Помилятись, але не здаватись

Децентралізація: реформа, яка має свої успіхи та невдачі. На прикладі трьох ОТГ розповідаємо про реальні проблеми, з якими стикаються громади та що їм не вдалося зробити з першої спроби

Реформа місцевого самоврядування – комплексна реформа, яка впливає на якісні зміни у всіх сферах життя людини. Вона є багатогранною, а від того й складною. Тому зміни – це не завжди про успіх, а й про моменти невдач, розчарувань або, як модно зараз говорити, “зрад”. Співрозмовники кажуть: варто ділитися не лише історіями своїх перемог. Адже на поразках вчаться розумні! Представники об’єднаних територіальних громад, які вирішили перебрати на себе повноваження та ресурси роками раніше, виокремили свої “провали” у реформі децентралізації та відверто відповіли на питання: де їх спіткала невдача і як це вплинуло на їхнє професійне життя та життя громади.

Гніздичівська ОТГ: побоялись великої громади

Цю громаду, що в Жидачівському районі, утворили у 2015 році. До її складу ввійшло шість населених пунктів: села Ганівці, Королівка, Лівчиці, Покрівці, Руда і, власне, центр громади – селище міського типу Гніздичів. Населення становить 6,5 тис. осіб. За період об’єднання у громаді можуть похизуватись  низкою успішних реалізованих проектів, проте є й невдачі, які роками не можуть вирішити, розповідає Оксана Романів, проектний менеджер Гніздичівської ОТГ. З її слів, найвищі посади в громаді – це не завжди найкращий спосіб, аби досягти успіху для свої громади. А щоб втілювати розвиткові проекти в ОТГ їй довелось звільнитись із посади першого заступника.
“На початках працювала в громадській організації, ми створили ініціативну групу у Гнідичеві та ініціювали створення ОТГ. Організація допомагала громаді у розвиткових проектах, але охочих працювати у самій структурі ОТГ не було. Голова громади запропонував мені посаду першого заступника. Прийнявши пропозицію, думала, що зможу реалізовувати ще більше цікавих проектів, але так не склалося. Мені доводилось впродовж дня розписувати платіжки, пошту,  займатись питаннями, якими, здавалось би, не мала займатись. На розвиткові проекти залишався час після роботи або у вихідні. Після двох років на цій посаді зрозуміла, що треба щось змінювати – звільнилась з посади першого заступника та обійняла посаду проектного менеджера. А це практично найменш оплачувана посада в громаді. Проте з’явилось більше можливостей на цікаві проекти”, – зазначає Оксана Романів.
Вона зізнається, що на початках добровільного об’єднання до Гніздичівської ОТГ хотіла приєднатись ще одна сільська рада з п’ятьма населеними пунктами. Тож замість шести населених пунктів у громаду увійшло б 11. “Але ми побоялись цього, бо не розуміли, як ми забезпечуватимемо надання освітніх, медичних чи культурних послуг тим людям, які живуть далеко від центру громади і де немає нормальних доріг. Зараз розуміємо, що більша громада – більше шансів для розвитку. І вже впродовж двох років намагаємось цю помилку виправити і стати ще більшою громадою. Саме зараз наш перспективний план є в Кабміні. Чекаємо позитивних висновків”, – веде далі співрозмовниця.
Найвищі посади в громаді – це не завжди найкращий спосіб, аби досягти успіху для свої громади
Ще однією невдачею називає будівництво школи, відкриття якої роками затягується. “Вже 30 років на території нашої громади триває будівництво нової школи. Після об’єднання її перебрали на наш баланс. І вже впродовж трьох років плануємо її остаточно відкрити. Притому, що завчасно були виділені кошти, однак підрядник виявився недобросовісним і підвів нас. Зазначу, що в громаді велика частка населення – діти: із 6,5 тисяч жителів – 900 дітей. Лише в одній школі у нас навчається 360 учнів у три зміни”, – пояснює Оксана Романів.
Та наостанок додає: в громаді напрацювали стратегію, яка не реалізовується: “Щойно почали процес об’єднання, одразу взялись за власну стратегію розвитку, яка мала б служити нам орієнтиром. Спочатку до кінця не розуміли, що таке сама стратегія. Але напрацювати її вдалось, навіть залучили грантові кошти. Через два роки доопрацювали стратегію, але вона як не працювала, так і не працює. Приходимо зранку на роботу і нам не до тої мети, напрямків, які ж самі прописали в стратегії. Бо доводиться братись за нагальні проблемні питання. Та це наша помилка, адже потрібно знаходити час на поставлену мету”.

