“Посадовець має думати, як допомогти людям, а не що відповісти”

Маркіян Мальський, очільник Львівщини, – про професійність і людяність, медицину як пріоритет і якісне залучення інвесторів

Вперше на посаду очільника Львівщини претендувало майже 40 кандидатів і вперше першим в області є наймолодший  – 35-річний львів’янин Маркіян Мальський. Він прийшов із бізнесу в державне управління, був дипломатом – став посадовцем.
Новий керівник області запевняє, що не пов’язаний із олігархатом, був і є рівновіддалений від політичних партій і будь-якого олігарха. Його мета – безпечна, розвинута, інтелігентна і виважена Львівщина. “Менше обіцянок і більше реальних кроків. Я прийшов на цю посаду, аби тут був порядок і стабільність. Хочу запам’ятатися ефективним керівником області, який досягнув цілей”, – зазначає Маркіян Мальський. І каже, що готовий вислухати і почути кожного. Сподівається на підтримку та ефективну співпрацю з громадськістю, закликає всіх працювати над розвитком Львівщини у складі єдиної команди.
Для мене дуже важливо, аби наша область була безпечною, розвивалася в економічному плані
Він за якість, професійність і максимальну ефективність праці. Проти бюрократії, за децентралізацію і детінізацію, за конструктивну співпрацю влади області й міста, зокрема у вирішенні питання сміття. Людям бізнесу очільник області радить мислити системно й далекоглядно. Вірить, що контрабанду реально побороти.
“Львівська Пошта” поспілкувалася з Маркіяном Мальським і може резюмувати, що Львівщина отримала професійного і людяного керівника, людину, для якої важливими є такі риси, як порядність, чесність і моральність, менеджера, який буде робити реальні справи задля розвитку області, посадовця, який не буде займатися політиканством і підкилимними іграми! Один із головних меседжів голови Львівської ОДА: “Посадовець має думати, як допомогти людям, а не що відповісти”.
– Бути першим у спорті – це титанічна і щоденна перед цим праця. Бути першим в області – це насамперед відповідальність, ухвалення важливих рішень і виконання завдань від президента. Це також змога втілити амбіційні плани задля розвитку Львівщини. А що ще ця посада означає для вас?
– Це все те, що ви перерахували, але насправді ще набагато більше. Для мене особисто – це довести, що Львівщина може займати чільні позиції в Україні у всіх напрямках. Традиційно у Львові започатковували ті чи ті нові тенденції. Львів завжди був і є запобіжником якоїсь суспільної небезпеки. Для мене дуже важливо, аби наша область була безпечною, розвивалася в економічному плані. Нам потрібні інвестиції та нові робочі місця. Жителі Львівщини заслуговують на гідний рівень життя. І власне через покращення у тій чи іншій сфері я бачу розвиток нашого краю.
Область вже успішна, в достатньо гарному стані. Поза тим, нам потрібно не зупинятися на досягнутому.
Є багато напрямків, в яких можна і треба працювати. Скажімо, ми кажемо іноземному інвестору: “Приходь! Маємо для тебе багато об’єктів на продаж”. Водночас ми не пропонуємо іноземному інвестору стати частинкою України. Ми лише кажемо, що ось є наш ресурс: чи це природні ресурси, чи дешева робоча сила. Це неправильний підхід. Інвестор має стати частинкою України, нашим союзником, партнером тієї чи іншої компанії або підприємця. Важливо, аби іноземний інвестор перейнявся духом України, став цінувати Україну, а не лише ставився до нашої держави, як до такої, де він має “філію”.
Це один із напрямків, на мою думку, який був пропущений і недопрацьований. Не було системної роботи, аби створити такий паспорт спільних проєктів. Говорили з іноземними інвесторами із позиції “прийдіть і дайте грошей”.
Нам в одному напрямку з тими людьми, які бачать Львівщину стабільним регіоном
– А як ще варто говорити з інвесторами, аби згодом був ефективний результат?
– Маємо попрацювати і зробити якісну презентацію Львівщини. Живемо на Львівщині і чомусь думаємо, що всі про нас знають. Насправді це не так. Є велике інформаційне провалля про Україну. Про нас, можливо, більше знає Польща. Ті, що якраз найбільш розвинуті, мало знають про Україну та її можливості. І водночас наш ворог працює над тим, аби Україна медійно виглядала погано.
