Захистити себе і близьких

Наскільки український споживач може захистити свої права?

Наскільки український споживач може захистити свої права?

Щороку 15 березня увесь світ відзначає День прав споживача. Саме в цей день у 1962 році президент США Джон Кеннеді проголосив на засіданні конгресу чотири основні права споживача: на безпеку, на інформацію, на вибір і право бути почутим. Пізніше до них додалися ще чотири: право на відшкодування збитків, на споживацьку освіту, на задоволення базових потреб і право на здорове навколишнє сере­довище.
Законодавством України також передбачено і гарантії якості товарів і послуг, які надаються громадянам, і можливість їх захисту. Тим не менше, за даними Харківського інституту соціальних досліджень, однією з найпоширеніших юридичних проблем, з якими зіштовхуються мешканці України, є порушення їх прав як споживачів (36,5%), пише “Укрінформ”. Багато українців досі не можуть отримати відповідь на запитання: “Що робити, якщо придбана річ виявилась неякісною, а продавець відмовляється її замінити чи повернути виплачені за неї гроші?”. Ще менше людей знають, куди звертатись, якщо вони потраплять у таку ситуацію?
У 50-ту річницю Всесвітнього дня захисту прав споживачів “Пошта” запитує читачів: Наскільки український споживач може захистити свої права?
 

Юлія Коломієць, офіс-менеджер:

Наталія Якимович, економіст:

- Якщо дивитися реально, в нашій державі не створені умови для справедливого відстоювання своїх прав в будь-якій ситуації, тим більше, якщо прагнеш захистити свої права як споживач. Це починаєш розуміти, коли особисто зіштовхнешся з такою ситуацією. Коли намагаєшся "тихо-мирно" вирішити проблему, знайти компроміс - то тебе відсилають так далеко, що й не знаєш, чи повернешся звідти. В даному випадку вихід один: треба бути хоч трохи юридично підкованим і час від часу заглядати в закони. Якщо бачиш пряме порушення хоч однієї статті, одразу потрібно створювати юридичний прецедент, у протилежному випадку постачальник товару (послуг) ніяк не відреагує. Хочеш відстояти свої права - звертайся до юриста, подавай до суду. Крім тебе самого, тобі ніхто не допоможе, тим більше держава.
-Якщо є права споживачів, то є і механізми їх захисту, інша справа, як ці механізми діють. На жаль, захистити свої права як споживача не просто, адже, маючи гарантії на той чи інший товар, чеки і таке інше, потрібно ще й докласти чимало зусиль та витратити багато часу, щоб тобі відшкодували збитки. Тому й виходить, що ми мусимо відвойовувати те, що належить нам по праву, а це принизливо. Багато хто бідкається, що потрапив у "споживчу" халепу, але це швидше від незнання, куди і до кого потрібно звертатися за захистом своїх прав.   

Сергій Трухімович, копірайтер:

Уляна Паньо, директор музейно-виставкового центру м. Калуша:

- Усе залежить від наміру людини. Якщо вона хоче себе захистити, то наполягатиме на своєму і отримає, чого прагне. З власного досвіду можу розповісти: купив переносний хард, що дуже швидко "полетів". Але була гарантія на товар, тому в магазині поміняли без зайвих слів. Щодо захисту своїх прав, то неприємних ситуацій не було. Трапляється, що купиш неякісну річ, наприклад взуття, але його гарантійний термін приблизно два тижні чи місяць, а взуття реально вистачає тільки на сезон. То просто наступного разу купуєш в іншому магазині. Тобто, в першу чергу слід бути пильним, перш ніж робити вибір: у кого купувати і що купувати. Ось це і є перший крок до захисту своїх прав. - Для того, щоб ми почали реально захищати свої права, нас мусять ще трохи "притиснути". Бо ми ще не готові боротися, а завжди шукаємо способів уникнути конфліктів. До того ж, щоб захищати свої права, треба мати час. Людина, яка працює, мусить відпрошуватися з роботи чи брати якісь звільнення. І ще - тотальне використання виробниками продуктів неякісних та невідповідних складових. Тож потрібно говорити про системну кризу, а не тільки споживчу. 

Оксана Кадикало, продавець:

Артем Чех, письменник:

- Звичайно, що споживач має право захистити свої права, але  питання в тому, чи вдається йому це зробити на практиці. На жаль, не завжди, і найчастіше так трапляється через незнання своїх прав. Дуже часто, коли людина купує неякісну продукцію і хоче повернути її, продавці навідріз відмовляються замінити неякісний товар. Українці махають рукою, мовляв: "Де тільки наше не пропадало!". А треба діяти по-іншому, вимагати негайно замінити товар, посилаючись на закон "Про захист прав споживачів". Маємо боротися за справедливість самі, бо в цій країні за нас нема кому подбати! - Принаймні в мене жодного разу не виникало проблем з обміном товарів (від комп'ютерів - до кросівок), які мені не підходили чи мали певні дефекти. Гроші повертають навіть за зіпсуті сирки. Звичайно, це власний досвід. Хоча український сервіс у цілому однозначно міг би бути кращим.
 
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.2287 / 4.14MB / SQL:{query_count}