Кульок потрібен? Ні!

Як кожен із нас може допомогти зробити нашу планету екологічно чистішою, відмовившись від поліетиленових кульків, кухонних губок і пластикових трубочок

Як часто ви купуєте фрукти, овочі, крупи? Бодай раз на тиждень точно, а то й частіше. І щоразу кілька яблук кладете в один кульок, пучок шпинату – в другий, кілограм гречки – у третій, не замислюючись, як правило, над тим, що це безвідповідально щодо нашої планети. Але що вдієш, так усі роблять…
Колись я й сама не надто переймалася питанням надмірного використання поліетилену. Думала, що я одна-однісінька нічого не зміню, і далі клала два банани в кульок. Згодом усвідомила, що цінник можна приклеїти до самих бананів, як і до інших фруктів чи овочів. Почала більше читати, цікавитись, знайшла небайдужих людей, які активно пропагують відмову від одноразових речей, заміну їх на багаторазові. Зрозуміла: так, я не зменшу кількість поліетиленових кульків і пластику в річках, морях, океанах, але зможу вплинути на те, щоб цього сміття не ставало більше!
Біда в тому, що поліетиленові кульки виготовляють з невідновної нафти, вони слугують нам недовго, легко рвуться і не підлягають вторинній переробці. Та найстрашніше те, що вони довго та небезпечно розкладаються на полігонах, засмічують річки, моря, океани, де починається цілий ланцюг екологічного лиха…
Однак кожен із нас може і, на мою думку, повинен допомогти перестати засмічувати планету. Тим паче, що це цілком реально. Придбайте багаторазові торбинки, з якими ходитимете по фрукти, овочі, крупи на ринок. Зрештою, їх можна пошити самому. Замініть кухонні губки на люфу, одноразові пластикові трубочки на багаторазові металеві, а пластикову зубну щітку на бамбукову.


Станьмо прикладом для інших!

Цієї зими Юлія Римар випадково побачила фотографії тварин, які загинули через пластик. Відтак зацікавилася темою екології, почала більше читати і знайшла чимало статей про забруднення океанів пластиком та поліетиленом. Відтоді зрозуміла, що не хоче збільшувати кількість цього сміття на планеті.
“Спершу ми порахували з чоловіком, скільки кульків використовуємо на тиждень. І вирішили, що конче потрібно щось змінювати. Пошила для нас три торбинки, якими ми користувалися близько місяця. Насправді це був дуже цікавий досвід: що більше часу користувалися ними, то більше дізнавалися про різні екоальтернативи. І ось із цієї весни я почала допомагати людям здійснювати покупки більш свідомо. Нині виготовлення екоторбинок – моя основна діяльність. Вирішила займатися цією справою серйозно. Таким чином захотіла перевірити, чи може людина вплинути на стан речей навколо. Тим паче, що пошити екоторбинки, обрати якісну тканину, розробити модель я можу сама. Маю мішечки, аналогів яких не зустрічала на ринку”, – розповідає Юлія Римар.
Жінка певна, що кожен із нас не має шкодувати грошей на екоторбинки. Вони багаторазові та довговічніші за поліетиленові кільки. 
“Насамперед важливо замінити одноразові речі на багаторазові, не створювати попит на непотрібні речі, робити покупки усвідомлено та не генерувати сміття. Скажімо, моя сім’я має певні правила, які допомагають нам тренувати свою екосвідомість. Перше: не маю зі собою торбинки – не купую фруктів. Друге: беру зі собою термогорнятко у заклади чи установи, де є кулер з водою, щоб не користуватися одноразовими склянками. Третє: п’ю каву в закладі або зі свого горнятка, або з термогорнятка. Якщо забула термогорнятко, а в кав’ярні лише одноразові склянки – залишаюся без кави. Четверте: для води використовую лише скляну або металеву багаторазову пляшку, якщо забула її вдома – купую воду в скляній тарі. П’яте: сортую сміття. Шосте: використовую або свою тару, або купую продукти в упакованні, що підлягає переробці. Сьоме: не беру кульки в магазинах і аптеках, та й навіщо для шкарпеток чи таблеток окремий кульок?” – пояснює Юлія. 
Нині в неї замовляють багаторазові торбинки зі всієї України. Найбільше замовлень від львів’ян.
“Загалом в Україні екологічна ситуація плачевна. Наразі цією темою цікавляться переважно небайдужі активісти. Добре, що їх багато і що вони гуртують навколо себе однодумців. Бути eco-friendly стає модно. Хоча, звісно, тренди трендами, а насамперед треба захотіти змінити своє мислення, задуматися про майбутнє своїх дітей, яким ще жити на цій планеті. Я живу в невеличкому місті поблизу Києва. На початку липня в нас відкрили невеличку сортувальну станцію, кілька разів на місяць функціонує мобільна станція. І все це завдяки громадській організації “Екобор”. Небайдужі люди власними зусиллями організовують просвітницьку діяльність, проводять майстер-класи, лекції, зустрічі. Щодо влади, то вважаю, що в питаннях екології вона бездіяльна. За документами, звісно, місто відходи сортує. Галочку поставили – і крапка”, – веде далі Юлія.
Жінка продає свої екоторбинки через свою сторінку в Instagram: bezkulka_shop, а також через Facebook.


