Знайте і захищайте свої права!

Чому кожному громадянинові важливо знати свої права, як отримати безоплатну правову допомогу у Львові і де можна поглибити знання з права

У сучасному світі знати свої права і захищати їх дуже важливо. Та не кожен з нас має достатньо знань із права і потрібних джерел інформації, аби це робити. Бути обізнаним у певній ситуації насправді можна, і зробити це досить легко, звернувшись до фахівців – приватних або державних.
Тож аби роз’яснювати львів’янам і жителям Львівщини їхні права та надавати правову допомогу державним коштом, у нашому місті й області вже чотири роки діють  центри з надання безоплатної вторинної правової допомоги (БВПД).
Такі центри і місцеві бюро надають правові консультації з будь-яких питань, а також, за потреби, вторинну правову допомогу (супровід адвоката) для осіб, що належать до певної категорії населення. Зі слів Уляни Стефак, директорки Львівського місцевого центру надання БВПД, за 2019 рік їхніми послугами скористалися 4500 містян, 423 особи отримали вторинну правову допомогу.
Також у центрах наголошують на важливості просвітницької роботи з права для українців і проводять спеціальні уроки для школярів, адже правова освіта в нашій країні, на жаль, невирішене питання. Як дізнатися більше про свої права, могти їх захистити і чому це важливо, дізналася «Львівська Пошта».

Отримати правову консультацію легко

Право на безоплатну первинну допомогу має кожен. Тобто якщо вам потрібна правова консультація, ви можете отримати її безкоштовно, поспілкувавшись зі спеціалістом у центрі чи бюро або зателефонувавши на всеукраїнську гарячу лінію.
“Більшість питань, із якими до нас звертаються громадяни, просто потребують правового роз’яснення. Навіть коли люди приходять до нас із думкою, що без суду не обійдеться і їм потрібен супровід адвоката, наші працівники можуть роз’яснити їм ситуацію, і виявиться, що все дуже просто, що буде достатньо тільки консультації. Нема сенсу завалювати суди роботою, якщо справу можна вирішити без них! Первинна правова допомога має бути доступна!” – наголошує Ігор Микитин, директор Регіонального центру з надання БВПД.
Отже, якщо у вас виникла потреба в безкоштовній правовій допомозі, потрібно прийти до центру чи бюро і зареєструватися. Одразу після реєстрації ваше питання вислухають. Якщо воно не потребує судового розгляду, тобто у вашому випадку знадобиться саме первинна правова допомога, вам нададуть потрібну інформацію, роз’яснення чи консультацію. До слова, для отримання такої допомоги не обов’язково надавати документи, що посвідчують особу. Варто зауважити, що безоплатна первинна допомога не передбачає складання процесуальних документів і представлення інтересів у суді!
Також отримати правову допомогу можна, зателефонувавши на Всеукраїнську гарячу лінію правової допомоги: 0 (800)-213-103. Вона працює цілодобово, дзвінок на неї є безкоштовним зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України.

