Світ відкритий для українців

Два роки “безвізу”: переваги і недоліки для туризму, досвід наших мандрівників та яка ситуація на кордоні

Ось уже два роки в Україні діє безвізовий режим. За цей період майже три мільйони наших громадян скористалися перевагами “безвізу”. Подорожувати стало значно простіше, а витратна бюрократична тяганина з візами для виїзду за кордон майже втратила актуальність.
Сьогодні для того, щоб вільно мандрувати, потрібно мати біометричний паспорт, страховку, заброньоване місце для ночівлі, трохи грошей та у деяких випадках запрошення від друзів або рідних з країни, у яку їдете.
Такі прості умови виїзду за кордон ще кілька років тому здавалися далекою мрією, а сьогодні це реальні переваги, якими варто скористатися.
Нагадаємо: громадяни України можуть скористатися безвізовим режимом і відвідати понад 130 країн світу. Зокрема, можемо поїхати в усі країни Євросоюзу (до 90 днів), окрім Великої Британії та Ірландії. Також без візи можна подорожувати в Албанію (до 90 днів), Аргентину (до 90 днів), Бразилію (до 90 днів), Вірменію, Гонконг (до 14 днів), Грузію, Ізраїль (до 90 днів, можуть попросити надати зворотні квитки та запрошення), Молдову, Об’єднані Арабські Емірати, Перу (до 90 днів, необхідна наявність зворотних квитків і підтвердження платоспроможності), Туреччину (до 90 днів, можливий в’їзд по внутрішній ID-картці), Чорногорію (до 90 днів), Ямайку (до 30 днів, потрібно мати з собою щонайменше 20$, необхідна наявність зворотних квитків і підтвердження платоспроможності) та ще низку країн.

“Безвіз” для Львова: що змінилося

Цікаво, чи наше місто стало більш популярним серед українських та закордонних туристів, чи навпаки, український мандрівник тепер надає перевагу доступній і близькій Європі?
“Гадаю, що найкращу статистику щодо впливу безвізового режиму на туризм у Львові може надати Аеропорт “Львів”, адже пасажиропотік там значно збільшився за останні роки. Завдяки безвізовому режиму на львівському летовищі запрацювало багато нових авіаліній, зокрема й лоукостерів (Wizz Air і Ryanair). Чимало львів’ян скористалося завдяки “безвізу” змогли подорожувати , а туристи-іноземці почали активніше відвідувати Львів. Якщо брати за основу Аеропорт “Львів”, то бачимо, що потік туристів до нас зріс. Адже нові авіасполучення відкрили наше місто для європейців, зокрема для жителів Великої Британії та Німеччини”, – розповідає Ліна Остапчук, очільниця управління туризму Львівської міської ради.
Завдяки безвізовому режиму на львівському летовищі запрацювало багато нових авіаліній, зокрема й лоукостерів
Загалом у 2017-ому Львів відвідало 2,6 млн туристів, а у 2018-ому – 2,2 млн туристів. Зменшення кількості туристів співрозмовниця пов’язує не лише із впровадженням безвізового режиму, а й з тим, що наприкінці минулого року в Україні було оголошено воєнний стан. Тому багато іноземців вирішили не їхати в Україну, і зокрема до Львова.
“Не скажу, що жителі інших українських міст поїхали в Європу, а не до Львова, проте український турист, який хоче приїхати до нас, стикається з певними проблемами, – зазначила Ліна Остапчук. – Одна із цих проблем – це залізничне сполучення з іншими містами України. У період свят чимало туристів хотіли б поїхати до Львова, але добирання в цей час особливо складне”.
Очільниця управління туризму з власного досвіду знає про подорожі до “безвізу” і після його надання. Серед обов’язків чиновниці – часті робочі виїзди за кордон, тому вона може оцінити зручність безвізового режиму.
“Раніше у різні робочі поїздки потрібно було отримувати візу і, хоч процес не був надскладним особисто для мене, але забирав трохи часу,потрібно було збирати багато документів. Зараз процедура оформлення біометричного паспорта і виїзду за кордон дуже проста”, – підсумувала Ліна Остапчук.

