“Вірю, що Україна буде сильною європейською державою”

Предстоятель Православної церкви України Митрополит Епіфаній здійснив свій перший візит до Львова в статусі архипастиря

Це були два дуже насичені дні, сповнені молитви і спілкування з вірянами, представниками вла­ди міста та області, з журналістами. Це була добра нагода для всіх спільно помолитися та краще пізнати, ким є молодий предстоятель ПЦУ, як він спілкується з вірними, журналістами, які має пріоритети. Щиро кажучи, особисто мене найбільше надихнув його усміх (такий нечасто можна бачити на обличчях православних владик), жвава розмова, привітність та щирість в очах, бажання спілкуватися. Митрополит охоче відповідав на запитання журналістів, давав настанови, ділився враженнями та сподіваннями.
Ось головні тези зустрічі Митрополита Епіфанія з львівськими журналістами.

Про візит до Львова

“Сьогодні мені приємно з вами зустрітися, поспілкуватися за горнятком кави в такому особливому форматі. І сьогодні я радію з того, що маю можливість перебувати у Львові з першим архипастирським візитом після обрання мене предстоятелем Єдиної помісної православної церкви України. Ще в лютому було заплановано, що ми проведемо в аграрному університеті наукову конференцію “Україна і Томос”. Але ми об’єднали цей візит найперше з молитвою. Учора ми звершили її перед чудотворною іконою Божої Матері Милостивої Кікської в Успенському катедральному соборі, а ввечері мали можливість спільно прочитати Великий покаяльний канон у Покровському катедральному соборі. І мені приємно, що велика кількість людей прийшла піднести разом із нами молитву до Бога в цей особливий та відповідальний для кожного з нас час”.
“Я не вперше відвідую славне місто Львів, мені дуже приємно прогулятися цими історичними вуличками, споглядати ці історичні фасади. Ми вчора звернули увагу, що, навіть прогулявшись центром міста, можна побачити, настільки вражає архітектура. Вона є унікальною, і місто Львів є містом унікальним! Тому завжди, коли відвідую Львів, намагаюся пройтися його красивими вуличками. Потрібно відчувати атмосферу міста. Львів надихає такою особливою атмосферою. Це є таке унікальне історичне місто, красиве і гарне. Хочеться просто прогулятися цим історичним центром. І вчора ми мали можливість з владиками прогулятися вулицями прекрасного міста Львова”.

Про державу і вибори

“Для нас зараз важливо не втратити свободу. Ми повинні розуміти одне – без свободи, яку ми можемо втратити, ніколи не буде добробуту! Це взаємопов’язані речі. Якщо буде свобода, незалежність і справедливість, тоді поступово буде добробут. На першому місці повинні бути ідеали свободи, справедливості та добра”.
“Ці вибори дуже відповідальні. Ми обираємо главу української нації, Української держави, який повсякденно відповідатиме на всі виклики – економічні, військові, інформаційні, релігійні. Церква зараз відіграє важливу роль у державотворенні. Якщо матимемо свою потужну Єдину помісну православну церкву, то це буде тією духовною основою, потужним фундаментом, на якому ми будемо будувати свою незалежну Українську державу”.
“Зараз є намагання розділити нас зсередини. Ці вибори досить складні, лунає мова ненависті. Ми за те, щоб цього не було! Ми за те, щоби кампанія була чистою, в дусі любові! У нас є парафіяни, які підтримують обох кандидатів. Але ми як Церква не маємо права вказувати, за кого голосувати”.
“Наголошуємо на тому, що всі повинні бути пильними і розуміти свій відповідальний громадянський обов’язок: прийти і проголосувати чесно, за совістю”.
“Під час богослужінь молимося, щоби в Україні відбулися чесні вибори. Звичайно, ми вдячні Петру Олексійовичу за те, що він зробив багато для того, аби ми отримали автокефалію. Ми цього не приховуємо, бо це було б несправедливо – забути ті добрі справи, які були зроблені до цього часу. Томос про автокефалію є заслугою чинного Президента! Ми говоримо цю правду, ми не пропагуємо, не закликаємо, але як люди маємо бути вдячні. Томос – це історичний факт, який уже відбувся. Там прописане навіть ім’я чинного Президента, і це вже ніхто не зможе викреслити з історії”.
“Мене не раз запитували, чи маю я номер телефону Президента, чи спілкуюся з ним напряму. Скажу відверто: номеру не маю і спілкуюся з ним лиш офіційно. Ми практично не зустрічаємося, нам не дають вказівок. І я не вірю, що комусь із владик телефонували з АПУ та інструктували”.
“Вірю, що Україна буде сильною європейською державою. Вона має стати членом ЄС і ввійти до НАТО. Ми не прагнемо чужого, але хочемо бути господарями в своєму домі, не прагнемо чогось надзвичайного, а лише того, що нам належить як нації”.

