Локальне. Якісне. Смачне

У Львові нова традиція – щосуботи на площі Ринок відбувається фермерський ярмарок за участю виробників зі Львівщини. У планах – райони міста

Копчені сири, риба, сиров’ялені ковбаси, свіжоспечений хліб, лохина, персики, сливи, зелень, мед, соуси, ягідні вина, варення з троянд – вся ця смакота наша, локальна, якісна, органічна, свіжа і смачна. Львів так давно потребував фермерського ярмарку і таки дочекався. Тепер місто Лева має гарну європейську традицію – львів’яни щосуботи до кінця літа на площі Ринок мають змогу придбати якісні та смачні овочі та фрукти місцевих фермерів із різних районів області.
Вже відбулося два такі ярмарки – було смачно, ароматно, атмосферно і затишно! Цієї суботи – третій ярмарок. Покупців запрошують приходити з 09.00 до 15.00 у серце Львова за смаколиками, підтримавши цим локального виробника.
Співорганізаторами ярмарку є сільськогосподарський дорадчий центр «Фермерська країна», ТзОВ «Львівські ярмарки» та Львівська міськрада. Ініціаторка ярмарку – Наталія Табінська, засновниця сільськогосподарського дорадчого центру «Фермерська країна», колишня керівниця департаменту агропромислового розвитку Львівської ОДА – об’єднала працьовитих фермерів із однаковими цінностями та прагненнями, і тепер львів’яни можуть самі купувати свіжі та якісні їхні продукти.
Покупців запрошують приходити щосуботи з 09.00 до 15.00 у серце Львова за смаколиками, підтримавши цим локального виробника
«Дуже важливо замислюватися над тим, що ми їмо. Важливо їсти якісну продукцію, адже це наше здоров’я. Отже, фермери Львівщини можуть забезпечити цю якість і свіжість. Закликаю містян споживати локальне і натуральне, вивчати продукцію фермерів, завітавши у суботу на ярмарок. Зробіть традицією для своїх родин купувати щотижня на фермерському ярмарку», – зазначає «Львівській Пошті» Наталія Табінська.
На ярмарку продають городину, фрукти, овочі, молочну та м’ясну продукцію. Загалом це понад 20 фермерів. Умовою для участі в ярмарку є присутність самого виробника.
«Це прекрасна ініціатива. Такі речі можна спостерігати у багатьох європейських містах, де мешканці собі в суботу можуть прийти, посмакувати чогось вишуканого. Потім випити доброї кави. З одного боку, це промоція фермерів, а з другого боку, можливість людям побачити власника, який займається тим виробництвом. Тут є одна умова: продавати можуть тільки ті люди, які виробляють. Сам власник продукції має бути присутній та розповідати покупцям усі подробиці. Фактично, це частина нашої програми «Купуй львівське». Якщо ми не підтримаємо наших виробників, тоді хто?» – зазначає мер Львова Андрій Садовий.
«Мрії збуваються, якщо дуже сильно хотіти, а ще багато працювати для досягнення їх! Я довго вболівала, щоб Львів мав свій справжній фермерський ярмарок, щоб львів’яни могли придбати ці чудові продукти, овочі, фрукти та ягоди від локальних виробників, адже ми цієї продукції майже не бачимо, тому що її немає в звичних для львів’ян місцях купівлі. Львівська міськрада погодила та надала чудову можливість для фермерів та виробників сільськогосподарської продукції презентувати та реалізовувати свої продукти для мешканців та гостей міста. В складний час дуже важлива така підтримка, адже фермери не зупиняються і вирощують та виготовляють продукти, і дуже хочеться, щоб ці смаколики потрапили до львів’ян, – каже Наталія Табінська. – Ідея такого ярмарку не нова, колись на площі Ринок така торгівля була систематично, а містяни не розглядали такий ярмарок як свято, а щосуботи йшли традиційно купувати свіжі продукти, щоб на вихідні готувати своїм родинам смачні родинні страви. В Європі в кожному містечку раз на тиждень відбуваються такі ярмарки і є чудовим колоритним місцем ароматів та смаків».
– Пані Наталю, респект вам і команді, що нарешті Львів має справжній фермерський ярмарок, де львів’яни та гості міста мають можливість придбати смаколики. Як довго виношували цю ідею?
– Насправді про такий фермерський ярмарок мріяла ще, працюючи в департаменті агропромислового розвитку Львівської ОДА. Львів’яни точно давно заслуговують на такий ярмарок, аби купувати і споживати фермерську продукцію наших місцевих виробників – якісну, натуральну і смачну. І тут насамперед акцентую увагу на підтримці споживачів. На ринках міста можна одиничні приклади зустріти, але такого, щоб концентровано і виключно з Львівської області, досі не було. Тішимося, що тепер є. І я як споживач дуже гостро відчувала цю потребу, а де ж придбати нашу, львівську продукцію.
Зробіть традицією для своїх родин купувати щотижня на фермерському ярмарку
Звісно, такий фермерський ярмарок – це і допомога, і підтримка місцевих виробників. На Львівщині дуже багато виробників, про яких мають дізнатися львів’яни.
Наша мета – популяризувати культуру споживання натурального та локального, львівського. Певна: містянам полюбиться смачна і якісна продукція фермерів. Та й вже за два ярмарки, які ми провели, є дуже гарні відгуки, маємо постійних покупців, які чекають суботи і смаколиків із ярмарку.
Якось так у місті не на часі були такі фермерські ярмарки. Однак мрії та гарні задуми мають властивість збуватися. Коли є бажання – то все під силу. Ми сім’єю багато подорожували, і у Європі зі задоволенням відвідували фермерські ринки. У країнах Євросоюзу такі ярмарки є у кожному містечку, їх дуже люблять і чекають. Приїхавши з однієї з подорожей Францією, вирішила, що і у Львові настав час проводити такі заходи. Побувати вранці на такому ярмарку – це неймовірна атмосфера! Потім, готуючи з цих смаколиків, родина збирається за одним столом. Це ж прекрасно і гарна сімейна традиція. Ось ми і почали працювати.
– З одного боку, це ваш задум і досвід Європи, з другого боку, історична сатисфакція. Адже колись, судячи з архівних фото, у Львові на площі Ринок й продавали свою продукцію, там був ярмарок.
– Саме так, історично так і було на площі Ринок. Там продавали не лише продукти, але й інші товари. Судячи з фото, містяни дуже любили приходити на такі ярмарки. Бачимо, що було дуже людно.

