“Мораторій” на знущання з дерев

Через неправильну обрізку дерев на Левандівці міськрада здійснить внутрішнє розслідування. Щоб зберегти “зелені легені” Львова, найближчим часом на виконкомі повинні затвердити єдині правила поводження з деревами у місті і штрафувати за порушення

фото: Марічка Ільїна
Є думка, аби місто було більш комфортним та естетичним, треба більшу увагу приділяти збереженню старих дерев та висадженню нових. Окрім того, що вони створюють затишок, найперша їх функція – продукувати кисень та очищати повітря у місті. У Львові до озеленення в останній час прискіплива увага, бо дерева обрізують так, що залишаються лише голі стовбури, схожі на телеграфні стовпи. Дендрологи називають такий підхід до формування крон на деревах варварством та нищенням живої природи. Працівники комунальних підприємств – омолоджуванням, або більш по-сучасному – топінгом.
У квітні 2019-го громадські активісти зареєстрували у Львові петицію, де просили зупинити неправильну обрізку дерев. Петиція менш ніж за добу набрала необхідні 500 підписів. Після чого у місті тимчасово навіть заборонили обрізку дерев, допоки не напрацюють єдині правила. Сьогодні такі правила уже напрацьовані, проте ще не затверджені.
Як наслідок – у Львові знову фіксують “радикальну обрізку дерев”. Минулого тижня львів’ян обурила санітарна обрізка дерев на Левандівці, на вул. Повітряна (на фото), де низку дерев занадто обрізали, а інші – просто зрізали. Цей випадок детальніше розглянули на засіданні виконкому. За дорученням міського голови Львова Андрія Садового, міськрада проведе внутрішнє розслідування за цим фактом і винних повинні покарати.

фото: Фейсбук-сторінка “Зручне місто” (3)

Невиплати як штрафні санкції

 Після випадку з неправильною обрізкою дерев на вул. Повітряна в міському управлінні екології та природних ресурсів зазначили, що відбулася спеціальна нарада, на якій прийняли необхідні управлінські рішення, щоб подібних ситуації більше не повторювалось. Зокрема тепер за кожним районом закріплений працівник управління екології для нагляду за роботами. Ті, хто виконуватиме обрізку дерев, пройдуть додаткове навчання. А про заплановані роботи заздалегідь інформуватимуть львів’ян.
“Зараз я точно знаю, які й де обрізки відбуваються по місті. Я “на телефоні” з усіма, хто їх проводить. Мені надсилають фото і я координую, яким чином це має бути. Думаю, що через один-два сезони, коли ми будемо координувати кожну обрізку, ситуація значно зміниться. За цей час зможемо навчити усіх підрядників робити це правильно”, – зауважила Олександра Сладкова, керівниця міського управління екології та природних ресурсів департаменту містобудування Львівської міськради.
З її слів, уже напрацьовані єдині правила, які впорядкують роботу з догляду за деревами у місті. В найближчий час їх повинні затвердити на виконкомі Львівської міськради. Після чого відбудеться їх презентація.
“З основного в правила прописано, що від дерева не можна відрізати більше однієї третини від маси крони. Бо це призводить до аномального росту “водяних” (прямих гілок) пагонів. Ці пагони є показником того, що обрізку проведено неправильно. Це дуже шкідливо для дерева. Також у жодному разі не можна різати верхні гілки. А гілки, які мають діаметр понад 10 см, треба вкорочувати, але не різати під стовбур. Інакше на стовбурі утвориться дупло”, – зазначає Олександра Сладкова.
Якщо ж ці правила порушуватимуть, то, каже, як мінімум за виконану роботу не заплатять: “Наш працівник, приймаючи виконану роботу, переглядатиме її на відповідність до правил. Спочатку можуть буди зауваження, а коли це будуть грубі порушення, то не оплачуватимемо такі роботи”.