– Які з країн могли б бути хорошими інвесторами для Львівщини?
– Є багато розвинутих компаній із Голландії та Бельгії. Ці країни  мало представлені в Україні. Певен, що середня голландська чи бельгійська компанія була б на Львівщині уже великим інвестором. Нам потрібно максимально працювати над популяризацією українського бізнесу в Європі. Для цього варто показати, що це безпечний і надійний бізнес.
Часто мене запитують, мовляв, є новий президент, буде новий парламент і уряд, а чи буде зростання економіки. Відповідаю: не таким важливим є факт зміни, як загальний інформаційний фон про Україну. Якщо 20 років іноземних інвесторів дурили, вони не могли себе захистити в судах, то через ніч це ставлення не зміниться. Насамперед потрібно вирішити старі проблеми, зокрема, коли інвестори втратили кошти. Бо коли інвестор втратив кошти, він піде по світу і сто разів розповідатиме, як із ним повелися в Україні. Це дуже негативний імідж. Відтак інвестори не захочуть вкладати гроші в Україну. Мало хто розповідає про успішний досвід, а ось про негативний буде знати весь світ. Такі-от реалії. Отож потрібно робити все, щоб такого негативу не було.
– Під час зустрічі з громадськістю ви заявили, що у нас одна мета – безпечна, розвинута, інтелігентна і виважена Львівщина. Якісний і важливий меседж! Як гадаєте, це вдасться і що для цього потрібно?
– Для цього потрібна спільна робота всіх!
– Кого ви маєте на увазі, кажучи “всіх”?
– Що стратегічно нам дала Революція Гідності? Насамперед вона об’єднала людей, які почали мислити продержавницьки. Вони почали об’єднуватися і забезпечувати безпеку одні одних, почали дбати одні про одних. Я завжди долучався до різних благодійних заходів. Зокрема, коли ще був студентом, намагався знайти фінансування для тих чи інших проєктів. Зараз бачимо, що люди стали людянішими, почали піклуватися одні про одних. У тому й секрет: коли ти починаєш думати не лише про себе, але й про інших, про спільне благо, тоді й розвивається справжнє суспільство.
Думаю, що потрібне залучення громадськості в усі сфери. На жаль, існуючий державний апарат і система права не привели до того, що маємо державу, до якої нема запитань. Є дуже багато запитань. Певен, що громадський суспільний контроль повинен бути до того моменту, допоки не запрацюють адекватно всі державні інституції. Варто над цим працювати. Нам потрібна подальша дерегуляція і децентралізація. Зайва бюрократія ще ніколи не привела до економічного зростання.
– Пане Маркіяне, а кого ви бачите своїми однодумцями, хто є вашою підтримкою – громадські організації, волонтери, львівська інтелігенція? На кого, окрім своєї команди, ви хотіли б спиратися?
– Насамперед хотів би спиратися на тих людей, які люблять Львівщину більше, аніж самих себе. Коли кожен думає, що я за рахунок іншого збудую своє щастя, це заздалегідь неправильна позиція. Хотів би спиратися на тих людей, які розуміють, що коли люди забезпечені, щасливі, живуть у достатку, тоді буде суспільна гармонія. Нам в одному напрямку з тими людьми, які бачать Львівщину стабільним регіоном, а якщо станеться критична ситуація, то всі доєднаються до її вирішення. В цьому процесі однозначно буде формування нових еліт у всіх напрямках – і в освіті, і в бізнесі. Дуже хотів би спиратися й на молодь. На мою думку, вона завжди була і є певним двигуном прогресу. Молодь – динамічна, прогресивна, ефективна. Наша мета  – зрозуміти, як цих людей залучати у Львівську ОДА. Не секрет, що зарплата тут невисока. Утім молодь, відчуваючи свою постреволюційну відповідальність за державу, долучається до  цих процесів. Я отримую чимало резюме від молодих людей, і це приємно, що вони хочуть долучитися до праці. Можливо, їх підштовхує факт, що я сам молодий і з перших днів на посаді почав ламати бюрократичні процеси.
Бійці своїм здоров’ям і життям продемонстрували свою відданість державі. Тому для мене це пріоритет у соціальній сфері
– Відомо, що у Львівській ОДА з вашим приходом поменшало нарад. У чому полягає “ламання бюрократії”?
