Ні карток, ні можливостей

Розрекламована міською владою картка львів’янина так і не запрацювала… То чому ж її далі видають учасникам бойових дій та “прив’язують” до е-квитка?

Картку львів’янина, яку до того часу видавали лише учасникам АТО/ООС, почнуть оформляти й решті жителів Львова. Принаймні про це мовилося ще чотири роки тому – в 2015-ому, коли Львівська мерія гучно презентувала проєкт “Електронна картка львів’янина”. Це мала б бути сучасна соціальна банківська платіжна ID-картка із ексклюзивним, власне львівським, дизайном, на якій є фото і прізвище власника. Завдяки цій картці можна було б швидше й зручніше користуватися сервісами міста та мати доступ до 20 різних послуг (знижки у торговельних мережах міста, закладах медицини, освіти і культури, оплата комунальних послуг).
Для пільгових категорій львів’ян, як-от учасників АТО, людей пенсійного віку та людей з інвалідністю, передбачалося, що наявність картки даватиме права на пільги, наприклад, на ліки за низькими цінами, більші знижки в магазинах, безкоштовний проїзд в громадському транспорті тощо.
Натомість, як вдалося з’ясувати, ніяка картка у нас не те що не діє, більшість громадян про неї взагалі чують уперше! В мерії пояснюють, що це був лише пілотний проєкт, який переформатували в контексті запровадження е-квитка. Тобто функцію картки як документа, на підставі якого можна безкоштовно користуватися комунальним громадським транспортом у місті, “прив’язали” до е-квитка, із впровадженням якого зволікають. Щодо інших підпунктів, які б мала виконувати картка львів’янина, то їх називають одноразовими. Тому, мовляв, у ній потреби як такої немає.
Учасники АТО, які картку львів’янина таки оформили, називають це звичайнісіньким піаром.
Однак тему отримання картки львів’янина останнім часом стали жваво обговорювати самі містяни. З їхніх слів, якщо не оформити її до осені (!), більшість преференцій можна втратити. Зокрема, без картки пільговики вже не зможуть безкоштовно їздити в громадському транспорті.
Отож, де правда, а де вигадки, дізнавалася “Львівська Пошта”.

То видаватимуть картку чи ні?

