“Захар Беркут”: твір, який не втрачає актуальності дотепер

Не історична повість, не політична агітка і не сентиментальна казочка – як сьогодні можемо інтерпретувати твір Івана Франка, з яким знайомі ще зі школи

Нині в українських кінотеатрах триває показ фільму “Захар Беркут” за мотивами однойменної повісті Івана Франка. Це твір, у якому добро перемагає зло, але перемагає у справжній боротьбі. Зрештою, це твір не лише про перемогу, а й про жертви, мужність, випробування, які доводиться долати на шляху до цієї перемоги.
І хоч повість “Захар Беркут” усім нам знайома ще зі школи, переглянути фільм за її мотивами – це можливість заново оцінити, здавалося б, добре забутий твір.
“Ми здатні свіжим оком оцінювати ті твори чи фільми, які читаємо або дивимось вперше, і до них у нас немає жодних упереджень. Однак серед книжок бувають такі, які обирають для нас і замість нас. Йдеться передусім про твори зі шкільної програми. Насправді мені подобається українська література і твори, які є в цій програмі. Інша річ, що ці твори складно оцінити свіжим оком... Тож перегляд фільму – це, на мій погляд, особлива форма прочитання твору. Бо кіно – це теж форма тлумачення, інтерпретації твору”, – каже франкознавець, директор Дому Франка Богдан Тихолоз (на фото).
Перед одним із показів кінострічки “Захар Беркут” у Львові Богдан Тихолоз розповів глядачам про свою інтерпретацію повісті Івана Франка “Захар Беркут”.

Зразок українського фентезі

“Твердо переконаний, що “Захар Беркут” – це насправді ніяка не історична повість. Історична повість, звісно, передбачає велику частку фантазії автора. Однак історична повість – це не історія, як писав сам Іван Франко у післямові до твору. І, відверто кажучи, “Захар Беркут” – це взагалі не історія, якщо розуміти під історією не переповідь якихось подій, які, може, були, а може, й не були, а оповідь про події, які насправді стались. Ніхто не знає, чи трапились ті факти, які описані у творі “Захар Беркут”, – зазначає Богдан Тихолоз.
Також франкознавець не певен, чи “Захар Беркут” взагалі можна вважати повістю.
“У творі є щонайменше три сюжетні лінії: любовна, історична (можемо кваліфікувати її як громадську) і міфологічна. Певен, “Захар Беркут” – це справжній роман, який радше можна зарахувати до українського фентезі, аніж до історичної літератури. І саме так треба його тлумачити. Бо якщо оцінювати його за критеріями “правда/неправда”, “було/не було”, то ми, мабуть, не зовсім слушно оцінимо твір”, – наголошує Богдан Тихолоз.

Історія, у якій добро перемагає зло, але у боротьбі...

“Водночас, на моє переконання, “Захар Беркут” не є сентиментальною казочкою. Це твір, у якому добро перемагає зло у справжній боротьбі... Також вважаю, що цей твір не є політичною агіткою чи програмою. Скажімо, Франкові сучасники сприймали його як програму драгоманівського соціалізму, де тухольська громада – це соціалістичний устрій. Коли писали радянські підручники з літератури, то тухольців тлумачили як такий собі “комунізм, який не настав”. Є комуністи, які живуть спільним майном, інтересами, власністю, і є капіталісти в особі Тугар-Вовка. І вони постійно борються одні з одними”, – розповідає Богдан Тихолоз.
З його слів, таке тлумачення є примітивним, воно не відповідає глибині і символіці твору.

Три головні герої

“Певен, що “Захар Беркут” – це авторська спроба створити український героїчний міф. Сила уяви тут не менш важлива, аніж реальність. Сам Франко казав про свій твір: “Це спроба подати небувале в окрасці бувалого”. Тож “Захар Беркут” – це історія перемоги, побудована на позитиві, це не міф про смерть, це міф про воскресіння, міф про творення нації. Важливо, що це не мономіф, у якому є лише один герой. Насправді це історія, у якій є щонайменше три головні герої – образ мудреця, старця Захара Беркута, образ молодого, хороброго Максима Беркута і дуже потужний образ української лицарки Мирослави, – розповідає Богдан Тихолоз.

“Захар Беркут” – військовий лицарський епос

То чим є “Захар Беркут”? Насамперед “Захар Беркут” – один із зразків українського фентезі, наголошує Богдан Тихолоз.
“Також вважаю, що цей твір – це лицарський епос, оскільки у ньому фатальні сцени важать не менш ніж любовні чи соціальні лінії. Це твір про війну, де є свої і є вороги. Твір про те, що рідна земля – цінність, яку треба відстоювати, яку не можна здавати ні за яких обставин. І в цьому сенсі “Захар Беркут” як зразок військового лицарського епосу є дивовижно сучасним. Ми б воліли, щоб війна була для нас чимось далеким. На жаль, це не так. Однак це додає актуальності твору Франка сьогодні”, – каже Богдан Тихолоз.

“Захар Беркут” – це історія про свободу

Іван Франко написав твір “Захар Беркут”, коли йому було 26 років. 
“Це твір юнака, який уже пережив своє перше велике кохання. Це твір юнака, який уже двічі побував у тюрмі... Немає кращої школи свободи, аніж тюрма. Тюрма найкраще вчить, що свобода – це цінність!” – наголошує Богдан Тихолоз.
Тож коли говоримо про слоган фільму “У свободі моя сутність”, то, мабуть, фільм справді про це. “Захар Беркут” – це історія про свободу, каже франкознавець.
“Юнак, який втратив своє кохання через тюрму, через звинувачення у тому, що він поширював неправильні політичні переконання, сидить свого часу в своєму рідному селі Нагуєвичі між вівцями, коровами, козами, з сапами, мотиками, без світла, і... хоче творити. Він отримує привід – літературний конкурс, який організовує журнал “Зоря”. Франко бере у ньому участь, і за шість тижнів пише твір “Захар Беркут”. Отже, твір, який писався півтора місяця, живе й досі, отримує нові інтерпретації”, – каже Богдан Тихолоз.


коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.2720 / 4.02MB / SQL:{query_count}