“Свою медаль у Торонто я присвятив Мамі”

Дмитро Сидорук, срібний призер Invictus Games – 2017 у Торонто, тренер зі стрільби з лука, – про перемогу над собою, спорт як реабілітацію, відповідальність і підготовку до Invictus Games – 2020 у Гаазі

Такі чоловіки, як він, справжня гордість України! Такі, як він, є прикладом, яким має бути справжній чоловік: мужнім, вольовим, цілеспрямованим. Він – приклад незламності, сили волі та перемоги над собою. Він самовіддано тримав для нас небо на сході України в 2014 році, отримав важкі поранення під час вибуху, але вижив. Пережив 14 операцій, пройшов лікування, місяці реабілітації і згодом знову повернувся на передову до побратимів.
Його воля сильніша за тіло, адже той вибух у вересні 2014-го наскрізь пробив дві ноги і праву руку, а ще легеню. Згодом він вчився ходити заново…Мав мету і велике бажання займатися спортом. Чого так сильно хотів, досягнув. Він є прикладом того, що ніколи не потрібно здаватися!
Він зцілив тіло і душу завдяки спорту, який так сильно любить! Він справжній НЕСКОРЕНИЙ, який представляв збірну України на “Іграх Нескорених” у Торонто в 2017 році. За честь, що гостем “Львівської Пошти” був 37-річний львів’янин Дмитро Сидорук.
Він – ветеран Збройних сил України, боєць 24-ої механізованої бригади імені Короля Данила, учасник АТО 2014 – 2015 років, срібний призер Invictus Games – 2017 у Канаді, майстер спорту міжнародного класу зі стрільби з лука, координатор у Львівській області Національних змагань «Ігри Нескорених – 2019», суддя Національного відбору на «Ігри Нескорених – 2019», тренер із підготовки Національної збірної України до Invictus Games –2020 у Гаазі (Нідерланди). Від учасника до судді і тренера Invictus Games. Усім нескореним НЕСКОРЕНИЙ!
Восени 2017-го Дмитро Сидорук був серед 15 бійців Національної збірної України, які вперше в історії нашої держави взяли участь в Invictus Games. Тоді українці повернулися з Торонто із 14 медалями: вісім золотих, три срібні та три бронзові. В загальному командному заліку Україну змогла обійти тільки Канада.
Я вдячний долі, що «Ігри Нескорених» є в моєму житті! Це і реабілітація, і комунікація, і прояв своїх спортивних здібностей, своєї фізичної підготовки під час змагань
Дмитро привіз із Канади до Львова срібну медаль, яку присвятив дорогій Мамі, яка була його найбільшою підтримкою після важкого поранення. Люблячій Мамі, яка своїми молитвами стала земним ангелом-охоронцем для сина. Він так тепло розповідає про неї і дякує їй за підтримку.
Invictus Games («Ігри Нескорених») – це міжнародні спортивні змагання, учасниками яких є ветерани та військовослужбовці, які отримали поранення чи захворіли під час служби. Їх заснував принц Гаррі. Вперше вони відбулися у 2014 році в Лондоні.
Україна в 2020 році уже втретє братиме участь в цих престижних змаганнях, учасниками яких є бійці з різних країн світу. Спершу українці дебютували в Торонто, потім – у Сіднеї, а в травні цього року поїдуть до Гааги (Нідерланди). Нашу державу на Invictus Games представлятимуть 20 учасників. Із понад 200 кандидатів на Національних змаганнях відібрали дуже потужну команду.
Відбір відбувався відповідно до нових критеріїв, переданих Україні Міжнародною фундацією «Ігор Нескорених», за підсумками кількох етапів відбору (спортивні тестування, Національні «Ігри Нескорених»), анкетування, розгляду поданих учасником документів, а також особистих інтерв’ю з психологом. Рішення щодо кожного учасника збірної України ухвалювали виключно за умови одностайного схвалення всіма членами відбіркової комісії.
