Кермуєте напідпитку? Судимість забезпечена!

Із 1 січня 2020 року в Україні – жорсткіше покарання для нетверезих водіїв. Штрафи від 17 і до 51 тисячі гривень та позбавлення водійських прав на три роки

Щодня водії напідпитку на українських дорогах скоюють аварії. Страшні аварії! Особливо це стосується “мажорів”, яким море по коліна. На жаль…Чомусь так повелося, що українці дозволяють собі випити (на свята і не одну чарчину), а згодом кермують п’яні. Чомусь і досвідчені водії, і молоді люди, які щойно отримали водійське посвідчення, певні: від 50 грамів спиртного в їхньому організмі нічого не станеться, бо головне “аби поліція не зупинила”…
Небагато водіїв принципово не вживають спиртного, навіть на свята, і справді відповідально ставляться до дорожнього руху та безпеки на дорозі! Фактично таких є одиниці.
Підтвердженням цього є статистика патрульних. У 2018-ому поліцейські кожного дня фіксували по 300 водіїв у стані алкогольного сп’яніння. А за весь рік було зафіксовано понад 110 000 таких випадків.
Що ж стосується Львівщини, то за 10 місяців 2019 року патрульні склали 1850 протоколів на водіїв, які керували автівками в стані сп’яніння.
Хоча й покарання за це порушення суттєве, та й це не зупиняє українців. Та вже з 1 січня 2020 року покарання стане значно серйознішим, і кермування у нетверезому стані стане кримінальним правопорушенням!
“Львівська Пошта” поспілкувалась із принциповими водіями, які ніколи не кермували напідпитку, а також дізналась, як каратимуть п’яних водіїв у новому році та яке покарання отримують такі порушники в Європі.

“За 30 років водійського стажу, випивши, ніколи не сідав за кермо…”

Львів’янин Роман, водій з 30-річним стажем, розповів “Львівській Пошті” про своє ставлення до п’яних водіїв на дорогах та що, на його думку, допоможе зменшити кількість порушень. “Водійське посвідчення я отримав ще в армії. Замолоду дуже полюбив кермувати, моя професія пов’язана з автомобілями. Але ще тоді пообіцяв собі, що ніколи не сідатиму п’яний за кермо. І за 30 років ніколи не кермував автівкою, якщо перед цим вживав алкоголь. Також дуже дивуюсь, коли на якихось святкуваннях мені пропонують налити хоч 50 грамів спиртного, хоча й знають, що приїхав автомобілем. Деякі господарі кажуть, що нічого від кількох грамів не станеться, ти ж досвідчений водій. Складається враження, ніби люди не розуміють, що дорога – це небезпечно, і для того, щоб все контролювати мало досвіду, а потрібна ще й світла голова. До того ж завжди бачив, як друзі чи знайомі без жодного страху сідали за кермо і до яких наслідків це призводило. Після цього й сумніву не залишалося щодо моєї позиції”, – зазначає чоловік.
Також, на його думку, водіїв, які дозволили собі сісти п’яними за кермо, потрібно не просто штрафувати та забирати водійське посвідчення на певний термін! Роман пропонує не видавати таким порушникам тимчасового посвідчення, аби вони деякий час пожили без зручного власного транспорту і обрали, що для них важливіше: алкоголь чи комфорт і безпека.
На Львівщині 37 водіїв, яких тричі затримували нетверезими, оштрафували на 40 800 грн кожного і позбавили водійського посвідчення на 10 років
А львів’янин Андрій, який кермує щодня вже впродовж восьми років, не дозволяє собі вживати спиртне за кермом, адже розуміє свою відповідальність за здоров’я і життя своїх близьких та інших учасників дорожнього руху. Навіть на свята, які часто є приводом випити для багатьох знайомих водіїв, Андрій не п’є перед поїздками принципово.
“Знаєте, у мене цей принцип з’явився ще в юнацькі роки. Маю поганий приклад свого батька. Він військовий пенсіонер і водій з великим стажем. Якщо не помиляюсь, то кермує вже майже 27 років. І справді не боїться сідати за кермо напідпитку. Коли його спитаєш, чому він це робить, то каже, що “це його навчила професія”. Справа в тому, що радянські військові, яким мали честь бути водіями генералів, дуже часто сідали за кермо після того, як випили під час застілля. Міліції вони не боялись, бо ж у автівці сидів сам пан генерал, а вміння кермувати “на п’яну голову” вироблялось. І, на жаль, й сьогодні воно не зникло. Прикро, що тато не розуміє, що кожного разу, коли він так чинить, у його рідних серце розривається від переживань. Я не хочу бути таким, тому не вживаю, коли знаю, що несу відповідальність передусім перед своїми рідними, ну і, звісно, перед іншими людьми”, – розповідає Андрій.
Він додає, що досвідчені водії часто бувають надто впевненими у своїх силах, тому можуть сісти за кермо напідпитку. На думку співрозмовника, цю ситуацію можна змінити, значно підвищивши штрафи і дозволивши патрульним зупиняти автомобілі задля перевірки, проте тут є ризик корупції, якому треба було би запобігти.
“Я за кермом відносно недавно, п’ять років, але за цей час автомобілем проїхав 75-80 тисяч кілометрів, адже багато подорожую автівкою. Ніколи не кермую напідпитку й іншим не раджу. По-перше, це неприпустимо, тому що є встановлені правила дорожнього руху, і якщо людина хоче їздити автомобілем і бути учасником дорожнього руху, то має їх дотримуватись. По-друге, п’яний водій – це потенційний вбивця. Такий факт особисто мене дуже лякає. І від кількох грамів наслідки можуть бути, адже коли людина п’яна сідає за кермо, в неї сповільнюється реакція, а розрізняти перешкоди стає важко. Якщо випити більше, то за кермом можна й заснути”, – зазначає львів’янин Василь.
Чоловіка лякає те, що більшість його друзів кермують під дією спиртного, покладаючись на свої водійські навички та й часткову безкарність.
Василь певен: покарання за водіння в нетверезому стані має бути дуже жорстким: з тривалою конфіскацією посвідчення, великим штрафом або й навіть позбавленням волі.

