Басейнотерапія по-львівськи

У 2021 році міська рада планує розпочати будівництво шести нових басейнів у Львові. Де та чиїм коштом будуватимуть спортивні об’єкти, куди нині можна сходити поплавати та чому варто відвідувати басейни

Зміцнити імунітет, кістково-м’язову систему, налагодити роботу шлунково-кишкового тракту, серця, зняти стрес, втому та підвищити еластичність шкіри здатне регулярне плавання у басейні. Ба більше, як переконують спеціалісти, плавання – один із найкращих видів спорту, який підходить і дітям, і дорослим, і людям із особливими потребами.
Нині у Львові функціонує чимало приватних і державних басейнів. Лише при навчальних закладах є 28 басейнів. Щоправда, з них функціонує лише 17! Проте уже скоро покращити своє здоров’я матиме змогу більше львів’ян. Влада міста анонсувала, що вже з наступного року у Львові почнуть думати над будівництвом відразу шести басейнів.

Новий басейн у кожен район

Днями міський голова Львова Андрій Садовий заявив, що у найближчі рік-два у різних мікрорайонах Львова можуть розпочати будівництво шести нових басейнів. Така ініціатива приурочена 200-літтю плавання в місті. У міській раді вже напрацювали перелік земельних ділянок, де можуть збудувати басейни в межах Львова з нуля.
«Опрацьовано і визначено шість земельних ділянок: перша ділянка на вулиці Роксоляни (мікрорайон Білогорща), друга у районі вулиць Богданівська – Тракт Глинянський, третя у житловому районі Під Голоском, четверта на вулиці Величковського, 2, 14 та 16 (мікрорайон Рясне-2), п’ята в районі вулиці Трускавецька та шоста ділянка на вулиці Стрийська. Ми плануємо найближчим часом туди виїзд і далі працюватимемо за процедурою», – розповів «Львівській Пошті» начальник управління молоді та спорту Львівської міськради Антон Нікулін.
Із його слів, кошти виділятимуть із міського бюджету і не виключають, що це будуть й гроші інвесторів. Наразі невідомо, коли почнуть конкретні роботи.
«Немає ще такого розуміння, бо ми на етапі вилучення земельних ділянок. Після цього нам потрібно пройти процедуру написання проєктів, розіграти торги. Тож якщо говорити про початки реального будівництва, думаю, це буде уже в 2021 році», – веде далі Антон Нікулін.
Співрозмовник зазначає, що є пропозиція Міжнародної федерації плавання ФІНА організувати в Україні чемпіонат континенту після 2020-го: «Ведемо перемовини, але для цього нам треба підготуватись і побудувати кілька хороших спортивних споруд. Треба розуміти, що за останні 30 років фактично ніяких нових спортивних об’єктів в українських містах не будували. Тому всі міста в плані спортивної інфраструктури перебувають у одній площині».
До слова, міський голова Львова минулого тижня озвучив, що Львів боротиметься за право приймати Зимові Олімпійські ігри у 2030 році та проводити юнацькі Зимові Олімпійські ігри 2028 року. Таку заяву Андрій Садовий зробив під час відкритої зустрічі та пресбрифінгу з президентом НОК України Сергієм Бубкою. Креативних містян запрошують долучатись до написання заявки на участь в іграх 2030.

