Сортуймо сміття і здаваймо на переробку!

Як сортувати відходи, чи повезуть їх з окремих контейнерів на переробку, де у Львові діють пункти прийому вторинної сировини?

Життя в стилі еко набуває все більшої популярності у світі. Проте це не лише мода, а необхідність задля збереження нашого довкілля. Зокрема, за сортуванням відходів наше майбутнє і майбутнє нашої планети. Що більше ми сортуємо й переробляємо відходів, то менше їх доведеться захоронювати на полігонах. До того ж, сьогодні сортувати сміття у Львові й здавати його на переробку чи викидати у роздільні контейнери має сенс, адже вторинну сировину у більшості випадків справді віддадуть на переробку.
Після трагедії на Грибовицькому сміттєзвалищі 2016-го та сміттєвого колапсу 2016-2017 років у міська влада запровадили нову стратегію поводження з відходами. Вона передбачає мінімізацію відходів, сортування сміття, економне споживання і багаторазове використання предметів побуту. Зараз місто і далі працює за новою стратегією і поступово створює умови для зручного сортування відходів на кілька фракцій. Так вже до кінця цього року у Львові обіцяють збільшити кількість контейнерів для різних фракцій відходів, до кінця літа – запустити станцію компостування органіки. Чимало львів’ян стратегію підтримали і сортують сміття ще з 2016 року. Також містяни створюють свої екологічні ініціативи, які навчають інших правильному поводженню з відходами, адже поки ще не всі розуміють, чому потрібно сортувати відходи і як це робити.
“Львівська Пошта” дізналась правила сортування твердих побутових відходів (ТПВ), куди у Львові можна здати вторинну сировину і чому посортоване сміття іноді потрапляє у один сміттєвоз.

Куди здати вторсировину у Львові?

Сьогодні кожен львів’янин має можливість привезти відсортоване сміття на переробку у пункти прийому вторинної сировини, металу чи макулатури. До того ж, у Львові є чимало локацій, куди можна принести непридатну для використання побутову техніку і батарейки. Для того, щоб легко знайти пункти прийому таких відходів, було створено проєкт Recycle Map. Його мета – надати інформацію про розташування пунктів утилізації різних типів відходів, аби все сміття не йшло в один контейнер і не захоронювалось. Проєкт популяризує і полегшує сортування сміття, яке вважають невід’ємною частиною життя сучасної людини, що дбає про навколишнє середовище. Ознайомитись із прoєктом і мапою пунктів прийому різних типів втор сировини можна на сайті .

– Пункти прийому вторинної сировини в місті, куди ви зможете привезти картон, папір, пластик і скло, розташовані за адресами: 
вул. Стрийська, 298;
вул. Заводська, 31;
вул. Володимира Великого, 46;
вул. Скорини, 10;
вул. Данила Апостола, 16;
вул. Липинського, 4;
вул. Зелена, 284;
вул. Промислова, 50/52;
вул. Персенківка, 2;
вул. Широка, 1 б;
с. Муроване, вул. Будівельна Бічна, 20.

– Прийом великогабаритних і побутових відходів:
вул. Жовківська, 16.

– Прийом батарейок:
вул. Княгині Ольги, 120;
вул. Шевченка, 350-а;
вул. Турянського, 5;
вул. Зустрічна, 1;
вул. Варшавська, 64;
вул. Мазепи, 1;
вул. Личаківська, 217;
магазини “Watsons”;
Екобус, стоянки якого можна побачити за посиланням.

– Прийом макулатури: 
просп. Червоної Калини, 86-а;
вул. Драгана, 2;
вул. Ковельська, 109;
вул. Боткіна, 38.

Прийом металів:
вул. Ґрунтова, 5;
вул. Шевченка, 171;
вул. Б. Хмельницького, 202.

– Прийом люмінесцентних ламп і ртутних термометрів:
вул. Окружна, 56.

– Прийом побутової техніки:
вул. Патона, 22;
вул. Богуна, 9;
вул. Городоцька, 215-б;
вул. Угорська, 14.

Як правильно сортувати сміття?

