Made in Львівщина

В області працюють близько 20 тисяч товаровиробників. Які їхні товари можна знайти на полицях крамниць, супермаркетів і ринків та чи готові львів’яни підтримувати гривнею свого виробника

фото: Олег Огородник
Чи знаєте ви, які товари на Львівщині виробляють, окрім добре відомої кави, шоколаду, соків чи молочної продукції? Цей список набагато довший. Щоб краще ознайомити львівського покупця з місцевим товаровиробником, найбільші львівські супермаркети маркують товари місцевого виробництва спеціальним логотипом червоного кольору із позначкою «Купуй галицьке! Вироблено на Львівщині». 
Виокремлювати товари на полицях ринків, магазинів, супермаркетів – це закордонна практика підтримки підприємців, яка стимулює економіку. І загалом купувати нині локальну продукцію модно й екологічно, певні в Львівській ОДА, які разом із торговельними мережами проводять вже вдруге таку кампанію і планують продовжити й надалі.
«Усіх мешканців та гостей області ми закликаємо звертати увагу на продукти, вироблені на території Львівщини. Ствердно говоримо, що це якісна продукція. За пів року акція «Купуй Галицьке! Вироблено на Львівщині!» показала хорошу динаміку – це плюс дев’ять відсотків збільшення обсягу продажів. По окремих групах товарів – до двадцяти відсотків. Це, як правило, товари споживчого вжитку, продукти харчування тощо», – зазначив перший заступник голови Львівської ОДА Василь Лозинський.
Такі логотипи покупці могли бачити у 190 магазинах та супермаркетах торгових мереж «Арсен», «Ашан», «Рукавичка, «АТБ», «Свій маркет», «Фуршет», а також «Шувар». Також цю ідею у Львівщини вже переймають інші області.
Водночас треба додати, що нині в супермаркетах чи магазинах у Львові майже не маркують товари, які виробляють на території країни-агресора – Російської Федерації. Представники торговельних мереж лише виправдовуються, що попит на ці товари різко знизився, їх стало менше на полицях.     
«Купуючи товари для дому постійно звертаю увагу на товаровиробника. Зокрема, купую нашу каву, солодощі, йогурти, майонез, картоплю тощо. Хочеться гривнею його підтримати, навіть якщо продукти львівського виробника дорожчі. Принципово уникаю російських товарів із штрих-кодом 46. Бо війна у нас триває і не можна в такий спосіб підтримувати агресора», – зазначає львів’янка Галина.   
Близько 90% продуктів щоденного вжитку виробляють в області. Тож львів’яни цілком можуть забезпечити свої потреби товарами місцевого виробника, певні співрозмовники. Які це товари та де їх шукати – нижче у матеріалі.

фото: Шувар

Перші у харчовій промисловості 

На Львівщині юридично зареєстровано близько 20 тисяч товаровиробників. З них орієнтовно 19 тисяч – це малі підприємства, а решта – великі та середні. Порівняно з іншими областями, Львівщина лідирує у харчовій промисловості, зокрема у виробництві товарів першої необхідності. Наприклад, у нас чималі обороти виробництва молочної продукції, морозива, напівфабрикатів, хлібобулочних виробів.
«За 2019 рік найбільшу частку у загальнообласному обсязі реалізованої промислової продукції складає харчова промисловість – майже тридцять відсотків. В області понад п’ятсот підприємств (різних форм власності) здійснюють діяльність в харчовій промисловості. Торік на 4,2 відсотка, порівняно з минулим роком, зріс обсяг промислового виробництва харчових продуктів. Серед найбільших підприємств харчової промисловості є ПрАТ «Концерн Хлібпром» (випікання хлібобулочних виробів), ПрАТ «Львівський Холодокомбінат» (виробництво харчових продуктів, морозива, напівфабрикатів), ПрАТ «Моршинський завод мінеральних вод «ОСКАР» (виробництво фасованої у ємностях природної мінеральної води), ТОВ «Молочна компанія «Галичина» (виробництво молочної продукції), ПП «Оліяр» (виробництво олії); ПАТ «Львівська кондитерська фабрика «Світоч» (виробництво кондитерських виробів) тощо», – зазначив «Львівській Пошті» заступник директора департаменту економічної політики Львівської ОДА Орест Гринів. 
Як зазначає співрозмовник, кількість товаровиробників у області лише зростає. «Товари великих і середніх наших виробників доволі добре представлені в торгових мережах. Щодо малих, то їм складніше. Бо є певні фінансові бар’єри, і вони не завжди можуть впоратись із кількістю товару, яку потребує супермаркет, чи з графіком поставки», – веде далі Орест Гринів. 
Із дрібніших фермерських господарств, які виставляють свої товари на продаж у львівських супермаркетах – це фермерське господарство «Добра Корівка» (лінія сирів), ТзОВ «Сотеко» (овочі), ПП «Агрофірма «Дзвони» (овочі), ПП «Глиняни Агро» (ТМ «Фермерське м’яско») (м’ясо). 
З його слів, малому товаровиробнику важче потрапити на прилавки торгових мереж через певні бар’єри. «Кожна торгова мережа має свої вимоги до постачальників. Спочатку виробнику потрібно оплатити чималий гарантійний внесок, щоб гарантувати вчасність поставок, об’єми та якість продукції. Гарні умови для роботи з малими товаровиробникам пропонує  ринок «Шувар». Малі фермерські господарства з ними успішно співпрацюють, маючи змогу орендувати у них площу чи просто надати товар під реалізацію», – зауважив Орест Гринів.

