Об’єдналися і господарюють якісно

Великомостівська об’єднана територіальна громада робить значний акцент на впровадження енергоощадних технологій

фото: Олег Огородник, Ірина Цицак
Їм понад рік, а вони вже встигли зробити чимало! Мовиться про Великомостівську об’єднану територіальну громаду, до складу якої входять 11 сіл та місто Великі Мости – а це майже 14 тисяч населення. Зокрема, в ОТГ входять села Борове, Куличків, Бутини, Піддовге, Пристань, Шишаки, Двірці, Волиця, Заріка, Реклинець і Стремінь.
“Від часу створення об’єднаної територіальної громади, а це листопад 2017-го, зроблено багато”, – з гордістю каже голова Великомостівської ОТГ Ярослав Ройко. – Люди розуміють, що таке ОТГ, хоча спершу таки було нерозуміння. Та в ОТГ дуже важливим є спілкування! Люди хотіли швидких змін “на вже”, але ж так не буває… Звісно, не все просто, хотілося б іще більше зробити, та маємо добрий результат. Громада ОТГ має кращий фінансовий ресурс, що дає можливість зробити чимало задля розвитку громади. Наші дороги потребують покращення, потрібно зробити й освітлення у всіх населених пунктах, тротуари. Ми ретельно плануємо, що будемо робити в цьому році, що в наступному, зокрема щодо благоустрою територій, ремонтів доріг, енергозбереження, впровадження альтернативних видів палива. Загалом за час створення ОТГ ми в кожному селі виконали низку робіт, які раніше роками не робили. Десь почали робити вуличне освітлення, десь – ремонт об’єктів. Хоча люди кажуть: щось ми замало зробили… Але все ж поступово. Все за один рік не зробиш. У чотирьох селах тепер робимо вуличне освітлення, зокрема встановлюємо енергоощадні лампи”.
Великомостівська об’єднана територіальна громада робить значний акцент на впровадження енергоощадних технологій. Зокрема, у Великих Мостах, де  відходами деревообробки (тирсою) опалюють дитячий садочок і Центр дитячої та юнацької творчості, а пелетами з пресованого лушпиння від соняшникового насіння опалюють опорну школу. Завдяки переходу від газових на твердоспалювальні котли за опалювальний сезон освітнім закладам вдалося зекономити вдвічі більше коштів. Отож і економно, і тепло.
“Впровадження альтернативного опалення дозволяє нашій громаді суттєво економити кошти ОТГ і спрямовувати фінанси на свій розвиток. Ми самі собі господарі! Тому не “прив’язані” до газу. Зокрема, не “прив’язані” до певної дати початку опалювального сезону. Щойно починаються холоди, як одразу ж розпочинаємо опалювати школу і садочок, – зазначає Ярослав Ройко. – Газ нині дорогий. Стратегічна наша ціль – аби ми відмовилися від газу в інших  школах і дитсадках”.
“У нашому дитячому садочку, відколи опалюємо альтернативними видами палива, стало тепліше і комфортніше. Тепер ми самі регулюємо, яким має бути опалення в приміщенні. Колись, коли економили газ, було холодніше. Вимикали на вихідні, тому в понеділок було холодно у наших приміщеннях, – пояснює керівник садочка Надія Мармаш. – Що важливо! Коли тепло в приміщеннях, то й діти не хворіють. Тепер у нас комфортно, затишно, і це тішить”. Загалом цей садочок зараз відвідує 250 дітей.
“Уже другий опалювальний сезон опалюємо школу альтернативним пальним. Набагато тепліше у школі, аніж тоді, коли ми користувалися газом. Це суттєва економія! Учням і вчителям тепло, батьки дітей задоволені”, – каже Галина Стадницька, директор опорної школи у Великих Мостах.
Ба більше, гордістю Великомостівської об’єднаної територіальної громади є басейн у опорній школі: тут красиво, є тепла вода і комфортна температура. Басейн працює під час опалювального сезону. Діти в басейні мають урок плавання раз на тиждень і дуже його чекають. До слова, не в кожній львівській школі є басейн, а Великомостівська ОТГ має такий об’єкт. Радіють і школярі, і батьки, адже плавання дуже корисне для здоров’я.