У червні 2019-го у Львові запровадили новий спосіб сортування сміття на чотири фракції – суху, мокру, скло і змішані відходи. Потрібні контейнери вже встановлені на всіх контейнерних майданчиках Галицького району міста і незабаром ними планують обладнати ще 40 контейнерних майданчиків Залізничного району, а згодом встановити їх у всьому місті. Проте на це доведеться почекати.
Та сортувати сміття у Львові можливо і потрібно, але це не так просто, як може здаватися. Існують певні правила, не знаючи яких ваше сортування не матиме сенсу. ЛКП “Зелене Місто” часто дописує на своїй Facebook-сторінці про правила сортування. Зокрема, підприємство виокремлює два золоті правила сортування: збирання і сортування лише чистої сировини (очищеної від залишків продукту, який був у ній раніше), максимальне ущільнення упаковки, яку ви віддаватимете на переробку.
Яку вторсировину можна відсортувати, а яке сміття потрібно викидати в загальний контейнер?
Папір, офісний папір, картон, зошити, альбоми, листівки, газетну та журнальну продукцію, складаємо в окремий контейнер для вторсировини. А в загальний контейнер викидаємо те, що вже не можна або дуже складно переробити: чеки, серветки, одноразові стаканчики та картонну поверхню, що забруднена їжею чи жиром.
Скло викидаємо в окремий контейнер. Мовиться про пляшки з-під напоїв, косметики та ліків. До загального контейнера викидаємо кришталь, жаростійке та ударостійке скло.
Метал: алюмінієві та консервні бляшанки, металеві кришки потрібно, викидати в окремий контейнер для металу.
Пластик відсортовуємо за маркуванням №1 (PET), №2 (HDPE), №4 (LDPE), №5 (PP) і викидаємо в окремий контейнер. А в загальний контейнер – пластик із маркуванням №3 (PVC), №6 (PS), №7 (other) та упаковку, яка не має коду переробки.
У жодному разі не викидаємо у загальне сміття tetra pak (упаковки від соку чи молока), електронні відходи, батарейки, акумулятори (їх у Львові можна здати у спеціальні пункти прийому), одяг належного стану (його краще залиште у контейнері “Емаус-Оселі”), великогабаритні та будівельні відходи (їх можна привезти на вул. Жовківську, 16).
Поки у Львові ще не запустили станцію компостування з органікою все непросто, адже. Проте, коли вона запрацює, накопичувати деякі відходи потрібно буде окремо і викидати у окремий контейнер. Компостувати будуть харчові рештки, листя, траву, гілки тощо. Компостування цих відходів зменшить кількість того сміття, яке відправляють на захоронення на полігони, і навіть зекономить місту кошти. До того ж, містяни зможуть викидати у спеціальний контейнер скошену траву, опале листя тощо.
Вадим Ноздря, директор ЛКП “Зелене Місто” у прямому ефірі “Твого міста” на тему “Чи поїде моя пляшка на переробку: як Львів запроваджує нові правила поводження з відходами” розповів: зараз вводиться ще один контейнер призначений для мокрої фракції (органічних відходів). У складі сміття, яке продукує Львів, органіка – це 45% зі загальної маси відходів, тому компостування допоможе уникнути захоронення значної кількості сміття.
“Вивозити сміття на компостну станцію будуть перевізники, які закріплені за майданчиками. Вони відповідатимуть не лише за роздільний збір мокрої фракції відходів, а й за їхнє окреме транспортування. А ще станція компостування буде відкритою, щоб мешканці змогли привозити зелені і органічні відходи самостійно. Зараз компостна станція перебуває на етапі тестування”, – зазначив Вадим Ноздря.

Чи не поїдуть посортовані відходи упереміш з іншими на сміттєзвалище?

Часто перед сортуванням відходів нас зупиняє думка про те, що сміття з усіх контейнерів на полігон везуть в одній машині. Проте здебільшого від нас самих залежить, чи забере вторинну сировину окрема машина, чи та, що забирає змішані відходи.
Тарас Колодій, заступник директора “ГрінЕра”, компанії, що забирає відходи з контейнерів здебільшого у Галицькому районі Львова, розповів у ефірі “Твого міста”, що посортоване сміття, яке ми викидаємо у різні контейнери, все ж забирають різні машини, аби не перемішувати відходів. 
“На контейнерних майданчиках, обладнаних роздільними контейнерами наші машини вивозять сортовані відходи окремо. На приклад, по скло чи папір приїжджає окрема машина, але не щодня, бо вторинна сировина так швидко не накопичується. А що стосується вивозу сміття, то справді відходи з різних контейнерів іноді вивозять одною машиною, адже часто у контейнери для паперу чи скла викидають змішані відходи. Тому й машина, призначена вторсировини не забере вміст контейнера, у який мешканці накидали змішаних відходів”, – зазначає Тарас Колодій.

На громадській сортувальні навчать поводитись із ТПВ

У Львові вже кілька місяців діє громадська сортувальня відходів, куди мешканці можуть приносити понад 20 видів вторинної сировини (макулатуру, металеві відходи, пластик різних типів. Там же консультанти навчають усіх охочих правильно сортувати відходи. Працює сортувальня на вул. Заводській. 31 з понеділка по п’ятницю з 17.00 до 20.00, а в суботу – з 12.00 до 17.00. Організували сортувальню активісти громадської організації “Зелена коробка”. 
Ілля Петрик, координатор “Зеленої коробки” під час ефіру на ютуб-каналі “Твого міста” розповів: їхні активісти проводять еко-лекції у навчальних закладах, за потреби надають в офіси, школи та університети роздільні контейнери і допомагають з вивозом посортованого сміття. Також, зі слів активіста, громадські сортувальні стають все популярнішими серед львів’ян, тому було б добре запустити ще одну сортувальню в місті.

“Чисте місто фест 2019”: екодискусії, лекції, ярмарок, квести

У Львові 14 вересня відбудеться екофестиваль “Чисте місто фест 2019”. Львів’ян кличуть поговорити про використання ресурсів та поділитись екоініціативами. Про це повідомляє “Твоє місто”.
На фестивалі кожен охочий зможе розповісти про свою організацію або екоініціативу. На учасників та відвідувачів фестивалю чекають ярмарок екотоварів, майстер-класи та лекції на тему правильного поводження із відходами та раціонального використання ресурсів. А ще на заході пройде виставка спецтехніки і планується дитяча програма з екоіграми, дитячими майстер-класами та квестами тощо.
Також під час фестивалю працюватиме екосцена, що стане майданчиком для обміну думками, ідеями, дискусіями та для презентацій учасників. Початок заходу – об 11.00 в ТЦ Victoria Gardens. Координатор екологічної ініціативи “Чисте місто” Олег Котис запрошує на фестиваль львів’ян і гостей міста.
Подробиці на сторінці  фестивалю у Facebook

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
1.2374 / 4.22MB / SQL:{query_count}