«Аеропорт оживає, авіаперевізники анонсують нові рейси»

Тетяна Романовська, керівниця Міжнародного аеропорту «Львів» ім. Данила Галицького, – про іспит на міцність, куди можна полетіти на відпочинок навесні й улітку 2021-го та про вантажні перевезення

Хоча Львів завжди був відкритий для світу, та не весь світ наразі відкритий для міста Лева. Зокрема, це стосується міжнародних пасажирських авіаперевезень. Європа ще з 2020-го досі «на замку» для подорожей українців. Та є сподівання, що ситуація зміниться, що наші громадяни таки полетять в омріяні країни. Авіаперевізники анонсують чимало нових рейсів зі Львова навесні й улітку 2021року, про що «Львівській Пошті» розповідає керівниця Міжнародного аеропорту «Львів» ім. Данила Галицького Тетяна Романовська.
«Нові маршрути – це наше надбання. Один із них – Франкфурт – Львів –Франкфурт, який відкриє з 30 квітня авіакомпанія Lufthansa. Рейси зі Львова здійснюватимуть чотири рази на тиждень. Особливо радіють бізнесмени та представники IT-сфери. Мовляв, це ковток свіжого повітря і позитиву. Компанія SkyUp, дуже швидка й оперативна, оголосила свою льотну програму на літо, анонсувавши нові напрямки. Мовиться про Тбілісі й Тирану. Ще чекаємо новинок від Wizz Air та Ryanair, адже зараз вони переглядають ринок перевезень, зокрема свої європейські маршрути», – каже співрозмовниця.
«Тішуся, що аеропорт оживає після складного 2020-го. Відновлення авіаринку відбувається поступово. Сподіваємося, влітку матимемо обсяги перевезень на рівні минулого й позаминулого років, зокрема в чартерних програмах. Аеропорт тримає марку й улітку. Думаю, що матимемо повноцінну роботу підприємства. Працюємо і рухаємося вперед!» – наголошує Тетяна Романовська.
Щодо цін на квитки, то, на думку очільниці аеропорту, авіакомпанії, які хочуть стримати свого пасажира, аж надто суттєво не збільшуватимуть їхню вартість у 2021 році. «Певна, що квитки коштуватимуть стільки ж, як і в 2020-ому», – каже вона.
2020 рік директорка аеропорту називає іспитом на міцність для всієї команди підприємства, а це понад тисячу працівників. Вважає, що впоралися з роботою гідно і дякує за це колективу. Львівський аеропорт став другим в Україні і за кількістю пасажирських перевезень у 2020-ому, і за фінансовими надходженнями.


Світ, Україна, Львівщина прожили непростий коронавірусний 2020 рік. Він був нелегким і для авіаційної галузі, зокрема для Міжнародного аеропорту «Львів». Скажіть, будь ласка, з яким настроєм ваша команда ввійшла у весну 2021-го?
Питання на часі, бо вже з березня ми почали відновлюватися, тож і настрій оптимістичний. Дійсно, 2020 рік був важкий для всіх, зокрема і для аеропорту «Львів». Локдаун сильно вплинув на нашу роботу, регулярність польотів, зайнятість. Ми очікували, що криза триватиме декілька місяців, але, на жаль, авіакомпанії змушені були закрити багато напрямків: не літали, не літають і, що найімовірніше, ще не скоро літатимуть.
Однак позитив у тому, що ми зберігаємо основний ринок роботи, що польоти тривають. Ми мали амбіційні плани, що за рік матимемо до трьох мільйонів пасажирів. Не так сталося, як гадалося… Торік ми не дотягнули й мільйона пасажирів, які скористалися послугами нашого аеропорту. Ще один позитив у тому, що про нас знають, що пропонованими нами рейсами хочуть літати. Так, пандемія затягнулася в часі, і це вносить корективи щодо відкриття нових чи відновлення старих авіарейсів. Як наслідок – авіакомпаніям доводиться шукати нові ринки, що є добрим пріоритетом.
Рейс Франкфурт – Львів – Франкфурт відкриє з 30 квітня авіакомпанія Lufthansa. Рейси зі Львова здійснюватимуть чотири рази на тиждень, а з 1 червня – шість разів на тиждень
Попри складний рік, ми зберегли професійний склад підприємства. Через кризу довелося вдатися до оптимізації. Кажу й про урізання зарплат працівників. Та ми вистояли. До подібного вдавалися ледь не всі організації і в Україні, і в світі. Тішимося, що, незважаючи на кризу, ми не втратили професіоналізму, не втратили роботу повністю. Так, рейсів і зараз небагато. Скажімо, якщо до локдауну в лютому їх було до 20 щодня, то у 2021-ому тільки п’ять. Але й це добре, аніж узагалі закритися. Березень і квітень, сподіваємося, будуть більш оптимістичними.