Про молодь і соціальне служіння

“Ми будемо поглиблювати все те, що стосується заклику молоді, яка повинна бути в Церкві, відвідувати храми.
У Європі спостерігається негативна тенденція, що храми нема кому відвідувати. Треба приділяти увагу вихованню наших дітей! Ми співпрацюємо з різними молодіжними організаціями, зокрема, маємо добрі стосунки з Пластом. Хочемо зробити в Церкві окремий відділ для праці з молоддю. Готові до співпраці з усіма!”
“Ми приділятимемо увагу соціальному служінню, бо Церква покликана робити добро. Є багато тих, що потребують нашої підтримки. Зараз розробляємо план дій щодо соціального служіння в нашій Церкві. Я щотижня буваю в соціальних закладах, відвідую хворих дітей, іду зі студентами на Майдан і роздаю їжу, щоби привернути увагу до цих проб­лем. В Україні складна ситуація, є бідність. Але без свободи ніколи не буде добробуту! Ми бачимо, що відбувається на окупованих територіях – там нема добробуту”.

Про становлення ПЦУ

\“Ми є митрополією, бо нам потрібно отримати визнання ще інших помісних православних Церков того акту, який звершив щодо нас Вселенський патріархат, але це жодним чином не принижує нашої честі та гідності. В Диптиху чимало Церков, які не мають статусу патріархату. Але якщо ми об’єднаємо всіх православних українців і отримаємо визнання інших православних Церков, то отримаємо і статус патріархії. Про це мовилося в Константинополі”.
“Ми відкриті, закликаємо і прагнемо єдності та діалогу. Спостерігаємо перехід окремих парафій до нашої Єдиної помісної православної церкви. І це особливо видно тут, у Західній Україні, поступово, щодня. Вже понад півтисячі парафій вирішили приєднатися до нашої Церкви. Ми хочемо, щоб цей процес був мирним та добровільним, щоб громада обирала свій релігійний центр добровільно, без примусу. На сході України складніша ситуація, аніж на заході…”
“Томос наданий і ніколи не буде відкликаний. Певною мірою впливають і з боку Російської держави, Російської церкви на процес, який відбувається в Україні, щоб посіяти сумнів у душах вірних. Мовляв, не треба приєднуватись, бо Томос буде відкликаний. Це неправда! Рішення Вселенського патріарха не відкликається, це навіки!”
Без свободи ніколи не буде добробуту!
“Не впоравшись із завданням, яке було поставлене РФ перед РПЦ – не допустити автокефалії та надання Томосу Українській церкві, вони намагаються зараз привнести розкол у світове православ’я. Тобто поділити ту частину православних, які підтримують Російську церкву, і ту частину, яка підтримує Вселенського патріарха. Вірю, що цього розколу не буде. Вже зараз ми бачимо, що думка тих Церков, які спершу були негативно налаштовані проти ПЦУ, трансформується”.
“Минуло небагато часу – всього три місяці – з часу отримання Томосу, тому вірю, що поступово Церква за Церквою будуть нас визнавати. Але залишаться такі, які не визнають ПЦУ. Напевно, останньою буде РПЦ, яка ніколи не змириться з тим, що ми отримали автокефалію”.
“Цього року ми будемо згадувати вже 30 років відновлення Автокефальної православної церкви. Вже три десятиліття маємо незалежну Українську православну церкву. То був складний період становлення, але власними силами ми не змогли б зробити стільки, скільки було зроблено за ці 30 років. Тільки з Божою допомогою! Важливо відстоювати правду разом, бо ми будуємо нашу єдину та незалежну Українську державу, свою незалежну Українську помісну православну церкву”.
“Ми ніколи не будемо державною церквою. В Україні це неможливо, ми не допустимо цього, не хочемо бути державною церквою! В цьому напрямку провокує Російська держава і Російська церква. Ми не маємо особливих благ від Української держави, не отримуємо жодного фінансування від держави. До об’єднання звикли жити скромно, на відміну від наших братів із РПЦ. Тому для нас нескладно, якщо держава нас не підтримає взагалі, особливо фінансово, бо ми ніколи не спиралися на підтримку Української держави. Маємо державу і свою незалежну Українську церкву. Ми покладаємося на підтримку українського народу, бо служимо Богові та інтересам українського народу”.

Про служіння і відповідальність

“Безумовно, я розумію усю відповідальність, бо на мене покладений важкий хрест служіння предстоятеля Православної церкви України. Але я відчуваю підтримку, спілкуючись з єрархами, бачачи усмішки вірних. Мене це надихає і полегшує важку ношу. Бо спільно ми є силою, разом можемо долати ті перепони, які виникли на нашому шляху. Звичайно, перепони будуть, вони були і є в історії Церкви. Та якщо будемо єдиними, разом працюватимемо на розвиток, труднощі не будуть страшними. Будемо спільно долати всі ті виклики на тернистому шляху, бо шлях Правди завжди нелегкий. Але тільки у єдності з Богом зможемо перемагати!”
Фото: Олег Огородник,
Андрій Сидор, прес-служба ЛОДА

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
15.3046 / 4.16MB / SQL:{query_count}