Біжи або замри

Як у громадських організацій Львова минав карантин і якими є його топ-5 відкриттів

Бізнес та політика та інститути громадянського суспільства у свій спосіб реагували на впровадження карантинну, політики – адже мусили приймати рішення у ситуації наближення пандемії, а бізнес – так як вимушено змінювалися умови праці. А як громадські організації пристосовувалися до нових умов та що змінювали у своїй діяльності? Лідери громадських організацій Львова розповіли про свою роботу в сучасних умовах.
Зокрема в опитуванні взяли участь такі структури: Освітній центр з прав людини, Львівська Освітня Фундація, Інститут Стратегії Культури, Нуль відходів. Львів, 100% Життя. Львів, Медіафорум, «Наші гроші. Львів» (ГО Львівська експертна група»), ГО «Центр Жіночі перспективи».
Карантин як стрес, і досить типова на нього реакція від команд ГО: біжи або замри. Завмерли досить мало організацій і на дуже короткий час – аби зрозуміти, які формати можуть працювати в нових умовах, які цілі стають пріоритетнішими, як перерозподілити ресурси. Цей час також використали для фіксації – зрозуміти де перебуває ГО, які досягнення, які виклики, що потрібно підтягнути по документах та процедурах. Особливою була пауза організації «Нуль Відходів. Львів». Вона була пов’язана не лише з карантином, а його прямими наслідками: повернення пластику та поліетилену в особливо великих розмірах в життя громад. Результати роботи організації, її плани, які були пов’язані з зменшення згубного впливу на довкілля сьогодні не могли ані зберегтися, ані зберігати попередню динаміку.
Однак, більшість організацій, особливо побігли. Свій карантинний забіг вони розпочали з метою нарощувати діяльність в нових умовах було бажання зберегти команду та продовжити свою роботу. Лідери та лідерки розпочали пошук нових форматів та повитягували мрії зі шухляди - ідеї, проєкти, які вже з’являлися в організації, однак, ще не траплялося нагоди обдумати та впровадити їх. Так, «Наші Гроші. Львів», які мріяли стати фактчекерами знайшли нагоду зараз, команда «Львівська освітня фундація» готується до благочинних та освітніх проєктів.

Що додає сили у цьому забігу?

Досвід. Багато допоміг досвід організацій 2014-2015 років. Це було пов’язано з досвідом волонтерства для армії та організації допомоги для ВПО.
Мережі. Для багатьох організацій підтримкою діяльності стали організації, люди, аудиторії, які відгукувалися на нові – старі формати. Таким чином чіткіше окреслилися вузли та контури мереж. Так, «Освітній Центр з прав людини» дуже чітко усвідомили, що театри є складовою цієї мережі і взаємодія між ними приносить дуже багато бенефітів, ГО «Львівський Медіафорум» більшою мірою відчувають мережу та організацій партнерів, знайшли нових партнерів у нових регіональних редакціях. Як правило, ці мережі мають особистісно-інституційний вимір, змінилося те, що туди включаються значною мірою, ті хто раніше сприймався як «цільова аудиторія», сьогодні це спільнота, люди які пропонують нові ідеї, підтримають організацію.
Команди. Це одне з найприємніших відкриттів громадських організацій. Майже всі ГО зазначили, що активно відбувається розбудова інституту відповідального менеджера. В середині команд стало більше довіри. Це період формування автономії членів команди та сфери компетенцій.
Лідерство. Тут можна чітко виділити дві шкали за якими вирізнялися лідерські моделі в організації. Молоді організації (до 5 років) більше орієнтовані на консенсусні рішення та проговорення, організації з більшим досвідом роботи більше орієнтовані на процедурні рішення та довіряють компетенціям керівників. Але у обох типах організацій змінився акцент на процедури – «харимзу онлайн транслювати важко», тому лідери стають все більш командними гравцями, і все ж формально більш відповідальні за документи та їх обіг в організації. Більшої ваги стали набувати не стільки прийняття рішень, скільки моніторинг за їхнім виконанням і це часто призводило до формалізації роботи там, де раніше вона була не така видима.
Мрії. Організації пригадали про свої мрії, плани, які виникали вже раніше, однак, ГО не відваджувалися або ж не мали ресурсу спробувати. Так, «Львівська освітня фундація» прагнуть спробувати новий напрям роботи. «Наші гроші Львів» – здійснили мірю та стали фактчекерами.

Топ-5 відкриттів на карантині

Перше. «Ми можемо!» – це висновок стосувався можливості роботи онлайн, злагодженої комунікації, ініціювання нових проєктів.
Друге. Делегування: вміти ділитися обов’язками один з ключових викликів та відкриттів карантину, автономні та відповідальні менеджери та члени команд мало ефект більшого мережування команд.
Третє. Документообіг важливий. Дуже багато команд оцінили важливість документів, звітів, фіксації того, що відбувається в організації, а також можливостей повертатися до них.
Четверте. Мрії та кризовий менеджмент. Мрії у романтичному сенсі цього слова на пряму стосуються кризового менеджменту, бо саме вони дозволили будувати поліваріантість сценаріїв, забезпечували спільноту команд.
П’яте. Стратегії важливі. Всі організації запевняли, що не зазнавали значних хитань з огляду на те, що мали напрацьовані стратегії. Знали, що для них важливе, тому потребували лише перегляду інструментів.
Оксана Дащаківська, керівниця Західноукраїнського представництва Міжнародного фонду «Відродження»
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
5.5485 / 4.11MB / SQL:{query_count}