Проект ”Близнюки” від NASA

Космічне агентство США вивчатиме, як життя на орбіті змінює людину

фото: nasa.gov
Один із двох братів-близнюків відправляється у космос, інший залишається на Землі. Коли вони зустрінуться наступного разу, то помітно відрізнятимуться, адже один із них виглядатиме молодшим. Це старенький мисленнєвий експеримент, відомий під назвою парадокс близнюків. Колись ним намагалися довести помилковість теорії відносності: мовляв, кожен із братів вважатиме себе непорушною системою відліку, тому й неясно, хто із них має постарішати.
Цього тижня NASA оголосило про початок проекту ”Близнюки”. У березні 2015-го 49-річний Скотт Келлі вирушить на рік у космос, а його брат Марк залишатиметься на Землі. Упродовж цього часу науковці пильно стежитимуть за станом здоров’я обох астронавтів і вивчатимуть, як космічне середовище впливає на здоров’я людини. Експеримент важливий хоча б тому, що NASA у наступні кілька років має намір запустити кілька місій із освоєння космосу, зокрема вивчення астероїдів та колонізацію Марса.
У березні 2015-го 49-річний Скотт Келлі вирушить на рік у космос, а його брат Марк залишатиметься на Землі. Упродовж цього часу науковці вивчатимуть, як космічне середовище впливає на здоров’я людини
Цікаво, що ідея цього проекту виникла випадково. ”Я обговорював зі Скоттом його політ у космос, і тут він запропонував мені цю ідею”, – розповів голова програми NASA з дослідження людини Джон Чарльз. За його словами, у братів щодня братимуть аналізи крові та слини, проводитимуть тестування зору, умов та тривалості сну, а також вимірюватимуть активність серцево-судинної системи організму.
Для таких цілей було б важко знайти кращий ”матеріал”, аніж ідентичні астронавти: різниця у показниках здоров’я у них буде спричинена виключно впливом космічних умов, а не спадковістю.
Експерт із Королівського коледжу Лондона професор Тім Спектор запевняє, що Скот Келлі буде зовсім іншою людиною, коли повернеться на Землю. За словами науковця, фактори середовища можуть вплинути навіть на експресію генів, відтак ідентичні для братів послідовності ДНК почнуть працювати по-різному. ”Ідеально було б запросити для участі в такому експерименті близнюків, один з яких ніколи не літав у космос. Але Марк Келлі теж космонавт. Сподіваємося, що його досвід не вплине на результати дослідження”, – зазначив Джон Чарльз.
Це перша практична перевірка відомого парадоксу. Раніше проводили подібні експерименти над близнюками, але робили це лише у земних умовах.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.9337 / 4.07MB / SQL:{query_count}