«Хочемо разом із медиками побороти вірус максимально безпечно для їхнього життя»

Як ініціатива «Свідомі в масках» допомагає медикам Львівської обласної інфекційної лікарні

Карантин позбавив багатьох людей роботи та додав силу-силенну вільного часу. Хтось витрачає його на навчання, хтось – на нескінченну домашню роботу, хтось цілодобово сидить у соцмережах, хтось випробовує свої кулінарні здібності, а хтось до 24 квітня і без університету стане кінознавцем. Сьогоднішній гість «Львівської Пошти» обрав для себе не просте, але важливе заняття: допомагає медикам Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні, яка першою прийняла на себе удар пандемії та вже сьогодні допомагає хворим на коронавірус одужати.
Ще два тижні тому львів’янин Іван Шульба проводив курси у власній ІТ-школі LITS, а сьогодні щодня виконує роботу, яка сприяє порятунку життя львів’ян. Ініціативу волонтерів знають під назвою «Свідомі в масках», а самі вони кажуть, що боротимуться доти, доки спільно з медиками не переможуть коронавірус остаточно.
– Іване, скажіть, будь ласка, з чого розпочалася ініціатива «Свідомі в масках»?
– До 12 березня ми працювали у школі, проводили курси, навчали майбутніх айтішніків. Із приходом карантину все буквально в один день обірвалось, роботу припинили. Звісно, дещо перейшло в онлайн, ми проводимо вебінари. Та загальний обсяг роботи зменшився: чимало лекцій потребують живого спілкування. До роботи в онлайні треба було підготуватись, трохи змінити лекції. Ми для цього часу не мали, бо з карантином все відбулось дуже швидко.
От у один день й з’явився час для інших справ. Оскільки вже сім років LITS успішно дружить з іншими ІТ-компаніями, і ми разом організовували різні проєкти, то я подумав: а чом би не запустити ініціативу, яка допоможе побороти епідемію? Розповів про це своїм друзям і колегам, ми утворили невеличку волонтерську групу та обрали лікарню, якій будемо допомагати.
– А чому обрали саме Львівську обласну інфекційну лікарню?
– Дуже заочно я знав Ігоря Берника (заступника головного лікаря Львівської інфекційної лікарні. – «Львівська Пошта»). Колись він лікував моїх дітей. А ще я побачив відео, де Ігор розповідав, з якими проблемами стикнулась лікарня під час епідемії. Того ж вечора я разом із хлопцями-волонтерами зустрівся з Ігорем. Крім того, що він медик, то ще й завідує медичною частиною лікарні, тому чітко сказав, що потрібно вирішити насамперед. Ми почали діяти. Вже через пів години виконали перше прохання та спитали, що ще потрібно. Здається, Ігор був навіть трохи у шоці – все було так швидко (Сміється). Відтоді нічого й не змінилось: ми щодня питаємо, що потрібно зробити і робимо це. Все дуже просто.
– Скільки «Свідомих в масках» волонтерів нині допомагає медикам?
– Чесно кажучи, так докладно на пальцях не рахував. Є волонтери, які долучаються системно, працюють практично 24/7. Є ті, які з’являються стихійно, по можливості. Деякі навіть не контактують із нами.
Скажімо, зараз завдяки волонтерам на роботу добираються 94 медики. Деякі волонтери підвозять відразу двоє-троє людей, які недалечко живуть. Щоб було зручніше, ми навіть склали мапу, на якій позначили адреси медиків. Отак і склали маршрути, якими курсують наші волонтери.

– Днями ви повідомили, що зараз потрібна допомога з пальним. Це ще актуально?
– Насправді ми вже вирішили це питання. Після оприлюднення мого кличу про допомогу відгукнулось три  ІТ-компанії, які зголосились купувати нам талони на бензин. На мою думку, важливо, щоб обласна влада допомогла з доїздом. Медикам обіцяють на наступний тиждень виділити транспорт, який довозитиме їх до лікарні. Сподіваюсь, що це питання вирішать, і волонтери просто не будуть думати ще й про те, щоб допомогти медикам дістатись на роботу. Взагалі це глобальне питання. Бо мовиться не лише про медиків, а й, скажімо, про рятувальників чи працівників стратегічних підприємств, які так само мають добиратись до роботи. Ці питання мають вирішувати централізовано, як на мене.
– Скажіть, у яких напрямках працюють волонтери?
– Наразі ми сфокусовані на логістиці добирання медиків. Ще дбаємо про організаційно-інформаційну допомогу: створили для лікарні фейсбук-сторінку, де є інформація про нагальні потреби та вже отриману допомогу. Це комунікація, яка реально рятує життя людей. Вона потрібна, та сьогодні медики не мають часу, щоб писати звіти в мережу. Цим займаються наші волонтери. Третій напрямок, над яким працюємо, – синхронізація благодійних організацій.
– Які переваги матиме співпраця з благодійниками?
– До прикладу, є фонд «Крила надії», який має більше зв’язків щодо постачання медикаментів. Знайомі з Наталкою Ліпською, директоркою благодійного фонду «Крила надії». Я їй просто написав, що потрібно. Сказав, що є трохи грошей і спитав пораду, де це можна купити. Вона допомогла: віддала медикаменти зі запасу і сказала, де можна дешевше купити. Ось так і одна справа вже вирішена. Хочемо залучати і інші благодійні фонди.
Ще одна перевага такої співпраці – професійність. Фонди, які працюють роками, краще вміють розпоряджатись коштами, вміють їх акумулювати. Я не хочу, щоб через мене проходили якісь гроші. Краще нехай цим займаються професіонали.
– Яка зараз потрібна допомога, можливо, фінансова?
– Наразі ні. Впораємось своїми силами. Однак якби хтось хотів стати волонтером, то зробити це дуже просто. Перший варіант: сконтактуйте з Ігорем Берником (Контактний номер: (067) 374-44-38. – «Львівська Пошта») він скаже, яка допомога потрібна. Другий варіант: приходьте під інфекційну лікарню, де є наш координатор. Він також може дати завдання, якщо воно буде.
Насправді допомогти можна навіть звичайними побутовими речами. Люди, які сьогодні перебувають у інфекційній, не можуть звідти виходити. Цілими днями вони ізольовані. Але ж вони теж люди: комусь потрібно принести зарядний пристрій до телефону, комусь книжку. Медику, щоб це зробити, потрібно знімати індивідуальний захист, потім повертатись і наново вдягатись. А нам всього лиш передати потрібні речі через віконечко.
– Якщо Львівська інфекційна лікарня перевищить свій ліміт у 300 пацієнтів, ви допомагатимете іншим лікарням, які залучать?
Я знаю точно, що наші водії вже впевнено возять медиків до лікарень другої і третьої лінії. Та й до інших також. Благодійні фонди також уже допомагають. Наразі ми взяли фокус на інфекційну лікарню, проте поступово «розсіюємося» і на інші. Думаю, що допомагатимемо, особливо якщо кількість добровольців збільшуватиметься (Сміється). Час покаже, які ресурси будуть для цього потрібні. Працюватимемо у міру сил.
– Наприкінці скажіть, будь ласка, чому саме така назва – «Свідомі в масках»?
– Та вона виникла якось жартома, треба було просто дати якусь назву ініціативі. Із часом назва прижилась, навіть набула якогось сенсу: хочемо разом із медиками побороти вірус максимально безпечно для їхнього життя. Та й навіть більше: хочемо інформувати людей про те, як важливо дотримуватись безпеки під час карантину.
Розмовляла Наталка Попадинець
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
15.9849 / 4.13MB / SQL:{query_count}