Пенсіонер Павло тиждень тому вже побував у відділі соціального захисту свого району. Каже, ходив оформляти картку львів’янина, бо скоро без неї ніяк: не зможеш ані в транспорті безкоштовно проїхати, ані користуватися іншими пільгами, які нею передбачені. “Про те, що треба йти оформити картку львів’янина, почув на роботі. Приніс копію паспорта, ідентифікаційного номера та пенсійного посвідчення. Крім того, мене попросили написати якусь заяву. Самі працівники соцзахисту були не надто говіркі, неохоче відповідали на мої запитання, для чого це все здавати і коли це знадобиться. Лише сказали, що зараз збирають дані всіх пільговиків, формують якийсь реєстр, бо зовсім скоро настануть чергові зміни, зокрема ті, що стосуються пересування містом, – розповідає “Львівській Пошті” пенсіонер. – Заноситься на те, що без картки львів’янина точно скоро не проїдеш у транспорті безкоштовно”.
Ще один львів’янин Володимир – інвалід загального захворювання – також планує днями піти у відділ соцзахисту. Каже, про картку львів’янина і про те, що її має отримати кожен житель нашого міста, чув. Щоправда, як нею користуватися і в яких потребах її можна буде використовувати, нічого не знає.
“У мене оформлена інвалідність, тож зараз безкоштовно їжджу в транспорті. Також маю пільгу на оплату житло-комунальних послуг, планую оформити путівку на оздоровлення. Однак чув, що без цієї картки все це стане неможливим, тож за першої нагоди піду її оформляти”, – пояснив чоловік.
В управлінні соціального захисту департаменту гуманітарної політики Львівської міськради “Львівську Пошту” запевнили, що про ніяку картку львів’янина тут не мовиться. Її соцзахист не видає, а всі звернення львів’ян стосуються виключно обліку пільговиків у Єдиному державному автоматизованому реєстрі осіб (ЄДАРП), які мають право на пільги!
“Гадаю, найімовірніше, відбулася підміна понять. Ніяких карток львів’янина відділи соціального захисту населення не видають. Як мені відомо, її можуть оформити в Центрах надання адміністративних послуг (ЦНАПах) лише учасники АТО. Ми ж тільки ставимо пільговиків на облік у ЄДАРП, – коментує ситуацію начальник управління соцзахисту департаменту гуманітарної політики ЛМР Ігор Кобрин. – Невдовзі у Львові мають запровадити проїзд із електронним квитком. А оскільки, як відомо, безкоштовно в громадському транспорті сьогодні їздять не лише пільгові категорії громадян, а й пенсіонери за віком, постало питання їх внесення у реєстр”.
Крім того, Ігор Кобрин уточнює: ті, хто зараз користуються пільгами чи то з оплати житла, чи комунальних послуг, автоматично внесені в ЄДАРП, тож їм приходити не треба. А ось пенсіонерам, які пішли на заслужений відпочинок за віком і не користуються жодними державними пільгами, бажано прийти, щоб їх внесли до єдиного реєстру пільговиків. Із переліком документів їх ознайомлять на місцях, але це точно будуть копії паспорта, ідентифікаційного номера та пенсійного посвідчення. Тим, у кого оформлена інвалідність, потрібно подати ще й довідку від медико-соціальної експертної комісії (МСЕК).
“Коли електронний квиток у нас запрацює, ті, що зареєстровані в ЄДАРПі, зможуть його отримати швидко і без проблем! Тобто вже зараз ми хочемо полегшити людям можливість отримання квитка згодом. Тим, кого в реєстрі не буде, отримати е-квиток буде проблематичніше!” – наголосив начальник управління соцзахисту ЛМР.

Картка є, а пільг нема

За чотири роки з часу запровадження проєкту “Електронна картка львів’янина” чимало учасників АТО таки отримали її. Наприклад, за даними адміністратора одного із ЦНАПів Наталії Колінчак, у 2018 році до їхнього центру звернулося 60 учасників АТО, які захотіли виробити картку львів’янина. Цього року вже видали 22 такі картки.
“Картку львів’янина оформляємо тільки учасникам АТО. Інші пільгові категорії також до нас приходять, запитують, яким чином її можна отримати, проте відразу їм пояснюємо, що наразі така послуга можлива лише для учасників АТО”, – коротко резюмувала Наталія Колінчак.
Це підтвердила й директор департаменту адміністративних послуг Львівської міськради Валентина Бартошик. З її слів, у картку львів’янина учасника АТО “зашита” вся програма надання пільг, починаючи з комунальних послуг, які надає мерія, і зaкінчуючи допомогою, яку виплачують централізовано.
“У картці львів’янина учасника АТО міститься вся інформація про особу – звільнення від квартирної плати, безкоштовний проїзд у комунальному транспорті, безкоштовне харчування дітей у навчальних закладах, надання одноразової матеріальної допомоги тощо. Це дуже зручно, адже, наприклад, при оформленні ще якихось пільг людині вже не треба буде носити купу паперів, які засвідчували б, хто вона і на що має право. Про все “розповість” її картка львів’янина”, – пояснила Валентина Бартошик.
До речі, зі слів співрозмовниці, оформлення та отримання такої картки для учасника АТО – процедура нетривала: доведеться чекати зо два тижні. “Містянин подає документи, ми передаємо їх до Ощадбанку, де й виготовляють картку. Відтак ми інформуємо замовника, що картка готова”, – запевняє Валентина Бартошик.

Для чого ця картка?