Використовуймо екоторбинки!

Насті Когут 19 років, вона студентка економічного факультету Франкового вишу. Уже більш ніж рік займається власною справою під назвою Ananasik handmade: шиє стильні екологічні торбинки. 
“Спершу я створювала футболки з оригінальними принтами. Згодом почала більше цікавитися темою екології, станом довкілля і проблемою масового перевиробництва. Тоді й виникла ідея шити екоторбинки, які будуть максимально безпечні для довкілля і стануть чудовою альтернативою поліетиленовим кулькам. Моя мета – не заробіток. Я хочу приносити користь суспільству й реалізовувати свої творчі здібності!” – наголошує вона.
Коли дівчина починала свою діяльність, екоторбинки не були чимось новим і помалу вже з’являлися на ринку. Однак торбинки від Ananasik handmade відрізняються від інших. 
“По-перше, торбинки ці я шию сама, тому відповідально підходжу до вибору матеріалів. Використовую лише бавовну, натуральні нитки та шнурочки. Жодної синтетики чи пластику! По-друге, принт створюю вручну за допомоги екологічно чистих фарб, у складі яких немає токсичних барвників. По-третє, виготовляю торбинки за принципом максимально безвідходного виробництва. В суспільстві зараз активно обговорюється тема відмови від поліетиленових кульків, люди намагаються бути більш свідомими споживачами, активніше цікавляться станом довкілля, намагаються провадити більш екологічний спосіб життя. Перевага бавовняних торбинок у тому, що вони багаторазові, зручніші та надійніші, їхнє виробництво й утилізація менш шкідливі для навколишнього середовища”, – пояснює дівчина.
Настя Когут зауважує, що до вибору торбинок теж треба підходити відповідально, бо не все те, що назива ється “еко”, є таким насправді.
“Екоторбинка – це “ні” синтетичній тканині та сіточці, пластиковим застібкам чи іншій фурнітурі, яскравому забарвленню, створеному з токсичних барвників! Є ще ціла купа способів подбати про нашу планету і про самих себе. Просто потрібно замінити звичні нам одноразові речі на багаторазові. Наприклад, свої пляшка, горнятко чи металева трубочка для напоїв, бавовняна хустинка, багаторазові засоби гігієни для жінок та підгузки для дітей, багаторазові станки для гоління, ватні диски з натуральних матеріалів, багаторазові контейнери і посуд для відпочинку на природі. Також важливо користуватися такими речами щоденного вжитку, які підлягають вторинній переробці або ж мають натуральну альтернативу. Наприклад, дерев’яна зубна щітка та палички для чищення вух, губки для тіла та посуду з люфи (рід трав’янистих ліан родини гарбузових. – “Львівська Пошта”), бавовняні торбинки для покупок. Також варто відмовитися від товарів, що мають “надмірне” упаковання: брати їх у свою тару. Ще важливо зменшити кількість одягу із синтетичних тканин в своєму гардеробі та зменшити кількість пластику на кухні, робочому столі та у ванній кімнаті”, – розповідає Настя.
Замисліться над сортуванням сміття в своєму помешканні! Це важко лише на початку, потім звикнете, і це вже не здаватиметься вам проблемою. Перестаньте купувати зайве і викидати непотрібне! Можливо, щось із того непотребу знадобиться комусь іншому чи згодиться для вторинної переробки, наголошує співрозмовниця.
“У мене є велика мрія, щоб люди стали більш усвідомленими, думали, що говорять, що купують, що їдять та як відпочивають. Якщо так станеться, то кількість сміття в наших головах, тілі, містах, лісах та водоймах, може, й не дуже зменшиться, але принаймні не збільшуватиметься такими шаленими темпами. Із власного досвіду можу сказати, що змінити стиль свого життя та споживання цілком можливо – просто потрібно перестати бездумно хапати товари з полиць, загортати їх у десятки пакетів, частіше звертати увагу на маркування і не боятися сказати на касі важливі слова: “Пакетика не треба!” – радить Настя Когут.
Екоторби від Насті Когут можете знайти на її сторінці у Instagram: ananasik_handmade.

