Децентралізаційна Львівщина-2019: міжмуніципальна співпраця та приєднання до діючих ОТГ

Приєднання до спроможних ОТГ, утворення нових громад та успіхи міжмуніципального співробітництва  на Львівщині обговорили цього тижня у Львівському ЦРМС під час заходу “Проміжні підсумки добровільного об’єднання-2019”. Загальні показники динаміки процесу реформи децентралізації такі, що по Україні об’єднаними територіальними громадами охоплено 70,5% населення, 41,8% площі території та утворено 40,6% громад.
Львівщина у цьому процесі не може похвалитися великими успіхами. Станом на сьогодні об’єднаними територіальними громадами охоплено 58,5% населення, 23,7% площі території, а від загальної кількості планованих  тут утворено 24,5% громад.
Як розповіла директорка Львівського ЦРМС Галина Гречин, розуміючи, що впродовж 2019 року будуть труднощі з утворенням нових ОТГ, колектив Центру поставив собі завдання зосередитися на роботі з радами по приєднанню до діючих ОТГ та міжмуніципальному співробітництву. По обидвох напрямках у Львівській області показники були не найкращі.
У результаті станом на серпень 2019 року на Львівщині відбулося приєднання до трьох ОТГ. До Гніздичівської громади приєдналася Облазницька сільська рада, до Шегинівської – Хідновицька і Мишлятицька сільські ради та до Бібрської – завершується процес приєднання Соколівської сільської ради.
Учасник заходу, голова голова Шегинівської ОТГ Ігор Кривейко, поділився власним досвідом. “У 2016 році нас було троє сільських голів, які обралися вперше, решта всі вже були головами сільських рад. Після утворення ОТГ ми сповна відчули, як то складати бюджет об’єднаної територіальної громади з тим обмеженим кадровим потенціалом, який ми мали, бо порівняно із бюджетом сільської ради, то небо і земля. Звичайна сільська рада робить три-чотири платежі в місяць, а тут масштаби зовсім інші”.
Проте кадрові потреби у громаді заповнили завдяки тому, що сюди перейшли на роботу працівники із районного фінансового управління, податкової і пенсійного фонду, а пізніше юрист. “Спочатку наші працівники по черзі сиділи за одним комп’ютером, бо не вистачало на всіх техніки. Але з часом ми придбали необхідне”, – розповів Ігор Кривейко.
За його словами, основне завдання громади – створювати якість життя для мешканців. “Поступово ми зробили багато роботи в школах, садочках, народних домах, вже майже завершили освітлення в усіх населених пунктах. І люди з сусідніх рад це бачать: у нас робиться, а у них – ні. Тому і почали ставити питання своїм сільським головам. Але я нікого не агітував, тільки бачу своїм завданням, аби люди розуміли, що нема кращих і гірших, що усі рівні і на селі мають жити не гірше, ніж у Львові”.
Незважаючи на нижчі темпи, ніж у попередні роки, але також триває процес створення Глинянської, Сокальської та Жовківської міських громад. Серед спікерів заходу був секретар Жовківської міської ради Андрій Мазан, який є активним учасником процесу утворення громади.
Нам би також хотілося бути гордістю Центру розвитку місцевого самоврядування, бути об’єднаною громадою, але наразі поки у нас триває процес створення громади, ми тяжка ноша, яку треба донести до кінця, – розповів Андрій Мазан. “Якщо говорити про історію створення ОТГ, то ми стартували ще у 2016 році, але сталося так, що не вистачило три голоси для прийняття положення про громадські обговорення. Далі настав трохи час депресії і затишшя. На початку 2018 року у нас відбувся захід публічні дебати “Чому варто об’єднуватися?” спільно із представниками Яворівського району, після якого мешканці переоцінили своє ставлення до реформи децентралізації. У листопаді 2018 року ми таки прийняли положення про громадські обговорення. А у травні 2019 року ми провели обговорення об’єднання, депутати проголосували і надіслали відповідні запрошення у сільські ради. Зараз у нас триває процес обговорення і прийняття рішень у сільських радах”.
Щодо міжмуніципального співробітництва, то станом на осінь минулого 2018 року у нашій області було укладено 2 договори міжмуніципальної співпраці. Опісля прийняття програми міжмуніципального співробітництва територіальних громад від Львівської обласної ради, до розробки якої долучилася команда Львівського ЦРМС, у серпні 2019 року вже зареєстровано 18 договорів, підписантами яких загалом виступили понад 70 місцевих рад області.
На конкурс подали 14 проектів міжмуніципального розвитку від органів місцевого самоврядування з 12 районів області, у тім числі 3 міста обласного значення та 18 об’єднаних територіальних громад.
Дарія Зубрицька
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.4050 / 4.11MB / SQL:{query_count}