«Цей захід про свободу і гідність!»

У Львові на Всесвітній день психічного здоров’я вперше проведуть відкритий концерт «Розуміємо, приймаємо, діємо» для пацієнтів психлікарні та небайдужих львів’ян

фото: tvoemisto.tv
Концерт класичної музики просто неба на території Львівської обласної клінічної психіатричної лікарні відбудеться 10 жовтня о 14.00. Подію назвали по-особливому – «Розуміємо, приймаємо, діємо» і присвятили її Всесвітньому дню психічного здоров’я. Концерт організовують для пацієнтів закладів охорони ментального здоров’я Львова, всіх не байдужих містян та запрошених гостей. Аби у такий спосіб привернути увагу до питання, про яке рідко говорять сьогодні у нашому суспільстві, – важливість психічного здоров’я людини. Також захід має на меті розвіяти міфи щодо багатьох психічних захворювань та людей з психіатричним досвідом, щоб вберегти вразливу групу осіб від стигматизації – негативної думки суспільства про певну особу чи групу осіб.
У стінах психіатричної лікарні пролунає жива музика оркестру INSO-Lviv, який виконуватиме класичні твори, зокрема й написані світовим класиком Вольфгангом Амадеєм Моцартом. Насамперед концерт відбудеться для тих, хто зараз одужує і кого суспільство всіляко намагається від себе відмежувати. Мовиться про пацієнтів, поневолених психічними хворобами у стінах психіатричних закладів. В Україні такий захід відбудеться вперше.
Чому такі ініціативи потрібні українському суспільству і як відбуватиметься концерт у Львівській психіатричній лікарні, дізналась «Львівська Пошта».

Моцарт для розуміння і прийняття

Вперше в Україні концерт для таких людей проведуть у відкритому й інклюзивному форматі. Захід зможе відвідати кожен охочий. Про це розповідає Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку. Цей захід має допомогти зрозуміти важливість і цінність психічного здоров’я та необхідність прийняття людей із проблемами ментального здоров’я у суспільстві. Чиновник зазначив: ми всі маємо гармонійно жити в одному суспільстві, розуміти і приймати одне одного.
«Культура проводить комунікаційну функцію і може зблизити велику кількість людей. Захід відбуватиметься під керівництвом Іоланти Пришляк, голови правління оркестру INSO-Львів. Так, локація незвична, формат також нестандартний, тому запрошуємо всіх», – каже Андрій Москаленко.
Одним із ініціаторів концерту став психотерапевт Олександр Фільц. На його думку, слухачами цього концерту здебільшого будуть пацієнти Львівської психіатричної лікарні, які роками перебувають в закритому просторі і не дихають «сучасним повітрям» культури. Проте таким людям потрібно  долучатись до звичайного, щоденного мистецького життя, музика для них надзвичайно важлива.
Підтримала ініціативу й дружина міського голови Львова Катерина Кіт-Садова. Вона розповіла «Львівській Пошті», що цей концерт може стати для деяких пацієнтів першим таким дійством у житті! А ще такі люди мають відчувати позитивні емоції й задоволення від життя.
«Цей захід «говорить» про те, наскільки ми приймаємо одне одного. Тому саме такий концерт і в такий день покликаний розвіяти ті міфи, які поширюються щодо хворих», – додає Катерина Кіт-Садова.

Арт-терапія: виразити емоції після концерту

А наступного дня після благодійного концерту, 11 жовтня, для слухачів проведуть арт-терапію. На ній люди, які відвідали захід, зможуть зобразити свої емоції від побаченого за допомогою мистецтва. Про це також розповіла Катерина Кіт-Садова. Вона зазначає, що саме арт-терапія покаже результат цього концерту як великого кроку до розуміння і прийняття людей, що мають проблеми ментального здоров’я. А ще арт-терапія допоможе переосмислити усім сторонам відкритий концерт у Львівській психіатричній лікарні.
У Львівській міськраді нагадують: подібні акції дестигматизації відбуваються у нашому місті ще з 2010 року. У Львові колись організовували закритий простір ментального здоров’я біля львівської Катедри та символічну психіатричну лікарню на пл. Ринок з відкритими дверима для всіх мешканців та гостей міста. Ці заходи були також спрямовані на розуміння та прийняття людей, які мають проблеми ментального здоров’я.