Судововишнянська ОТГ: проблема у медичній галузі

Громада створена у вересні 2016-го. До її складу увійшли вісім сіл (Довгомостиська, Бортятин, Княжий Міст, Новосільці, Дмитровичі, Волостків, Загороди, Заріччя) з адміністративним центром – містом Судова Вишня. Чисельність громади – понад 11 тис. осіб. Із основних проблем, з якими доводилось і доводиться досі стикатись громаді, Оксана Мазур, проектний менеджер Судововишнянської ОТГ виокремлює спочатку нерозуміння того, хто має бути балансоутримувачем комунальних будівель (шкіл, лікарень, адміністративних будівель).
“Тобто не було чіткого розуміння, що є повноваженнями міських рад і що залишається компетенцією районних адміністрацій. Наприклад, будівництво школи в селі Бортятин розпочате ще у 2016 році Мостиською адміністрацією, а завершуватиметься тільки цього року, але уже Судововишнянською міською радою, оскільки школа розташована на території громади. Зараз питання функцій району та місцевих рад майже врегульоване, проте залишається ще часткова підзвітність району, а потім ще й області. З іншого виділила б й те, що вся містобудівна документація була розроблена на район, а зараз потрібно виготовляти власну документацію, детальні плани всіх населених пунктів, які входять в ОТГ. Зараз над цим працюємо, маємо генеральний та історико-архітектурний план, але лише міста Судова Вишня. Ще потрібно розробити для інших восьми населених пунктів”, – пояснює Оксана Мазур.
Та додає, через те що дві сільські ради не приєднались до Судововишнянської ОТГ (що було передбачено перспективним планом), виникла проблема у медичній галузі.
Громади, які раніше не хотіли об’єднуватись, нині думку змінюють. Зокрема, на Львівщині одна сільська рада ухвалила рішення про приєднання до Шегинівської громади
“Амбулаторія в селі Волостків обслуговувала три сільські ради (Дмитровицьку, Маломокрянську, Дидятицьку). Зараз у складі Судововишнянської ОТГ є Дмитровицька сільська рада, а дві інші залишились поза об’єднанням, чим і створили проблему щодо намірів закриття Волостківської амбулаторії. Заклад обслуговував три тисячі мешканців до об’єднання, а через те що ці сільські ради вирішили не входити в Судововишнянську ОТГ, амбулаторія обслуговує меншу кількість пацієнтів. Також ОТГ втратила медичну субвенцію, яка нараховувалась від кількості обслуговування населення. Та амбулаторію зберегли і не закрили”, – запевняє співрозмовниця.