– Мій підхід такий, що людина не має йти на роботу, як на каторгу. Людина працює, аби бути вільною. Людина не працює заради того, аби перебувати в рабстві. Вважаю себе лояльним до працівників, завжди вислухаю, спробую зрозуміти їхню позицію. Разом із тим свідомий того, що роботу потрібно виконувати. Професійно та якісно. Механізм має працювати чітко і злагоджено. Не вірю, що працівник у страху працює краще, аніж працівник вмотивований. Страх – це тимчасовий мотиватор. Неправильно будувати стосунки “я керівник, ти підлеглий”. Маємо працювати і йти до однієї мети. Працівник має боятися підвести свого керівника, має відчувати, що керівник дав йому максимальну свободу в діях, має розуміти, що якщо підвів керівника, то недопрацював. Звісно, я буду жорстко реагувати на протилежні до інте­ресів Львівщини позиції тих чи інших працівників. Звісно, спершу спробую зрозуміти, чому людина вчинила так, а не інакше.
Хотів би спиратися на тих людей, які люблять Львівщину більше, аніж самих себе
– Чи вмієте ви чути людей?
– Так. Готовий кожного вислухати і почути. Єдине прохання – формулюйте меседжі чітко, зрозуміло і лаконічно. Кажу й про звернення громадян.
– Ви як керівник який – вимогливий, принциповий, строгий чи демократичний? Якими будуть ваші головні меседжі в роботі з підлег­лими?
– Якщо забрати “чи”, то все з вами переліченого правда. Головне правило для підлеглих – максимальна ефективність їхньої праці. Не потрібно працювати, лиш би працювати. Я застав ситуацію, коли думають, а про що ж провести нараду… Тобто немає потреби в нараді, але її потрібно провести, бо така звичка… Я керуюся іншим принципом: я за ефективність праці!
– А як щодо щопонеділкової наради у Львівській ОДА?
– Переніс її на вівторок о 09.00. Понеділок – це той день, коли людина, прийшовши на роботу, має структурувати свій графік на тиждень. Недобре розпочинати тиждень із наради. Це та можливість, коли ти відпочив на вихідні, можеш реально перезавантажитися і подивитися, що можна зробити краще. Ще одна новація – менше людей на нарадах. Навіщо ходити на наради, аби просто ходити, якщо ці теми та напрямки їх не стосуються?
– На вашу думку, очільник Львівщини має бути господарником, сильним менеджером чи політиком?
– Мінус політика. На сьогодні політики вже, даруйте, загралися. Відчуваю в суспільстві тенденцію того, що до політиків ставляться негативно. Не скажу, що я став політиком. Моя посада починає бути з тим пов’язана. Бачимо телевізійні ток-шоу, де чимало перепалок, і це стає шоу. Дуже не хочу бути частиною шоу. Хочу бути ефективною частиною вирішення проблем краю! Певен, що політичний балаган не призводить до вирішення проблем. Керівник області має насамперед бути менеджером. Менеджер – це людина, яка мислить стратегічно, бачить, в якому напрямку рухатися, знає, яким чином побудувати структуру адміністрації так, щоб не ти був тим, хто тягне потяг за собою, а щоб потяг їхав і без тебе. Добрий керівник – це той, відсутність якого ніхто не помітить. Менеджер-лідер коригує роботу в правильному напрямку.
– Та все ж таки вам не вдасться бути поза політикою. Припускаю, що політиканства і пустих балачок політиків не уникнути. Знайдуться й ті, що будуть до вас в опозиції… Яким буде алгоритм ваших дій із Львівською облрадою, із політичними партіями?
– Думаю, що з облрадою ми зможемо досягти спільний цілей. Ми всі працюємо над однією метою – аби Львівщина розвивалася. Думаю, що нам це вдасться. Вірю, що політики на Львівщині першими в Україні покажуть, що це можливо.
– А чи не занадто ідеалістичне у вас бачення львівського політикуму?
– Будемо спілкуватися. Я з позитивом дивлюся на це.
– Ви оптиміст!
– Так, я вірю, що мене почують.
– Чи знайомі ви з головою облради, із депутатським корпусом?