Інвентаризація дерев

В міському управлінні екології почали рахувати дерева у місті. Поки нараховано майже 800 дерев. З них найбільше маємо ясенів, кленів та каштанів.
“Спочатку рахуємо дерева там, де заплановані чи вже тривають реконструкції вулиць. Бо усі дерева, які є в аварійному стані, краще під час ремонту вулиці замінювати. А ті, що в доброму стані, важливо зберігати. Такі дані передаємо проєктантам. Тільки-но завершили підрахунок дерев на вулиці Пекарській (від вулиці Братів Тершаківців до вулиці Мечникова). Станом на 30 січня вже маємо проінвентаризованих 782 дерева. На сайті Inspectree можна їх побачити”, – каже співрозмовниця.
Inspectree – це корпоративна система, якою користуються працівники міської ради та підрядники, які інвентаризують та доглядають за деревами. Сайт розробили зі зручним інтерфейсом для планшетів та комп’ютерів. Для того, щоб вносити дерева в систему, необхідно вказати свою е-пошту. Дерева наносять на мапу з точними географічними координатами. У формі можна додати параметри дерева: рід, вид, стан, вік, район, балансоутримувач, висота, ширина крони, обхват стовбура. Ви можете бачити всі ці дерева та переглядати інформацію про кожне з них на сайті inspectree.net.
Також у міськраді ведуть облік особливо цінних дерев. Зі слів Олександри Сладкової, у місті ростуть одні з найстаріших дерев віком близько 500 років, які в жодні заповідники не внесено. “Один із найстаріших дубів росте на вул. Шептицьких, 35-37. Про нього не так багато знають, бо він розрісся у внутрішньому дворі. Він потребує лікування. Є акт про те, що він аварійний, проте ми за нього боротимемося. Такі ж на вигляд давні дуби ростуть і на вулиці І. Франка – Карманського”, – додає вона.
Управління екології замовлятиме на цей рік інвентаризацію дерев, які ростуть уздовж контактних мереж ЛКП “Львівелектротранс”. Щоб уникнути  ситуацій, коли раптово дерева падають та обривають мережу.

Де обрізають дерева правильно?

Окрім вулиці Повітряної, нині формують крони на деревах, які ростуть на вулицях Тернопільській, Героїв Крут, проспекті Чорновола та інших.
“На деревах на вулиці Повітряній було багато сухих гілок, які з’явились тому, що неправильно дерева обрізали п’ять-сім років тому. Це як наслідок. Але на їх місці точно висадять нові дерева. А вже можна глянути, як добре обрізають дерева на проспекті Чорновола. Так само і на вулиці Снопківській чи Володимира Великого (від кільця до вулиці Тролейбусної)”, – веде далі Олександра Сладкова.
З її слів, цього року значну увагу приділятимуть й паркам міста, де багато сухостою: “На утримання парків цього року виділили близько 37 млн грн. Це втричі більше ніж торік. Хочемо запланувати генеральне прибирання парків, посадку і догляд за кущами і живоплотами тощо”.
В той час у місті повинні щороку висаджувати як мінімум тисячу дерев. Ціна одного хорошого саджанця – близько 2, 5 тис. грн. “Минуло року місто отримало 1,5 млн грн за зрізані дерева забудовниками, які, наприклад, розчищали будівельні майданчики. Сподіваюсь, що ці кошти скерують на закупівлю нових саджанців. Бо до цього закупівлю здійснювали за рахунок природоохоронного фонду – а це близько 3,5 млн грн у рік”, – пояснює вона.

фото: Марічка Ільїна (2)

На прикладі одного району

Щороку з міського бюджету виділяють чималі кошти на кожен район міста на утримання, догляд зелених насаджень. У 2020-ому в Шевченківському районі на дерева передбачили 3 млн грн. За ці кошти повинні в райадміністрації забезпечити санітарну чистку дерев, поливати, зрізати аварійні, викорчовувати пні. Окремою сумою виділяють кошти на висадку дерев. Якщо ж мовиться про санітарну обрізку дерева, то алгоритм дій такий:
“На місці оглядаємо кожне дерево з фахівцями управління екології та природних ресурсів ЛМР. Тоді узгоджуємо обсяг робіт. Є підрядні організації, які виконують роботи. Наприклад, зараз на проспекті Чорновола санітарну обрізку зелених насаджень проводила  підрядна організація “Парк Високий замок”. Усі працівники цієї організації пройшли відповідне навчання. Кожен із них підготовлений, знає яким чином мають формуватись крони дерев. Фактично працюють професіонали у цій справі. Всі роботи виконуються згідно Правил утримання зелених насаджень в населених пунктах України”, – розповідає “Львівській Пошті” Микола Бегей, начальник відділу комунального господарства Шевченківської райадміністрації.
Переважно санітарну обрізку дерев проводять в осінньо-зимовий період, після того, як дерева скинули листя і перебувають у “режимі сну” та до появи перших бруньок.
“Проте роботи по зрізці аварійних дерев проводимо впродовж року. Для уникнення надзвичайних ситуацій чи нещасного випадку. Але, щоб дерево зрізати, потрібно підготувати відповідні документи, акт обстеження”, – веде далі співрозмовник.
Зі слів Миколи Бегея, якщо бачите випадки, коли дерева обрізують під дупло, можна звернутись з відповідним повідомленням на гарячу лінію міста 15-80 або напряму у відділи комунального господарства райадміністрацій. Реакція буде миттєвою, каже він.