Добірка екододатків для смартфону, які стануть у пригоді:

Нині за допомоги смартфонів можна зробити, здавалося б, усе: написати подрузі, переглянути фотографії друзів, відстежити рух транспорту, замовити квитки на літак, навіть підрахувати калорії. З’являється щораз більше нових додатків, які не оминають і тему екології.

No waste

Цей додаток допоможе вам зі списком покупок, нагадуватиме про закінчення терміну придатності продуктів, а також навчить зменшувати кількість харчових відходів та раціонально використовувати продукти.

It’s fresh – food waste

Цей додаток порахує, скільки ви можете заощадити, якщо не викидатимете їжу, а також дізнаєтесь про вплив харчових відходів на довкілля.

Walkstreets

Це додаток для любителів прогулянок. За його допомоги ви зможете побудувати свій маршрут за одним із параметрів: зелені вулиці, тихі вулиці, чисті вулиці.

EcoLabel Guide

Цей додаток допоможе розібратися з екомаркуванням та відрізнити справжню екопродукцію від підробки.

“Кліматичні каплі”

Цей додаток винагороджує екологічні вчинки громадян. За кожен ековчинок ви отримуєте “капельки”, якими можете розрахуватися в закладах і магазинах, що є партнерами додатку “Озер”.

Joulebug

Тут ви знайдете безліч порад із енергозбереження, корисні підказки для подорожей, поради, як не продукувати сміття тощо.

“Сортуй”

У цьому додатку зібрані рекомендації щодо правильної утилізації та сортування сміття від українських станцій прийому вторинної сировини.


“Як у Європі!”

Заміна поліетиленових кульків на багаторазові торбинки – це маленький вклад, який кожен із нас може зробити для того, щоб наша планета стала чистішою. І це легко, запевняє Тетяна Партолюк, яка займається виготовленням та реалізацією екоторбинок по всій Україні.
“Мої екоторбинки слугують мені майже рік. І тільки я, одна людина, завдяки їм відмовилася від більш ніж 600 поліетиленових кульків. Тобто кожен із нас  повинен виробити звичку не брати зайвого, навчитися відмовлятися від того, що буде для нас усіх корисним лише невеличкий проміжок часу. Мабуть, усім знайома ситуація, коли в магазині людина купує тільки один банан чи лимон і кладе його в окремий кульок. Навіщо?! Страшенно дратує, коли таке бачу. Також таке безвідповідальне використання пластику стосується любителів кави. Скоротити відходи можливо, відмовившись від кришечки і трубочки. Так, це не вирішить проблеми, бо одноразова склянка врешті-решт потрапить до смітника. Однак відмова від кришечки чи трубочки – це вже перший крок. Згодом можна купити якісне термогорнятко і носити його зі собою”, – розповідає Тетяна Партолюк.
Насправді дуже легко відмовитися від одноразових речей, замінюючи їх на багаторазові, наголошує співрозмовниця.
“Коли ходжу в магазин чи на ринок, не використовую нічого зайвого. По-перше, завжди беру зі собою велику екоторбу для покупок та менші екоторбинки безпосередньо для овочів, фруктів, круп чи хліба. По-друге, для сиру та м’яса використовую багаторазові контейнери, для молочних продуктів – слоїчки. Адже той, хто ходить на ринок, переважно бере продукти в однієї господині, з якою можна домовитись про те, що купуватимете її товар саме в такий спосіб. Із власного досвіду скажу, що ще ніхто не був проти цього, навпаки всі кажуть: “Як у Європі!” . По-третє, я сортую сміття, і всім раджу робити це. Нині з приводу цього є багато інформації. Зокрема, зручний додаток для смартфонів “Сортуй”, який допоможе новачкам розібратися, як правильно сортувати відходи”, – каже Тетяна. 
З її слів, тепер люди стали трохи інші: показують приклад, мотивують інших ставати більш екосвідомими.
“Почала займатися виготовленням екоторбинок, бо дуже тим зацікавилась. Раніше, як і переважна більшість, була звичайним споживачем, не думала про екологію, але до певного моменту. Близько року тому мій друг надіслав мені відео про острів у океані, який складається тільки… зі сміття. Зі сміття, яке викидає людство! Мені стало так соромно, ніби все це зробила лише я… Після цього я передивилася багато відео, перечитала багато статей і вирішила, що так далі не можна – потрібно щось робити. Тож почала діяти. Спершу хотіла замовити собі багаторазові торбинки на китайському сайті, але чекати на них потрібно було більш ніж місяць. Тож вирішила пошити сама. Купила тканину, пошила і стала активно використовувати. І тут почалося: всі подруги, знайомі теж захотіли. Зрозуміла, що є небайдужі люди, які думають про нашу планету, і так почала власну справу”, – розповідає Тетяна Партолюк.
Тож бажання зробити своє місто, загалом нашу планету, екологічно чистішим – це насамперед вибір кожного з нас. Так, влада повинна займатися питаннями екології, але бажання, ініціатива має виходити тільки від нас!
Екотовари від Тетяни Партолюк знайдете на сторінці у Instagram: ecowayofficial.