Чогось подібного в Україні я не пригадую: наприкінці березня 2020-го наша держава повністю припинила пасажирські авіаперевезення. І лише з червня аеропорт «Львів» відновив їх. Насправді було радісно, що з початку торішнього літа звідти долинав гул моторів літаків.
Так, аеропорт у ці місяці був повністю закритий. Це непростий час, але ми з командою гідно пережили його. Працівники у час простою отримували зарплату, звісно, урізану. Це був виклик, але ми з ним упоралися. Добре, що за літо завдяки чартерам вдалося покращити фінансове становище підприємства. Як наслідок – 2020-ий ми завершили у фінансовому плані навіть із маленьким плюсом.
Однією з новацій аеропорту «Львів» у 2020 році став розвиток вантажних авіаперевезень. Молодці!
Так, це ноу-хау, яке стало перевагою в роботі нашого підприємства. Саме розвиток вантажних перевезень є основним надбанням аеропорту в час пандемії. Вантажні авіаперевезення – це потреба і виклик кризового року. Чому? До локдауну багато вантажів ми відправляли регулярними пасажирськими авіарейсами в багажних відділеннях літаків. І коли пасажирська авіація повністю зупинилася, літаки почали перевозити тільки вантажі. Тим паче, що під час локдауну збільшився обсяг покупок через інтернет з-за кордону. Спочатку вантажні перевезення з’явилися на маленьких літаках, а згодом і на великих вантажних. До слова, тепер раз на тиждень зі Львова здійснює рейс із посадкою у Варшаві літак авіакомпанії LOT до Нью-Йорка, на борту якого вміщається 20 т вантажу. Це вантаж «Нової пошти».

