Замки Львівщини кличуть у мандри

Як не змарнувати вихідні та при цьому не витратити багато грошей? “Львівська Пошта” пропонує низку пізнавальних подорожей замками нашої області

Закінчення сезону активних літніх мандрівок ще не є причиною того, щоби ставити крапку на подорожах! Навпаки, потрібно вміти скористатися останньою можливістю відвідати цікаві куточки рідного краю: старовинні замки, могутні гори, історичні музеї. Тим паче, що працівники “небесної канцелярії” обіцяють: ці вихідні потішать жителів Львівщини чи не останнім осіннім теплом і сонцем! Зокрема, цієї суботи температура повітря коливатиметься від +14 до +16 °C, а в неділю буде ще тепліше – +18 °C.
Тож ми вирішили зосередити вашу увагу саме на замках області, зібравши низку цікавих місцин: Тартаківський, Золочівський, Олеський, Підгорецький та Свірзький замки. Вони можуть передати, а заразом занурити вас у атмосферу і характер тієї епохи, коли відбулося їхнє “народження”. Ба більше, деякі з них з часом обростають легендами та приповідками, тому цікаво буде поїхати в таку подорож бодай для того, аби послухати захопливі історії тамтешніх жителів. Як недорого та якісно провести вихідні, дізнавалася “Львівська Пошта”.

Тартаківський палац – мальовничі руїни

Тартаківський палац ще в далекому XVII столітті належав відомому сімейству Потоцьких. Після чого у XІХ столітті на його руїнах збудували замок у стилі французького необароко для польських шляхтичів Лянцкоронських.
Сьогодні активісти Львівщини займаються відновленням колись розкішного палацу. Не так давно, впродовж літа, спільними зусиллями активісти організацій “Софос” і “Спадщина.UA” реконструювали та привели до ладу мальовничі руїни історичної минувшини для того, щоб кожен охочий мав змогу відвідати смт Тартаків у пошуку пригод і вражень.
Для цього хлопці та дівчата організували безкоштовні екскурсії колишніми дворами палацу. Їх проводять щонеділі, а група для майбутньої екскурсії формується кожні пів години.
Хто виявить бажання долучитися до подальшого відновлення та збереження Тартаківського палацу, може підтримати активістів матеріально! Ці кошти будуть скеровані на відновлення дахового накриття частини палацу та приміщення складу, де зберігатимуть артефакти.
Як доїхати? Відстань від Львова до Тартакова – 94 км.
Автівкою – майже півтори години: від Галицького перехрестя потрібно їхати попри Жовкву на Червоноград. На початку Червонограда повернути праворуч у бік Сокаля, на виїзді з міста – поворот праворуч у напрямку Тартакова.
Автобус: кожні пів години з АС-2 (вул. Б. Хмельницького, 225), рейсовий автобус Львів – Сокаль, далі – місцеві маршрутні таксі.

Свірзький замок – білокам’яний “старожил”

