Зброя, мікроби та відсутність харчів

Дві погані новини про зміну клімату, про які ми довідалися цього тижня

фото: quovadis.ucoz.ru
У наступне століття кліматичні зміни на Землі відбуватимуться із небаченою досі швидкістю. Нас чекають 65 мільйонів років змін, втиснені у кілька десятиліть. При тому, що підвищення температури на один градус може підживити розгул насильства у різних місцях планеті.
Цього тижня у журналі Science з’явилися дві цікаві статті про глобальне потеп­ління. Ной Діффенбо та Кріс Філд із Стенфордського університету доводять, що у наступні кілька десятиліть наша планета відчує на собі таку зміну погодніx умов, яка у минулому відбувалася упродовж тисячоліть. Щось подібне відбулося під час останнього льодовикового періоду (20 000 років назад), під час якого температурa на Землі змінилася на п’ять градусів.
”Ми знаємо із минулого, що до змін у кілька градусів екосистеми адаптувалися упродовж кількох тисяч років. Але сьогодні маємо безпрецедентну ситуацію – зміни проходитимуть у кілька десятиліть. І, окрім швидкості цих змін, виникають ще кілька додаткових факторів, яких не було раніше: забруднення повітря, води, а також високий рівень урбанізації”, – пояснюють автори статті.
Якщо обсяги викидів вуглекислого газу залишаться сталими, то до 2046 – 2065 років температура у Північній Америці, Європі та Східній Азії зросте на два-чотири градуси
У наступні десятиліття ми все частіше ставатимемо свідками нищівних спек та рясних опадів. Якщо обсяги викидів вуглекислого газу залишаться сталими, то до 2046 – 2065 років температура у Північній Америці, Європі та Східній Азії зросте на два-чотири градуси. До кінця століття термометр показуватиме на п’ять-шість градусів більше, аніж сьогодні. ”Найспекотніше літо останніх двадцяти років стане новою нормою”, – стверджують науковці.
Найбільше це впливатиме на сухопутних тварин та рослин. Багатьом із них, за розрахунками авторів, доведеться щороку мігрувати на кілометр до полюсів. Але стрибок температури безпосередньо змінить і життя людини. Про це пише Соломон Сян із Університету Прінстона (США). Підвищення температури може вплинути на локальні конфлікти: більше нападів, убивств і навіть громадянських воєн. ”Зараз є кілька гіпотез, що пояснюють зв’язок між умовами клімату та частотою конфліктів. Наприклад, зміни клімату впливають на економічне становище, особливо в аграрних країнах, а при погіршенні економічних умов люди частіше беруться за зброю, можливо, частково для того, аби добути собі засоби для існування”, – каже науковець.
Підвищення температури на два градуси за Цельсієм, збільшить ймовірність виникнення громадянських війн на 50%
Він із колегами проаналізував близько 60 досліджень, присвячених зв’язку між змінами погоди та поведінкою людини. Науковці вияснили, що зміни клімату можуть каталізувати і прояви особистого насилля (вбивства, напади, зґвалтування), і міжгрупові сутички (громадянські війни, масові заворушення) і навіть ”інституційні поломки” (значні зміни в органах влади або крах цивілізацій). До того ж усе це не залежить від етапу розвитку країни.
”Ми виявили одну схему, яка повторювалася знову і знову. Незалежно від того дивилися ми на дані по Бразилії, Сомалі, Китаю чи США”, – розповідає один із співавторів дослідження Едвард Мігель. ”Ми часто думаємо, що сучасне суспільство незалежне від довкілля, адже досягло такого технічного прогресу. Але результати нашого дослідження дають ґрунт для сумнівів у правдивості такого висновку”, – пишуть вчені.
Вони припускають, що підвищення температури на два градуси за Цельсієм, збільшить ймовірність виникнення громадянських війн на 50%. ”Ми не стверджуємо, що потепління обов’язково приведе до росту насилля. Ми кажемо, що у минулому кліматичні зміни, особливо підвищення температури, були пов’язані зі збільшенням міжособистісних та суспільних конфліктів”, – пояснюють дослідники.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.3136 / 4.1MB / SQL:{query_count}