Виборчі настрої бійців Львівщини

За кого військові налаштовані віддати свій голос на президентських виборах та які критерії стануть у їхньому виборі визначальними

фото: Олег Огородник
В часі війни вони стали для українців тими, хто викликає максимальну довіру, а також моральними авторитетами для нашого суспільства. Вони – це українські військові: свідомі громадяни, патріоти не лише на словах, а й на ділі та люди, які не бояться брати відповідальність за майбутнє держави. Мужні й мудрі учасники бойових дій на сході України, які зараз у цивільному житті займаються громадською діяльністю і працюють на благо країни, впевнені, що байдужістю держави  не побудуєш, тому голосувати на виборах вони вважають своїм обов’язком.
Напередодні виборів Президента України, які відбудуться вже 31 березня, ветерани та військові розповіли “Львівській Пошті” про свою позицію щодо виборів, критерії вибору президента і найважливіші риси для голови держави. Також наголосили на  тому, що кожен голос має вагу.

“Вибори – це можливість обирати майбутнє”

Микола Стецьків, боєць, власник господарства “Файна Беррі”, багатодітний батько. Після повернення з війни він започаткував власний бізнес із вирощування полуниць і тепер називає себе “полуничним бароном”. Завжди активний чоловік займає таку ж активну громадянську позицію. Для нього вибори – це можливість обирати майбутнє.
“На виборах голосуватиму – це обов’язково. Голосування є усвідомленим громадянами вибором. Ми маємо право обирати, щоб потім не розповідати всім, як погано живеться. Треба використовувати можливість вибору, аби не шкодувати в майбутньому й не шукати винних”, – запевняє Микола Стецьків.
Чоловік вважає, що перш за все потрібно зрозуміти, що ми можемо вимагати у глави держави. “У гаранта є свої обов’язки: він представляє країну на міжнародному рівні, володіє дипломатичним хистом, відстоює інтереси держави. Натомість не можна вимагати від глави держави швидких змін, адже ми й самі не повністю готові до них”, – зазначає боєць.
На цих президентських виборах Микола Стецьків бачить кількох хороших кандидатів, але, на його думку, їхня проблема у нестачі ресурсів, аби ці кандидати могли заявити про себе широкому загалу. З його слів, маємо розуміти, що є кандидати, що просто не пройдуть, якими б хорошими вони не були. “Потрібно віддавати голос, оцінюючи можливості кандидата, щоб не допустити до влади тих, кого ми найменше хочемо там бачити”, – додає він.
“Перш за все президент має бути патріотом своєї країни. Його патріотизм – це не вишиванка і гасло, а дії, які підтверджують патріотичну позицію. Глава держави повинен твердо виконувати свої обіцянки, попри усі перешкоди. Також добре, коли президент є хорошим стратегом і будує багаторічну стратегію, яка дозволить країні розвиватися навіть у той час, коли очолюватимуть країну вже інші люди”, – підсумовує Микола Стецьків.

“Президент – це патріот і господар”

Ігор Бездух, учасник бойових дій на сході України з липня 2014-го, десантник 80-oї десантно-штурмової бригади, після демобілізації зайнявся громадською активністю в тилу. До виборів боєць ставиться серйозно й відповідально, адже розуміє, які наслідки можуть бути у байдужості.
“Голосуватиму обов’язково! Розумію, що мій вибір може вплинути на майбутнє. Кожен голос вирішує, чи не втратимо ми часом тих здобутків, що одержували від 2014-го. Не можна перекреслювати своєю байдужістю чи бездіяльністю усе пройдене. Молодь, ідучи на вибори, має розуміти, що обирає своє майбутнє: як жити далі і які цінності мати. Усім нам треба усвідомити, що на виборах обираємо, яким шляхом підемо. Аби країна не перетворилась на Придністров’я чи Абхазію, потрібно самостійно вибирати собі владу”, – розповідає Ігор Бездух.
На його думку, глава держави перш за все має бути патріотом. “Президент повинен робити реальні кроки для того, щоб країна зберігала незалежність, суверенітет, зміцнювалась на міжнародній арені. Президент має прислухатися до народу, чути його, знати чим народ живе й чого потребує”, – зазначає боєць.
Чоловік стверджує: майбутньому гарантові варто завершити реформи, які зараз ще не дуже ефективні, але дуже потрібні. Він розповідає, що з власного досвіду знає про зміни у державних установах. Проте Ігор Бездух зазначає, що ставлення до людей там ще далеко не реформоване.
“Цьогоріч кандидатів на президентських виборах дуже багато. Мені шкода того паперу, що його потрібно буде витратити на усіх охочих стати президентом, адже люди, які знають, що не мають жодного шансу, розхитують виборчу ситуацію, – розповідає ветеран. – До слова, ті кандидати, які обіцяють закінчити війну за кілька днів, на мою думку брешуть. Хоча й на війні воюють військові, а вирішують дипломати, проте кількох днів буде не достатньо”. “Президент – це патріот, господар і людина зі стержнем!”, – резюмує Ігор Бездух.

