“Львів – це майбутня Кремнієва долина”

Андрій Москаленко, кандидат у народні депутати України від партії “Об’єднання “Cамопоміч” по 115 одномандатному виборчому округу Львова, – про те, як потрапив у мерію, коли вперше заговорив із Андрієм Садовим і чому відмовився жити у Лондоні та працювати у ЄБРР

У мерію він потрапив на 3 курсі випадково, а залишився працювати на цілих 10 років. Нині чоловік заступник міського голови з питань розвитку. Як розвивається сам та яким бачить розвиток міст і свого 115 округу кандидат у народні депутати Андрій Москаленко.
– Андрію, вам лише 32 роки. І в такому молодому віці ви вже кілька років заступник міського голови. Досягнення у вашому житті – це удача, гарна освіта чи наполегливість?
– Мені цікаво і амбітно досягати цілей ще зі школи. Я закінчив її із золотою медаллю, хоч і не був класичним “заучкою”. Однак коли я вступав до університету, то мав великий життєвий виклик: мені не вдалось потрапити на той факультет, про який мріяв, – міжнародні відносини. Це було величезною трагедією, бо я готувався цілий рік, їздив до репетиторів із передмістя. І так сталося, що я посів 31 місце з 30. Я розумів, що ми не зможемо “потягнути” платну форму навчання, тож я спробував вступити на бюджет на економіку. І тут теж не пощастило. Та сталося, як сталося. Батьки мене дуже підтримали і дали можливість вчитись тут на платній формі. Але тоді для мене з першого курсу було метою довести, що це було несправедливо. Я хотів платити сам за своє навчання, а після бакалаврату таки потрапити на бюджет. І мені це вдалося. Я з другого курсу почав працювати, і одним із найвищих балів перейшов на магістратуру.
– Часто розповідаєте, що потрапили у Львівську міськраду випадково, коли хотіли взяти інтерв’ю у мера. Чому інтерв’ю так і не вийшло?
– На третьому курсі ми з моїм другом хотіли займатися чимось цікавим, тому вирішили зробити інтерв’ю для студентського економічного журналу. Ми розуміли, що має бути “фішка”. Почали думати, хто людина №1 у місті? Звичайно, міський голова. Що треба зробити? Піти у мерію. Я тоді не уявляв, як працюють медіа від слова “взагалі”. Отож ми зайшли на другий поверх, побачили табличку “Андрій Садовий”, постукали у приймальню і сказали: “Ми до мера”. Ми ж думали, що він сидить і нас чекає (сміється). А нам кажуть: “Все правильно, хлопці, ви молодці, але є пресслужба”. Виявилося, треба було написати довідку, які запитання, які напрямки, для якого видання. А видання  ще не було, воно тільки мало з’явитися. Словом, інтерв’ю так і не вийшло. Але тоді ми довідалися, що починається програма стажувань. Нам сподобалось у пресслужбі, і хоч там вже місць не було, наполягали: “Хочемо, будемо робити все, що скажете”. Тож ми приходили ввечері після занять в університеті. І перше, що робили, – розчіплювали скріплені степлером аркуші, тому що їх можна повторно використовувати. І так ми дев’ять місяців ходили, робили різну роботу. І нам таки запропонували залишитись працювати. Хоч і навчався на економіці, саме тут я зрозумів багато важливого в цій сфері, наприклад, як відбувається наповнення бюджету, як його ухвалюють. І побачив вмотивованих людей, постійний рух, багато інформації – мені було це дуже цікаво.
– Ви пригадуєте, коли вперше заговорили з Андрієм Садовим?
– Це був той день, коли я став керівником пресслужби і прессекретарем міського голови. Ми з Андрієм Садовим вийшли з міської ради, і він мене щось запитував про мої відчуття на посаді керівника. Ця розмова дуже запам’яталася, бо зі мною тоді відбувався складний ментальний злам – вперше стати керівником. П’ятий курс, а ти очолюєш команду із 8 людей. Це вже зовсім інше сприйняття роботи. Бо твої особисті успіхи перестають бути комусь потрібними. Твоїм критерієм успіху є успіхи тих, хто працює з тобою у команді.
– Як ви ставитесь до того, що вас дуже асоціюють із Садовим?
– Ходили дуже різні чутки, що я йому якийсь родич, ледь не позашлюбний син (сміється). Якщо серйозно, то коли ти довгий час працюєш із людиною (а це вже більше 10 років), то ти навіть манеру поведінки можеш перебирати. І в тому немає нічого страшного. Хтось працює з Ілоном Маском чи Біллом Гейтсом, теж перебирає від нього якісь звички. Коли я вже очолював Адміністрацію міського голови, то майже цілодобово був на контакті з мером. Треба було узгоджувати графіки, виїзди, зустрічі – це складна  рутинна робота. А Андрій Іванович дуже вимогливий. Він може в 2-3 ночі подзвонити чи надіслати повідомлення, що треба щось зробити. Він і до себе дуже вимогливий.
