Задля безпеки на зупинках

У Львові через е-петицію зупинки громадського транспорту пропонують зробити безпечними: облаштувати захисними стовпчиками або бетонними блоками

фото: Олег Огородник (2)
Інколи виходиш зранку на роботу чи навчання і не здогадуєшся, чим цей день для тебе може закінчитись. Не здогадувалась й 25-річна львів’янка, яка ввечері 19 січня очікувала маршрутку на зупинці громадського транспорту на вул. Куліша біля ТРЦ “Форум”. Тоді водій автомобіля BMW не впорався з керуванням, в’їхав у зупинку, а дівчина потрапила під колеса. Внаслідок чого отримала тілесні ушкодження та зараз перебуває в лікарні. Тоді на зупинці перебувало ще близько десяти осіб та, на щастя, ніхто з них не постраждав.
Це непоодинокі історії, останнім часом їх дедалі більше! Беззахисними виглядають пасажири, які очікують свою маршрутку в окремо відведених для цього місцях. Буквально днями в Києві легковий автомобіль знову в’їхав у зупинку громадського транспорту, внаслідок чого водій загинув на місці. Пасажир авто і чоловік, який перебував на зупинці, отримали травми. Чому досі у Львові зупинки не облаштовують захисними конструкціям та де вже такі зупинки облаштовано – далі у матеріалі.

Підпиши петицію!

Після історії, яка трапилась на зупинці громадського транспорту біля ТРЦ “Форум”, у Львові зареєстрували петицію, в якій автор пропонує встановити захисні стовпчики чи бетонні блоки для захисту пасажирів від ймовірних ДТП в межах зупинок, а також на “жвавих” перехрестях. На думку автора, питання безпеки на зупинках потребує окремої уваги.
“За останні три роки у Львові трапилось сім ДТП, в яких водії зносили зупинки громадського транспорту. Цю тему час від часу порушують у ЗМІ лише через те, що відбулась чергова ДТП. Загибель людей на зупинках – це не тільки трагічна випадковість, а й результат безвідповідальності органів влади, які відповідають за будівництво, утримання та експлуатацію об’єктів транспортної інфраструктури”, – зазначає автор петиції Святослав Товстига.
Також він пропонує встановити на зупинках засоби інформування пасажирів (електронні табло з розкладом та схемою руху тощо), освітлення та тактильну плитку із безпечним маршрутом для людей із порушеннями зору.
Петицію зареєстровано 21 січня, наразі вона набрала 55 голосів із 500 потрібних (станом на вечір 23 січня). Якщо петиція набере необхідних 500 голосів, тоді міськрада має її прийняти або відхилити. Підписати петицію можна тут.

У міськраді подумають, чи робити безпечними зупинки

У Львові близько 300 зупинок громадського транспорту. Та жодна з них такими захисними стовпчиками не облаштована. Чому? Бо, як зазначає “Львівській Пошті” Орест Олеськів, начальник управління транспорту Львівської міськради, в Державних будівельних нормах (ДБН) не передбачалось їх встановлення. Та, він каже, питання безпеки людей на зупинках потрібно розглядати в цілому.
“В Україні у різних містах обговорюють питання обмеження зупинок громадського транспорту такими стовпчиками. Проте якщо подивимось на країни, де є високий рівень безпеки на дорогах, ви таких стовпців не побачите. Це свідчить про те, що потрібно концентруватись не лише на тому, щоб встановлювати стовпці, а робити умови руху на міських вулицях такими, щоб унеможливити водіям перевищувати швидкість і вчиняти подібні ДТП. Окрім фізичних обмежень, має також бути постійний контроль за швидкістю руху в місті. Особливо за тими водіями, які дозволяють собі сідати за кермо нетверезими. Бо це чи не основна причина виникнення таких аварій в місті”, – розповідає Орест Олеськів.
Та, з його слів, якщо зареєстрована петиція набере потрібну кількість голосів, то у міськраді візьмуть її до уваги і подумають, де можна встановлювати такі стовпчики.
“Наприклад, небезпечною є зупинка на вулиці Куліша, де трапилась нещодавня ДТП. Вона розташована на повороті. Ця зупинка була тимчасово перенесена туди на період будівництва будинку. Її мали повернути на проспект Чорновола ще влітку, втім, на місці старої зупинки забудовник вирішив облаштували паркінг. Тепер питання перенесення зупинки перебуває у суді.
Небезпечна зупинка й на площі Івана Франка, яка також фактично на повороті розташована. Там теж була історія, коли авто в’їхало в зупинку”, – веде далі Орест Олеськів.
Про ймовірну вартість таких захисних стовпчиків поки не говорять, бо, кажуть, попереднього досвіду їх встановлення у Львові немає. “На міській комісії з безпеки дорожнього руху призначається виконавець робіт, який замовлятиме ПКД, де й окреслять вартість робіт. Але очевидно, щоб така конструкція змогла втримати авто на швидкості, вона має бути, ймовірно, металевою, добре вкопаною в землю”, – вважає співрозмовник.
У Патрульній поліції Львівської області зазначають, що офіційної статистики щодо кількості ДТП, які трапились останнім часом внаслідок наїзду водіїв на зупинки у місті, не мають. Та лише додають, що міська рада забезпечує в місті безпеку дорожнього руху. А поліцейські, зі свого боку, готові підтримати всі додаткові заходи, які запроваджуватиме місто.
Підтримує й автора петиції водій Зеновій, який за кермом уже близько 40 років. “Думаю, встановлення металевих стовпчиків перед зупинками – це не надто дорога річ, але точно потрібна! Чому у нас постійно чекають, поки в інших містах почнуть тестувати ті чи інші речі? Проте перед тим, як їх встановлювати, треба врахувати, які ж саме облаштовувати. Щоб у разі чого втримали авто, яке мчить на швидкості 100 кілометрів на годину. Для пішоходів такі захисні бар’єри точно не будуть перешкодою, а лише додатковим захистом від неадекватних водіїв. Я би ще додатково перед зупинками “лежачі поліцейські” зі знаками облаштовував, хоча це дорожче”, – вважає водій.