За кордоном зрізають дерева кожних пів століття

На думку керівниці міського управління екології та природних ресурсів, у найближчі двадцять років у Львові має відбутись велика заміна дерев. Нині ж їхній стан незадовільний.
“У Німеччині, Голландії дерева, які ростуть на вулицях міста, замінюють раз у 50-70 років (за винятком цінних дерев). Ті, що є у нас, вже трохи переросли, їх вік складає більше ніж 50 років. За ними фактично ніхто не доглядав, тому вони трухлявіють. Якщо ж садитимемо якісні дерева і за ними доглядатимемо, то за 10-15 років матимемо порядного розміру нові дерева”, – певна Олександра Сладкова.
Відрізняється й закордонний досвід у догляді за деревами. “Бо у нас ті речі, які шкодять деревам, не прописані як шкода. Заборонено омолоджувальну обрізку, бо вона якісно може бути виконана лише тими, хто має відповідну освіту і розуміється на цьому. Тоді як формувальну і санітарну обрізку можуть виконувати в принципі будь-хто, хто пройшов навчання, вміє тримати бензопилу. За кордоном є люди з окремими професіями, як от лікар по деревах. У наших правилах, які ми напрацювали і хочемо прийняти, добре прописали ці речі з уточненнями”, – резюмувала чиновниця.