Як уже писала «Львівська Пошта», Львівщина виступила найбільшим складом – 43 учасники. Тоді, у вересні 2019-го, в столиці зібралися 218 ветеранів та військовослужбовців. Це були найбільші змагання в історії української команди «Ігор Нескорених». Впродовж дня учасники випробовували свої сили в шістьох спортивних дисциплінах (легка атлетика, плавання, веслування на тренажері, паверліфтинг, стрільба з лука, велоспорт) одразу на трьох спортивних локаціях.
Участь в Національному відборі до збірної України брали ветерани та діючі військовослужбовці Збройних сил України, Національної гвардії України, Державної прикордонної служби України, Національної поліції України, Служби безпеки України, а також добровольчих формувань, які були поранені, травмовані або захворіли під час або внаслідок виконання службових обов’язків у зоні бойових дій на сході.
Отож, у травні в Нідерландах у складі двадцятки Національної збірної четверо представлятимуть Львівщину. Зокрема, бійці Нацгвардії Дмитро Афанасьєв (стрільба з лука та паверліфтинг) та Ігор Галушка (веслування на тренажерах і плавання), військові Збройних сил України Сергій Калитюк (стрільба з лука і велоспорт) та Віктор Легкодух (веслування на тренажерах і велоспорт).
П’ятим представником Львівщини в Гаазі є співрозмовник «Львівської Пошти» Дмитро Сидорук – тренер, відповідальний за підготовку стрільців із лука в складі Національної збірної команди України на Invictus Games. З його слів, наприкінці 2019-го вже відбулися перші навчально-тренувальні збори у Конча-Заспі, невдовзі відбудуться другі. Збірна активно і завзято готується до виступу в Нідерландах.
Після поранення, реабілітації та наполегливих щоденних тренувань спорт для Дмитра Сидорука став невід’ємною частиною його життя. Це треба бачити, як горять його очі, коли він розповідає про стрільбу з лука! Він дуже любить те, чим займається, і свій досвід майстра спорту міжнародного класу зі стрільби з лука передає іншим бійцям та своїм підопічним – дітям.
«Спорт і сам формат «Ігор Нескорених» – це потужна підтримка і реабілітація для ветеранів. Це можливість, а часто й мотивація давати своєму тілу фізичні навантаження і, відповідно, покращувати свій стан. Крім того, це потужна психологічна підтримка, адже вона дає ветеранам нові враження, пріоритети. Ми плануємо максимально розвивати спортивний напрямок в країні не лише під час підготовки і самих змагань, а й робити заняття спортом, зокрема для осіб з інвалідністю, постійно доступними!» – наголошує Оксана Коляда, міністерка у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб.
«Ігри Нескорених» – це про життя і можливості після важких поранень, про самореалізацію, про віру в себе, про фізичну і психологічну реабілітацію, про неймовірну силу духу! Цей проєкт має велике майбутнє», – казала в інтерв’ю «Львівській Пошті» колишня віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України, а нині парламентарка Іванна Климпуш-Цинцадзе.
– Засновником Invictus Games («Ігри Нескорених») є принц Гаррі, який завше відвідує ці міжнародні змагання. У 2017-ому в Торонто, коли ви були в складі Національної збірної України, він також приїздив. Дмитре, за що ви особисто хотіли б подякувати принцу Гаррі?
– Так, у Канаді, де я був серед 15 учасників з України, принц Гаррі також був. Маємо фотографію з ним. Він молодець, що заснував Invictus Games. Принц Гаррі служив у Афганістані, бачив на власні очі війну і поранених бійців, відвідував шпиталі, де лікувалися військові, і саме задля реабілітації бійців започаткував ці міжнародні спортивні змагання. Це масштабний захід.
З 2017 року до «Ігор Нескорених» долучилася Україна. В другий раз на ці Ігри у 2018-ому наша збірна прибула до Сіднея (Австралія). У 2020-ому ми втретє станемо їх учасниками – 20 представників Національної збірної поїдуть до Гааги (Нідерланди).
