Хвилюйтесь на здоров’я

Учені довели, що людський організм встигає оновлювати нервові клітини

Науковці спростували поширену думку про те, що нервові клітини не відновлюються. Про здатність мозку генерувати нові нейрони дізналися ще у дев’яностих роках, однак досі не могли з’ясувати, чи встигає організм людини компенсувати втрати. Розібратися у цьому питанні “допомогли” ядерні випробування, які проводилися всередині минулого століття, повідомляє журнал Cell. 
Аби виявити кількість нейронів, що з’явилися вже після народження людини, дослідники із Швеції вдалися до цікавого методу: вони шукали нейрони з великою кількістю радіоактивного ізотопу С14. Ця видозміна вуглецю засвоюється організмом так само добре, як і звичайний карбон, однак ізотоп С14 дуже рідко зустрічається в природі. У 1945–1963 роках, коли низка країн проводила ядерні випробування, велика кількість С14, що виник внаслідок ядерних вибухів, потрапила до атмосфери та океанів. Згодом через їжу та воду елемент потрапляв в організм людини.
Вчені з Каролінського інституту під керівництвом Кірсті Сполдінг досліджували, чи існують нервові клітини з великим вмістом цього ізотопу. Як виявилося, у гіпокампі багатьох людей (зона мозку, пов’язана з емоціями та пам’яттю) таки є чимало вуглецю-14, що міститься у ДНК. Це доводить: такі нервові клітини з’явилися вже після народження людини (очевидно, раніше до уваги брали людей, які народилися до проведення ядерних випробувань).
Вдалося також з’ясувати, що у гіпокампі щодня з’являється близько 700 нових нейронів, а за рік мозок оновлює нервові клітини на 1,75%. Кірсті Сполдінг відзначає: такі “пізні” нейрони можуть істотно впливати на функції мозку, зокрема на пам’ять та емоції. 
До речі, уперше про нейро­генез довідалися у 1962 році завдяки дослідам на щурах. До того часу вважалося, що втрачені нервові клітини гризуни (та й люди) компенсують завдяки перерозподілу функцій інших клітин. Щоправда, у 1998 році дослідники під керівництвом Петера Ерікссона виявили: у мозку дорослих людей теж відбувається оновлення нейронів. А тепер ми знаємо, що ці процеси встигають компенсувати втрати нервових клітин.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.2302 / 4.07MB / SQL:{query_count}