Ігор Сінгер,
фітопатолог-практик:
– Треба розуміти, що обрізка дерев буває аварійною, санітарною, формуючою, омолоджуючою (хоча вона є підтипом формуючої) та топінг, який теж фактично можна розглядати як різновид формуючої обрізки.
Стосовно термінів проведення обрізки: аварійну та санітарну обрізку можна проводити у будь-яку пору року. Це так звані термінові операції.
Дуже часто мені кажуть, що формуючу обрізку не встигають зробити в оптимальний час (більшість видів – вихід з діапаузи (сну) початок вегетації рослини). Тому і практикують осінню обрізку плодових садів і обрізку взимку.
Обрізка має передувати швидкому загоєнню ран та подальшому формуванню рослини. Після топінгу рослина дуже слабне, а може навіть і загинути. Тому вважаю топінг злом!
Існує також літня обрізка, наприклад, у кісточкових порід (важливий агротехнічний прийом) та обрізка після розпускання бруньок. Її використовують для порід з сильною сокотечією: волоський горіх, шовковиця, береза, клен). Буває й обрізка під час вегетації.
Щодо термінів припинення обрізки, то рослина має мати час для визрівання пагонів. Тут вже треба довіряти своєму досвіду. Інтенсивність обрізки впливає на інтенсивність росту заміщаючих пагонів для більшості порід. Виняток сосна звичайна та так звані “чорні” (з двома голками в пучечку) сосни. Більше відрізали – більше ініціює рослина точок росту. Тому треба не передати куті меду.
Коли вам потрібно, щоб рослина росла у потрібний напрямок, подивіться куди спрямована вершина бруньки. Звісно бруньки розташовані і супротивно і по спіралі, тоді просто дивіться та спробуйте зрозуміти, куди буде рости пагін.
Якщо ви ріжете гілку на “пеньок”, тобто біля зрізу нема ні гілки з листками чи хоч бруньки, вона може просто відмерти. Нема “насосу” (бруньки), тоді й нема росту.
Велике значення має і місце зрізу. Найбільш оптимальне місце – це базальне потовщення гілки (біля її основи). Якщо залишити дуже багато, буде пеньок і там утвориться дупло. Зріжете близько до стовбура буде так званий cat’s eye (котяче око) і рана буде заростати дуже повільно і інфікуватись.
До речі, про інфекцію: в повітрі навіть взимку літає дуже велика кількість спро грибів, що викликають руйнування деревини. Тому поки рослина не затягне рану вторинним калюсом, рана може інфікуватись. Здебільшого вони уражуються різними трутовими грибами. Видимі плодові тіла (“гриби”) це тільки верхівка айсбергу, а сама грибниця міститься в товщі ксилеми.
Як можна запобігти інфікуванню? Методів небагато: механічний, хімічний та біологічний. З механічних можна назвати правильне розташування та методику обробки поверхні рани так звана методика пасивного дренажу рани. Коли на поверхні завдяки гарній обробці поверхні не накопичується атмосферні опади та бруд та не накладаються різні плівки.
Тут наголошую, що жодна мазь, фарба, вар чи мастика не захищають зріз! Навпаки під ними підсилюється вологість поверхні, стає анаеробним середовище і це сприяє розвитку вторинних інфекцій. Чиста, суха рана це якраз те середовище, де гриби майже не мають можливості для розвитку (включаючи дію ультрафіолетового випромінювання). До речі, доведено дослідами, що для росту каллюсу потрібен кисень повітря.
Хімічний метод запобіганню інфікуванню проводиться через обробку поверхні зрізу фунгіцидами та стерилізантами. Не всі фунгіциди однаково підходять: мідний купорос пригнічує розвиток каллюсу. З фунгіцидів найбільш дієві препарати групи бензимідазолів та тіокарбаматів. З стерилізантів підходять сучасні препарати групи ЧАС (четвертинні амонійні сполуки). Біологічний метод лікування недосконалий, але в природі існують антагоністи розвитку патогенів будь-якої природи. Базових препаратів не існує, тільки експериментальні.
Та запам’ятайте, перед тим, як робити обрізку рослин, потрібно зрозуміти навіщо це робити! Різати аби різати чи тому що так роблять усі – найгірша порада в цій справі.

Олександр Шутюк, урбаніст:
– За кордоном практикують або мінімальне втручання в дерево, яке росте посеред вулиці, або повну заміну дерева на нове здорове. У нас ситуація з обрізкою дерев у місті стала кращою. Значно менше бачимо випадків, коли дерева неправильно обрізують. Важливий крок і добре, що це почали робити – рахувати дерева у місті. Без такої впорядкованої інформації вся робота виглядала як пальцем в небо. В одних районах маємо гірші дерева, в інших – кращі. Але цілісної картинки нема, бо до цього часу ніхто цього не досліджував. За кордоном зелені насадження чітко інвентаризовані, є бази даних, де видно загальну картину. Від цього треба відштовхуватись, аби розуміти, в якому стані взагалі дерева у Львові. Після чого можна планувати ширшу роботу в цьому контексті.
Юрій Тер-Арутюнян, голова ГО “Зручне місто”:
– Виглядає так, що у міській раді почули думку львів’ян щодо неправильної обрізки дерев у Львові. Це вже великий крок! Знаю, що відповідно до результатів петиції, співавтором якої я був, де ми просили зупинити у місті варварську обрізку дерев, за дорученням міського голови в міськраді мають розробити єдині правила догляду за зеленими насадженнями. Там чітко повинні прописати, які види обрізки допустимі, а які ні. До весни їх мали б допрацювати і презентувати. Коли матимемо чіткі правила, зможемо більше контролювати такі питання. Важливо, щоб напрацьовані правила чітко проговорили у всіх райадміністраціях, комунальних підприємствах. Якщо їх виконуватимуть і буде контроль за цим питанням, тоді вважатимемо, що проблему вирішено. Тоді й радше будуть точкові порушення, а не масові випадки, коли дерева зовсім оголяли. На місці втрачених дерев потрібно закуповувати і висаджувати якісні повномірні саджанці. Через 15 років матимемо вже нові повноцінні дерева.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
10.6882 / 4.26MB / SQL:{query_count}