Invictus Games – це і змагання, і зібрання ветеранів з різних держав світу, зокрема з різних підрозділів військ. На змагання приїздять бійці, які пройшли гарячі точки, отримали поранення чи захворіли під час служби. Певен, що «Ігри Нескорених» дуже об’єднують ветеранів. Якщо на війні втратив руку чи ногу – не біда, з цим потрібно жити. І в цьому дуже допомагає заняття спортом. Адже спорт – це рух.
На змаганнях ми перевіряємо себе на стресостійкість, перевіряємо свою фізичну підготовку, моральну витримку
Принц Гаррі об’єднав бійців в одну потужну силу, і за це йому велика подяка! Ці хлопці і дівчата є прикладом для інших. Це приклад для тисяч наших ветеранів, які отримали поранення чи захворіли під час служби. Це приклад загалом для всіх військових, які були на сході України в гарячих точках, адже вони отримали моральні і психологічні травми. Фізично комусь пощастило менше, комусь більше. А морально травмовані війною, на жаль, вони всі…

– Хтось каже, що йому після повернення зі сходу потрібен психолог, хтось, навпаки, каже, що не потрібен…. На вашу думку, кожному бійцю потрібне спілкування з психологом?
– Певен, що кожному бійцеві потрібен психолог. Але це має бути хороший фахівець, з яким можна поговорити, якому можна відкритися. Тільки професіонал підкаже, як вийти з тої чи тої ситуації. А ще варто розуміти, що є психолог військовий і психолог цивільний. Це два різні напрямки. Те, що бачив ветеран, який повернувся додому з пекла, не завжди зрозуміє цивільний психолог. Кажу про відірвані руки і ноги…
Я оптиміст і певен: якщо кожен робитиме свою справу професійно, із часом ми побачимо результати змін у державі
Коли мене запитали, що було найважче на війні, я сказав, що на війні важко не було, найважче – це втрата побратима. Щойно ти поруч із ним сидиш, спілкуєшся, а наступного дня його вже немає… Під час вибуху у вересні 2014 року, коли мене травмувало, в мене на очах загинули два побратими. Війна не забувається…
– Навіть важко уявити, що ви пережили. Це психологічно важко і це залишиться в пам’яті назавжди, яким би професійним не був психолог. А спорт допомагає, зокрема й психологічно?
– Стерти пам’ять неможливо. Спорт може відволікти від тих чи тих думок. І «Ігри Нескорених» є одним із напрямків реабілітації ветеранів.
– Ваша життєва історія свідчить про те, що ви Боєць з великої літери.
– Це насамперед виховання батьків, за що їм дуже вдячний. Можливо, це передавалося з покоління в покоління. Думаю, що б із нами не відбувалося, не траплялося, якщо ми залишаємося живі, життя триває, і зупинятися – взагалі не варіант. На передовій 1 вересня 2014 року я отримав важкі поранення під час вибуху, але вижив. Опинився в реанімації, пережив 14 операцій. Пройшов лікування, місяці реабілітації. Згодом знову повернувся на передову до побратимів.
– 1 вересня 2014 року – це фактично ваш другий день народження. Маєте сильного ангела-охоронця.
– Дякую родині, що молилася за мене! Мій земний ангел-охоронець – це моя Мама. Вона має сильний характер. Вдячній їй за молитви та підтримку! Коли мене вже перевезли до Києва на лікування, мама прилетіла до мене. Пам’ятаю той день, коли ми вперше побачилися після мого поранення: я лежав на ліжку в палаті, а вона буквально пролетіла коридором… Одразу відчув, що це вона, рідна… Завдяки нашим лікарям, зокрема хірургам у шпиталях, де я побував, рука працює, ноги бігають. Потрапив у руки фахівців. Найскладнішим був перший період після операцій. Ти лежиш, а до тебе приходять, перевертають, утворюються пролежні…
– Що в цей непростий період вам додавало сил?