За невеличким лісом ховається кам’яний велетень, один зі “старожилів” – Свірзький замок, який бачив Україну ще в далекому 1427 році. Замок належав тодішнім земельним магнатам на прізвище Свірзькі (звідси його назва).
Фортеці Свірзького замку бережуть спогади Національно-визвольної боротьби часів Богдана Хмельницького, татарсь­кої навали на Львів та часів Другої світової війни.
Подорож до Свіржа чудово підійде для одноденної сімейної мандрівки. Якщо раніше дозволяли оглядати лише зовнішню територію замку, то з 2018 року почали проводити екскурсії всередині приміщення. На території зафіксована наявність трьохсотлітніх дубів. Окрім замку та неймовірно красивої природи, там є старовинний костел (біля замкової брами). Сьогодні він – греко-католицький храм.
До слова, впродовж вихідних, 21 і 22 вересня, на території замку діятиме мистецька виставка “Замок Свірж: генеза” дослідниці Наталії Матлашенко, художнього конструктора Володимира Костирка та генератора ідей і візій Павла Гудімова. 
Під час виставки можна буде дізнатися історії людей, які поклали своє життя на створення нинішнього вигляду замку.
“Усіх їх найбільше пам’я­тають стіни, проте деякі імена та історії залишили слід про себе на пожовклих аркушах історичних архівів. Саме вони стануть героями виставки “Замок Свірж: Генеза”, – зазначено на сайті “Замок Свірж”.
Як доїхати? Свірж розташований за 45 км від Львова.
Автівкою – приблизно 50 хв.: траса Львів – Тернопіль – Хмельницький  –Вінниця – Кіровоград, потім через Перемишляни на Свірж або в напрямку Львів – Івано-Франківськ – Хуст – Мукачево через Бібрку на схід до Свіржа (ця траса приведе вас до ставу біля підніжжя замку).
Автобус: від АС-5 (вул. Зелена, 214) курсують маршрутні таксі до Перемишлян (пильнуйте, щоби було зазначено, що маршрут пролягає через Свірж).
Потрібні маршрутки їдуть кожні 30 – 60 хв.
Графік роботи: замок відкритий для відвідувачів із четверга до неділі з 11.00 до 17.00. Відвідувати його можна тільки в складі екскурсійних груп і лише за записом. Реєстрація за тел. 096 721 88 68 (культурний центр “Замок Свірж”)
Вартість відвідування для дорослих – 50 грн, для школярів та людей поважного віку – 25 грн.

“Золота підкова” – не зрадити традиції

Найпопулярнішим є туристичний маршрут “Золота підкова” – екскурсії Олеським, Підгорецьким та Золочівським замками.
Свою подорож багато мандрівників розпочинають саме з Олеського замку. Та є й ті, які “пливуть проти течії”, починаючи з кінця – тобто із Золочівського. Річ у тім, що він починає роботу о 10.00 на відміну від двох інших.
Пропонуємо ознайомитись із традиційним маршрутом.
Однією з найстаріших архітектурних пам’яток є Олеський замок. Початок його “життя” пов’язують із часами Київської Русі. Відомий завдяки містичній легенді про народження одного з його господарів – польського короля Яна III Собеського під час облоги татар. Люди вірять, що саме після цього замок почали переслідувати невдачі.
Цю та інші цікаві історії з життя, яке колись вирувало в Олеському замку, можна почути під час екскурсії. До слова, при замкові діє унікальний музей, який налічує близько 1500  експонатів, серед яких скульптури Івана Пінзеля та артефакти, що раніше належали королям і магнатам. Тож сумнівів у тому, чи буде ця подорож пізнавальною, просто не залишається.
Графік роботи: щодня з 11.00 до 16.00.
Щоби потрапити на територію замку, потрібно заплатити 20 грн за дорослого, 10 гривень за студента і 5 грн за дитину. Вартість екскурсії для дорослого становить близько 50 грн, для дитини – 30 грн. Студентові за екскурсію доведеться викласти 30 грн.
Наступним кам’яним велетнем є Підгорецький палац – яскравий приклад ренесансу XVII століття. Ширяться чутки, нібито коридорами замку блукає привид Білої панни. Тож якщо хочете додати до своїх вихідних трохи містики – вам до Підгорець.
Скептикам також не буде нудно: в замку можна оглянути Кармазинову, Обідню та Золоту зали, на стінах яких – старі картини, які там висіли раніше. Сьогодні вціліло мало предметів колишнього інтер’єру… А ще гості Підгорецького замку можуть переглянути світлини з архіву, на яких закарбована колишня краса цієї будівлі.
Графік роботи: субота і неділя з 11.00 до 17.30.
Вхід на територію для дорослих і студентів – 30 грн, для дітей – 9 грн. Вартість екскурсії для дорослих – 60 грн, для студентів – 30 грн, для дітей – 15 грн.
Завершити подорож варто у Золочівському замку, який не подібний на інші, бо виконаний в бастіонному стилі, характерному для епохи, в якій, власне, був зведений (XVII ст.). Тобто замість захисних стін перше, що ви побачите, – величезні земляні вали, укріплені цеглою та камінням.
Однак за цими валами сховається тендітний Китайський палац, збудований у традиціях східної культури. Поруч із ним розташований Великий палац. Також на території цієї пам’ятки архітектури можна оглянути експозицію, у якій зібрана велика кількість артефактів давнішніх епох.
Графік роботи: у суботу та неділю з 10.00 до 18.00 (каса до 17.00).
Вхід для дорослих – 90 грн, для студентів – 60 грн, для дітей і пенсіонерів – 15 грн. Екскурсії: для дорослих – 150 грн, студентів – 90 грн, дітей і пенсіонерів – 60 грн. Варто зазначити, що квитки для входу та на екскурсії Китайським палацом і Великим палацом продаються окремо.
Як доїхати? Автобус: до Олеського замку можна дістатися за допомоги маршрутки Львів – Броди, яка відправляється з АС-2. Автобуси курсують кожні пів години, дорога займає близько півтори години.
На зупинці в Олеську потрібно сісти на той самий автобус, який за 15 хвилин довезе вас до Підгорець. До Золочева можна дістатися будь-яким автобусом у цьому напрямку.
Увага! на зворотному шляху маршрутки до Львова відправляються із Золочева до 21.00 включно.
Автівка: зручно буде скористатися послугами турагентств. Вартість туру “Золота підкова” – 300-350 гривень із особи (у вартість не входить ціна вхідних квитків та екскурсій).
історії людей, які поклали своє життя на створення нинішнього вигляду замку.