Львів’яни про безвізовий режим

Безвізовий режим дав українцям нові можливості для подорожей, а також спростив виїзд на заробітки в сусідні країни. Більшість львів’ян за два роки вже встигли випробувати “безвіз”, тож можуть розповісти про свої враження від подорожей без візи. Дешеві перельоти та великий вибір автобусних турів роблять мандри світом доступнішими.
За останні два роки львів’янка Мар’яна багато подорожувала Європою. Відвідала Угорщину, Італію, Австрію та Чехію. “Позитивно оцінюю безвізовий режим. На мою думку, недоліків у його впровадженні немає. Подорожі стали значно доступнішими, він економить час, бо не треба бігати і збирати папірці для отримання візи. Позитивом є й те, що за останні два роки в Україні з’явилось чимало нових автобусних турів, скориставшись якими за доступною ціною можна  побачити Європу. Сьогодні,  маючи біометричний паспорт, можеш у будь-який момент вирушити в подорож”, – розповідає Мар’яна.
“Без візи я відвідала три країни: Польщу, Норвегію та Угорщину, хоча в планах значно більше. “Безвіз” – це круто! З біометричним паспортом маємо багато можливостей для подорожей. Головне мати паспорт і страховку, а також правильно розподіляти кошти. І тоді неважливо, скільки в тебе грошей, головне бажання відкривати для себе світ!” – каже студентка Вікторія.
Співрозмовниця наголошує: найбільш некомфортно під час подорожі з друзями вони почувалися на польському кордоні, де прикордонники упереджені і досить суворі. А в Норвегії люди дуже добре ставились до Вікторії та її друзів, коли дізнавались, що вони туристи з України.
Студентка Юля, скориставшись безвізовим режимом, відвідала Угорщину в травні цього року. Коли машина її батька перетинала кордон, дівчина зрозуміла: світ такий відкритий. “Дуже круто, що у нас з’явилася можливість доступних подорожей. Хочеш кудись з’їздити на вікенд – будь-ласка! Тим паче, якщо добре шукати, то й ціни не кусаються, не потрібно жодної тяганини з документами. Єдиний недолік, на мою думку, в подорожах за кордон – це великі черги на кордоні!” – додає студентка.
Львів’янин Дмитро розповів, що ще до “безвізу” він багато подорожував з танцювальним колективом, а за два останні роки кілька разів їздив в Італію як турист, а також на сезонну роботу. Чоловік може порівняти подорожі до надання безвізового режиму та після його запровадження. “Зараз значно простіше поїхати кудись, адже вже не треба витрачати час на виготовлення візи. А єдине, про що питають на кордоні, – це наявність страховки і деколи певної суми грошей. Та все ж бачу й недолік у безвізовому режимі. Чимало українців, зокрема й моїх друзів, масово виїжджають на заробітки”, – зазначає Дмитро.

Ситуація на кордоні

Зазвичай нашим громадянам відмовляють у перетині кордону на суміжній стороні, розповів “Львівській Пошті” Роман Стахів, старший офіцер сектору з питань взаємодії зі ЗМІ Західного регіонального управління Державної прикордонної служби.
“Якщо на кордоні у людини з собою є біометричний паспорт або звичайний закордонний паспорт з візою, то це дає їй право на перетин кордону. Звісно, за умови, що до цієї людини немає ніяких юридичний питань, і що вона не порушила закон. Також є стандартна кількість питань, які людині ставлять на кордоні, є перелік речей, які заборонено перевозити, є певні речі, які людина повинна з собою мати – зворотний квиток, бронювання у готелі тощо. Якщо контролюючі служби мають певні підозри щодо мети візиту того чи того громадянина, то, звичайно, вони мають повне право відмовити людині у перетині кордону”, – зазначив Роман Стахів.
Що ж до пунктів пропуску, то серед українців популярні ті, що є на Львівщини, каже співрозмовник.
“Зазвичай кордон перетинають через пункти пропуску “Рава-Руська – Гребенне”, “Краковець – Корчова”, “Шегині – Медика”. Така популярність зумовлена тим, що саме через ці пункти пропуску пролягають основні туристичні маршрути. До слова, більшість туроператорів будують свої маршрути саме через них. Водночас спостерігаємо, що пункти пропуску “Угринів – Долгобичув” та “Грушів – Будомнєж” теж уже поступово набирають популярності, і усе більше людей їздять саме через них”, – наголошує Роман Стахів.
Ще півтора року тому у чергах на кордоні 70% становили громадяни, які їздили на авто з іноземною реєстрацією, тож змушені були кожних п’ять днів “відмічатись” на кордоні. Сьогодні ж ситуація змінилася.
“Уже немає такого ажіотажу на пунктах пропуску, як це було півтора-два роки тому. Люди спокійно їздять, черг майже немає. Загалом за останні два роки потік людей, які проходять пункти пропуску, не зменшився, тепер за кордон їздить навіть більше людей. Однак відколи  внесли зміни у закон щодо автомобілів на іноземній реєстрації, відтоді вже немає такого скупчення транспортних засобів на кордоні та пунктах пропуску”, – каже Роман Стахів.

Результати “безвізу”

З початку дії безвізового режиму українці здійснили понад 42 мільйони поїздок у країни Євросоюзу. Перевагами “безвізу” скористалися три мільйони громадян України. Найчастіше українці перетинали кордон із Польщею – понад один мільйон осіб, а також з Угорщиною і Румунією – понад 350 тисяч і 245 тисяч осіб відповідно. Близько 226 тисяч осіб перетнули кордон зі Словаччиною, інформує прес-служба Державної прикордонної служби.
Окрім цього, майже мільйон українців скористалися авіаційним сполученням. Тоді як морське сполучення є менш популярним – ним скористались лишень 500 осіб. Загалом за другий рік “безвізу” працівниками Державтоінспекції зафіксовано понад два мільйона поїздок українців за “безвізом”, що в чотири рази більше, ніж за перший рік.
До слова, сьогодні 157 пунктів пропуску через державний кордон обладнані засобами біометричного контролю і підключені до баз даних Інтерполу, а сучасні технічні засоби дозволяють автоматично перевіряти всі типи біометричних документів.