Андрій Москаленко, заступник міського голови Львова з питань розвитку:
– Наразі наше місто рухається в напрямку світової концепції Zero Waste (з англ. “нуль відходів”. – “Львівська Пошта”), яка передбачає запобігання утворення сміття, переробку відходів, а також користування багаторазовими торбинками, горнятками та відмову від поліетилену. Цього року у Львові провели дві акції на один і три дні відмови від поліетилену. Цієї осені плануємо провести таку ж акцію на цілий тиждень. Динаміка позитивна: у першій акції взяло участь близько 100 супермаркетів, тоді як другою акцією зацікавилося вже понад 250 магазинів. Звісно, розуміємо, що для багатьох людей такі зміни викликають певні незручності, бо більшість із нас звикли класти фрукти, овочі в одноразові кульки. Однак пропонуємо альтернативу і бачимо зацікавленість у цьому містян. Львів’яни сортують сміття, здають відходи на вторинну переробку, і точно скажу, що з кожним роком зацікавленість цією темою зростає. Тобто наразі важливо виховувати звичку серед містян! У країнах Європи нині заборонений поліетилен. В магазинах можна бачити виключно паперові торбинки і багаторазові. Особисто у мене в кабінеті стоять п’ять боксів, за допомоги яких я сортую відходи: папір, пластик, скло тощо. А коли їду в супермаркет, обов’язково беру зі собою кілька багаторазових торбинок.
Ірина Миронова, голова громадської організації Zero Waste Lviv:
– Нині у Львові ми проводимо чимало інформаційних кампаній, спрямованих на зменшення утворення відходів. Зокрема, в квітні провели фестиваль Zero Waste Fest. Його відвідали понад три тисячі львів’ян! На фестивалі були лекції на тему сортування сміття, відмови від одноразових речей, а також цікаві майстер-класи. Окрім цього, Львівська міськрада ініціювала кампанію зі зменшення використання поліетиленових кульків. Тішуся з того, що чимало магазинів підтримали таку ініціативу. Хоч, на жаль, після цієї кампанії більшість супермаркетів повернулися до використання поліетилену... Також увесь липень на нашому сайті zerowastelviv.org.ua були цікаві ідеї щодо зменшення кількості відходів, а також поради, як замінити одноразові речі на альтернативні багаторазові. Тобто сьогодні важливо працювати над просвітницькою діяльністю, щоб створювати нову норму поведінки. Мешканці мають зрозуміти, що користуватися поліетиленовими кульками так само неприйнятно, як, скажімо, кидати недопалки на дитячих майданчиках! Насправді багато львів’ян цікавляться темою екології і готові почати сортувати сміття, замінити одноразові пакети на багаторазові тощо. Однак мусимо розуміти, що попереду ще багато роботи.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.2927 / 4.17MB / SQL:{query_count}