Наші охоронці

На вашу думку, що сьогодні варто змінити в роботі міліції, аби українці довіряли їй?

На вашу думку, що сьогодні варто змінити в роботі міліції, аби українці довіряли їй?

Галина Терещук, власний кореспондент Радіо Свобода у Львівській області:

Олексій Баганець, екс-прокурор Львівщини, почесний президент адвокатської компанії:

- Якщо бути дуже лаконічною, то докорінно потрібно змінити ситуацію в державі, взяти за приклад реформування міліції в Грузії і навести лад у всьому за короткий термін.Допоки корупція в державі на найвищому щаблі влади, допоки все "дахується" і панує вседозволеність, допоки закони діють для різних верств населення по-різному, доти нічого докорінно не зміниться у правоохоронних органах і не лише. Бо міліція - це залежна інституція, бо кожен недолугий парламентар або чиновничок, грубо порушуючи Правила дорожнього руху, дозволяє собі ще й "писок дерти" на даїшника. А як тут боротися? Якщо ж говорити про загальні речі, то бодай вже потрібно оте радянське дике слово "міліція" замінити на "поліція". Люди повинні отримувати вищі зарплати, щоб не всі були падкі на хабарі (бо є нормальні працівники у правоохоронних органах). За злочини з боку правоохоронців покарання має бути дуже суворе - без права роботи в органах, якби та влада не змінювалась. Повинен бути контроль із боку громадськості, ретельний відбір на роботу в правоохоронні органи. Бо нині, мені видається, людина з найвищими рисами моралі, потрапивши у реалії служби, зміниться або ж просто звільниться звідти.Важко повернути довіру, коли її ніколи й не було у суспільства. Але це цілком можливо - була б на те воля громадян України, які сказали б: "Досить такої ситуації в державі!" - Тут усе дуже просто. Передусім варто забезпечити правильний підбір, розстановку і виховання кадрів. Щоб на керівні посади в органи внутрішніх справ приходили не просто представники тієї чи іншої політичної сили, готові служити їй за будь-яку ціну, а чесні, принципові та професійно підготовлені люди. Вони мають бути здатними очолювати той чи той напрямок міліції, перебуваючи на посаді. Щоб вони могли розслідувати, розкривати злочини і встановлювати істину в справі у рамках повноважень, які надають їм Конституція і кримінально-процесуальне законодавство України. А також, щоб їхні дії відповідали положенням Європейської конвенції з прав людини.Другою вимогою є те, що вже давно необхідно було скоротити ті штати органів внутрішніх справ, які дублюють одні одних. Залишитись повинні лише ті служби, від функціонування яких дійсно залежить стан дотримання законності в державі. А кошти від скорочення всіх тих служб, які розвели в МВС і в обласних апаратах внутрішніх справ, варто скерувати на місця, де рядові працівники міліції займаються забезпеченням громадського порядку, розслідуванням і розкриттям злочинів, а також профілактикою злочинності. Це два питання, які варто вирішити, і тоді, думаю, люди будуть довіряти міліції. 

Богдан Шкарада, екс-керівник міліції Львівщини, начальник служби безпеки одного з банків:

Євген Захаров, голова правління Української гельсинської спілки з прав людини:

- Міліція повинна бути більш відкритою і працювати не задля статистичних  показників, а задля іміджу. Тобто повинна працювати для людей і на людей! Бо в нас міліція фактично працює ще за старим радянським зразком - основним показником у них досі є статистика: головне, щоб було не вище, ніж минулого року. Натомість оцінювати результат їхньої роботи повинні самі ж громадяни. Певен: у міліції мають дослухатися до думок людей і зважати на те, що говорять про їхню роботу в суспільстві. Якщо погано, то розібратись, чому погано, в чому проблеми! Також украй важливо підвищувати культуру, професіоналізм і порядність працівників міліції. А головне - забрати звідти корупцію.  - Щоб українці довіряли міліції, вона має бути дружньо налаштованою до людей, щоб зник страх, який нині існує до її працівників - органу, який може завдати шкоди, тілесних ушкоджень. Сьогодні, на жаль, цей страх переважає очікування допомоги міліції.Щоб щось змінити, треба, щоб змінилися показники якості роботи міліції, оскільки вони далекі від того, аби мотивувати таке відношення до правоохоронців. Від міліції вимагають рівня розкриття злочинів не нижчого, аніж минулого року. Наприклад, має бути розкрита певна частина злочинів у певній сфері. І треба, щоб цей показний був виконаний, а якщо його немає, міліція починає фальсифікувати дані, щоб відзвітувати. І це зазвичай відбивається на людях. Це і треба змінити. Насправді роботу міліції належить оцінювати за ставленням людей до неї. Міліціонери мають стати більш людяними, спрямованими на допомогу.   