Прошу сказати, які головні висновки ви як керівниця-менеджерка зробили після кризового 2020-го? До речі, 1 березня цього року виповнилося п’ять років відтоді, як ви стали очільницею Міжнародного аеропорту «Львів».
Так, за моїми плечима вже п’ять років праці. 2020-ий став іспитом на міцність для всієї команди підприємства, та ми гідно впоралися. Ми й до локдауну планували оптимізацію виробництва, а тут перевірили себе на стійкість – як уміємо виживати під час кризи, розробили нову програму оптимізації трудових ресурсів. Планували робити оптимізацію обслуговування пасажирів, бо ж мали на це час. Я би сказала, що ми зробили стрибок у професіоналізмі. До локдауну багато подорожували, обмінювалися досвідом з європейськими країнами, тому й зрозуміли, що нам потрібна оптимізація на пероні та в терміналі. Ми вже навчилися багато чого вдосконалювати, і в 2021 році починаємо працювати за новими правилами. Оптимізацію праці вважаю перевагою у роботі аеропорту.
SkyUp анонсувала рейси до Батумі (з 29 квітня), Тбілісі (з 28 квітня), Тивата (з 5 червня), Тирани (з 30 травня), Бургаса (з 29 травня)
Другою перевагою є, як я вже казала, запровадження вантажних перевезень з/та до аеропорту «Львів». Цей напрям, я певна, варто розвивати і в 2021-ому. Аеропорт стає не лише пасажирським, але й вантажним авіаційним європейським хабом, адже Львів має хороше географічне положення. Вантажні перевезення, я б сказала, є нашим позитивним надбанням під час кризи, спричиненої коронавірусом.
Третя і вкрай важлива перевага – це те, що аеропорт «Львів» стрімко розвивався останніми роками. На нас звертають увагу потужні світові авіакомпанії. Під час кризи маленькі авіакомпанії зникають, аеропорти закриваються. Але там, де спостерігається суттєве збільшення пасажиропотоку (кажу і про нас), потужні авіакомпанії планують нові авіарейси. Зокрема, це стосується авіакомпанії Lufthansa.
Це дуже гарна новина для пасажирів: із 30 квітня заплановане відкриття рейсу Франкфурт – Львів – Франкфурт. Знаю, що львів’яни вже давно питали про такий маршрут, аби була змога пересідати і летіти до США, Канади, Азії. Розкажіть, будь ласка, докладніше про цей рейс, про те, чого очікуєте від його запровадження.
Колись Lufthansa виконувала рейси зі Львова до Мюнхена. Тепер матимемо рейс до Франкфурта чотири рази на тиждень –  по понеділках, середах, п’ятницях та неділях. Ба більше, із 1 червня авіакомпанія планує збільшити частоту рейсів до шести на тиждень (усі дні, крім суботи). Із Франкфурта можна дістатися в багато країн світу, тому рейс зі Львова буде дуже зручний для пасажирів. А ще Франкфурт є одним із найпотужніших транзитних авіаційних центрів Європи. Більшість трансатлантичних рейсів здійснюють якраз із Франкфурта. Квитки вже у продажу. Тішимося і ми, і пасажири, бо на цей рейс довго чекали.
У планах – відкриття рейсу зі Львова до курортної Одеси (з 28 травня). Квитки вже в продажу
Рейсом Львів-Франкфурт будуть наші українці з діаспори втішені, зокрема зі США та Канади. І цей напрямок буде тепер конкурувати з Варшавою авіакомпанії LOT та Стамбулом авіакомпанії Turkish Airlines. Звісно, це добре, коли є можливість вибору у пасажирів.
Криза засвідчила: виживають сильні авіакомпанії та сильні аеропорти. Також перевагою цього рейсу є те, що до нас дуже хочуть літати німці.
Ви вже анонсували, що чекаєте гарних новин від SkyUp та WindRose, що з березня-квітня-травня 2021року побільшає зі Львова авіарейсів цих компаній.
Гарною новиною від SkyUp є те, що вони дуже швидко реагують на ринок. Зазвичай авіація, можна сказати, трохи тривала щодо планування. У випадку SkyUp – це миттєва реакція, і це добре як для пасажирів, так і для нас, аеропорту «Львів». Авіакомпанія вже оголосила про нові маршрути, і це реакція на виклики часу. Чорногорія, Хорватія, Грузія, Болгарія, Албанія чекають на українського туриста. Отже, SkyUp анонсувала рейси до Батумі (з 29 квітня), Тбілісі (з 28 квітня), Тивата (з 5 червня), Тирани (з 30 травня), Бургаса (з 29 травня).
Львівський аеропорт став другим в Україні і за кількістю пасажирських перевезень у 2020-ому, і за фінансовими надходженнями
Польоти в Чорногорію розпочнуться з червня і будуть тричі на тиждень: у понеділок, середу та суботу. Серед нових напрямків зі Львова – Тбілісі й Тирана. Рейси у столицю Албанії Тирану будуть двічі на тиждень – у четвер та в неділю. Льотна програма стартує з 30 травня. Квитки вже доступні у системі бронювання. Албанія торік була одним із найпопулярніших авіанапрямків з України, але прямих рейсів зі Львова не було.

