Депресії пришвидшують старіння

Люди, які часто впадають у депресію, швидше витрачають резерви організму

фото: nadlanu.com
Як з’ясувалося, у них просто “зношується” тіло. Окрім того, такі особи більш схильні підчепити якусь із хвороб, що, як правило, з’являються з віком.
Про це йдеться у дослідженні групи науковців Амстердамського вільного університету, яке опублікували цього тижня в журналі “Molecular Psychiatry”. “Душевні муки, які відчувають особи, що страждають від депресії, впливають на “зношування” людського тіла, прискорюючи його старіння”, – пояснює одна з авторів статті Йосіне Верхувен. Разом із колегами вона досліджувала відмінності у хромосомах людей, які часто піддаються нападам депресії, і тих, для кого це рідкість. 
Зокрема, Верхувен із колегами вимірювали довжину кінцевих ділянок хромосом (так званих тіломірів) у 1900 осіб, які страждали від депресивних розладів у певний період свого життя, і у 500 осіб, які не були схильними до депресій. Вважається, що тіломіри захищають ДНК від пошкоджень. При кожному поділі клітини вони стають коротшими, а коли їх довжини виявляється недостатньо для нового поділу – клітина гине. Голландські дослідники виявили, що у тих, хто страждав від депресивних розладів, тіломіри були коротшими, ніж у здорових учасників дослідження. І що сильнішими були симптоми психічного розладу та чим довше вони зберігалися, то коротшими були кінчики хромосом. 
Нормальна довжина тіломірів у здорової людини становить до 5540 пар основ. Рік життя скорочує їх довжину на 14 пар. Виявилося, що в осіб, які страждають від депресій, середня довжина тіломірів становила 5460 пар основ. Тобто психічні проблеми пришвидшили старіння організму на кілька років.
До того ж, залежність ця зберігається при врахуванні інших факторів, що впливають на старіння (наприклад, надлишкова вага, куріння, вживання спиртного). Вчені переконані, що результати їхньої роботи можуть пояснити і те, чому люди, які страждають від депресій, більш схильні до захворювань, що з’являються з віком (слабоумства, раку, діабету).
Дослідження депресій, їх поширеності та причин появи в останні роки стали дуже популярними. До прикладу, нещодавно у журналі “PLOS Medicine” опублікували карту поширеності депресій у світі. Виявилося, що найпоширеніша ця недуга на Близькому Сході та в Північній Африці. 
На думку науковців австралійського Університету Квінсленда, депресія є другою у світі причиною непрацездатності. За останніми даними, діагноз “клінічна депресія” отримує трохи більше 4% населення світу. Це пов’язано, зокрема, з до­ступністю населенню ме­дичних послуг: у країнах із вільним до них доступом є більше людей, які отримують такий діагноз. Україна, до речі, перебуває серед країн з невисоким рівнем поширеності депресії, що теж можна пояснити недоступністю медичних послуг.
За даними “PLOS Me­dicine”, найчастіше від депресії страждають жінки у віці 20 – 29 років. За інформацією Всесвітньої організації охорони здоров’я, від клінічної депресії у світі страждає майже 350 мільйонів людей. Від 5% до 25% дорослого населення страждає від генералізованих тривожних розладів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6310 / 4.08MB / SQL:{query_count}