– Звичайно, я з ними перетинався, коли був Почесним консулом у Австрії. Я львів’янин, працював у нашому місті. Багатьох із них знаю, хоча не надто активно стежив за політичними речами.
– Тепер доведеться.
– Так, тепер доведеться.
– А з міським головою Львова знайомі?
– Звісно, що так.
Буду намагатися як із облрадою, так і з міськрадою будувати максимально конструктивні відносини. Важливо, аби ми чули одні одних
– Натягнутими, важкими були відносини Львівської ОДА та Львівської мерії. Причина – усім відома проб­лема сміття. Як будете будувати співпрацю області та міста? Адже ми будемо сильні тоді, коли буде якісна, професійна співпраця області та міста.
– Ви самі відповіли на своє запитання. Це єдиний правильний шлях. Мені видається абсурдною ситуація, коли область конфліктує з містом, а місто з областю.
– Тоді нам і ворога не треба!
– Погоджуюся. Це зав­жди було проблемою демократичних сил, яких було багато і які були необ’єднані. Як наслідок – ми завжди від цього програвали. Буду намагатися як із облрадою, так і з міськрадою будувати максимально конструктивні відносини. Важливо, аби ми чули одні одних. Важливо, аби ми реально працювали над утіленням спільних цілей. Питання сміття є показовим у сфері співпраці міста та області. Понад два роки говорили про це, і через конфлікт це питання досі невирішене. Це неправильно. Мені соромно, що дорослі цивілізовані люди досі не вирішили цього питання…
– Потрібно разом сідати за стіл і говорити. Скільки потрібно часу, аби вирішити це питання? Чи знаєте ви, як і куди потрібно рухатися?
– Варто знизити градус напруги в “сміттєвому” питанні. Надто багато є образ різних груп. Потрібно спільно вирішувати це питання, і без образ один на одного. Коли, до прикладу, дві дитини починають битися, це насправді починається з мінімальної образи, а завершується сильним ударом. На жаль, багато хто на темі сміття робив собі піар… Буду працювати над тим, аби ми це питання вирішили якісно.
– Експертів, зокрема екологів, будете залучати?
– Звісно.
– Громадськість чекає на фаховість, професійність і публічність усіх процесів. Люди хочуть прозорих процесів. Люди чекають, що влада – обласна і міська – врешті-решт спільно знайде правильне, якісне рішення. Щоб люди не сміялися із посадовців через їхню непрофесійність, чвари через сміття.
– Я вас абсолютно підтримую. Я в першу чергу – житель Львівщини. І лише в другу – обіймаю посаду. Мені соромно, що це питання досі не було вирішене. Думаю, потрібен перезапуск процесу. Потрібно забути старі образи і конструктивно подумати, як і що робитиме спільно обласна та міська влада. Про що би не мовилося: чи про завод, чи про нові полігони для сміття.
– Але без політики!
– Так, без політики! Я за конструктив! У нас будь-яке питання різні політики намагаються використовувати собі на користь. Є ситуація з будівництвом цинкового заводу поблизу Львова. Чітко розумію: якщо не припинити ці дискусії до виборів, мудрого рішення так і не буде. Потрібно знижувати градус напруги.
Всіх тих, що думають залишатися «в тіні» і займатися контрабандою, дуже скоро чекають неприємні моменти в житті. Президент дав чітке розуміння: хто буде й надалі працювати в незаконних сферах, відчує на собі конкретні негативні наслідки
– Чи часто на своїй посаді будете застосовувати дипломатію?
– Так. Основні проблеми між людьми починаються через некоректну комунікацію. Є гарна фраза: “Дипломат – це людина, яка двічі подумає перед тим, як нічого не сказати”. Вірю, що завдяки конструктиву зможемо працювати ефективніше.
– Шлях війни – це не про вас?
– Я готовий до будь-якої війни! Вважаю себе людиною сильною, але війна – це останній засіб. У своїй юридичній діяльності я мав різні складні ситуації з клієнтами, захищаючи їх у різних життєвих обставинах. Бачив багато “воєн”. Можливо, саме це робить із мене людину конструктивну, таку, що вміє знаходити компроміс.
– Чи реально на вас впливати, тиснути? Скажімо, зателефонує президент Володимир Зеленський і матиме до вас якесь “прохання”. Або керівник Офісу президента Андрій Богдан...