“Військовим не байдуже, хто керуватиме державою”

Олександр Поронюк, керівник Західного регіонального медіа-центру Міністерства оборони України, не з чуток знає про думки військових щодо виборів. Він сам не раз перебував на фронті, де досі триває війна. Військовий також уважно спостерігає за суспільними настроями перед президентськими виборами й розповів про них. 
“Безперечно піду на вибори президента. Варто зазначити, що військові дотримуються найактивніших життєвих і громадянських позицій, тому вибори є для них досить важливими, – розповідає Олександр Поронюк. – Військові вже не на словах, а в руках зі зброєю захищали й захищають країну, і їм не байдуже, хто керуватиме державою в найближчі п’ять років і в якому напрямку розвиватиметься держава”. 
Військовий зазначає, що часто помічає таку рису українців, як спротив владі, якою б вона не була. На думку чоловіка, це наслідок багатьох років правління людей, чия позиція була не українською. “З цієї причини ми часто не помічаємо якісних змін, реформ, руху вперед. Наголошуємо на тому, як все погано, проте у потрібний момент все ж свідомі люди відповідально ставляться до виборів”, – додає Олександр Поронюк. 
Військовий впевнений: частина українців, які б могли віддати свій голос на виборах, працюють за кордоном і не завжди мають можливість проголосувати. Наслідком цього є те, що обиратимуть владу здебільшого пенсіонери, які найлегше піддаються впливам кандидатів, що завжди виступають на телебаченні й далеко не у всіх них проукраїнська позиція.
Для Олександра Поронюка президент – це людина, що має вказати напрямок руху держави, відповідати за національну безпеку й робити всі кроки, щоб Україна прямувала до розвинених держав і займала достойне місце у світі. “Перш за все глава держави має бути людиною: спілкуватися з громадянами, відповідати на запитання, зокрема й незручні, бути готовим до критики й виконувати свою роботу на совість”, – резюмує Олександр Поронюк.

“Глава держави має бути політиком з великої букви!”

 
 фото: galinfo.com.ua
Сергій Шимчак був учасником війни на сході України у 2014-2015 роках.
Чоловік демонструє своїм способом життя після війни незламність і тверду патріотичну громадянську позицію. Ветеран Збройних сил України брав участь у “Іграх Нескорених”, де у 2018-ому здобув золоту медаль  у командних змагання зі стрільби з луках. Боєць не планує зупинятися на досягнутому та займається спортом, заявляючи своєю діяльністю про Україну в світі.
“На президентські вибори я звичайно піду. Вважаю, що якщо громадянин не йде на вибори, то потім нехай не скаржиться на ситуацію в країні, – розповідає Сергій Шимчак. – До того ж ваш голос можуть використати на чиюсь користь, а такі дії добром не закінчуються. Люди, які не голосують, втрачають свій голос і ще чогось хочуть від держави. Звичайно це вибір кожного, але варто задуматись”.
Співрозмовник зазначає, що список кандидатів на президентське крісло дуже великий. Він цікавиться цією ситуацією зараз і вже ознайомився з інформацією про багатьох кандидатів. Чоловік неприємно вражений тим, що є такі претенденти, які не мають навіть своєї програми і хочуть керувати країною.
Сергій Шимчак хоче, щоб майбутній президент привів Україну в НАТО і Євросоюз, адже це правильні й потрібні, на його думку, партнери для нашої країни. “Особа, яка очолить нашу країну повинна перш за все бути мудрим головнокомандувачем для українського війська, мати якісну освіту, хист до політики та хороші міжнародні зв’язки, зокрема з країнами-членами НАТО – усе це просто необхідно для президента у наш час. Отже, глава держави має бути політиком з великої букви”, – додає боєць. “Та риса, якою має перш за все володіти президент задля грамотного правління – це впертість. Зараз вона дуже важлива для усіх нас”, – резюмує ветеран Сергій Шимчак.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7433 / 4.16MB / SQL:{query_count}