Широківська ОТГ: найважче наважитись на оптимізацію установ

Дотичні і схожі проблеми має й Широківська ОТГ у Запорізькій області, каже Вікторія Агентаєва, керівник Агенції розвитку Широківської громади. Громада  утворилася у 2016-ому, об’єднавши 26 сіл та два селища Запорізького району. Адміністративний центр – село Широке. Населення становить 13 тис. осіб. Гальмівним моментом у розвитку цієї ОТГ Вікторія Агентаєва виокремлює те, що органи виконавчої влади не хочуть ділитись інформацією і співпрацювати.
 “Зокрема, ми не можемо отримати потрібну нам інформацію від ДФС. Тож недоотримуємо податки у місцевий бюджет, адже не знаємо, хто працює на території нашої ОТГ, чи зареєстровані вони, скільки працівників у них працює. Сподіваюсь, цього року будуть внесені зміни до Податкового кодексу і ця інформація стане відкритою. Зауважу, що й неврегульоване питання надмірного сплачення ПДФО. Близько 60-70% надходжень у бюджет громад складає податок з доходів від місцевих фізичних осіб (ПДФО). Інший проблемний момент у площині фінансового законодавства, коли особи, які проживають на території громади, але, скажімо, працюють у самому Запоріжжі чи Дніпрі, інколи просять нас про податкову пільгу. Та їхні податки йдуть туди, де вони працюють. Тому частина наших доходів відходить до інших бюджетів”, – розповідає Вікторія Агентаєва.
Залученням інвестицій, написанням грантів займається комунальна установа Агенція розвитку Широківської громади. Проте співрозмовниця каже, що діяльність подібних структур нерегламентована і називає такі речі “юридичною зрадою”.
“Довго думали, як формалізувати нашу діяльність. Наша агенція займається усіма питаннями розвитку. Та, на жаль, наше законодавство регулює в ОТГ питання медицини, освіти тощо, але питаннями структур, які займаються залученням позабюджетних коштів, волонтерів, міжнародної технічної допомоги – ні. Такі спеціалісти громаді дуже потрібні. Через рік роботи нашої агенції дійшли до того, що зробили себе неприбутковою науковою установою”, – веде далі Вікторія Агентаєва.
Співрозмовниця визнає й те, що не до кінця прорахували зручне розташування соціальної інфраструктури на території громади ще до об’єднання. Щоб дістатись в інший населений пункт, людям потрібно кількома маршрутками їхати. “Центральний офіс ОТГ розташували не у самій громаді, а у передмісті Запоріжжя. Щоб людям із 28 сусідніх сіл було зручно доїхати. Між селами немає прямого сполучення, тому вирішили, що так буде ліпше”, – пояснює вона.
Також після об’єднання в громаді стикаються з питаннями, коли не можуть визначитися, хто має ремонтувати ту чи ту ділянку дороги в ОТГ. Бо є дороги загальнодержавного значення, обласного, районного і місцевого. Чи буває проблематично замінити ліхтарі на вуличних стовпах.
“На території нашої громади ПКД на вуличне освітлення розробляємо ми, але самі ж стовпи не наші, а району. Проте земля, на яких вони стоять, теж наша. Моментами не можемо дійти згоди і проблематично буває замінити лампи”, – каже співрозмовниця.
Та наголошує, що найважче в реформі органам місцевого самоврядування наважитись на оптимізацію освітніх, медичних чи культурних установ. “Є вислів: скорочувати, щоб зберегти. Так, ми не любимо й боїмось слова “оптимізація”: із шести шкіл створили тільки одну опорну школу. Не змогли далі оптимізувати мережу навчальних закладів, бо депутатський корпус не розуміє, для чого це робиться і не підтримує закриття установ. Є школа на 600 місць, а там навчається лише 82 дитини. Торік чотири місцеві школи перевели на альтернативне паливо. Це нам допомогло зекономити на кожному об’єкті більше мільйона гривень”, – зазначає Вікторія Агентаєва.
Як резюмує вона, з такими “зрадами” важко працювати над розвитком громади. Та запевняє: вибір зроблено і на досягнутому точно не зупинятимуться.

Галина Гречин, директор Львівського центру розвитку місцевого самоврядування:
– Мешканці об’єднаних громад почасти мають завищені очікування. Люди думають, що зміни повинні відбутись вже і негайно, та самі ж не готові працювати над змінами: хочуть хороші дороги, зберегти усі освітні чи медичні заклади і водночас отримувати якісні послуги. І на все це треба знайти кошти. Дива у перші місяці після об’єднання точно не варто очікувати. Але скажу, що точно треба долучатись, брати на себе відповідальність і ухвалювати рішення. Також в громадах є велика проблема з кадрами, зокрема через низькі заробітні плати. Хоча кілька років тому була змінена система оплати праці на державній службі, на місцевому самоврядуванні цього не відбулося. Це відштовхує людей з певним досвідом від рішення йти працювати в ОТГ. Тоді як молодих людей без досвіду теж можна запрошувати на роботу, але й вони хочуть високі зарплати. Помилковими є думки і про те, що мають право на життя маленькі громади – до 5 тисяч населення. Чотири роки, які ми прожили у реформі децентралізації показують, що маленькі громади об’єктивно не можуть забезпечити той рівень життя, якого прагнуть мешканці. Адже така громада – це невелика територія, на якій зазвичай проживає більше пенсіонерів, аніж молоді. А інфраструктура в таких громадах зазвичай потребує кардинальних рішень і великих вкладень. Поки сьогодні на Львівщині не бачимо активного бажання утворювати нові громади. І це достатньо об’єктивно говорю, бо формування громади передбачає за собою перші загальні вибори, розуміємо, що ці вибори за рік до чергових місцевих виборів – дуже непопулярний крок, не кожен зможе зважитись на подібне. Проте маємо інший позитивний момент, коли громади, які раніше не хотіли об’єднуватись, нині думку змінюють. Зокрема, на Львівщині одна сільська рада ухвалила рішення про приєднання до Шегинівської громади. Два тижні тому Шегинівська сільська рада надала згоду на приєднання, і це перша громада в області, де відбудеться приєднання. На це й акцентуватимемо свою увагу. Окрім того, сподіваємось у найближчий час на фінальне затвердження Перспективного плану в області з виключно спроможними громадами.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
8.5066 / 4.22MB / SQL:{query_count}