Вибір великий – можливості не у всіх

Сьогодні у Львові функціонує чимало басейнів. Частина з них перебуває у приватній власності, там можуть плавати багато людей. Це переважно спортивні басейни. Частина зараз на реконструкції, як-от відкритий басейн «Залізна вода», який розташований на базі спортивного комплексу «Динамо» (вул. Стуса).
Проте у місті є й багато басейнів при школах і навіть дитячих садках.
Як розповіла «Львівській Пошті» т. в. о. начальника управління освіти, керівник відділу освіти Галицького та Франківського районів управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міськради Леся Васюта, у нашому місті при навчальних закладах є 28 басейнів. Зокрема, з них 23 басейни є у загальноосвітніх навчальних закладах, три у дошкільних відділеннях загальноосвітніх навчальних закладів (де можуть плавати дошкільнята і школярі) та два басейни у дошкільних закладах.
Проте сьогодні з 28 басейнів функціонує лише 17! Йдеться про початкову школу «Арніка», СЗШ №18, ліцей «Львівський», ліцей «Провесінь», СЗШ №13, СЗШ №84, СЗШ №96, ліцей «Сихівський», ліцей №80, СЗШ №90, СЗШ №36, ліцей №45, ліцей ім. В. Симоненка, СЗШ №92, СЗШ №97, СЗШ №99, дитячий навчальний заклад №31.
«У басейнах, які функціонують при навчальних закладах, можуть плавати діти з 1 по 11 клас. Проте у кожній школі охоплення дітей плаванням різниться. Усе залежить від того, як до цього питання підходить керівництво навчального закладу, – зазначає Леся Васюта. – Наприклад, у ліцеї №45 у першому семестрі цього року уроки з плавання мають учні 2-А, 3-Б, усі 5, 6 та 7 класи. У другому семестрі плаватимуть вже всі 1-ші класи, діти 2-Б, 2-В, 3-А і 3-В та всі 4-класники. Підхід, на мою думку, непоганий, бо охоплює велику кількість учнів свого навчального закладу. А ось у пришкільному басейні ліцею імені Василя Симоненка, плавають лише учні п’ятих класів цього навчального закладу. Проте на заняття туди ходять ще й учні четвертих класів ліцеїв №№ 46 і 66. І таких прикладів, коли учні однієї школи ходять у басейни іншого навчального закладу, є чимало. Найбільш не пощастило дітям Галицького району, адже тут немає жодного басейну при навчальному закладі».
Крім того, зі слів Лесі Васюти, у період із 2008-го по 2017 рік було відновлено роботу восьми басейнів, які не працювали більше 20 років. Наразі триває ремонт у чотирьох басейнах при навчальних закладах: у СЗШ №65, СЗШ №29, СЗШ №72 та СЗШ №86. У двох останніх оголошено торги на ремонти басейнів. Також уже виготовлена проєктно-кошторисна документація на проведення ремонтів ще чотирьох басейнів: у початковій школі «Первоцвіт», СЗШ №43, ліцеї ім. Пулюя та дошкільному закладі №57. Наступного року тут оголошуватимуть торги, освоюватимуть кошти та проводитимуть ремонтні роботи. Також є замовлення виготовити проєктно-кошторисну документацію, щоб здійснити ремонт у ДНЗ «Веселка» та дитячому будинку №1.