Хто має право на безоплатні послуги адвоката

У випадку, коли питання все ж таки потребує судового розгляду, в центрі, до якого ви звернулися, перевірятимуть ваше право на отримання БВПД. Вторинна допомога передбачає складання процесуальних документів, захист потерпілих у суді та супровід адвоката.
Після перевірки впродовж десяти днів за потреби вам нададуть адвоката коштом держави, але лише за умови, якщо ви належите до одної з визначених категорій осіб.
Отож, скористатися послугами центру, аби отримати саме вторинну правову допомогу, можуть такі категорії осіб:
– малозабезпечені особи, середньомісячний сукупний дохід сім’ї яких нижчий від суми прожиткового мінімуму;
– діти, зокрема діти-сироти та безпритульні діти;
– особи, що мають заслуги перед державою, ветерани війни (учасники бойових дій, учасники АТО/ООС, інваліди та учасники війни, члени сімей загиблих у воєнних діях, конфліктах і антитерористичних операціях);
– інваліди, які отримують пенсію або допомогу, яку призначають замість пенсії, у розмірі менш ніж два прожиткові мінімуми для працездатних осіб. Крім того, відносно новою категорією населення, яка може скористатися безоплатною вторинною правовою допомогою, є особи, що постраждали від домашнього насильства;
– внутрішньо переміщені особи;
– претенденти на статус біженця;
– особи, щодо яких суд розглядає справу про обмеження цивільної дієздатності, визнання недієздатною особою, поновлення цивільної дієздатності фізичної особи (впродовж часу розгляду цієї справи в суді);
– особи, щодо яких суд розглядає справи про надання психіатричної допомоги у примусовому порядку (впродовж часу розгляду цієї справи в суді);
– реабілітовані особи (стосовно питань, пов’язаних із реабілітацією).
Щоб отримати таку допомогу, необхідно пред’явити документ, який засвідчить приналежність до певної із зазначених вище категорій. Громадянину, який скористався БВПД, судовий збір, поштові витрати чи судові експертизи потрібно буде оплачувати самостійно!
 “Колись громадяни зловживали своїм правом на безоплатну вторинну правову допомогу і зверталися до нас без нагальної потреби, – пояснює Ігор Микитин. – Люди хотіли отримати послугу навіть тоді, коли вона була непотрібна, і то по 10 разів за рік! Відмовити таким людям було майже неможливо. А робота адвокатів – це бюджетні кошти, адже безоплатна правова допомога є такою для певних громадян, бо платить за неї держава. Тому зараз діє обмеження на користування нашими послугами: звернутися по безоплатну вторинну правову допомогу одна особа може шість разів на рік”.

Підвищуйте свій рівень знань із права онлайн

Нам варто знати більше про свої права та їхній захист, адже від цього почасти залежить якість нашого життя. Тому для широкого загалу у 2018-ому відкрили довідково-інформаційну платформу правових консультацій WikiLegalAid. На цьому ресурсі кожен охочий може ознайомитися з різноманітними експертними правовими консультаціями, яких на сайті є 1,4 тисячі, і знайти відповідь на своє запитання. Крім того, на згаданій платформі можна ознайомитись із пільгами та іншими гарантіями, встановленими законом. Також тут розміщені зразки документів правового та процесуального характеру і топ-7 правових консультацій, по які найчастіше звертаються українці.
Правові консультації онлайн можна отримати за посиланням.
Олег Мицик, адвокат, керуючий партнер Адвокатського об’єднання “Мицик і Партнери”:
– Не маю точних даних про те, як користуються правовою допомогою люди за кордоном, але скажу точно, що кількість адвокатів у нашій країні порівняно мала. Іноземці ледь не кожен свій крок перевіряють у правовому полі, натомість українці здебільшого й не прагнуть знати своїх прав і не вважають, що такі знання важливі. Зі свого досвіду скажу, що є три категорії людей які кардинально по-різному ставляться до обізнаності в своїх правах. Перша категорія – це люди, які занадто заглиблюються в право, в судову практику і надумують багато зайвого, а потім ображається що їхні права ігнорують. Але такі люди не звертаються за професійною правовою допомогою. Друга категорія людей навпаки абсолютно байдужа до всіх своїх прав і навіть не ознайомлюється з вами. А третя категорія людей – це ті, хто, не дивлячись на попередження від правника, діє за принципом “якось буде”. Іноді навіть ерудовані люди не знають своїх прав, або свідомо їх ігнорують! І от є таке визначення, як свавілля. Частина людей свої обов’язки, зокрема й обов’язок знати права, заміняє своєю волею і своїм розумінням права. Важливо знати і розуміти формулу ще римського права – межа моїх прав закінчується там, де починаються права іншої особи. На жаль, дуже часто цього визнавати не хочуть. Через таку необізнаність в Україні незабаром буде 10% судимих громадян зі всього населення! Людям іноді легше заплатити штраф чи отримати якесь інше мінімальне покарання, ніж з допомогою адвоката доводити свою невинність. Чимало проблем у державі можна побороти саме правовим вихованням населення. Влада повинна працювати з людьми, розказувати їм про їхні права і заохочувати знати більше. Від кожного з нас теж багато залежить, а не лише від влади, адже нам варто розказувати про права та допомагати нашим співгромадянам це засвоїти. А також варто вимагати від інших дотримання прав і обов’язків, зокрема від структур, які живуть за наші з вами податки.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
13.0378 / 4.16MB / SQL:{query_count}