Як убезпечитись від фейків?

Львівський журналіст Віктор Біщук розповів про те, як визначити неправдиву інформацію в мережі та не піддаватися її впливам

У 2014-ому українці відчули на собі, що таке інформаційна війна, зрозуміли, що фейк – це зброя та серйозна загроза, яка масово впливає на людей. Ми живемо у невпинному потоці інформації, в якому далеко не завжди можемо відрізнити правдиві новини від вигаданих.
Для сучасної людини надзвичайно важливо вміти розпізнати брехню в Інтернеті, аби не реагувати на маніпуляції та не поширювати у соціальних мережах інформаційного сміття. Саме тому журналіст Віктор Біщук провів лекцію з медіаграмотності для молоді у Львівському обласному молодіжному центрі. Розповів, що таке фейк, як його розпізнати та як поводитись з інформацією в Інтернеті.

Як розпізнати фейк?

“Фейк – це те, чого не існує. Така інформація несе емоційне навантаження, а не факти. До 2014-го ми не ставились до фейків серйозно, тоді здавалось, що хтось так хуліганить у інформаційному просторі. Згодом українці гостро зіткнулися з цим питанням на початку війни і зрозуміли загрозу цього явища. Війна на сході України почалась не з бойових дій, а з фейків. Увесь світ побачив проблему фейків у 2016 – 2017 роках, коли стало відомо про інтернет-ботів з Ольгіно – користувачів-провокаторів, які своїми дописами та коментарями здійснювали російську пропаганду в мережі”, – розповідає Віктор Біщук.
Спікер зазначає: у фейкових новинах часто відсутні першоджерела інформації або ж вони сумнівні. Неправдива інформація зазвичай скандальна чи шокуюча і впливає на наші емоції, тому потрібно перечитувати оригінал новини, щоб убезпечити себе від такої брехні. Новинні сайти можуть створити фейк, подавши експертну думку вирвану з контексту як констатацію факту. Також Віктор Біщук інформує, що правдива новина буде менш популярною, ніж фейкова.
У правдивій новині зазвичай є коментарі певних людей чи структур, про які йдеться. До слова, коментарі мають бути доречними.
Медіа, які заслужили нашу довіру, не хочуть дискредитувати себе, проте є новинні сайти, які займаються поширенням неправди в мережі. Їх можна визначити за таким критерієм як відсутність будь-якої інформації про видання на його офіційному сайті.

Боротьба з брехнею в Інтернеті

“Ніхто у світі не знає, як побороти фейки, адже заборонити чи обмежити користування Інтернетом не демократично та й неможливо. У частковій боротьбі чи самозахисті від неправдивої інформації стає медіагігієна, – додає журналіст. – Сьогодні світ стурбований питанням медіаграмотності, тому багато держав виділяють бюджетні кошти на медіаосвіту для своїх громадян”.
Навіть елементарна медіаосвіта, зі слів спікера, захищає нас від маніпуляцій в інформаційному просторі.
“Усі новини, які ви бачите в інформаційному просторі, потрібно піддавати сумніву, адже з 10-ти новин у стрічці Фейсбуку 3 мають ознаки фейку. Отже, необхідно перевіряти перед тим, як поширювати у соціальних мережах. Не поширюйте інформацію під дією емоцій. Також ознакою неправдивої чи маніпулятивної новини може бути незавершений інтригуючий заголовок, який не передає суті новини”, – радить Віктор Біщук.
Спікер зауважив, що фейки – це не лише текстові новини, а також і фото, тому не потрібно лінуватися, а перевіряти їхнє походження, особливо якщо фото скандальне. Найпростіше зробити це, завантаживши сумнівне фото в Google. Цей спосіб, зі слів журналіста, на 90% убезпечує від фейкових світлин. Перевірити фото також можна на спеціальних сайтах чи за допомогою певних програм.
“Побороти фейки неможливо, проте якщо кожен з нас чинитиме опір фейкам, не поширюватиме бездумно сумнівну інформацію та робитиме зауваження друзям, які її поширюють, тоді масштаби проблеми неправди в мережі колосально зменшаться”, – підсумовує спікер Віктор Біщук.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
9.7980 / 4.1MB / SQL:{query_count}