– У кожної людини є свій поріг, що вона робить правильно чи неправильно. Якщо є незаконна інструкція і ти бачиш, що неправильно діяти так, як тобі наказують, тоді, напевно, варто писати заяву про звільнення із гордо піднятою головою. Вірю, що шляхом обговорень, роз’яснень і компромісів, навіть найскладнішу ситуацію можна врегулювати.
Інвестор має стати частинкою України, нашим союзником, партнером  компанії чи підприємця. Важливо, аби іноземний інвестор перейнявся духом України, став цінувати Україну, а не лише ставився до нашої держави як до такої, де він має «філію»
– Коли ви погоджувалися на цю посаду, чи говорили віч-на-віч із президентом, що такі речі, як тиск на вас, неприпустимі? Ви мудрий і розумний юрист. Напевне, точно запитували?
– Так, говорили. І президент запевнив мене у тому, що незаконних вказівок не буде, політичних завдань не буде. Якщо я до співбесіди з президентом ще сумнівався, що мені потрібна ця робота, то після неї зрозумів, що Володимир Зеленський – абсолютно конструктивна людина, з якою можна вести діалог, яка тебе чує. Побачив підхід молодої прогресивної та енергійної людини. Він справді готовий втілювати зміни. І це мені до душі.
– Спілкуючись із президентом, ви, напевне, викладали своє бачення, як і куди Львівщині розвиватися далі, які нагальні проблеми вирішувати. Яка проблема зараз найбільш актуальна?
– Гарячим питанням, питанням номер один для Львівщини є праця шахтарів. Маємо великі проблеми з вугільною промисловістю. Якщо їх не вирішити, без роботи залишаться тисячі людей, що призведе до суспільного неспокою. Ми маємо працювати на випередження проблеми. Є ситуація щодо Нового Роздолу, Яворова. Наразі не бачу системної роботи над цим…
– Якими будуть ваші пріо­ритети в роботі? Що насамперед хотіли б покращити в області? Ваш попередник Олег Синютка робив акцент на ремонт доріг. Як на мене, для людей важливими є насамперед якісна медицина, освіта і безпека.
– У сфері медицини потрібно підтримувати розпочаті реформи. Суть реформи “гроші йдуть за пацієнтом” коректна. Ми повинні переформатувати медицину, яку отримали в спадок від радянських часів. Вона багато в чому застаріла. І мені дуже хотілося б звернути увагу суспільства на медицину. Чомусь помилковим є ставлення до лікаря, як до негативного персонажа. Насправді лікар насамперед є людиною доброю або як мінімум повинен бути людиною доброю. Під час одного із заходів звернувся з меседжем до лікарів Львівщини: зробіть один одному стрес-тест – зніміть халати і підіть без попереднього дзвінка один до одного в лікарню. Те, як до вас поставляться, буде першим рівнем ставлення, з яким людина зіткнулася, опинившись у лікарні. Повірте, у вас дуже зміниться ставлення до пацієнта! Медик передусім має бути другом пацієнта. Лікарі ображаються, коли людина йде до кількох медиків і питає, що думає інший лікар. За кордоном у деяких лікарнях я бачив таблички на кшталт “Ваша дитина заслуговує на ще одну додаткову думку”. Закликаю лікарів ставити себе на місце пацієнтів, тоді вони по-іншому розумітимуть клятву Гіппократа, зрозуміють, що таке мораль у сфері медицини. На жаль, у нашому суспільстві не зовсім позитивне ставлення до медиків. І це перша річ, над якою треба працювати. Друга річ – аби звертали увагу на медицину більше спонсорів, благодійників.
– А це реально? Ви особисто вірите в це?
– Так. Після Революції Гідності ми стали людянішими.
– Чи будете дослухатися до порад дружини, яка є медиком? Себто порад щодо покращення медичних послуг.
– Це велика перевага, що моя дружина медик, і я досить глибоко знаю проблеми медицини. Звісно, що буду дослухатися. Моя дружина (вона педіатр) є хорошим спеціалістом. В своєму виступі під час призначення я поставив медицину на перше місце. Повторюю: насамперед я львів’янин, а вже потім – посадовець. Як львів’янину, жителеві Львівщини мені не вистачає достатнього рівня медицини і безпеки. Це те, про що ви казали. Також варто зробити акцент на безпеку на дорогах. У нас внаслідок ДТП гине більше людей, аніж через інші причини. Щоранку, коли я заходжу в кабінет, мені дають зведення. Щодня на дорогах Львівщини гинуть люди. Це страшно… Тож будемо працювати, аби зменшити аварійність на дорогах області.