Двічі на тиждень у басейн для профілактики

Про користь плавання знає, мабуть, кожен, адже це один з найкращих видів спорту для регулярних занять, щоб підтримувати хорошу фізичну форму, бути в тонусі та покращувати свій стан здоров’я. Ба більше, фахівці вважають, що саме плаванням можуть займатись абсолютно усі охочі, а його позитивний ефект на організм є набагато кращим, ніж інші види спорту.
Особливу користь плавання приносить дітям та вагітним. У львів’янки Ярини Капітан плавання полюбляють усі троє синів.
«Старшого сина ми привели, коли йому був рік. Але чоловік зустрів у басейні знайомого зі спортивного інтернату, який відмовив нас у такому ранньому віці віддавати дитину на плавання. Насамперед через «хімію», якою чистять воду і яка не надто добре впливає на дихальні шляхи та шкіру. Але ми довго не витримали, тож десь із двох років знову повернулися до плавання. Відтоді так і не припиняли. Сину вже одинадцять років, він досі плаває», – ділиться Ярина Капітан.
Жінка розповідає, що за інерцією пішов на плавання й середній син. Обоє ходять у басейн при ліцеї ім. В. Симоненка та у басейн на СКА, щоб плавати на відкритій воді. Також беруть участь у змаганнях і показують досить хороші результати.
Зі найменшим сином, якому зараз три роки, почали ходити у басейн торік. «Зараз цього не робимо, бо у воді син витримував лише пів години, а саме перевдягання і сушіння у нас займало вдвічі більше часу. Тому ми поки що взяли паузу і чекаємо кращих часів. Щодо оплати, то, не враховуючи шапочок, окулярів, рушників та інших потрібних речей для плавання, самі заняття коштують приблизно 1000 гривень на місяць. Та оскільки діти дуже задоволені, абсолютно усі витрати, аж до останньої копійки, компенсовуються і загартованістю, і фізичною підготовкою, і добрими результатами, які дають тренування», – резюмувала Ярина Капітан.
Інструктор із плавання басейну «Водан» Ніна Воротнікова, яка займається з вагітними, новонародженими та дітьми до 6 років, а також із дітьми з особливими потребами, зазначає, що користь плавання беззаперечна.
«Плаваючи у басейні, у немовлят зміцнюється не лише нервова система та організм загалом, також вони емоційно та інтелектуально розвиваються. Вода дуже добре діє на всі нервові закінчення, стимулює мозкову діяльність. Не менша користь й для вагітних. Зокрема, у воді знімається втома, жінки не відчувають важкості свого тіла, розслабляються. А у співпраці з досвідченими тренерами з пілатесу, ще й «розвантажується» спина, тренується дихання, стимулюються м’язи», – пояснює інструктор.
Особливо, зі слів Ніни Воротнікової, Львову не вистачає занять із плавання для людей з особливими потребами. Для них це була б чудова реабілітація. «Дуже тішуся ініціативі, що у нашому місті хочуть збудувати нові басейни. Сподіваюся, якісь із них будуть призначені для «особливих» людей. Адже таким реально ніде плавати. Сучасні приватні басейни не розраховані на це, адже всі «спортивні», а отже, глибокі та з довгими доріжками. Натомість для людей з особливими потребами басейни мали б бути мілкішими, зі спеціальними поручнями та іншим потрібним обладнанням», – веде далі інструктор.
Про лікувальний вплив плавання не перестають говорити й лікарі. Зі слів терапевта Галини Іваночко, водні процедури і активний відпочинок на воді лікують гіпертонічну хворобу, остеохондроз, варикозне розширення вен, усувають біль у суглобах. Плавання зміцнює м’язи, знижує навантаження на хребет. Завдяки плаванню формується правильна постава. Надзвичайно корисні вправи на воді людям, які мають слабкі легені чи схильність до захворювань верхніх дихальних шляхів. Найкраще, якщо заняття з плавання будуть регулярними – двічі на тиждень.
А оскільки плавання належить до аеробних тренувань, то, зі слів лікаря, під час занять знижується кров’яний тиск, серце стає витривалішим. Кров рухається судинами набагато активніше і надходить у найдрібніші капіляри, що допомагає організмові повноцінно функціонувати. Рухаючись у воді, ми дихаємо рівніше і глибше. Кисень активно надходить у кров і живить кожну клітину нашого тіла.
Плавання приводить у тонус усі групи м’язів, що позитивно впливає на фігуру. На переконання терапевта, завдяки фізичним навантаженням у воді людина почувається краще, міцніше спить та має чудовий настрій.
Як стверджують фахівці, плавання не має прямих протипоказань щодо віку чи стану людини. Можливо, певним недоліком відвідування басейну є надмірно хлорована вода, але такий запобіжний засіб допомагає уникнути розмноження шкідливих бактерій. Але якщо у вас алергія на хлор, внаслідок чого з’явилися такі ознаки, як почервоніння шкіри, висип, свербіж, алергічний кон’юнктивіт, риніт, сильна сльозотеча і закладення носа, від плавання в басейні потрібно відмовитися!

