

Олег Дворянин, музикант:

Маріанна Фіртка, ведуча на радіо "Львівська хвиля":

- Дуже хотілося б вірити у те, що бари, ресторани та кафе звільняться від тютюнового диму. Адже навіть у тих закладах відпочинку й харчування, де є місця для курців і некурців, часто прокурені обидва зали. Обідати у такому місці не дуже хочеться. Зараз у Львові є багато закладів, у яких не передбачені місця для курців, і, щоб затягнутися сигаретою, доводиться виходити на вулицю. Але не бачу в цьому жодної проблеми, хоч сам є курцем.  - Думаю, що бари та ресторани від тютюнового диму звільняться, і це добре. Проте, як наслідок, ресторатори втратять частину відвідувачів. Клієнти-курці блукатимуть містом, шукаючи заклади, у яких можна курити. Сумними очима зазиратимуть вони у вікна переповнених кафе і йтимуть палити кудись у парк. Але це триватиме недовго.З часом всі змиряться і навчаться, посидівши трішки за столиком, виходити курити на вулицю. Все повернеться на круги свої. Один мій товариш  часто їздить до Америки (начебто, країну вседозволеності) та розповідає історії про нічні клуби та  кав'ярні, у яких не курять. І якось же люди там живуть! Інший момент - користь для курця. Якщо не можна палити в закладі, якось менше й хочеться. От, наприклад, взимку кожен двічі подумає перед тим, як вийти на мороз заради цигарки. Може зрозуміють, що можуть і без цього?

Дем'ян Данилюк, громадський активіст:

Павло Паламарчук, фотограф, кореспондент "Газети по-українськи" і затятий курець:

- У Львові є заклади, у яких з дня відкриття не дозволялося курити. Мабуть, якщо ресторація хороша, має концепцію і, найголов­ніше, якщо її власники розуміють, що курці сидять довго, але замовляють мало, бо мають сигарети, їй не потрібні "зали для курців". Окрім того, заклад, у якому не палять, суттєво економить на встановленні витяжки. Куріння - це не те, заради чого люди ідуть в якесь певне місце. Ніхто ж не пропонує: "Привіт, а давай ввечері підемо покуримо у тому чи іншому кафе".Якщо державні органи проконтролюють це так само, як і заборону реклами тютюнової продукції, то, мабуть, заклади звільняться від диму. - Варіант, що всі ті заклади звільняться від куріння, можливий. Правда, щодо барів маю сумніви. Люди там випивають, а якщо ти курець, то, само собою, і палити хочеться. Із тим, що паління - зло, погоджуюся. Але є люди, які курять свідомо, тому тотальна його заборона є порушенням їх прав. Правильним було б створення у барах, ресторанах окремих залів для курців, як це є за кордоном. Коли згадую про заборону куріння в громадських місцях, одразу спадає на думку, що хтось на цьому добре зароблятиме. Свідомі люди знають хто. І штрафуватимуть курців злісно! Хоча за правилами мають бути спеціально відведені місця для куріння, сумніваюся, що такі створять.

Григорій Семенчук, поет:

 
- Я думаю, що ця заборона має позитивні моменти. Це практика толерантності щодо тих, хто не палить. Проте мені здається, що, як і будь-якою більш-менш добре прописаною ініціативою, цією також маніпулюватимуть, насамперед представники правоохоронних органів, які у нашій країні отримують усе більше шансів здійснювати тиск на простих громадян, бізнесменів, активістів. Тому варто міняти не закони, а виконавців.  

 

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.6892 / 4.2MB / SQL:{query_count}