Олеся Галканова, керівник прес-служби театру ім. М. Заньковецької: 

Микола Сунгуровський, директор військових програм Центру Разумкова:

- Зі свого боку хочу зосередити увагу на деталях, які можуть видатися незначними, але важливими. Йдеться про зовнішній вигляд рядових працівників міліції. Отже, коли мовиться про захисника порядку, то в уяві постають герої кінострічок з ідеальними зачісками, відпрасованою формою та, звісно, бездоганними фізичними даними, які уміють спілкуватися і без жодних проблем захистять тебе. Погляньмо на українського захисника порядку, враховуючи кризу. Одяг (або ж форма) буває різним, у кращому випадку - без плям, у гіршому - пом'ята сорочка і штани "дореволюційного періоду", коли ще не знали про пральний порошок. Цікаво, наскільки залежить від міліціянта стан форми та її оновлення? Взуття: складається враження, що інколи напастоване. Фізична форма: більшість міліціонерів не нагадують мені героїв, які пробіжать кілька кілометрів без задишки і не мають проблем із серцем. І це ще не все. У інтернеті можна знайти безліч відеороликів про те, як "спілкуються" наші захисники. Це викликає сум. Виникає питання: чому наша міліція виглядає так? Можливо, не має бажання доглядати себе або ж, навпаки, бажання є, а можливості немає? Вірю, що наші правоохоронці отримають шанс бути досконалими в усьому, самі працівники дбатимуть про те, щоб достойно представляти Закон на вулицях міст і сіл. У будь-якому випадку професія, яку вважають однією з найнебезпечніших, передбачає гарний вигляд, адже це одне з правил комунікації. Хлопці, ми хочемо у вас закохуватися!..
- Тут річ не лише в міліції. Питання варто вирішувати комплексно: зміни мають відбутися в державі, у міліції і серед самих громадян. Людям слід підвищувати свою культуру, зокрема й політичну, яка стосується взаємодії громадян із державними органами. Країні загалом належить провести докорінні зміни. Варто зменшити кількість держорганів та підвищити їх ефективність. Головне, що нині стримує підвищення ефективності, - це існування корупції. Поки держава не боротиметься з цим явищем, очікувати появи довіри громадян до правоохоронців марна справа. Також слід змінювати й законодавчу базу діяльності цих органів. Маємо досить великий комплекс питань, але усім слід діяти разом. Міліції необхідно підвищувати професіоналізм своїх працівників, хоча б дотримуватися законів, у яких прописані їхні права та обов'язки із захисту передусім громадян, а не державного апарату.

Андрій Котельник, боксер:

Олег Мицик, адвокат:

- Мені важко відповісти, що саме варто змінити в роботі міліції, бо вважаю, що це просто нереально. Скажу так: їхню роботу змінити можливо, але нереально. А все через те, що треба починати з влади, а вже потім вести мову про міліцію. - Якби існував універсальний рецепт, то не існувало б такої складної проблеми. По-перше, міліція повинна стати відкритішою для суспільства, а її чиновники мають  хоча б робити вигляд, що реагують на громадську думку. Вони не повинні спілкуватися через прес-служби, а самі виходити в аудиторію на відверту дискусію. Саме рівень довіри до міліції у певному регіоні, встановлений у ході опитування громадської думки,  повинен хоч якось впливати на  призначення міліцейських чиновників чи призводити до їх зміщення.  По-друге, міліція повинна змінити принцип оцінки  своєї діяльності: перейти від оцінки роботи за "дутими" показниками розкриття злочинів до оцінки стану правопорядку в адміністративній одиниці. Я завжди наводжу приклад: 18 викрадених за ніч кришок каналізаційних люків  були обліковані міліціонерами як 18 розкритих крадіжок, що дозволило говорити про їх розкриття за той період на рівні 50%, хоча жодна з них розкрита не була! Сьогодні повернувся зі суду під враженнями  від справи, де людина перебуває під вартою за те, що сіла в чужий автомобіль. Зате облікували розкриття "угону", і тепер, якщо не "розкриють" викрадений "Мерседес", то знову буде 50 на 50 розкриття.По-третє, міліція повинна задекларувати, що підзвітна не уряду, а Закону. І у своїй діяльності має орієнтуватися на встановлення істини, а не на зміст вказівки зверху, як чинити у кожній справі, чи на потребу в покращенні показників своєї діяльності.   

Марія Флейчук, професор кафедри міжнародних економічних відносин Львівської комерційної академії:

 
- Насамперед, на мою думку, потрібно підвищити працівникам правоохоронних органів заробітну плату і посилити соціальний захист. Разом із тим необхідно підвищити рівень боротьби з корупцією у цій сфері. Варто вивчити та перейняти досвід країн, які успішно подолали корупцію в органах правопорядку, наприклад, досвід Грузії чи балтійських країн. Найперше потрібно зменшити можливість втручання працівників міліції у побутові справи та мінімалізувати їхній особистий контакт із громадянами, за винятком карних справ, особливо працівників ДАІ.Для цього належить запровадити систему "електрон­ного уряду", аби подання заяв, виписування штрафів тощо обходилися без особистого контакту з громадянами.   

 

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8621 / 4.24MB / SQL:{query_count}