Безкоштовна програма плавання для дітей пільгових категорій

Роками в місті діє Програма навчання плаванню у місті Львові. Щороку міська рада виділяє на цю програму 400 тисяч гривень. Програма орієнтована на дітей з малозабезпечених та багатодітних сімей, дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування, дітей-інвалідів, талановитих та обдарованих дітей (переможців міжнародних, всеукраїнських, обласних, міських, районних олімпіад, конкурсів, фестивалів, змагань, спартакіад, відмінників навчання, у тому числі гуртківців установ дитячо-юнацьких молодіжних клубів Львова), учасників дитячих творчих колективів та спортивних команд, дітей, батьки яких загинули від нещасних випадків на виробництві або під час виконання службових обов’язків, дітей, батьки яких є учасниками АТО/ОСС.
«Діти пільгових категорій віком 9-15 років мають можливість пройти навчання, яке складається з 10 занять по плаванню. Одному із батьків потрібно підійти в районний відділ соціального захисту. На місці заповните заяву і принесете потрібні документи. Далі узгодите графік відвідувань занять», – зазначив Ігор Самотій, директор ЛКП «Спортресурс».
В рік орієнтовно тисячу дітей проходять таке навчання. Щороку відбувається тендер і визначають переможця серед басейнів. В останні роки заняття проходять в палаці спорту «Динамо».
Львів’янка Марія, мама трьох дітей, розповідає, що вже щонайменше п’ять років її діти є учасниками цієї програми. «Цього року до програми плавання долучився й мій наймолодший син. Спочатку боявся, але завдяки вправному підходу тренерів навчився плавати. Дві старші доньки із нетерпіння щороку чекають на ці заняття. Звідки дізналася? Зателефонували самі із відділу соцзахисту», – розповіла співрозмовниця.

Де львів’яни можуть поплавати?

Басейн СКА
(вул. Клепарівська, 39-а)

50-метровий басейн розташований на базі літніх видів спорту, розділений на вісім доріжок. Температура води коливається від +28 до +30 градусів, незалежно від погоди та пори року.
Час роботи: понеділок – п’ятниця: з 07.00 до 22.00 (останній запуск о 20.30), субота: з 07.00 до 21.00 (останній запуск о 19.30), неділя: з 09.00 до 18.00 (останній запуск о 16.30).
Тарифи: для дорослих – 56 грн (за 45 хв.), для дітей (до 14 років, тільки з батьками) – 45 грн (за 45 хв.). Також можна оформити абонементи.
Відвідувачі повинні мати медичну довідку, яку можна оформити у медпункті басейну.
Подробиці за телефонами: (032) 233-25-35, (097) 072-48-77.

Аквапарк «Пляж»
(вул. Княгині Ольги, 114)

Найбільший критий аквапарк у Західній Україні, який поєднує в собі розважальний, спортивний та оздоровчий відпочинок. У розважальній зоні аквапарку є дев’ять екстремальних гірок різної довжини та рівня складності, дитячий, розважальний басейни, басейн з протитечією та найбільший у Західному регіоні 50-метровий спортивний басейн.
Час роботи: аквапарк: понеділок – субота: з 07.00 до 22.00; неділя: з 08.00 до 21.00. Гірки: понеділок – п’ятниця: з 10.00 – 20.45.
Тарифи: для дорослих – 140 грн (за годину), для дітей – 100 грн (за годину). Також можна оформити абонементи.
Пільговиками є діти зростом до 150 см та люди з інвалідністю (І та ІІ групи).
Подробиці за телефонами: (032) 263-60-55, (067) 373-71-73.

Палац спорту «Динамо»
(вул. Вітовського, 51)

На базі спортивної споруди розміщені плавальний басейн, універсальний майданчик для мініфутболу, тенісу, волейболу, зал художньої гімнастики. У дитячо-юнацьких спортивних секціях відбуваються тренування з художньої гімнастики, фехтування, плавання, водного поло.
Тарифи: для дорослих – 62 грн (за годину), для дітей – 50 грн (за годину).
Подробиці за телефонами: (098) 908-73-51, (032) 238-64-16 (інструктори).

Спорткомплекс «Євроспорт»
(пл. Петрушевича, 1)

Басейн має 4 доріжки по 25 метрів завдовжки, глибина коливається від 1,65 м до 3,65 м. Тут можна поплавати самостійно або записатися на заняття. Є окрема навчальна програма для тих, хто ще не вміє плавати. Працюють секції для дітей: початкової підготовки, спортивного плавання, водного поло, оздоровчого плавання.
Час роботи: понеділок – субота: з 07.00 до 23.00, неділя: з 07.00 до 14.00.
Тарифи: для дорослих – 130 грн (можна поплавати в басейні, піти на групові заняття тощо). Заклад орієнтований на постійних клієнтів, діють місячні та річні абонементи.
Подробиці за телефоном: (032) 276-33-27.

