“Ми маємо запобігати катастрофи…”

Після трагедії в Одесі: як у Львові додержують Правил пожежної безпеки у велелюдних місцях, зокрема в садочках та школах, і чи мають рятувальники інвентар для гасіння вогню у “висотках”

Україна оговтується після страшної трагедії в Одесі. Людей, на жаль, не повернути, але висновки мали б бути зроблені, аби у майбутньому не повторилася така біда. У ДСНС повідомили, що швидкому поширенню вогню в старій будівлі сприяли легкозаймисті перегородки будинку з очерету. Через це майже всі перекриття під час пожежі обвалилися. Сьогодні розглядають дві версії причини пожежі: аварійну роботу електрообладнання та навмисний підпал. Станом на 10 грудня не припиняють пошуково-рятувальних робіт. Унаслідок жахливої пожежі постраждало 30 людей, 12 загинуло. Кількість жертв може бути більшою, адже й досі не знайдено тих, хто пропав безвісти.
Одеська трагедія привернула увагу влади та громадян до пожежної безпеки в освітніх закладах, загалом у велелюдних місцях.
“Ми маємо запобігати катастрофи, а не лише вчасно реагувати на них!
Працює урядова комісія, яка має встановити причини пожежі. Всі винні в одеській трагедії мають бути покарані!” – наголосив прем’єр-міністр України Олексій Гончарук, відвідавши місце пожежі в Одесі.
Глава уряду зазначив, що на доручення президента до 10 січня в Україні буде здійснено повну перевірку стану протипожежної та техногенної безпеки усіх дитячих садків, шкіл, закладів вищої освіти, гуртожитків, закладів охорони здоров’я, транспортної інфраструктури. “Україна матиме глобальну стратегію протипожежної безпеки всієї країни”, – наголосив він.
Прем’єр закликав очільника Державної служби надзвичайних ситуацій звільнити з посади керівника Головного управління ДСНС в Одеській області та його заступника. Крім того, анонсував звільнення керівника департаменту освіти Одеської облдержадміністрації та доручив міністерці освіти і науки Ганні Новосад провести інвентаризацію всіх навчальних закладів і навести реальний порядок з пожежною безпекою в закладах освіти. Міністерству внутрішніх справ прем’єр доручив у найближчий термін надати план заходів із протипожежної безпеки по всій Україні.
Із потенційною небезпекою ми зустрічаємося постійно. Щодня буваємо у велелюдних місцях: ведемо дітей до школи чи до дитячого садка, йдемо в супермаркет чи торговий центр, а у вихідні – на концерт чи в кіно.
І всі ці місця надзвичайно небезпечні в разі виникнення надзвичайної ситуації! Тому кожен із нас має знати, що робити, зокрема, під час пожежі. Натомість заклади, де регулярно перебуває велика кількість людей, мають дбати про пожежну безпеку, адже відповідальні за життя людей. А чи дбають насправді?
Отже, “Львівська Пошта” дізналася, як перевіряють дотримання Правил пожежної безпеки в громадських місцях, новобудовах та освітніх закладах у нашому місті та як потрібно діяти у випадку пожежі в закритому приміщенні.


