“Якщо боротися – то виходить!”

Олександр Ганущин, голова Львівської облради, – про субвенції, мікропроєкти, програму “Змінимо країну разом” та кадрові рішення

фото: Олег Огородник
Осінній політичний сезон на Львівщині стартує ювілейною XX сесією Львівської обласної ради, яка відбудеться у вівторок, 10 вересня. Зокрема, депутати після канікул планують розглянути питання внесення змін до обласних програм та показників обласного бюджету, екологічних та майнових питань, низку звернень та заяв. Голова облради Олександр Ганущин сподівається на “плідну та конструктивну роботу депутатського корпусу”. Та перше сесійне засідання після відпочинку обіцяє бути “гарячим”. Політично “гарячим”. Ще б пак, планують заслухати звіти обох заступників голови облради. Найімовірніше, це буде день і відставок і, можливо, голосування цього ж дня за нових заступників Олександра Ганущина.
– За літо відбулося багато змін в політичному житті України. Які ваші настрої напередодні початку осіннього політичного сезону? Кажу про першу сесію Львівської обласної ради після канікул, яка відбудеться у вівторок, 10 вересня.
– Все, що зараз відбувається в центрі, наганяє сум і журбу. Розумію, що немає протидії легальної в межах демократичного поля, яка мала б відбуватися в нормальних політичних процесах. Безумовно, моновлада псуватися буде дуже швидко, не маючи системи балансу стримування. Побачимо, чим закінчиться переможний хід нової “зеленої” влади. Щодо економіки, то я собі ілюзій не роблю, тобто не вірю в 40% її ріст. Зрештою, не вірю і в падіння. Найголовніше питання сьогодні на порядку денному в Україні – у нової влади немає чіткої стратегії щодо війни, щодо Донбасу та Криму.
– Вас це лякає?
– Однозначно! 
– … передусім як людину, яка декілька десятків разів їздила у зону бойових дій.
– … а як людину, яка була на сході країни декілька десятків разів, мені соромно за дії української влади. Кажу про останні рішення влади. Мені соромно за історію зі шарпанням начебто розмінування мосту у Станиці Луганській, його будівництвом. Це настільки принизливо для української сторони зараз! Не знаю, до чого це призведе… Та й зараз фактично відбувається підміна понять! Зрозумілого сигналу для суспільства, для армії, яка боронить наш східний рубіж, у влади, на жаль, нема…
– Традиційно, як і минулими роками, на День Незалежності ви поїхали до бійців на схід. Що казали вони вам, який настрій у військових на передовій після тих чи інших заяв та дій центральної влади? Чи є у них застереження і побоювання?
– Ми спільно з депутатами Львівської облради та волонтерами на державні свята вирушили на схід України. Брали участь в офіційних святкових заходах до Дня Державного Прапора та Дня Незалежності України у місті Сєвєродонецьк, мали зустрічі з воїнами-земляками, презентацію проєкту “Нове військо”.
Делегація з Львівщини у Покровську (Донецька область) відвідала місце дислокації 24-ої окремої механізованої бригади імені Короля Данила. За особистий внесок у зміцнення обороноздатності країни, патріотизм, вірність військовій присязі, активну громадянську позицію та з нагоди Дня Незалежності відзначив бійців грамотами Львівської облради та нагородив цінними подарунками.
Для мене приємним відкриттям було побачити, як працює нове керівництво 24-ої окремої механізованої бригади. Для себе командира відкрив наново. Злагоджено і професійно працюють молоді, по 25-30 років, керівники батальйонів та рот. Респект всім бійцям 24-ої бригади і всій керівній ланці!
– … депресії у бійців після заяв на кшталт “просто прекратить стрелять” немає?
– Навпаки! На передовій є справжній український бойовий настрій і дух! Більшість тих, що на  кожен постріл із автомата відповідає пострілом із гранатомету. Якби такі всі були на лінії зіткнення, то все було б добре… Якщо повернутися до Станиці Луганської, то як можна говорити про розведення військ, зведення мосту, коли Станицю обстрілюють зі стрілецької зброї… Завтра так будуть стріляти з гранатометів, а там і з гармат… Нас просто пробують на міцність, а ми…
Плюс робота Луганської обласної військово-цивільної адміністрації. Перебуваючи в поїздці на сході, наша делегація з Львівщини мала зустріч з її керівником Віталієм Комарницьким. Це четвертий голова, з яким хочемо мати співпрацю. До речі, його родина з Турківщини.