Захисні конструкції – неефективна практика?

Співрозмовники “Львівської Пошти” розповідають, що попри відсутність прописаних норм в ДБНах, у деяких українських містах вже убезпечують зупинки металевими стовпчиками. Наприклад, в Києві, Дніпрі, Сумах. У місті Лева у 2017-ому теж пропонували втілити таку ідею. Любомир Босаневич, депутат Львівської міськради, член комісії фінансів та планування бюджету, тоді подавав депутатський запит (після смертельної аварії в Харкові) щодо встановлення захисних стовпців на зупинках громадського транспорту. Ідею не підтримали, бо, мовляв, така практика не є ефективною і це не передбачено в ДБНах. Повторний подібний депутатський запит він подав 23 січня на сесії Львівської міськради.
“Необов’язково обмежувати зупинки металевими стовпчиками. Можна, до прикладу, бетонні півкулі ставити. Така конструкція, якщо не повністю, то все-таки частково в разі чого пом’якшить швидкість удару автівки в зупинку. Існує практика, коли зупинки розвертають на 180 градусів і сама конструкція зупинки убезпечує людей, які очікують транспорт. Ліпше зробити хоч щось, ніж нічого не робити!” – каже Любомир Босаневич.
З його слів, встановлення захисних конструкцій варто почати хоча би у тестовому режимі на найбільших магістральних дорогах Львова: “Можна було б почати із зупинки, що навпроти готелю “Львів”, біля “Кумпеля”, чи з району Нового Львова, звідки автівки часто швидко їдуть”.

Ігор Зінкевич, депутат Львівської міськради, голова ГО “Варта-1”:
– Зупинка – це місце постійного скупчення людей, де є певна зона ризику. Ідея з обмеженням зупинок у Львові захисними конструкціями дуже правильна! Тому що ми не можемо передбачити, де може опинитись автівка в момент скоєння ДТП. Такі конструкції в будь-якому разі уповільнять момент зіткнення автівки. Ми ж не просимо всю вулицю обмежити такими стовпчиками. Не просто так на автобамах обабіч облаштовують відбійники, які повинні в разі чого втримати машину на дорозі. Ще у 2017-ому мій колега Любомир Босаневич порушив питання облаштування міських зупинок захисними стовпцями, щоб убезпечити пасажирів громадського транспорту. Від того часу нічого конкретного не зроблено. У нас чомусь, коли трапляється біда, її починають обговорювати і заговорюють. Відповідальні управлінці не беруть на себе відповідальність і нічого конкретного не роблять в результаті. Водночас як дедалі частіше потерпають люди. Такі речі треба передбачувати під час ремонту тих чи інших доріг. Наприклад, якщо ремонтували проспект Чорновола, в проєкті мали би передбачити встановлення таких стовпчиків на зупинках. Така ж ситуація на Замарстинівській, де тільки завершують дорожні роботи. Проєктні роботи тривають по вулиці Богдана Хмельницького, Шевченка. Впевнений, що про безпечні зупинки там теж не мовиться. В Європі давно роблять акцент на безпеку пішоходів. І, наприклад, в Польщі, облаштовують зупинки захисними конструкціями. Технічно це не важко і не так дорого: знімаємо плитку, висвердлюємо яму, встановлюємо стовпчик, заливаємо розчином. Бачимо, як швидко у нас по потребі встановлюють стовпці на паркувальних майданчиках. Було би бажання щось змінювати…
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6719 / 4.15MB / SQL:{query_count}