– Я поставив собі завдання – потрібно вставати. Якось вранці мама зайшла до палати, а я їй кажу: «Будемо вставати, давай мені візок, милиці». Пригадую, як казав мамі: «Давай мені що-небудь, але з ліжка я маю встати». Тоді збіглися лікарі, санітарки, волонтери. Як людина, в якої дві ноги пробиті, одна рука не працює, легеня розірвана, під’єднані різні трубки, катетери, постійно на знеболювальних, буде вставати?! Мені забороняли, а я казав, що хочу на вулицю. Я переліз на цей візок із допомогою всіх. Вивезли мене на вулицю, і буквально за десять хвилин я почав непритомніти. Пригадую, що мені важче було сісти на візок, аніж встати, спираючись на милиці. З лікарні мене виписали у лютому 2015-го.
– Коли ви лежали на лікарняному ліжку, мали злість на те, що війна вас покалічила, чи прийняли це як життєве випробовування?
– Оскільки я був командиром відділення, у мене була злість, що через поранення я не можу бути зі своїми побратимами. При цьому, лежачи на лікарняному ліжку, я морально був із ними, був із ними й на зв’язку. Коли ми виходили на зв’язок, хлопці розповідали, що там і як. Казали, що відчувають мою підтримку.
– Після лікування ви не покинули службу, а повернулися назад на передову?
– Так, до своїх побратимів 24-ої механізованої бригади в Луганську область, у сектор «А» – Бахмутську трасу. По-іншому вчинити не зміг би.
– Натомість у Львові чи в Києві під час мобілізації чимало так званих маминих синочків «переховувалися» в барах та нічних клубах, боячись, аби їх не забрали на передову.
– Нехай вони не бояться: ми захищали їх тоді, тепер інші бійці їх захищають! Так, для багатьох людей війни наче немає. Це нібито дві паралельні реальності. Коли я вийшов з лікарні у Києві, то був шокований: наче війни немає… У шпиталі все гуде… Коли потрапив з передової у лікарняну палату, не відчував цієї різниці, а вийшов на вулиці Києва – відчув. Мене це так обурило!
– Чому, на вашу думку, на шостий рік війни не у всіх є розуміння, що війна триває? Справді, як дві паралельні реальності…
– Бо людей війна не торкнулася особисто. Нашу армію рокам знищували, в армії було соромно служити. Виросло покоління українців, і тепер маємо наслідки.
– Повернувшись із передової додому, до Львова, чим зайнялися, яку мету перед собою поставили?
– Насамперед реабілітуватися фізично. Почав ходити в басейн, займатися в залі, розробляти м’язи. Я в спорті був із дитинства, знав багато різноманітних вправ. Працюючи в «Динамо», під час обідньої перерви йшов у зал тренуватися. Займався своєю фізичною реабілітацією. А ось про «Ігри Нескорених» розповів мені мій керівник Петро Булава – начальник фізкультурно-спортивного відділу Львівської обласної організації ФСТ «Динамо». Сказав, що це змагання для ветеранів. Мені стало цікаво, що ж це за міжнародні змагання, на яких є можливість виступити, представити Україну.
– Загорілися цією ідеєю?
– Так. Це був виклик для мене. Як пріоритет обрав стрільбу з лука. Також обрав легку атлетику – біг на 100 і 200 метрів. І це попри те, що лікарі казали: «Займатися спортом тобі не можна». А я зайнявся!

– Скажіть, як ви бігли стометрівку після того, як були травмовані дві ноги і пробита легеня? Ви так ризикували…
– Так, ризикував, але таки біг. Не знаю, хто легку атлетику назвав легкою.
– А зараз бігаєте?
– Бігаю. Скажімо, щонеділі зустрічаюся зі своїми друзями, щоби пограти у міні-футбол.
– Ви людина потужної сили волі та духу. Щойно розповідаєте про реанімацію, милиці, реабілітацію,  і вже – про біг на 100 метрів. Це титанічна праця і витримка.
