Нагорода року

Нобелівську премію з медицини за 2013 рік отримають американці Ротман і Шекман, а також німець Зюдгоф

фото: yahoo.com
Нобелівську премію з фізіології/медицини за 2013 р. спільно отримують американські вчені Джеймс Ротман і Ренді Шекман і німець Томас Зюдгоф. Про це повідомляється в офіційній заяві Нобелівського комітету. Лауреати порівну розділять між собою грошову винагороду.
Премія присуджена за “відкриття в області механізмів регуляції везикулярного транспорту – найважливішої внутрішньоклітинної транспортної системи”, йдеться у прес-релізі Нобелівського комітету.
Кожна клітина людського організму являє собою “фабрику”, яка виробляє і експортує” молекули. Ці молекули (наприклад, інсулін) транспортуються по клітині у вигляді невеликих блоків – так званих везикул. Тріо дослідників, що удостоїлися Нобелівської премії, відкрили молекулярні принципи, що керують процесом доставки “корисних вантажів у потрібне місце і в потрібний час всередині клітини, пояснює Нобелівський комітет.
Кожен з учених під час дослідження везикулярного транспорту працював над окремою специфічною проблемою. Шекман, зацікавившись проблемою внутрішньоклітинного транспорту ще в 1970-х роках, виділив групу генів, без яких везикулярний транспорт був би неможливий. Ротман підійшов до питання з біохімічної точки зору і ідентифікував білки, які формують функціональний комплекс, що тримає під контролем процес “стикування” везикул з клітинною мембраною, завдяки якому відбувається виділення поживних речовин в організм. У свою чергу Зюдгоф виявив, яким чином везикула “дізнається”, коли саме вона повинна виділити свій вміст.
Завдяки відкриттям Ротмана, Шекмана і Зюдгофа, щоб проливали світло на розуміння внутрішньоклітинного транспорту, людство може отримати більш широке і глибоке уявлення про імунітет і про інфекційні захворювання, щоб потім проводити їх ефективне лікування, відзначає Нобелівський комітет.
Нагадаємо, у 2012 р. Нобелівську премію з фізіології і медицини отримали генетики: Сін’я Яманака з Японії і Джон Гердон з Великобританії. Премія присуджена за “відкриття, згідно з яким дорослі клітини можуть бути перепрограмовані на плюрипотентні”. Мова йде про генетичну трансформацію звичайних клітин у плюрипотентні стовбурові клітини, здатні ставати клітинами будь-якого типу.
 До теми                                       
Нобелівська премія – одна з найбільш престижних міжнародних премій, що присуджується за видатні наукові дослідження, революційні винаходи або крупний внесок у культуру або розвиток суспільства. Нобелівські премії засновані відповідно до заповіту Альфреда Нобеля і вручаються з 1901 р. У 1968 р. заснована премія Банку Швеції з економіки на згадку про А. Нобеле (Нобелівська премія з економіки). Традиційно церемонія нагородження лауреатів відбувається у день смерті А. Нобеля – 10 грудня.
Розмір грошової винагороди в 2013 р. становить 8 млн шведських крон (1,2 млн дол.), а не 10 млн крон, як до 2011 р. включно. Влітку 2012 р. рада директорів Фонду Нобеля прийняла рішення урізати грошову винагороду на 20% у зв’язку з необхідністю “збереження капіталу фонду в довгостроковій перспективі”. Всі премії вручаються в Стокгольмі, за винятком премії миру, церемонія вручення якої проходить в Осло.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.9627 / 4.08MB / SQL:{query_count}