Польоти зі Львова до Туреччини та Єгипту були і будуть?
Так, тут без змін. Улітку ситуацію врятували чартерні програми на відпочинок до Туреччини та Єгипту. Літали все літо 2020-го, аналогічно плануємо рейси й цього року. Це дуже популярні напрямки серед українців у час пандемії. Попри кризовий рік, ані Єгипет, ані Туреччина кордони не закривали і не зменшували кількість авіарейсів, не скасовували їх. Ці країни обрали туризм, навчилися жити й провадити туристичний бізнес у час пандемії. Українці також не відмовлялися від відпочинку біля моря в цих державах. Загалом я певна, що цьогорічне літо буде більш оптимістичне стосовно відпочинку за кордоном, аніж торішнє. Також SkyUp навесні і влітку матиме рейси зі Львова до Єгипту (Хургада та Шарм-ель-Шейх) і Туреччини (Анталья та Бодрум).
Які плани компанії WindRose на весну й літо 2021-го?
Знаю, що авіакомпанія планує чимало чартерних рейсів. Вони літали, літають і планують літати до Єгипту – в Шарм-ель-Шейх та Хургаду, а також до Греції. Як у WindRose, так і в SkyUp є грецький напрямок. Але тут ще варто зачекати на рішення самої Греції: відкриє вона кордони чи ні.
У кризовий 2020-ий та цього року авіакомпанія Turkish Airlines здійснює рейси зі Львова. Чи планує вона збільшувати кількість рейсів навесні й улітку до Туреччини?
Так, наразі Turkish Airlines є найкращим лідером авіації. Зараз її літаки виконують зі Львова до Стамбула по п’ять-сім рейсів на тиждень. Саме ця компанія здійснює до нас найбільше авіарейсів. Саме зі Стамбула львів’яни летять далі, для прикладу, на відпочинок на Мальдіви, Сейшели та на інші курорти. Тобто на відпочинок на острови можна летіти Turkish Airlines до Стамбула, а згодом далі. Або ж із Києва напряму. До слова, ми просимо SkyUp відкрити рейси зі Львова, бо із Києва вони вже літають до Занзібару і на Мальдіви.
Коли чекати відновлення польотів до Ізраїлю?
Наразі чекаємо, хоча в планах є рейси до Тель-Авіва від компанії SkyUp. Авіакомпанії чекають на рішення самого Ізраїлю. Вже декілька місяців туди зі Львова не літаємо.

Прошу сказати, які є внутрішні напрямки? Винятково рейси Львів – Київ? Чи є цього року в планах Львів – Одеса?
Саме так: Львів – Київ та Київ – Львів. Завдяки WindRose ми мали три рейси на день до Києва. Пасажири летять до столиці, а вже звідти хто до Одеси, хто до Харкова. У планах – відкриття рейсу зі Львова до курортної Одеси (з 28 травня). Також у планах маємо рейси зі Львова до Запоріжжя, Херсона і Харкова. Наразі в продажу лише квитки до Одеси. У зв’язку з пандемією люди обирають радше повітряний транспорт, аніж залізничний. Це економія часу, до того ж авіаційний транспорт безпечніший. До Одеси рейс будуть виконувати тричі на тиждень.
У які європейські міста зараз можна полетіти із львівського аеропорту? Звісно, не з туристичною метою, а, приміром, на навчання.
У Лондон, Дортмунд, Варшаву, Берлін і Пардубіце. Як бачите, украй мало напрямків. Так, у планах авіакомпаній є європейські рейси, але все залежить, коли відкриють Європу для українців. Зокрема, в планах і рейси зі Львова до Італії: Рима, Мілана, Неаполя. Три авіакомпанії планують літати до Італії – SkyUp, Wizz Air та Ryanair.
Як у WindRose, так і в SkyUp є грецький напрямок. Але тут ще варто зачекати на рішення самої Греції: відкриє вона кордони чи ні
Італійський напрямок завжди був популярний серед українців, адже хтось летить на відпочинок, а хтось у гості додому. Тут усе залежить від того, коли Італія відкриє кордони. Ті ж, котрі зараз летять до Варшави, це транзитні пасажири. Тобто ті, що мандрують до США і Канади.
Станом на березень Львів відкритий для світу, тоді як світ ще не відкритий для України…
Ми для іноземців точно відкриті, адже у нас не такі серйозні обмеження, як у багатьох країнах. У нас працює система «Дія», коли іноземці, що прилетіли до нас, зобов’язані реєструватися. Україна була і є відкрита для них, і цей напрямок, на мою думку, потрібно розвивати. Так, Львів відкритий для світу, тоді як світ ще не дуже відкритий для Львова.
Як в аеропорту «Львів» дотримуються санітарних норм у час пандемії? Чи й надалі пропускаєте у приміщення лише тих, що відлітають?
Так, право зайти в приміщення аеропорту мають лише ті, що летять. Такі заходи запроваджені для уникнення скупчень, задля безпеки і пасажирів, і персоналу. Тих, що проводжають чи зустрічають, не пропускаємо. Та, звісно, є винятки. Маска в приміщенні аеропорту обов’язкова. Наголошуємо й на дотриманні дистанції. На правила потрібно зважати!
фото: Міжнародний аеропорт «Львів» ім. Данила Галицького
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.2337 / 4.15MB / SQL:{query_count}