– Не лише львів’яни, але й самі фермери вже давно потребували такого ярмарку. У маркетах часто-густо бачимо іноземний товар, коли тут, на Львівщині, так багато якісної та смачної продукції фермерів.
– Однозначно, що фермери вже давно чекали, коли ж у Львові запрацює такий ярмарок, щоб познайомити містян зі своєю продукцією. Дочекалися. І щиро тішуся за них. Фермери говорили, що їх цікавлять райони міста, щоб була можливість продавати свою продукцію. Спільно думали, що і як, аби був якісний результат.
І в 2020 році почали активно думати про реалізацію задуму. Дещо в часі відтермінувалося, бо з березня мали ситуацію з коронавірусом та карантином. І ось нарешті з липня стартували. Місто ініціювало підтримку малого бізнесу. Тож наші точки дотику зійшлися. Про потребу фермерського ярмарку говорила неодноразово, та цього разу його проведення зініціювала Львівська міська рада. Звернулися безпосередньо до мене, чи можемо такий задум втілити у життя і підтримати малих виробників. Звісно, що можемо.
Тішуся, що представники мерії звернулася безпосередньо до мене як засновниці «Фермерської країни». Ми зустрілися і обговорили всі подробиці. Саме сільськогосподарський дорадчий центр «Фермерська країна» має найкращий контакт із фермерами Львівщини, і наше завдання – подбати про наповнення ярмарку на площі Ринок.
У свою чергу ТзОВ «Львівські ярмарки» вміє добре організовувати технічний процес, зокрема мовиться про місця, забезпечення вимог, які виставляє Львівська міська рада, це і заїзд та виїзд машин з площі Ринок.
Дякую управлінню зовнішніх зв’язків і промоції мерії, зокрема її керівниці Тетяні Хабібрахмановій, яка якісно і фахово опікується організаційними питаннями ярмарку.
Наша мета – популяризувати культуру споживання натурального та локального, львівського. Певна: містянам полюбиться смачна і якісна продукція фермерів
Радію, що нас почули, і фермерський ярмарок нарешті стартував у Львові. Міськвиконком дав дозвіл на його роботу. Наполягала, що це не фестиваль, а це має бути суботня атракція, куди вранці фермери приїхали і покупці можуть завітати за смаколиками з ранку і до обіду. Так і є. Хочемо львів’ян привчити, що на ярмарок потрібно приходити зі самого ранечку.
У Європі такі ринки розпочинають роботу о 08.00 і до 12.00 вже й закриваються. Вони дуже користуються популярністю, і всі ті, хто прийшов якнайраніше, все встиг купити. Отож довго не спіть у суботу і якомога раніше завітайте за смакотою на ярмарок на площу Ринок. Вам точно сподобається і це стане доброю сімейною традицією!
Запрошуємо щосуботи з 09.00 до 15.00. Щиро тішуся, що за підсумками попередніх двох ярмарків у нас є фермери, які до 12.00 вже все розпродали. Так вони полюбилися містянам. Це і молочна, і хлібна продукція.
У країнах Євросоюзу такі ярмарки є у кожному містечку, їх дуже люблять і чекають
Тішуся, що мрії здійснюються. Так, потрібно багато працювати, але це того варте. Зокрема, так приємно, коли містяни повертаються з ярмарку усміхнені, з гарним настроєм та емоціями, що придбали смачну і якісну продукцію локальних виробників. Приємно, що і фермери повертаються додому в райони Львівщини, що їхня продукція є в попиті, що містяни тепер хочуть приїхати й до них на ферми з родинами.
– На Львівщині кілька сотень фермерів, а на ярмарку представлено понад 20. Прошу сказати, як відбирали, хто саме формував список?
– За наповнення ярмарку відповідаємо повністю ми – Сільськогосподарський дорадчий центр «Фермерська країна». Кого запрошувати – це складний процес. Відбираємо за асортиментом. Когось потрібно було переконувати, аби повірили і стали учасником ярмарку. Хтось готовий приїздити щосуботи і представляти свою продукцію. Тішуся, як містяни гарно спілкуються з фермерами, докладно цікавляться продукцією. Люди приходять не лише купити той чи інший продукт, але й поспілкуватися з локальними виробниками. Натомість ті розповідають споживачам про асортимент продукції, господарство, технологію виробництва.