Львів і позачергова перевірки

У свою чергу міський голова Андрій Садовий наполягає на максимальному контролі за станом протипожежної безпеки в комунальних установах Львова! Також він вимагає персональної відповідальності від всіх керівників цих закладів. Андрій Садовий акцентує на важливості проведення відповідних навчань для працівників щодо поведінки під час надзвичайних ситуацій.
“Ми цій темі приділяємо велику увагу. У нас не було таких надзвичайних ситуацій, але я ще раз наголошую на персональній відповідальності кожного керівника за протипожежну безпеку. Це не той випадок, де можна зекономити, бо життя людей – безцінне. Те, що сталось в Одесі, є поза здоровим глуздом. Всі знали, що там багато людей пропало, ми розуміли, що вони знаходяться під завалами. Ми у знак солідарності і в день жалоби, і поза днем жалоби ми приспустили прапор на Ратуші”, – зазначив міський голова.
Він додав: перевірки по різних установах тривають постійно і з боку ДСНС, і з боку профільних департаментів міської ради. Цей процес не може тривати один раз на рік, цей процес має бути постійно. Має бути контроль щодня.
“Протипожежна безпека потребує значних коштів – це питання сигналізації, справності всіх засобів для гасіння пожежі. Ми часто вдома на це не звертаємо увагу, а наші помешкання також треба перевіряти. Щороку на ці речі ми виділяємо кошти в бюджеті міста, але треба ще більше виділяти. Також важливо – навчання. Нещодавно ми провели велике навчання для працівників гуманітарного блоку спільно з університетом безпеки життєдіяльності. Ефект надзвичайно великий. Треба вчити, забезпечувати усіма засобами і потім контролювати. Кожна установа має на своє життєзабезпечення відповідні кошти і в рамках цих сум мають бути кошти на навчання, профілактику, модернізацію”, – наголосив Андрій Садовий.
Львівські рятувальники вже чекають розпорядження про позачергову перевірку на дотримання Правил пожежної безпеки в дитсадках, школах, коледжах і закладах вищої освіти. Про це “Львівській Пошті” розповів Віталій Туровцев, керівник пресцентру ГУ ДСНС у Львівській області.
“Всі навчальні заклади в Україні рятувальники  перевіряють двічі – детально і підконтрольно. Відбувається це перед початком навчального року. До того ж для всього робочого персоналу і учнів чи студентів освітніх закладів працівники ДСНС регулярно проводять лекції про те, як діяти у надзвичайних ситуаціях, як користуватися вогнегасниками, дають свої рекомендації щодо пожежної безпеки керівництву того чи того закладу. Часто керівники садочків і шкіл самі просять, аби рятувальники приїхали та провели заняття про пожежну безпеку. Однак після трагедії в Одесі, ймовірно, перевірятимемо всі заклади позачергово”, – каже він.


... таки більше звертають увагу на безпеку!

Чимало свого часу ми проводимо в місцях, які щодня відвідують тисячі людей. Торгові центри, кафе, клуби часто виглядають гарно і видаються нам безпечними. Та під час розваг люди зазвичай не звертають уваги на те, чи є в закладі план евакуації, чи доступні всі евакуаційні виходи, чи дотримані Правила пожежної безпеки під час масових дійств у закритих приміщеннях. Ми не можемо бути певні в своїй абсолютній безпеці у велелюдних місцях.
Віталій Туровцев пояснює, що на приватних об’єктах, які масово відвідують люди, відбуваються планові перевірки за певним графіком, який комісія складає разом із їхніми власниками.
З його слів, у Львові власники торгових центрів, зокрема де є розважальні заклади, відповідально ставляться до пожежної безпеки. На таких об’єктах ДСНС регулярно проводить навчання працівників, аби вони знали, як співпрацювати з рятувальниками і що робити у надзвичайних ситуаціях.
Найважливіші вимоги пожежної безпеки – правильне утримання шляхів евакуації та справність систем оповіщення.
Віталій Туровцев радить: у разі виникнення надзвичайної ситуації необхідно негайно оповістити людей, куди і як належить евакуйовуватись. Тому шляхи евакуації мають бути завжди відкриті! Також співрозмовник вважає важливим аварійне освітлення, яке має автоматично вмикатися, адже під час пожежі може припинитися електропостачання, і в темряві евакуйовуватись буде значно важче. Понад те, цей чинник поширює паніку серед людей. А ще рятувальники звертають особливу увагу на наявність вогнегасників, їхню справність, термін придатності й на те, чи вміє персонал користуватися ними.
“Сьогодні у Львові є і дуже відповідальні щодо безпеки заклади, і такі, що нехтують правилами. Порушників ми штрафуємо і закриваємо через суд. Коли ж усі порушення усунені, заклад може продовжувати роботу.
Останніми роками ДСНС проводило ґрунтовні перевірки багатьох об’єктів. І це дало свій результат, бо тепер і власники, і відвідувачі закладів більше звертають увагу на безпеку. Прагнемо того, щоби свідомими були усі львів’яни, щоб ситуація з пожежною безпекою в місті була ідеальна!” – наголошує керівник пресцентру ДСНС у Львівській області.