– Так, це багато тренувань, щодня по шість годин. Я поставив собі за мету поїхати на Invictus Games – 2017 в Торонто. І поїхав.
– Ви є прикладом для інших!
– Дякую!
– Коли ви їхали до Канади, хвилювалися? Які у вас були відчуття?
– Це була відповідальність, адже наша Національна збірна вперше на таких міжнародних змаганнях представляла Україну. Нас було 15 учасників. Дякую за підготовку до змагань своєму тренерові, наставнику і товаришеві Володимиру Джулі! Він фанат стрільби з лука.
– На Invictus Games – 2017 у Канаді ви мали амбітну мету здобути «золото»?
– Я був певен, що повернуся з Торонто з медаллю.
– Це ви інтуїтивно відчували, що здобудете медаль, чи це у вашому характері – має бути медаль за всяку ціну?
– Я був впевнений, що здобуду її. Я не знав, яка це буде медаль, але знав, що вона буде. Я не те що хотів здобути медаль, я знав, що здобуду її! І повернувся додому зі «сріблом». Золота медаль «поїхала» в Данію. Медаль у Торонто я присвятив своїй Мамі. Звісно, вона дуже тішилася.
До слова, іноземні бійці-спортсмени на Invictus Games – 2017 приїздили цілими родинами: дружини, діти, друзі. Це так гарно! Це така колосальна підтримка для учасника змагань! І Україна це врахувала – на Invictus Games – 2020 у Гаагу наші учасники поїдуть із двома супроводжувальними особами. І цю поїздку повністю оплатить держава.
– Скажіть, будь ласка, що дала вам участь в «Іграх Нескорених» у Канаді?
– Насамперед я побачив, як реабілітують ветеранів, зокрема США, Великобританія, Канада та інші держави, на чому саме роблять акцент, що Україна може у них перейняти. І вже коли на наступні змагання до Сіднея їхала наша збірна, наші лучники зі мною радилися, консультувалися. Зокрема, Сергій Шимчак зі Львова, Майя Москвич із Луцька. Я своїм шансом скористався, тож тепер можу іншим щось порадити, підказати, чимось допомогти. Це направду тішить, що іншим спортсменам цікавий мій досвід.
– Бачите, як є у житті: хто докладає багато зусиль до справи, яку любить, той згодом стає відповідальним за цю справу. Спершу ви учасник змагань Invictus Games у 2017 році в Торонто, а тепер, у 2019-ому, вас запрошують стати суддею Національного відбору на «Ігри Нескорених – 2019» у Києві. Крім того, ви вже тренер із підготовки Національної збірної України до Invictus Games – 2020 у Гаазі. Вітаю, це потужно!
– Так, але це насамперед відповідальність. Те, що я тренер із підготовки збірної до виступу в Гаазі, це заслуга ветеранів і побратимів. Саме вони висунули мою кандидатуру. Бійці мене чують, а я їх, тому так сталося. Загалом тренерською працею займаюся вже три роки, маю підопічних. Після виступу в Торонто у 2017 році влада Львівщини запросила мене бути координатором з підготовки до «Ігор Нескорених». І я погодився, бо мені це було цікаво і відповідально водночас.
– У вас за плечима титанічна праця, яка розпочалася ще в 2016 році, від тодішнього учасника до теперішнього тренера з підготовки Національної збірної України до Invictus Games – 2020 у Гаазі. Що означають для вас особисто ці престижні міжнародні спортивні змагання?
– Для мене це новий етап життя. Я вдячний долі, що «Ігри Нескорених» є в моєму житті! Це і реабілітація, і комунікація, і прояв своїх спортивних здібностей, своєї фізичної підготовки під час змагань. На змаганнях ми перевіряємо себе на стресостійкість, перевіряємо свою фізичну підготовку, моральну витримку. Завдяки «Іграм Нескорених» тепер маю друзів по всій Україні.