Бачимо, що люди стали людянішими, почали піклуватися одні про одних. У тому і є секрет: коли ти починаєш думати не лише про себе, але й про інших, про спільне благо, тоді й розвивається справжнє суспільство
– Як на мене, треба робити ще більший наголос на запобігання аварійності. Зокрема, ще більше акцентувати на важливості використання пасків безпеки, неприпустимості перевищення швидкості та обгонів. Це має бути спільна праця влади, поліції, мас-медіа.
– Згоден із вами. На проблемних ділянках доріг мають бути обмежувачі обгонів. Так, як це зробили в Польщі. Треба перейняти європейський досвід задля зменшення кількості аварій. Важливим є й освітлення доріг.
– Повернімося до медицини, яка буде серед пріоритетних питань на Львівщині. Очільниця департаменту охорони здоров’я області Ірина Микичак залишиться на посаді?
– Я поважаю пані Ірину, бачу її як фахівця своєї справи.
– Тепер про освіту. У Львові відкривають щораз більше приватних дитсадків. Батьки воліють віддати свою дитину в приватну школу. Молодь їде на навчання за кордон. А хотілося б, щоби державна освіта була якісна, хороша. Це з одного боку. А з другого – Львівщина серед лідерів щодо проходження ЗНО. Що варто змінити в освіті?
– Бачу велику трагедію в тому, що молоді люди їдуть на навчання за кордон, зокрема в ранні роки. Я сам навчався за кордоном, але вже після навчання у Франковому виші. Це було і залишається правильною стратегією – і свого научайся, і чужого не цурайся. Їдучи на магістратуру, молода людина вже є сформована, вона розуміє, навіщо їй навчання за кордоном. Коли батьки відпускають дітей у 17 років на навчання за кордон, то це, думаю, ще зарано. Є багато ризиків у цей час, зокрема сімейний розрив. Кажу про сімейні цінності. Це батьки відчують, коли будуть у похилому віці. Найгірше те, що таким чином ми свідомо готуємо дітей до еміграції. Вихід із цієї ситуації бачу один – через спільні освітні програми. Коли український та іноземний виші матимуть спільну програму і видаватимуть спільний диплом, який визнаватимуть у двох країнах. Я також працював за кордоном. Але повернувся, бо зрозумів, що ніколи не матиму тих можливостей, які мають громадяни тамтешньої країни. Хочу донести меседж до батьків, які відправляють дітей на навчання за кордон із метою подальшої еміграції: ваші діти завжди будуть обмежені в своїх можливостях! На жаль, не всі це усвідомлюють.
Вважаю себе лояльним до працівників, завжди вислухаю, спробую зрозуміти їхню позицію
– У нашій розмові ми вже торкалися питання бюрократії. Ви людина, яка із бізнесу прийшла в державне управління, де чимало бюрократії. Яким буде ваш алгоритм дій, аби бюрократії на Львівщині поменшало? Саме на неї нарікають і люди бізнесу, і пересічні жителі.
– Гарним прикладом був мораторій на перевірки. Він був достатньо тривалий, але жодного негативного наслідку не мав. Є парадоксальна ситуація, коли державні органи контролюють ті чи інші речі. Але якби вони їх не контролювали, нічого не завалилося б.
– Недарма бізнес каже: ви нам не допомагайте, головне не заважайте.
– Абсолютно правильно. Бізнес сам себе регулює. Ті сфери, які не мають існувати, відімруть, а ті, що успішні, будуть розвиватися. Президент добре це усвідомлює. Ми багато говорили про дерегуляцію і децентралізацію. І цей напрям буде продовжений. Також потрібно працювати над ще більшим запровадженням електрон­них процесів. Бюрократію потрібно ламати пошуком ефективності. Коли ми поставимо себе на місце заявника, на місце людини, в якої є проблема, і спробуємо самі зі своєю проблемою звернутися до посадовця, тоді зрозуміємо, як усе має працювати – якісно та ефективно, без бюрократії.