І якщо отримати саму картку львів’янина, можливо, не так уже й складно, то, зі слів самих учасників бойових дій, задекларованих функцій вона не виконує. В реальності це звичайнісінька банківська картка, якою часом навіть проблематично скористатися.
“Картку львів’янина отримав ще в 2016 році, але користі від неї жодної. На початках було багато реклами, піару, нібито військовим буде легше з такою карткою отримувати соціальні виплати і не доведеться носити зі собою пакет документів, якщо знадобиться якась довідка. Та, прийшовши у ЦНАП по довідку і пред’явивши цю картку, ви все одно муситимете мати копії оригіналів документів. Пояснення: “ми не маємо можливості зчитати дані з картки”. А в картку вмонтований чип, у якому вказані дані паспорта, інформація про службу та обставини поранення, є й особисте фото. У відділі соцзахисту спочатку казали, що не мають приладів для зчитування, згодом, коли ті прилади з’явилися, пояснили, що не мають програміста, який би обслуговував власників карток”, – розповідає “Львівській Пошті” учасник бойових дій Ігор Бездух.
Чоловік користується цією карткою лише для того, щоб зняти виплати до 9 травня. І то, каже, буває проблематично. “Бо ті, що мудріші, виробили картку львів’янина через “Приватбанк”, а не через Ощадбанк, як це зробив я. Обслуговування через цей банк складніше: якщо хочеш зняти гроші, але не маєш при собі паспорта, тобі скажуть, що паспорт все одно потрібен. У двох відділеннях банку також не вдалося зняти гроші – суми три тисячі гривень просто не було. Банкомат виявився порожній. Крім того, за зміну пін-коду чи рух коштів стягують гроші. Поповнити з картки рахунок на телефоні також нереально. Два тижні тому мій син, який теж є учасником бойових дій, виробляв таку картку. Але я не розумію, для чого вона…” – обурюється співрозмовник.
І додає, що вже “тестував” картку в електротранспорті: “Двічі в трамваї спеціально при перевірці пред’явив картку львів’янина контролерам. Вони з подивом глянули на мене. Але, думаю, через позначку “учасник АТО” не мали до мене претензій”.

Картка як пілотний проєкт

“Ми дійсно запускали такий пілотний проект, як картку містянина, щоб можна було швидше користуватися сервісами міста учасникам бойових дій. Та, проаналізувавши, зрозуміли, що картка ця дає змогу отримувати послуги, більшість яких – одноразові. Первинно ж така картка мала мати щоденний функціонал, зокрема в транспорті”, – пояснює заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко.
Відтак, із його слів, у міській раді відмовилися від цього проєкту і переформатували його в контексті е-квитка: “Так, картку львів’янина можна зараз виробити, але функціоналу як такого вона не виконує. Ощадбанк за замовчуванням виробляє її, але це сього лиш банківська платіжна картка, на яку переказують гроші і якою можна розраховуватися. Проте на початках мовилося про те, щоб вона була функціональною і нею можна було користуватися будь-коли. Тож функціонал прив’язали до системи е-квитка, який невдовзі тестуватимуть”.

Е-квиток: справа зрушила з місця?

Петиція про електронний квиток у Львові зібрала необхідні пів тисячі підписів. Тепер її мають розглянути на одному з наступних пленарних засідань ЛМР. І якщо депутати її підтримають – розробити дорожню карту для її втілення.
Автор петиції Андрій Зулін вимагає прозвітувати перед громадою Львова, чому електронний квиток досі не запровадили, змінити відповідальних підрядників за його впровадження, а винних за саботаж притягти до відповідальності. Крім цього, зі слів автора петиції, е-квиток у Львові необхідно запровадити в усіх видах громадського транспорту не пізніше 1 січня 2020 року.
Нагадаємо, що перший етап роботи над е-квитком розпочали в 2015-ому, коли підписали меморандум із ЄБРР. До серпня 2017 року ЛКП “Львівавтодор” підписало кредитну угоду та оформило фінансування. Нині тривають тендерні процедури та погодження з ЄБРР, після чого розпочнуть другий і останній етапи тендера на визначення підрядника.
Увесь громадський транспорт має перейти на е-квиток в січні-травні 2020 року!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
15.3608 / 4.19MB / SQL:{query_count}