В ОТГ звертають увагу на здоровий спосіб життя. Зокрема, мовиться про спортивно-туристичний комплекс “Під дубом”. Тут акцент на водні види туризму. Зокрема, сплави на байдарках річкою Рата. Байдарки тут можна взяти напрокат. Щороку тут проводять міжнародні сплави, буде він і цього року – “Буг-2019”. Приїздять із Польщі, Прибалтики, Німеччини.
“Радіємо, що в ОТГ є такий хороший туристичний об’єкт, у який залюбки приїздять на відпочинок, зокрема люди з-за кордону, задля сплавів на байдарках. Поляки дуже люблять такі сплави”, – зазначає голова Великомостівської ОТГ Ярослав Ройко.
Що важливо: в ОТГ створили свій центр надання соціальних послуг і взяли під опіку всіх одиноких людей похилого віку. Соціальні працівники доглядають їх, допомагають їм. “Важливе завдання громади – наблизити послуги до людей. І це було однією з головних причин, чому ми вирішили створити в громаді свій Центр надання соціальних послуг. Маючи його у структурі власної громади і відчуваючи потреби своїх людей, ми завжди зможемо стежити за якістю надання соціальних послуг і за потреби їх розширювати”, – зазначив Ярослав Ройко.
Із його слів, найбільшими роботодавцями та платниками податків в громаді є ТзОВ “Клінгспор”, ТзОВ “Вемо”, ТзОВ “Фабрика Рата”, ТзОВ “АДС”. Територія Великомостівської ОТГ складається з площ сільськогосподарських земель – 656,04 га, земель, укритих лісами й чагарниками – 9685,7 га, водогосподарства – 154,4 га та забудованих земель – 577,9 га. Сільськогосподарські угіддя дозволяють отримувати високі врожаї сільськогосподарських культур. Планується розширювати межі ОТГ, які в перспективі можуть бути інвестиційно привабливими для комерційної діяльності та промисловості. Голова громади розповідає, що на території ОТГ вже третій рік поспіль вирощують енергетичну вербу. Інвестор взяв в оренду паї людей і засадив плантацію вербою. Це понад 240 гектарів. Отож інвестор сплачує в місцевий бюджет земельний податок. До слова, таку ж вербу вирощують у Данії, Швеції, Польщі, Чехії та США.
“Сьогодні в нашій ОТГ – дефіцит робочих рук, зокрема робітничих професій. Бракує швачок і фахівців деревообробної галузі. Водночас є відтік кадрів, бо ОТГ близька до кордону”, – додає голова ОТГ. Підприємства ж планують розвиватися і створювати нові робочі місця, аби люди працювали тут, в Україні, і не виїздили на заробітки”.
Своєю чергою голова Великомостівської об’єднаної територіальної громади дає чітку і лаконічну пораду: “Ті села, які ще досі на Львівщині не об’єдналися в ОТГ, чомусь користуються якимись міфами про діяльність ОТГ. Варто дивитися на реальні кроки і справи, які є в тих чи тих ОТГ. Це краще фінансування! Певен, що немає іншого кращого шляху, аніж створення ОТГ! Так живе світ, і українцям варто переймати добрий досвід задля громади. Ті громади, які об’єдналися в ОТГ, успішно функціонують, змінюють благоустрій територій, що вкрай важливо для людей!” – наголошує Ярослав Ройко. 
Тим часом у Мінрегіоні акцентують: динаміка створення об’єднаних громад позитивна, однак попереду ще багато роботи! 876 об’єднаних територіальних громад – таким є кількісний підсумок формування спроможних громад 2018 року, який став четвертим роком добровільного об’єднання громад. Такі дані Моніторингу процесу децентралізації та реформування місцевого самоврядування, підготовленого Мінрегіоном станом на  січень 2019-го.
Ознаменувався 2018 рік і можливістю створення об’єднаних громад з центрами у містах обласного значення. Таких громад торік було створено 24. Раніше Мінрегіон інформував, що 142 міста обласного значення передбачені в перспективних планах формування територій громад областей як центри об’єднаних громад. У відомстві сподіваються, що в 2019 році міста обласного значення та сусідні їм громади активізують процес створення спроможних громад.
“Уряд України був і залишається відданим фундаментальній ідеї реформи місцевого самоврядування, а саме створенню спроможних громад, і таким чином – створенню нових можливостей розвитку і регіонів, і країни в цілому”, – заявив прем’єр-міністр України Володимир Гройсман під час загальних зборів Асоціації об’єднаних територіальних громад.