Певен, що на Invictus Games  люди силою свого духу перемагають свої фізичні можливості. І не важливо, чи ти боєць на візку, чи на протезі, без руки чи без ока – ти перемагаєш це. Ти НЕСКОРЕНИЙ! «Ігри Нескорених» – це потужний проєкт.
– Наприкінці 2019-го відбулися перші навчально-тренувальні збори Національної збірної у Конча-Заспі. Які настрої панують в українській двадцятці учасників Invictus Games – 2020?
– Настрій оптимістичний, дух бойовий. Збірна активно і наполегливо готується до виступу в Нідерландах. Невдовзі, з 13 лютого,  відбудуться другі навчально-тренувальні збори. Вони триватимуть два тижні. А перед самим виїздом до Гааги відбудуться тритижневі навчально-тренувальні збори в Конча-Заспі.
У планах – створити у Львові ветеран-хаб спортивного напрямку, куди могли б приходити хлопці-ветерани і займатися обраним видом спорту
Львівщину в Національній збірній представлятимуть четверо учасників. Це бійці Нацгвардії Дмитро Афанасьєв (стрільба з лука та паверліфтинг) та Ігор Галушка (веслування на тренажерах і плавання), військові Збройних сил України Сергій Калитюк (стрільба з лука і велоспорт) та Віктор Легкодух (веслування на тренажерах і велоспорт). Загалом я треную вісім учасників збірної.
– Великою перевагою, на мою думку, є те, що змагання «Ігри Нескорених», а саме відбір учасників і підготовку Національної збірної, підтримує Міністерство у справах ветеранів, тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб, зокрема його очільниця Оксана Коляда.
– Так, це правда. Оксана Коляда – потужна міністерка! Я не знаю, коли вона відпочиває, але вона так багато робить для ветеранів, за що їй велика подяка! Пані Оксана в курсі всіх подій, що стосуються підготовки Національної збірної. Швидко реагує та різні звернення. Часто спілкуємося з нею. Вона комунікабельна людина, цікавиться «Іграми Нескорених» і тримає підготовку збірної на особистому контролі.
– Як оцінюєте нашу двадцятку? Як на мене, це досить сильна команда, що гідно представить Україну навесні в Нідерландах.
– Так, сильна. З-поміж 200 кандидатів на національних змаганнях сформували дуже потужну команду. Зараз всі її учасники активно тренуються.
Загалом усі кандидати – сильні люди, які після травм і недуг зуміли стати на ноги. Вони є прикладом незламності та сили духу. Найголовнішим чинником є морально-психологічна реабілітація.

– Ясна річ, що ви, як тренер, сподіваєтеся на медалі українських учасників змагань у Гаазі. Скажіть, будь ласка, яку ще мету на 2020 рік поставив перед собою Дмитро Сидорук?
– Створити у Львові ветеран-хаб спортивного напрямку, куди могли б приходити хлопці-ветерани і займатися обраним видом спорту. Можливо, це буде на базі якогось стадіону. Також метою створення такого хабу є те, аби залучати молоде покоління, аби там тренувалися й діти. Коли діти тренуватимуться разом із ветеранами, коли між ними буде спілкування, в нас виросте нове патріотичне покоління з іншим мисленням. Для мене патріотизм – це не зрада інтересів.
Я оптиміст і певен: якщо кожен робитиме свою справу професійно, із часом ми побачимо результати змін у державі. Сидіти на дивані і кричати, що те не так і те не так, легко. То встань і зроби так, як треба! Покажи особисто, як потрібно зробити! Рух – це життя, сила – в русі та єдності! Побратими, займайтеся спортом і залучайте друзів! Спорт – це реабілітація, зокрема морально-психологічна.

Розмовляла Ірина Цицак
Фото: Олег Огородник, Invictus Games: Team Ukraine,
Катерина Птаха,  пресслужба ЛОДА, фейсбук Дмитра Сидорука
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
10.0767 / 4.33MB / SQL:{query_count}