А драбин для 16-поверхівок немає…

Останніми роками у Львові побільшало висотних житлових будинків. Та пожежна безпека мешканців новобудов залежить від совісті забудовника і обладнання для пожежогасіння. Сьогодні гасіння полум’я можливе лише зсередини будинку, а мешканців, зі слів Віталія Туровцева, евакуйовують за допомоги спеціальної драбини. Та найвища така драбина у Львові дозволяє рятувати людей, помешкання яких розташовані не вище 14 поверху! Але ж у Львові є вищі будинки…
“В усіх нових львівських будівлях, які мають 16 і більше поверхів, спроєктована система оповіщення про надзвичайну ситуацію або система пожежогасіння. Евакуацію з таких будинків проводять через сходові майданчики. На кожному поверсі передбачені пожежні крани, якими можуть за потреби користуватися рятувальники. Ці системи обов’язково мають бути справні, і тоді небезпеки для мешканців багатоповерхівок не буде”, – запевняє Віталій Туровцев.
Що ж стосується рятувальних тентів, у які могли б стрибати люди в разі пожежі, то їх немає. Зі слів співрозмовника сьогодні такий інвентар не використовують, адже він не ефективний. “Коли людина стрибає з висоти, а рятувальники тримають натягнутий тент, то її просто не втримають”, – пояснює Віталій Туровцев.
Перевірити дотримання Правил пожежної безпеки в новобудові ДСНС може лише тоді, коли про це попросить забудовник. Але, що цікаво, законодавство дозволяє не звертатися до рятувальників перед здачею будинку в експлуатацію.

У надзвичайній ситуації не панікуйте!

“Надзвичайники” радять під час пожежі чітко дотримуватись певних правил. “Почувши оповіщення про пожежу, орієнтуйтеся на покажчики евакуації, які є в будівлі, і без зайвої метушні шукайте вихід. Якщо приміщення стає задимленим, потрібно прикрити рот і ніс куском тканини, бажано вологою, і рухатися до виходу, нахилившись щонайнижче, адже “внизу” краща видимість і чистіше повітря. Уважно слухайте систему оповіщення, щоб зрозуміти, що саме сталося, і головне, де сталося, щоб оминути ці ділянки. Також дослухайтеся до порад персоналу, бо він ознайомлений з правилами евакуації, а тому має скерувати вас у правильному напрямку. Рухайтесь уздовж капітальних стін, уникайте тисняви, дивіться, чи нема попереду масових перешкод. Якщо вони є, то треба змінити напрямок руху”, – радить Віталій Туровцев.

Навчання рятувальників перед туристичним сезоном

У Карпатах провели навчання пожежно-рятувальних підрозділів. Перед активізацією туристичного сезону в горах рятувальники Львівської, Івано-Франківської, Закарпатської областей і Підкарпатського воєводства (Польща) відпрацьовують екстрені дії під час надзвичайних ситуацій. Ці навчання відбулися в межах транскордонного проєкту, який спільно реалізовують асоціація “Єврорегіон Карпати – Україна” з регіональними управліннями ДСНС України в рамках програми “Польща – Білорусь – Україна 2014 – 2020”. Про це “Львівській Пошті” розповіла Галина Литвин, виконавча директорка асоціації органів місцевого самоврядування “Єврорегіон Карпати – Україна”.
З її слів, задля цього проєкту для Львівської області придбали нову пожежну машину, обладнану драбиною заввишки 8 метрів. Вона дозволить гасити полум’я і рятувати людей з третього поверху. Також завдяки цьому проєкту придбали мікроавтобус для транспортування мобільних оперативних груп до місць виникнення надзвичайних ситуацій. Ці транспортні засоби використовують структурні підрозділи ГУ ДСНС України у Львівській області.

Зоряна Довганик, очільниця управління освіти Львівської міськради:
– На початку кожного навчального року спеціальна комісія перевіряє всі навчальні заклади міста на дотримання Правил пожежної безпеки. Крім того, дитсадки і школи планово перевіряють рятувальники. До закладів, де навчаються діти, є жорсткі вимоги, на дотримання яких найперше звертає увагу комісія. Мовиться про пожежну сигналізацію, наявність первинних засобів для гасіння пожежі, план евакуації, ознакування пожежних виходів і правильну та справну електропроводку. Також велика увага приділяється кількості пожежних виходів. Після комплексної перевірки ДСНС дозволяє продовжувати навчальний процес або припиняє його до усунення всіх недоліків у системі пожежної безпеки. У всіх навчальних закладах щороку відбувається Тиждень цивільної оборони, під час якого вчителі, вихователі та учні мають практичні навчання з приводу надзвичайних ситуацій. Зокрема, рятувальники навчають персонал правильно евакуйовувати людей. А дітям розповідають про алгоритм дій у надзвичайній ситуації. Що стосується садочків, то з вихованцями про пожежну безпеку говорять вихователі.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6557 / 4.21MB / SQL:{query_count}