– Ярмарок на площі Ринок – гарний задум. А чи варто і коли чекати містянам такого свята смакоти у свої районах і що для цього потрібно?
– Звісно, що є такий задум. І, думаю, що цілком реально його втілити у життя. Тим паче, Львівська міська рада підтримує таку ініціативу. Та й фермерів цікавлять спальні райони міста. Коли і де саме – ще поінформуємо містян. Дочекайтесь! Єдине, що точно відомо – фермерські ярмарки у районах відбуватимуться також по суботах. Фермери з різних районів: Сколівського, Старосамбірського, Миколаївського, Бродівського. Отже, містяни відкривають для себе Львівщину. Наш акцент – аби були присутні фермери з різних районів області.

– Пані Наталю, а вашій родині яка фермерська продукція полюбилася найбільше?
– У першу суботу ми були настільки в організаційних питаннях, що додому повернулися з пустими руками. Так вийшло, що ми не придбали нічого. Вже на другу суботу цю ситуацію виправили, звісно. Придбали і овочі, і фрукти, і сири. Особливо дітям смакували соковиті персики та інжирний персик. Хто би колись міг подумати, що на Львівщині вирощуватимуть персики, а тепер маємо свої, львівські, смаколики. Невдовзі здивуємо містян і виноградом із полів Львівщини. Дочекайтеся! І це не один сорт буде, а десятки!
– Фактично проведенням таких ярмарків ви робите революцію, адже містянам роками маркети пропонували іноземні фрукти, а не наші, львівські.
– Саме так. І тепер, коли містяни скуштують нашу локальну продукцію, то, певна, іноземного вже точно їсти не захочуть. Адже є різниця їсти соковитий і запашний наш, український, персик чи сливу, та іноземні, який довго до нас їде. У маркетах це промислові сорти, які довго лежать, а там і смак не той, і мало мають соку. Смачну і соковиту продукцію фермерів купували ресторани, санаторії у Трускавці. Тепер вона є доступна і львів’янам. Тим паче, за доступною ціною.
– Скажіть, будь ласка, якою є вартість участі у ярмарку для фермерів – це кілька сотень чи кілька тисяч гривень?
– Сума лояльна і прийнятна для фермерів. Мовиться про 400 гривень за місце.
Розмовляла Ірина Цицак
Фото: пресслужба ЛМР, «Фермерська родина»
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.2995 / 4.11MB / SQL:{query_count}