– На вашу думку, вас почув новий очільник Луганської обласної військово-цивільної адміністрації? Адже це вже людина, яку призначив президент Володимир Зеленський.
– Так, почув. Львівщина і Луганщина й надалі співпрацюватимуть у межах програми “Змінимо країну разом”. Ця програма передбачає міжрегіональне співробітництво Львівщини з Луганщиною в освітній, культурній, медійній сферах. Під час зустрічі ми обговорили результати спільної співпраці в минулі роки в межах програми “Змінимо країну разом” і зійшлися на думці, що цю успішну ініціативу варто продовжувати задля подальшого “зшивання” країни. Певен: співробітництво у межах проєкту, який передбачає практичний та методологічний обмін досвідом, є необхідним елементом розвитку обох регіонів.
– Скажіть, будь ласка, чи вдається сповна реалізувати головний меседж програми “Змінимо країну разом”? Країна таки змінюється?
– Українці мають між собою спілкуватися і відчувати себе громадянами однієї країни – від Луганська і до Львова, і від Львова до Луганська. На жаль, упродовж енної кількості років ми були штучно розділені у цьому питанні. Є статистика, що понад 80% жителів Луганської області в житті не виїздили за межі своєї області! А 90% не виїздила за межі України, окрім Росії. Чомусь жителі Луганщини думали, що на Заході “живуть бандерівці, які будуть бити і стріляти російськомовних”… Такий от міф. А жителі Львівщини мають міф, що на Луганщині “живуть лише москалі і сєпари”.
Місцеві вибори відбудуться не раніше березня-квітня 2020 р., або ж у термін, який визначений законодавством, – у жовтні 2020-го
– Чи вдалося завдяки програмі “Змінимо країну разом” зруйнувати ці міфи? Що вдалося успішно втілити у життя?
– Міфи ще руйнуємо. Це повільний процес. Та це потрібно робити! Насамперед тішуся, що діти з Луганщини приїздять до нас на Львівщину. Діти з Львівщини також їздили на схід на змагання. Діти – це безпрограшна інвестиція, адже це майбутнє України. Також важливо, що люди, які працюють у бюджетній сфері (в освіті, культурі) побачили, як живуть і працюють Львівщина і Луганщина відповідно. Наші освітяни їздили на схід, а педагоги з Луганщини приїздили на Львівщину. Звісно, у цій програмі робимо акцент на українських традиціях.
– Які магістральні питання є у порядку денному вівторкової сесії облради?
– Стартуємо з перегляду обласних програм. На жаль, фіксуємо незадовільні темпи виконання всіх 30 обласних програм.
– Чому так сталося, які причини такої ситуації?
– Відбулася зміна влади регіональної виконавчої, внаслідок чого послабився контроль всередині механізму на виконавчому рівні. За такий стан справ відповідатимуть керівники департаментів, які є головними розпорядниками коштів. Саме вони мали якісно забезпечувати виконання програм, але… Маємо те, що маємо. Але так не має бути!
Також на сесії буде реакція на ситуацію з моїми заступниками. Вона назріла ще під час попереднього засідання.
– Що означає “реакція”? У вівторок буде їхня відставка?
 

 
– Мій звіт депутати Львівської обласної ради заслухали і вотум довіри мені висловили. Чи буде висловлений вотум довіри моїм заступникам – це побачимо у вівторок, 10 вересня. Це питання є в порядку денному сесії.
– А як ви особисто оцінюєте роботу двох своїх заступників – Андрія Білоуса та Володимира Гірняка?
– Буду солідарним із депутатським корпусом. Зараз так рада сформована, що маю відчувати настрої більшості. Немає у Львівській облраді однієї фракції, яка становить монобільшість, як це є у Верховній Раді України. Нагадаю, в облраді є дев’ять фракцій.
– Традиційно заступники – це підтримка та плече керівника.
– У нас з цим було складно за останній період. Особливо це стосується  Володимира Гірняка.
– Кого бачите своїми новими заступниками?
– Тривають перемовини з фракціями. Надто багато є варіантів… Все залежатиме від позиції більшості.
– А є такі, що просяться до вас самі?
– Є і такі.
– Чого навчила ситуація зі заступниками? Який урок винесемо вами за роки політичної кар’єри  на Львівщині?
– Львівська обласна рада цієї каденції працювала в непростому періоді політичних зрушень, який стартував у 2015-ому. Низка питань почали гальмуватися у 2018-ому, коли людей було обрано на відкритих конкурсах, але вони все ніяк не були призначені до повноцінного виконання своїх обов’язків.
– Йдеться і про медичні конкурси, певно.