– Ви згадали про децент­ралізацію. На Львівщині люди позитивно відгукуються про цю реформу. Я особисто була в ОТГ і бачила реальні зміни. Певна, що це ефективна реформа! Поза тим, є розмови, що за нового президента реформа децентралізації може зупинитися. Це відповідає дійсності?
– Це хибні розмови, що ця реформа зупиниться. Її однозначно продовжуватимуть! Президент України дуже добре розуміє, в яких напрямках має розвиватися держава. Після розмови з ним я переконався, що курс держави буде правильний. Не бачу іншого шляху розвитку, аніж децентралізація. У сусідніх країнах, зокрема в Польщі, вона дуже успішна. Цілком правильно, коли люди на місцях самі вирішують, на що їм витрачати кошти.
– Тоді люди стають відповідальнішими за кошти, за якість робіт.
– Однозначно. Бачимо, що в радах на місцях найбільш нагальні проблеми не вирішують, а роблять наголос на менш пріоритетні. Це недобре. Коли люди самі зможуть вирішувати, на що мають витрачатися їхні кошти насамперед, буде успіх, ефект, якість.
– Чого із вашим призначенням чекати людям бізнесу? Чи плануєте, а якщо так, то коли, зустріч із бізнесменами краю? Як саме можна залучити бізнес до розвитку Львівщини?
– Готовий зустрічатися настільки часто, наскільки це потрібно. Якщо буде потреба, будемо зустрічатися. Багато років я був членом різних бізнес-асоціацій, бачив, як усе працює, знаю проблеми бізнесу. За першим дзвінком домовлюся про час, коли зручно зустрітися. Хочу порадити бізнесу мислити системно і далекоглядно. Є багато видів бізнесу, які працюють чесно, у “білій” частині.
– А ті, що ні? Адже таких чимало на Львівщині.
– А тим, що ні, потрібно замислюватися. Президент розуміє, що детінізація є одним із пріоритетів економіки.
– Як ми вже зрозуміли, і боротьба з контрабандою.
– Безперечно. Є чіткі меседжі від глави держави, підкріплені реальними кроками. Всіх тих, що думають залишатися “в тіні” і займатися контрабандою, дуже скоро чекають неприємні моменти в житті. Президент дав чітке розуміння: хто буде й надалі працювати в незаконних сферах, відчує на собі конкретні негативні наслідки.
Головне правило для підлеглих – максимальна ефективність їхньої праці
– Своєю чергою як у соцмережах, так і з уст людей звучить, що це є, можливо, перерозподіл сфер впливу. На вашу думку, реально побороти контрабанду? Про боротьбу з нею, як і про боротьбу з хабарництвом, говорять роками, а віз і досі там… На Львівщині, як у прикордонній області, цигарки як перевозили, так і перевозять.
– Так і є. Але я певен, що побороти контрабанду можна. Просто, думаю, не було бажання боротися з цим явищем. Є фраза: “Всі чесні, коли нема чого вкрасти”. Щоразу причиною корупції, хабарництва, контрабанди були люди, які пропонували щось взамін, аби на їхні діяння закривали очі. Підприємець шукає більш вигідної ситуації. Кажуть, що лояльність до держави закінчується на потребі сплачувати податки. І коли підприємець розуміє, що в нього є можливість їх не сплачувати, то йде цим шляхом. Така вже людська природа. І лише невідворотність покарання за злочин є цим стримувальним чинником, який діє на свідомість підприємця. Якщо для всіх будуть однакові правила гри, ніхто їх не буде порушувати.
Люди хочуть нормальних умов життя не в боротьбі за впливи, за надмірні гроші, а щоб змінювати країну і робити добро
– Ви особисто вірите, що будуть прозорі правила гри?
– Щодо боротьби з контрабандою, то однозначно вірю. Не думаю, що цю проблему неможливо вирішити. Можливо! Добре, що є воля президента побороти це явище. Ми ще ніколи не бачили настільки налаштованого на реальні реформи в цій сфері главу держави, як це робить президент Володимир Зеленський. Хто мав би стати керівником Львівської митниці? Сильна людина, яка не спокушалася б особистою вигодою. Це має бути впевнений керівник, молода людина, яка вже досягла певного успіху в житті. Бачимо яскравий приклад Максима Нефьодова, який зміг досягти багато. Він хоче робити добрі, правильні речі. Насправді молодь менш захланна. Людям не потрібні захмарні статки. Люди хочуть нормальних умов життя не в боротьбі за впливи, за надмірні гроші, а щоб змінювати країну і робити добро. Робити добро має стати престижно!