Катерина Кіт-Садова, мистецтвознавиця, дружина міського голови Львова:
– Концертом у Всесвітній день психічного здоров’я хочемо привернути увагу львів’ян до людей з проблемами ментального здоров’я і до їхнього становища у нашому суспільстві. Цей захід насамперед про людську свободу і гідність незалежно від стану фізичного чи психічного здоров’я особи. Для росту нашого суспільства потрібно вміти сприймати людей якими вони є і не боятися порушувати питання, про які всі в Україні мовчать. Але психічне здоров’я, сприйняття і влиття в суспільство таких людей – це дуже важливо і маємо про це говорити відкрито! А щодо організації концерту звернулися ми саме до Іоланти Пришляк і оркестру INSO-Lviv, тому що ці музиканти мали вже закордонний досвід концертів для особливої публіки. На щастя, Іоланта радо відгукнулася, музиканти погодились грати у незручних умовах – просто неба у холодну пору. Виконуватимуть музиканти на концерті два твори Моцарта, адже його музика має позитивний вплив на самопочуття людей з проблемами ментального здоров’я. До того ж формат у нас відкритий, прийти на концерт може кожен охочий, аби стати учасником такого першого унікального дійства, яке обов’язково піде на користь нашому суспільству.
Іоланта Пришляк, голова правління оркестру INSO-Lviv:
– Ми підтримали ініціативу концерту на подвір’ї Львівської психіатричної лікарні, бо вже маємо такий закордонний досвід. Давали такий благодійний концерт у Швейцарії. У Львові приєднуємось до заходу нашою творчістю, щоб показати, що ми розуміємо, приймаємо і маємо приймати усіх людей, а ще закликаємо до цього інших. Хочемо своєю творчістю і участю у такій ініціативі подати позитивний імпульс у суспільстві, загострити на цьому увагу львів’ян. На жаль, часто люди живуть своїм життям, роботою, сім’єю і забувають про інших людей, які залишаються наодинці зі своїми трагедіями. За огорожею території психіатричної лікарні люди живуть на самоті у закритому просторі й про них відомо мало. Ми співчуваємо цим людям, але не зовсім правильно приймаємо цих людей, адже просто не знаємо, як вчинити у тій чи іншій ситуації. Музикою Моцарта покажемо людям, які мають проблеми з ментальним здоров’ям, що їх не забувають, не залишають, що вони, як й інші, мають гідність. А ще музику Моцарта використовують у музичній терапії, адже вона стабілізує внутрішні амплітуди і полярності нашої душі й стимулює до гармонії.
Олег Березюк, психіатр:
– Добре, що у Львові відбуваються такі заходи, як концерт «Розуміємо, приймаємо, діємо», адже наше суспільство у толерантності відстає від всього прогресивного світу на років 20-25. У сучасному світі немає місця для дискримінації. І такими заходами, як завтрашній концерт, ми долаємо цю дискримінацію у нас. Сьогодні переважно кожен має можливість відвідувати найрізноманітніші концерти популярної чи класичної музики ледь не щомісяця, але чомусь нехтують цією можливістю. А поруч із нами живуть люди, які мають проблеми з ментальним здоров’ям і не мають можливості відвідувати якісь цікаві заходи. Та кожній людині хочеться отримувати позитивні враження від якогось цікавого мистецького дійства. Коли біля людей, які через проблеми з ментальним здоров’ям не мають можливості відвідувати концерти й інші культурні заходи, ми більше цінуємо своє життя, кожну його секунду, своє здоров’я, зокрема й ментальне, і починаємо по-іншому ставитись до таких людей. А мистецтво дає можливість комунікувати, розуміти й приймати. Ми всі зараз шукаємо позитив і щастя, а ці явища поруч з нами, хоча часто у житті їх ігноруємо чи затираємо. А щастя насправді – це прийти завтра на Кульпарківську і послухати музику разом, підтримати людей і подумати про цінність життя.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
11.4845 / 4.16MB / SQL:{query_count}