– І медичні також. Дехто чекав і був у статусі в. о. добрий рік. А ситуація з повноцінним керівником Львівського перинатального центру і досі є невирішеною. На жаль.
– Конкурс на керівника Львівського перинатального центру – це ганьба! І прізвище цій ганьбі Львівщина знає. Певна: конкурс можна було провести з першого разу, а колектив центру мав би повноцінного керівника, було б бажання! Марія Малачинська була і, певна є, найсильнішим кандидатом на цю посаду. Професійність – ось що мало бути головним. Але маємо те, що маємо… Коли центр матиме повноцінного керівника?
– У ситуації, яку маємо з перинатальним центром, то ми дещо запізнилися… Скажу вам дещо, вперше для медіа. Всі обласні медичні установи чекає етап реформи. Виживатимуть тільки комплексні великі лікарні. Час говорити про великий комплекс, який би складався з ОХМАТДИТу, Західноукраїнського дитячого спеціалізованого медичного центру (так званої Чорнобильської лікарні) та Львівського обласного перинатального центру. Якщо політична воля під таке об’єднання буде, то очевидно, що йтиметься вже про керівника єдиного великого об’єднаного медичного закладу. Це буде відповідь на виклик із реформою. Скажімо, на Волині таке об’єднання вже є. У зв’язку з призначенням Мар’яни Возниці на посаду керівника західного територіального підрозділу НСЗУ, сподіваюся, наші лікарі матимуть більше розуміння, для чого нам варто продовжувати процес оптимізації установ.
Львівщина і Луганщина й надалі співпрацюватимуть у межах програми “Змінимо країну разом”
– Повернімося до ваших заступників. Отож торік певні конкурси “позависали”… Чому?
– Бо не було політичної волі рухатися єдиним курсом.
– Заступників чи заступника?
– Заступників.
– Тобто 10 вересня у стінах облради чекати відставок?
– 10 вересня на сесії це питання буде розглядатися, адже воно є у порядку денному. Нема відставки – є питання “продовження повноважень” або “дострокове припинення повноважень”. Відставка – це просто модне слово.
– Каденція цієї Львівської облради зробила багато задля впровадження і конкурсу мікропроєктів. Цей конкурс – це дійсно гордість Львівщини. Була, є і буде, сподіваюся. Це плюс за роботу всій каденції. Окремий респект за якісну працю начальнику відділу з питань реалізації проєктів місцевого розвитку Львівської облради Іванові Собку. Завдяки конкурсу мікропроєктів наскільки вдалося змінити Львівщину в кращий бік?
– Роботи зроблено немало, але ще більше попереду. Торік до майже тисячі об’єктів області (у межах згаданого конкурсу) було залучено кошти обласного бюджету та кошти громади. Це багато. Лідерів чимало, але скажу, хто не почув. Не почув Стрий і лише торік почув Львів. До того ж Львів почув дуже потужно! Варто відзначити кількісно і якісно львівські проєкти.
Спільним коштом в області ремонтують вікна та дахи у школах, садочках, народних домах, вуличне освітлення. Освіта є найбільш активною.
Секретаріат Конкурсної ради здійснює щомісячний моніторинг реалізації всіх проєктів. Скажімо, відповідно до моніторингу, станом на 5 серпня найбільше завершених об’єктів (відсоток завершених до кількості переможців) є в таких районах: Жовківський – 55%, Стрийський – 45%, Бродівський, Городоцький, Перемишлянський – понад 33%. Щодо ОТГ: Гніздичівська, Магерівська – 75%, Воле-Баранецька – 60%, Грабовецька – 50%.
– Буде продовження конкурсу мікропроєктів на Львівщині?
– Так. Буде продовження, буде модифікація. Зокрема, в окремому пріоритеті, сподіваюся, буде і спорт. До слова, зусиллями цієї каденції Львівської облради спільно з Львівською ОДА в області облаштовано майже 200  спортивних майданчиків.
– 2019-ий запа­м’я­тається і гострими дискусіями між Львівською міськрадою та Львівською облрадою щодо приміщення на вулиці Короленка, 7. Тут і священники сказали своє критичне слово. Врешті-решт порозуміння знайшли – “Дому милосердя” у Львові на вулиці Короленка, 7 бути! Фактично це політична домовленість – саме так знайшлися голоси від фракції “Самопоміч” за вотум довіри вам. Отож куди тепер Львівська облрада скерує 40 мільйонів гривень субвенції?