Чомусь українці полюбили фразу “він молодець, бо вміє “крутитися”. Вміння “крутитися” у моєму світогляді є хворим. Ми не висміюємо і не принижуємо корупцію, навпаки – кажемо, що це вміння виживати у складних умовах.
– На жаль, такі люди ще й хизуються тим, що вміють “крутитися”…
– Саме так – хизуються. І це дуже негативний чинник. Тут потрібне спілкування з молоддю, соціальна реклама. Ще у школі дітям повинні розповідати про корупцію, про добрі вчинки, про суспільне благо і суспільний інтерес. До прикладу, в Англії у церкві побачив напис, що Церква є матір’ю права. Зрозумів, що це абсолютно відмінний підхід, аніж у нас. Право в Англії зароджувалося саме з Церкви, з віри людей у Бога і розуміння етичних принципів. А в нас право – перелік букв… Ми не думаємо духом права, духом закону. Лише тоді, коли люди розумітимуть дух закону, розумітимуть, з яких духовних, моральних і релігійних цінностей виходило саме право, зможуть досягти позитивної держави.
– Як часто ви плануєте спілкуватися з пересічними жителями області, з громадськими організаціями, бійцями, волонтерами? Чи будете їздити у райони?
– Звичайно, що буду. Це потрібно. Люди повинні відчувати близькість влади. Є нагальні проблеми, які стосуються тисяч людей, і саме на ці проблеми я роблю найбільший акцент. Переглянув ті звернення, які залишилися без розгляду. Однозначно потрібні будуть зустрічі з бійцями. Має бути правильне ставлення посадовця до людей. Він має не думати, що відповісти, а думати, як допомогти.
– Триває війна, і актуальними залишаються проблеми бійців, які повертаються додому з фронту. Знову ж таки хлопці скаржаться на бюрократію. Чи буде вирішення цих проблем серед пріоритетів вашої роботи?
– Однозначно. Ці люди – Герої! Вони своїм здоров’ям і життям продемонстрували свою відданість державі. Тому для мене це пріоритет у соціальній сфері.
Ще у школі дітям повинні розповідати про корупцію, про добрі вчинки, про суспільне благо і суспільний інтерес
– Вважаю, що на Львівщині потрібно проводити більше патріотичних заходів у школах, щоби бійці спілкувалися з молоддю.
– У цій сфері в нас ще є велике недопрацювання. Потрібно більше працювати з молоддю. Наразі ми не формуємо достатньо релігійних цінностей. Бачу велику прогалину в роботі шкіл у цій сфері – як щодо патріотизму, так і щодо релігійних цінностей.
– Відомо, що один у полі не воїн. Аби реалізувати задумане, потрібна сильна, професійна і надійна команда. Хто має шанси стати вашими заступниками? Хто вже проситься сам, кого і хто лобіює, а до кого приглядаєтеся? Подейкують, що, можливо, побачимо у вашій команді бізнесмена Максима Козицького, депутата облради Івана Собка.
– Не буду коментувати конкретні прізвища. Скажу, що насамперед це мають бути відкриті люди, вони мають розуміти проблеми людей, мають бути фахівцям у тих напрямках, за які відповідатимуть. Хочу на цих позиціях бачити людей молодих. Важливо, щоб у них був достатній рівень фаховості та ентузіазму. Лише людина, в якої є бажання щось змінювати, а не просто висиджувати на певній посаді, зможе принести реальні зміни! Хотів би, щоб ці люди були як із досвідом державної справи, так і без.
– Чи побачимо серед ваших заступників жінок?
– Це гарне запитання. Однозначно люблю працювати з жінками. Але із тих резюме, які я отримав, на жаль, 90% – чоловіки. Велике питання, як знайти жінок для державної служби.
– Ви розумний, професійний, успішний, інтелігентний. Порядність, чесність, людяність і моральність – це про вас?
– Однозначно.
Розмовляла Ірина Цицак
Фото: Марічка Ільїна, Олег Огородник
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.4023 / 4.34MB / SQL:{query_count}