Яким буде нове покарання для водіїв в Україні?

Чималий штраф (10 200 грн) і позбавлення водійського посвідчення на рік не зупиняє українських водіїв. Вони й далі продовжують кермувати у стані алкогольного сп’яніння, навіть роблять це повторно. На Львівщині 107 водіїв були оштрафовані вдруге за рік. Вони були змушені заплатити 20 400 грн і забути про водійське посвідчення ще на три роки. Та цього виявилось мало для 37 водіїв, адже вони здійснили таке порушення втретє за рік і були покарані штрафом розміром 40 800 грн і позбавленням водійського посвідчення на 10 років.
Та вже з 1 січня 2020 року набуде чинності закон “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення досудового розслідування окремих категорій кримінальних правопорушень”. Ці зміни дозволять суворіше карати нетверезих водіїв і навіть притягувати їх до кримінальної відповідальності. У новому році водій отримає судимість за новою статтею 286-1 КК навіть у разі першого порушення. Також перше порушення водієві, який випив і сів за кермо, обходитиметься від 17 тис. до 34 тис. грн штрафу та ще й з позбавленням водійських прав до трьох років. Повторне порушення каратиметься штрафом до 51 000 грн і позбавленням прав терміном до трьох років. Кримінальна відповідальність за водіння в нетверезому стані мала б зменшити кількість ДТП в країні, значна кількість яких відбувається за участі нетверезих водіїв.

Європа: від 500 євро і до 6000 євро

Україна вже давно потребує чіткого врегулювання проблеми з нетверезими водіями. З нового року побачимо, як запрацює нововведення і настільки воно буде ефективним. Все ж нове покарання буде дуже подібним на європейські практики боротьби з нетверезими водіями.
У Німеччині адміністративна відповідальність настає тоді, коли рівень алкоголю в крові водія перевищує 0,5 проміле. Тоді на водія накладається штраф від 500 євро. Якщо впіймали порушника не вперше, сума може зростати до 3000 євро. Крім цього, нетверезого водія позбавляють водійського посвідчення на один місяць. Та якщо водій з 0,3 проміле алкоголю в крові спричиняє ДТП, то він несе вже кримінальну відповідальність. У разі повторного правопорушення водієві загрожує навіть ув’язнення.
У Великій Британії хоч і високий допустимий рівень алкоголю в крові – 0,8 проміле, але якщо його перевищити, то доведеться заплатити штраф розміром близько 6000 євро. А в Швеції, де дозволений рівень алкоголю в організмі водія такий, як і в Україні (0,2 проміле), покарання нетверезих водіїв досить суворе. Мінімальний штраф тотожний із сумою, яку водій заробляє за 40 днів. Також закон передбачає навіть можливість позбавлення волі терміном до шести місяців. У випадку з вмістом алкоголю в крові на рівні понад 1,0 проміле водієві вже загрожує позбавлення волі до двох років.
У сусідній Польщі штраф за водіння в стані алкогольного сп’яніння – від 145 євро, і навіть низький рівень алкоголю в крові може призвести позбавлення водійських прав до трьох років, а ще до одного місяця ув’язнення. Якщо рівень алкоголю в крові перевищує 0,5 проміле, водій може опинитися у в’язниці терміном до двох років чи позбутися прав на 10 років. Крім цього, у правопорушника в цій країні також можуть конфіскувати транспортний засіб.
Ігор Зінкевич, депутат Львівської міської ради, голова ГО “Варта-1”:
– Вважаю, що нетверезий водій, який сідає за кермо і наражає на небезпеку себе та інших учасників дорожнього руху, має нести кримінальну відповідальність. Із 1 січня покарання для таких порушників стане суворішим, його не можна буде відтермінувати, і водії, які сідають п’яними за кермо, отримуватимуть судимість. Чому моя думка така радикальна? Нагадаю, як рік тому одного водія поліцейські лише за місяць зупиняли одинадцять разів. Він вже не мав водійського посвідчення, але мав талон, який дозволяв йому їздити далі. У талоні вже не було місця для відповідних позначок про грубе порушення. Отож сьогоднішня безкарність ставить під загрозу життя і здоров’я інших водіїв та пішоходів. Тому покарання має бути дуже суворим, з нового року воно таким стане. А поки що водій платить адміністративний штраф і їздить собі далі без прав, але з талоном. Проте не все ще так добре, як би хотілося. Сьогодні не маємо можливості перевіряти водіїв на вживання наркотичних засобів. Є медичні заклади, які начебто перевіряють водіїв, але вони лише оцінюють ситуацію, оглядаючи людину зовні і не виявляючи, який саме наркотик вона вживала. Через це виникають проблеми на судах, адже немає такого важливого доказу, тож порушника можуть просто відпустити. За кордоном водіїв у разі потреби перевіряють мобільні амбулаторії, які приїжджають на потрібне місце і мають все необхідне, щоб обстежити людину на стан наркотичного сп’яніння. У своєму житті бачив чимало ДТП і нещасних випадків, у яких був винним п’яний водій. Найгірше і найнеприємніше, коли ця людина у нетверезому стані спричиняє смертельні випадки. Коли спілкувався з такими водіями на місці пригоди, то вони були байдужими або не розуміли, що вони вбили людину.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7891 / 4.18MB / SQL:{query_count}