Глава уряду нагадав, що сама ідея децентралізації, зміни системи управління на місцях озвучувалися ним ще з 2006-го. Проте наявна на той момент вертикаль влади була нездатна не тільки впровадити, а й сприйняти всі напрацювання. “І звідти – розвалена медицина, освітянська інфраструктура, розвалені дороги. Звідти – невдоволення людей, – сказав Володимир Гройсман. – Зміна ж системи (яку почали в 2014 році) дала нові можливості”.
З його слів, перший етап децентралізації – створення громад – Україна пройшла. Зараз потрібен наступний етап, який забезпечить незворотність та непохитність реформи, забезпечить доступ до нових можливостей для 100% населення України.
“І це завдання ми маємо вирішити не через 10 років, а в 2020-ому, – сказав глава уряду. – Нам потрібно зробити все, аби в Конституції України закріпити повсюдність самоврядування, чітко визначити розподіл повноважень за принципом субсидіарності, гарантії фінансового забезпечення. Нам потрібен новий закон про службу в органах місцевого самоврядування, краща координація влади на місцях. У нас є план, який до 2020 року треба завершити. І тоді після проведення місцевих виборів ми отримаємо нову систему, яка буде захищена Конституцією, яка буде мати нову спроможну територіальну основу, де будуть визначені гарантії фінансового забезпечення, де буде ефективно побудований державний контроль. У цих же завданнях – розвиток місцевої демократії. Без того, аби повсякчас звіряти свій годинник з думкою людей, ми нікуди не зрушимо. Мільярди, сконцентровані в місцевих бюджетах, мають бути ефективно використані”.
Прем’єр-міністр наголосив, що згуртованість громад навколо продовження реформи дуже на часі. “Ми віддані ідеї створення спроможних громад, а значить створення нових можливостей розвитку. Для чого ми робимо децентралізацію? Для нової якості послуг і життя громадян, – зазначив Володимир Гройсман. – Хочу, аби ми створили нову якість освіти, медицини, інфраструктури і нову якість економіки. Основа ефективного досягнення цілей – це ефективне місцеве самоврядування”.
Львів – Великі Мости – Львів

23 січня 2019 року Кабінет міністрів України в рамках посилення можливостей місцевого самоврядування ініціював перехід до нового етапу децентралізації, який передбачає закріплення вже набутих успіхів і формування спроможних громад, зміну територіального устрою, чітке розмежування повноважень та функцій контролю різних рівнів управління, а також активний розвиток форм місцевої демократії, коли жителі можуть висловити свою думку з різних питань не від виборів до виборів, а повсякчас. Метою нового етапу є запровадження і закріплення змін до 2020 року – аби провести місцеві вибори вже на новій законодавчій та територіальній основі. Зараз в Україні сформовані 876 спроможних громад, місцеві бюджети також зросли – до майже 234 млрд грн. У власність громад передані 1,5 млн га земель сільськогосподарського призначення. Новий етап передбачає формування 100 спроможних районів і 1600-1800 спроможних громад, закріплення фінансової самодостатності місцевого самоврядування, формування ефективної системи управління, впорядкування системи державного контролю без дублювання функцій.


Володимир Хрущак, консультант із комунікацій Офісу реформ у Львівському регіональному відділенні Асоціації міст України:
– Великомостівська об’єднана територіальна громада – одна із тих громад, які впевнено дивляться у майбутнє. Одне з основних призначень ОТГ – наблизити послуги до населення, і Великомостівська громада успішно дає з цим раду. Опорна школа, Школа мистецтв громади відчинена для всіх дітей, що проживають на території ОТГ, і чимало з них уже цим користуються! Також громада перебрала на себе соціальний захист, тож найбільш вразлива категорія населення при новій структурі влади не почувається обділеною. Тим паче, що їм почали надавати значно більше послуг, аніж раніше. Дуже важливо, що голова Великомостівської ОТГ Ярослав Ройко дбає не лише про розвиток міста Великі Мости, але й про всі свої населені пункти. Там встановлюють вуличне освітлення, прокладають дороги, всіх дітей охопили дошкільним навчанням, тому їхні батьки мають змогу працювати. Загалом на прикладі Великомостівської ОТГ можна вивчати переваги децентралізації. Впевнений, що за порівняно короткий термін більшість громад зроблять життя своїх мешканців значно комфортнішим, аніж зараз, і це точно зробить Великомостівська громада! Зараз на Львівщині вже створені 40 ОТГ.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8970 / 4.22MB / SQL:{query_count}