Вартість закордонного паспорта зросте

З 1 липня ціна оформлення біометричних документів зміниться. Про це повідомляють на сайті Державної міграційної служби.
Вартість оформлення закордонного паспорта (до 20 робочих днів) становитиме 682 грн, зараз – 557,32 грн.
Оформлення закордонного паспорта (до 7 робочих днів та до 3 робочих днів у разі наявності підстав) коштуватиме 1034 грн, замість сьогоднішніх 810,32 грн.

Де виробити біометричний паспорт у Львові?

• Територіальні підрозділи ДМС у нашому місті:
– Залізничний районний відділ – вул. Ярослава Мудрого, 12-а, тел.: (032) 233-40-72;
– Галицький районний відділ – вул. Чайковського, 17, тел.: (032) 261-06-01;
– Сихівський районний відділ – вул. Зелена, 150, тел.: (032) 270-20-33;
– Франківський районний відділ – вул. Генерала Чупринки, 67, тел.: (032) 238-95-60;
– Личаківський районний відділ – вул. Зелена, 20, тел.: (032) 260-22-01;
– Шевченківський районний відділ – вул. Донецька, 3, тел.: (032) 231-68-50.

• Територіальні підрозділи ЦНАП: 
– вул. Івана Виговського, 32;
– просп. Червоної Калини, 72-а; 
– вул. Костя Левицького, 67;  
– вул. Хвильового, 14-а;
– вул. Шевченка, 374.


Ігор Зінько, доцент кафедри країнознавства і міжнародного туризму факультету міжнародних відносин ЛНУ імені Івана Франка:
– Угода між Україною та Європейським Союзом про безвізовий режим відкрила для українців нові можливості. Тепер можемо пізнавати Європу, нові туристичні місця, іноземний ринок праці тощо. Раніше це теж було можливо, але тепер поїхати за кордон значно легше, аніж два роки тому. За цей час українці охоче користувались можливостями “безвізу”. Зокрема, жителі Західної України, ми ж найближче до кордону. До слова, така тенденція спостерігалась і раніше. Безвізовий режим стимулював розвиток транспортної інфраструктури в Україні: залізничного сполучення, автобусної мережі, а також Аеропорт “Львів” значно розширив географію польотів. Сьогодні туристичні компанії мають можливість так спланувати подорож, щоб українці з різних куточків країни спершу на кілька днів зібралися у Львові, а тоді вирушили до європейських міст. Також останніми роками стали популярні поїздки випускників шкіл за кордон на кілька днів замість стандартного святкування випускного. Окрім цього, багато людей, яким раніше було важко отримати візу, зокрема через відсутність запрошення з іншої країни, тепер майже без проблем мандрують за кордон. Хоч, звісно, є певні застереження. Річ у тім, що безвізовий режим не скасовує такої вимоги, як зазначення мети приїзду, наявність документів про місце поселення, зворотний квиток, а також доволі часто на кордоні просять довести свою платоспроможність. Щодо українських заробітчан, то в кожній країні свої правила працевлаштування з “безвізом”. У деяких державах можна тимчасово працювати впродовж 90 днів зі 180 календарних. Однак треба мати відповідні документальні підтвердження угоди між працедавцем і працівником. Знаю, що так працюють українці у Польщі, Чеській Республіці. Таке працевлаштування може стосуватись певної категорії громадян. Зокрема, студентів та тих людей, які їздять тільки на сезонні роботи. Для постійної роботи за кордоном потрібно відкривати робочу візу, яка передбачає укладення угоди між роботодавцем та працівником. Звісно, впровадження безвізового режиму вплинуло і на зустрічні туристичні потоки. Окрім того, що українці завдяки безвізовому режиму побачили Європу, до нас також почало приїжджати більше іноземців. Хоч безвізовий в’їзд для багатьох європейських країн уже діяв давно. Однак тепер українці зацікавили іноземців своєю поведінкою, культурою. Звичайно, щоби Україна стала привабливішою для іноземного туриста, потрібно ще багато зробити. Насамперед це стосується політичної стабільності. Маю на увазі війну на сході України, яка для багатьох іноземців є певною пересторогою. Також важливо покращити ринок туристичних послуг в Україні. Варто зробити доступнішою інформацію про туристичні маршрути, перекласти її не лише англійською, польською, німецькою мовами, а й італійською, французькою, нідерландською тощо.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.5185 / 4.13MB / SQL:{query_count}