Центр водного відпочинку «Дельфін»
(вул. Трильовського, 12-а)

У центрі сімейного відпочинку функціонують: великий (25 м) басейн (відпочинкове плавання, аквааеробіка, навчання та вдосконалення плавання), дитячий басейн тощо.
Час роботи: понеділок – субота: з 07.00 до 22.00, неділя: з 08.00 до 20.00.
Тарифи: для дорослих – 45 грн (до 14.00 у будні дні), 50 грн (після 14.00 та у вихідні дні). Для дітей до 14 років – 35 грн (до 14.00 в будні дні), 40 грн (після 14.00 та у вихідні дні).
Подробиці за телефоном: (032) 244-36-31.

Басейни фітнес-клубу Sport Life
(вул. Героїв УПА, 72; просп. Чорновола, 67-б; вул. Зубрівська, 38 і вул. Наукова, 7-д)

Можна придбати тільки річні абонементи! За локальну картку (лише в одному з районів) доведеться заплатити 5 490 грн, а мережева коштує 6 490 грн.
Час роботи: варто уточняти у конкретному клубі.
Тарифи: Потрібно купувати клубну картку на рік, разове відвідування неможливе. Один клуб – від 4990 грн/рік; Уся мережа – від 7000 грн/рік.
Телефон гарячої лінії: (044) 222-42-22.

Гранд-готель «Софія»
(просп. Шевченка, 10)

У клубі є басейн, доступний для дорослих і дітей, де можна просто поплавати, а також займатися аквааеробікою.
Час роботи: з 08:00 до 21.30.
Тарифи: персональне заняття + разовий вхід – 220 грн, персональне тренування (година) – 110 грн.
Подробиці за телефонами: (032) 255-70-90, (050) 154-62-05, (063) 017-94-48.

Спортивно-оздоровчий комплекс басейн «Водан»
(вул. Пасічна, 87)

Є 25-метровий басейн, що має три плавальні доріжки, чиста вода без вмісту хлорки, яку очищують за допомогою інфрачервоної лампи. 
Час роботи: з 07.00 до 22.00.
Тарифи: для дорослих: 70 грн (у будні дні), 80 грн (у вихідні), для дітей: 60 грн (у будні дні), 70 грн (у вихідні).
Подробиці за телефонами: (068) 617-54-94, (093) 014-60-18.

Спа-центр «Три стихії»
(вул. Щирецька, 36)

Басейн обладнаний гейзером, водоспадом, масажними форсунками та протитечією. Температура води – +27 градусів.
Час роботи: понеділок – неділя: з 8.00 до 22.00.
Тарифи: для дорослих: 200 грн (за 2 год.), для дітей: 100 грн (2 год.).
Подробиці за телефонами: (032) 295-91-63, (098) 388-88-09, (099) 450-93-03.

Віталій Свіщов, депутат Львівської міської ради, голова комісії молодіжної політики, культури та фізичної культури:
– Однозначно у Львові бракує басейнів. Передусім це можна побачити, коли діти після школи йдуть на секції. Після 16.00 і до 20.00 всі басейни зайняті. У цей час сходити поплавати нереально. Бо коли на доріжці плаває по 20 осіб, це нікуди не годиться. Думаєш, як не зачепити інших. Якщо порівняти, то там такі ж затори, як на дорогах міста у час пік. Два-три роки тому були люди, які хотіли на умовах інвестора укласти договір із міською радою та будувати басейни у місті. Чому не вдалось – не знаю… Але однозначно нам потрібно більше в місті розвивати такі види спорту, як плавання, водне поло, синхронне плавання або просто загальну фізичну підготовку людини. Для цього у кожному районі міста мав би бути великий 50-метровий басейн! Як, наприклад, на СКА. Відкритий чи закритий басейн – не має значення. Також зазначу, що питання спорту останніми роками є у пріоритеті міста. Сюди входить й питання басейнів. Бо це один із напрямків розвитку фізичного виховання дітей і всього населення. До слова, місто щороку підтримує фінансово міську програму, за якою діти учасників АТО/ОСС із малозабезпечених сімей можуть безкоштовно ходити навчатись плавати. Зараз львів’яни можуть поплавати на СКА, у басейнах «Динамо», у басейнах «Спорт Лайфу», спорткомплексу «Євроспорт», в аквапарку «Пляж».
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.5357 / 4.28MB / SQL:{query_count}