– Львівська облрада скерує 40 мільйонів гривень, котрі вже надійшли від Львівської міськради як субвенція щодо передачі нерухомого майна на вулиці Короленка, 7 на 20 об’єктів у Львові. Відповідно до ухваленого рішення ці кошти мають бути розподілені на об’єкти в межах Львова. Відтак профінансуємо реконструкцію соціально важливих об’єктів галузей охорони здоров’я, соцзахисту, спорту, культури та інших.
Додаткова підтримка соціально важливих об’єктів Львова стала можливою завдяки спільному рішенню депутатського корпусу Львівської обласної ради і Львівської міської ради, а також після прийняття ухвали Львівської міської ради від 1 серпня 2019 року №5424 “Про внесення змін до розподілу коштів бюджету розвитку міського бюджету м. Львова на 2019 рік”.
Раніше Львівська обласна рада своїм рішенням від 28 травня 2018 року №852 “Про перелік об’єктів спільної власності територіальних громад області, що підлягають приватизації, та окремі майнові питання” вирішила  передати у власність територіальної громади Львова нежитлові будівлі на вул. Короленка, 7, які є порожніми вже кілька років, з подальшою їх передачею Місії “Центр опіки сиріт” УГКЦ. У переліку робіт – виготовлення проектно-кошторисної документації по об’єкту “Будівництво корпусу дитячої онкології, гематології та трансплантації кісткового мозку КНП ЛОР “Західноукраїнський дитячий спеціалізований медичний центр” на вулиці Дністерська, 27 у м. Львові; реконструкція Львівського обласного клінічного перинатального центру. Коригування (зокрема погашення кредиторської заборгованості); реконструкція КЗ ЛОР “Західноукраїнський спеціалізований дитячий  медичний  центр” (лікарня, поліклініка  та гаражі) з метою енергозбереження (коригування)); реконструкція корпусу №1 КЗ ЛОР “Львівський геріатричний пансіонат” (ІІ частина) та інші.
Про яку політичну домовленість йдеться – не знаю. Нас чимало середовищ схиляло до того, щоби ми безкоштовно передали це приміщення місту. Якби це дійсно ми зробили, тоді ваша теза цілком би відповідала дійсності. Натомість ми побудували адекватний діалог і є результат. Очільник міста  досягнув те, що хотів, ми домоглися субвенції до обласного бюджету. Кожен залишився при своєму.
– Львівщина має нового молодого і професійного очільника. Які у вас відносини з Маркіяном Мальським?
– Робочі відносини. Спілкуємося, обмінюємося думками щодня.
– Чи є порозуміння?
– Є стосовно усіх робочих питань.
– Які, на вашу думку, проблеми краю є найбільш пріоритетні?
– Перша і вкрай важлива – входження Львівщини в опалювальний період, зокрема насамперед мова про Новий Розділ та Новояворівськ. Друге – забезпеченість бюджетних установ рівня районів і міст. Кажу про заробітну плату.
– Чи виникають суперечки з того чи іншого питання з головою ОДА? Певно, з попереднім керівником Львівщини Олегом Синюткою не було…
– З Олегом Синюткою були суперечки… Чому ж не було… Під час тривалого терміну роботи суперечки виникають неминуче. З Маркіяном Мальським ще немає. Але будуть… Спокійно до цього ставлюся.
– Сподіваюся, у вас з очільником Львівщини спільне бачення вирішення проблем області?
– У господарських питанням буде повне порозуміння. Щодо політичних речей, то не секрет, що Україну чекають місцеві вибори…
– На вашу думку, коли відбудуться місцеві вибори?
– Не раніше березня-квітня 2020 року, або ж у термін, який визначений законодавством, – у жовтні 2020-го.
– Ви готові до місцевих виборів?
– Ми завжди готові до місцевих виборів.
– Є побоювання, що тепер Львівську облраду центральна влада у Києві не чутиме?
– Кількість заяв збільшиться в рази. Певен: нас чутимуть. Я був один із небагатьох голів облрад, який порушив проблематику зі зупиненням фінансування програм. Точно знаю, що мій меседж у Києві був зафіксований. Як наслідок – фінансування з двох субвенцій відновлено. Йдеться про субвенцію на соціально-економічний розвиток та на малі міста. Сподіваюся, стане волі і розблокувати Державний фонд регіонального розвитку. Якщо боротися – то виходить! Це сильна каденція Львівської облради, яка має за плечима не один рік політичного досвіду. Будемо працювати.
Розмовляла Ірина Цицак
Фото: Олег Огородник, пресслужба ЛОР
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7135 / 4.26MB / SQL:{query_count}