Символ Великодня

Чи є у вашій родині традиція розписувати писанки?

Чи є у вашій родині традиція розписувати писанки?

 Уже не за горами найбільше християнське свято – Великдень, свято свят і торжество торжеств, день перемоги життя над смертю. Здавна в Україні одним із головних його символів є писанка.

І хоч традиція писанкарства, як кажуть культурологи, розпочалася ще у дохристиянську добу, а деякі із традиційних символів писанки знаходимо ще у трипільських орнаментах, саме органічне входження писанки у великодній контекст зберегло її до сьогодні. 

Яйце– це правічний символ воскресіння, народження нового життя, адже з нього, неживого, народжується живе. Здавна справжні писанки робили тільки на сирому, обов’язково заплідненому яйці, а кожен регіон, навіть кожна родина мали свої традиції. І як розросталося родинне дерево, як перепліталися його гілки, так і писанки набували нових кольорів, орнаментів та технік.

Сьогодні “Пошта” запитує читачів, чи є у їхніх родинах традиція розписувати писанки?

- Ми розписуємо писанки з дітьми. Я не професійна писанкарка і професійно це робити не вмію, тому ми зі синами беремо книжки і стараємося з їх допомогою намалювати гарні писанки.У нас в основному крашанки, які розмальовують хлопці. На писанках малюємо традиційно ті візерунки і символи, які знаємо. Ми пишемо писанки ближче до свят, бо не завжди нам виходить малювати їх у Великодній тиждень, тому робимо це найчастіше перед Вербною неділею.

Катерина Садова, дружина міського голови Львова:

 

Андрій Оліярник, працівник управління соцзахисту Львівської міської ради:

- Ми розписуємо писанки з дітьми. Я не професійна писанкарка і професійно це робити не вмію, тому ми зі синами беремо книжки і стараємося з їх допомогою намалювати гарні писанки.У нас в основному крашанки, які розмальовують хлопці. На писанках малюємо традиційно ті візерунки і символи, які знаємо. Ми пишемо писанки ближче до свят, бо не завжди нам виходить малювати їх у Великодній тиждень, тому робимо це найчастіше перед Вербною неділею. - Такої традиції у сім'ї немає. Останні спогади розфарбовування писанок ще зі шкільних років. Це справді гарна традиція, яка об'єднує родину. Це хороший спосіб розвивати у дітей творче мислення, дисциплінованість.

Оксана Куса, менеджер:

Наталя Іваничук, перекладач:

- Звичайно, у дитинстві ми писали яйця воском, фарбували у цибулинному відварі. Тепер, на жаль, традиції розмальовування писанок у нашій родині відійшли. Можливо, через брак часу, а можливо, причина криється у тому, що провідні технології пішли вперед - купив наклейки і за кілька хвилин маєш наче справжню крашанку. Їхній вибір стає все більший, існують навіть спеціальні недорогі набори, куди входять воскові олівці і кілька барвників. Намалював кілька ромбиків чи рисочок на гаряче зварене яйце, потім занурив у фарбу і - готово. - Ні, на жаль, не маємо такої традиції. Ніхто не навчив. Але писанок у хаті не бракує, здебільшого космацьких.Їх купують наші коломийські родичі і передають нам. Скільки писанок у нашій колекції - не знаю, бо не рахувала. Треба в тата запитати, то в його хаті. Але не одиниці - це точно, десятки. У нас є писанки ще з 60-х років.

Любов Галась, заступник голови правління обласного відділення Українського фонду культури, директор дитячого центру моди "Юніка":

Софія Федина, співачка:

- Звичай розмальовувати писанки у моїй сім'ї ще від дідів-прадідів. Ми робили писанки навіть тоді, коли це забороняли робити. Зараз традиції збереглися, особливо полюбляє це робити моя донька. Разом писачком наносимо віск, занурюємо у барвники. Окрім писанок, у сім'ї робимо крашанки, шкрабанки. Інколи використовуємо декоративні дерев'яні яйця, інколи малюнки наносимо на видуті вироби. На сам Великдень використовуємо здебільшого просто варені яйця, щоб їх можна було потім ще й використати, тобто з'їсти. - У певному розумінні є. Я ще змалку дуже любила розписувати писанки, навчилася цієї справи завдяки сусідці - онуці патріарха Димитрія. Відтоді щороку малювала як мінімум десять писанок і роздаровувала їх. Тепер не маю так багато часу, але от, наприклад, минулого року проводила майстер-клас з малювання писанок. Також брала участь у фестивалі "Лемківська писанка". Хочу навчитися розфарбовувати писанки різних регіонів.

 


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
6.3934 / 4.13MB / SQL:{query_count}