фото: ЛОДА

Більше смакуватимемо лохиною нашого виробника 

«Шувар» – добре відомий жителям області ринок, бо це найбільший у Західному регіоні гуртовий ринок: овочі та фрукти, свіже м’ясо, риба та морепродукти, ковбаси та вудженина. Більшість представлених там товарів – місцевого виробництва.
«На майданчику для торгівлі з автомобілів фактично повністю реалізовують продукцію (овочі та фрукти) українського виробника. Більшість із них – це виробники Західного регіону. Є окремий термінал, де торгують переважно імпортною продукцією. Але якщо там шістдесят сім магазинів торгують імпортним товаром, а майданчик для торгівлі з автомобілів має більше шестиста торгових місць, то можна окреслити, що понад вісімдесят відсотків овочів, фруктів таки нашого виробництва. Свіже м’ясо, м’ясні вироби, які у нас продають – це практично повністю наше виробництво. Винятком є рибні відділи. Бо так склалось, що український рибний ринок формується на вісімдесят відсотків із імпортної продукції», – пояснює Тетяна Гетьман, керівник департаменту «Аналітика» гуртового ринку «Шувар».   
Серед вимог до підприємців вона виокремлює безпеку продукції, яка має бути конкурентноспроможною. Та, каже, львівський покупець радше обере місцевого виробництва продукт, аніж закордонного.     
«Якщо відповідна якість продукції, і на майданчику до вибору покупець матиме, наприклад, персик від закарпатського виробника та грецького, то обов’язково купить наш персик», – додає співрозмовниця. 
З її слів, цікаво, що нині дрібні виробники почали більше торгувати лохиною. «Спочатку підприємці боялись, бо не були певні щодо її реалізації. Це найдорожча ягода, яка на початку сезону коштувала двісті сімдесят гривень за кілограм. Але насправді в Україні цей сегмент розвивається. Тому в цьому сезоні побачимо більше лохини саме нашого виробника», – каже Тетяна Гетьман.

Від м’ясних виробів до поліграфії 

Із усього асортименту товарів, що є нині на полицях супермаркетів «Арсен», близько 10% – це товари львівського товаровиробника. Інший відсоток – це товари власної торгової марки та з інших областей України. Близько пів сотні виробників із Львівщини постачають у ці супермаркети свою продукцію. Найширше представлено продукцію тих виробників, у яких широкий асортимент. 
«Фактично у кожному відділі наших супермаркетів ви можете знайти  продукцію місцевого виробника: готові м’ясні вироби, молочні продукти, солодощі, овочі та фрукти, напівфабрикати, соки, пиво, води, олія, овочева консервація, крупи, поліграфічна продукція. Асортимент доволі широкий. І попит у місцевого споживача на наші товари теж доволі високий», – розповідає «Львівській Пошті» Катерина Кукош, керівник відділу маркетингу мережі супермаркетів «Арсен».  
Зі львівських гігантів свої товари представляють компанії «Світоч», «Галичина», «Оліяр», «Ярич». Також це товари відомої торгової марки «Галка», «Ензим», Львівський лікеро-горілчаний завод, Львівська пивоварня, «Радехівський цукор», Самбірський молокозавод, панчішно-шкарпеткова фабрика «Дюна-Веста», «Іскра». 
«Щодо місцевих малих фермерів, то вони нам більше постачають овочі та фрукти, менше – м’ясо та молочну продукцію. Зокрема, не беремо від них молока на розлив. Бо «Арсен» має власний цех, де виготовляємо свою молочну продукцію, закуповуючи сировину у більшого галицького фермера.    
Можемо у дрібних фермерів закупляти, наприклад, тушки кроликів. Чому б і ні», – додала Катерина Кукош.
 
 фото: Олег Огородник

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
11.6005 / 4.16MB / SQL:{query_count}