Тарас Лозинський, заступник начальника управління туризму та курортів Львівської ОДА:
– Відновлення архітектурних пам’яток, зокрема Тартаківського замку, безперечно, є важливим. Такі громадські ініціативи заохочуються. Однак місцеве, обласне фінансування не завжди може охопити та взяти до уваги такі масштабні обсяги робіт. Занедбаних замків у нас, на превеликий жаль, немало. А вони є візиткою нашої області! Коли замки належно доглянуті, це заохочує туристів до їх відвідування. Тому ми дуже позитивно сприймаємо такі громадські ініціативи, як у випадку з Тартаківським замком. Та, на мою думку, потрібно акцентувати увагу не лише на відновленні, але й на функціонуванні цих замків. На жаль, ми зіткнулися з проблемою, на яку нам вказали і екскурсоводи, і туроператори. Досить часто до нас надходять скарги, що замки під час вихідних зачинені. А тоді збирається найбільший потік туристів! Домовитись із адміністрацією замків у таких ситуаціях дуже складно… До прикладу, бували випадки, пов’язані зі Свірзьким та Золочівським замками, коли великі групи іноземних туристів намагалися через нас, департамент культури, зв’язатися з керівництвом, щоб хтось прийшов і впустив відвідувачів… Хотілося б, щоб таких інцидентів було щонайменше. Ми повинні бути вдячними нашим предкам за те, що сьогодні маємо таку цінну історичну спадщину. Про неї потрібно дбати, розкручувати її, популяризувати! Коли ж людина не вдоволена своєю поїздкою, як у вищезгаданому випадку, то не порадить здійснити її своїм знайомим чи колегам. Це все впливає на імідж нашої області та країни в цілому. Про це повинне дбати й місцеве населення. Воно має бути заохочене до розвитку культурних надбань свого регіону. Бо туристи – це також непоганий варіант заробітку, а отже, більшого ресурсу для інвестицій (окрім екскурсій, люди шукають житло чи місце перекуски, навіть банальну сувенірну продукцію). Важливо відвідувати різні історичні пам’ятки, зокрема замки Львівщини. Перш за все цим мають займатися внутрішні туристи – тобто ми, українці. Бо, тільки подорожуючи та вивчаючи рідні околиці, ти можеш максимально пройнятися історією свого роду чи народу, дізнатися, хто панував на нашій землі в ту чи ту епоху. Така практика навчальних подорожей важлива як для школярів і студентів, так і для решти українців. Іноземний туризм також не менш цінний, бо, як уже мовилося, це створення іміджу України. Тільки потрібно дбати, щоб відгуки про подорожі нашою областю були лише позитивні, адже ми маємо що показати світу!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.2502 / 4.09MB / SQL:{query_count}