– Ви 10 років у ратуші. Ви колись таке собі уявляли? Ніколи не хотіли спробувати щось інше чи попрацювати за кордоном?
– В 11 класі я мріяв бути прем’єр-міністром (усміхається). Потім хотів стати директором ЄБРР. І от мені якось випала можливість місяць пожити у Лондоні, це було невелике навчання після 5 курсу (я вже тоді працював у міськраді). Я за той час об’їздив більшість міст Великобританії: Манчестер, Ліверпуль, Уельс, бо хотів побачити все, що можна. І от я потрапив на з’їзд Європейського банку реконструкції і розвитку. Тоді я подав аплікацію у головний офіс ЄБРР, у мене був шанс туди потрапити. І в той момент мені пропонують очолити управління інформаційної політики в міськраді. Раніше я керував одним відділом, а тут мені дали можливість очолити, умовно кажучи, три відділи. Треба було вибирати. Тоді після Євро-2012 у Львові все було на підйомі, була команда людей, з якими я працював, багато проєктів, і мені захотілось це продовжити. Львів мав великі перспективи. Тому я погодився, хоча ЄБРР завжди був моєю мрією. Але в мене було і є дуже багато ідей, як ЄБРР може бути ще ближчим до міста. До речі, нещодавно стало відомо, що світовий з’їзд ЄБРР відбудеться у Львові в 2021 році. Для мене це невеличка мрія, яка збулася.
– Ви роками працюєте над розвитком Львова. Яке ваше бачення українського міста майбутнього?
– Потрібно, щоб місто було містом коротких відстаней, щоб дитину можна було завести в садочок чи школу пішки чи на велосипеді. Я хочу, щоб райони були не “спальними”, а активними, щоб там був замкнутий цикл: і робоче місце, і дозвілля. Важливо, щоб діти мали поруч із домом альтернативу вулиці. Саме тому ми зараз втілюємо чимало проєктів на Сихові, зокрема оновлюємо Центр Довженка, простір навколо нього, створили сучасну Wiki-бібліотеку, плануємо відкрити центр робототехніки і кілька наукових лабораторій. Минулого року був утворений біотехкластер, і дуже потужні компанії дадуть у ці лабораторії надсучасне обладнання. Школярі зможуть робити досліди з біології, хімії, фізики, а ці знання у майбутньому зроблять їх потенційними висококваліфікованими фахівцями, які потрібні цим компаніям. Це насправді буде великий прецедент.
Також я хочу, аби розвивалася ІТ-галузь. Вулиця Стрийська – це потенційна Кремнієва долина. Там вже є УКУ, ІТ-Кластер будуватиме ІТ-Парк. Тому я б хотів підняти на державному рівні питання про повернення колишнього ЛАЗу у власність держави, бо там повинно бути інноваційне виробництво, а не житло.
Креативні індустрії – це світовий тренд. Є приклад нідерландського міста Ейндговен. У центрі міста стояв величезний завод. І коли власники заводу вирішили перенести все виробництво в Китай, місто опинилося під загрозою. Тоді вони зробили ставку на креативні індустрії і стали однією зі столиць світу з дизайну. Вони дають відповідну освіту, мають інкубатори, коворкінги, тож притягують людей та створюють тисячі робочих місць. Львів теж має схожі амбіції.
– У кого Львів бере приклад у впровадженні новацій? І що або хто надихає вас особисто на ідеї з розвитку міста?
– Наприклад, Лондон – це наш партнер із освітніх проєктів, у голландських міст ми беремо досвід із розвитку культури і велодоріжок. А щодо образів людей, то я перечитав багато книжок Стіва Джобса, дуже люблю книгу Ленса Армстронга – це один із велогонщиків світу, який пережив рак, а після того кілька разів виграв велогонку у Тур де Франс. Я також люблю велоспорт. Дуже на мене вплинула історія мера Нью-Йорка про події 11 вересня 2001 року. Ця книжка дуже докладно розповідає про менеджмент тамтешньої мерії.
– Якщо ви так любите роботу з містом, то навіщо вам Верховна Рада?
– Я хочу, щоб зміни у містах відбувалися швидше. Багато процесів знаю зсередини і розумію, що саме на законодавчому рівні заважає їм розвиватися. Тому у мене є 12 конкретних законопроєктів, які зможуть це вирішити. Вони стосуються державної підтримки ОСББ, захисту наукових винаходів, пам’яток архітектури, розвиток української авіагалузі, стимулювання нових підходів до зарплати освітянам та науковцям, електронного врядування. Я хочу, щоб люди читали програми, а не дивилися на гасла і білборди. Від білбордів, до речі, я свідомо відмовився, бо політична агітація має бути відповідальною.
Розмовляла
Тетяна Кузьмінчук
особливий погляд
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4386 / 4.05MB / SQL:{query_count}