Львів для львів’ян чи туристів?

Місто Лева визнано одним із найпривабливіших міст світу. Торік до нашого міста навідалось майже три мільйона туристів. Як ці показники впливають на місцеву економіку та що пропонують побачити тут місцеві екскурсоводи

Туристичний потенціал Львова зростає. Для туристів Львів – це перш за все острівець ренесансної Європи. Важливо, що центральна частина міста внесена до Списку об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО. А стрімкий ріст готельно-ресторанного бізнесу останніми роками сприяє тому, аби Львів підтримував статус найпопулярнішого туристичного міста України. Ба більше, днями місто Лева потрапило у світовий рейтинг найпривабливіших міст для туристів за версією британської компанії Euromonitor International. Із показником 2,7 млн туристів (80 місце) Львів обійшов такі міста як Тель-Авів, Франкфурт, Стокгольм, Ніцца, Ріо-де-Жанейро, Абу-Дабі, Порту, Доха. Попереду новозеландський Окленд, марокканський Марракеш і столиця Гаваїв Гонолулу. Топ-100 очолив китайський Гонконг.
До слова, торік Львівщину відвідало три мільйона туристів. Отож цифри підтверджують, що місто Лева стає дедалі привабливішим для жителів інших областей України та іноземців. “Та що з того львів’янам?” – запитують самі ж львів’яни. У міській раді кажуть, що показники туристичної привабливості безпосередньо впливають на життя містян.

Яку користь має місто від туризму

“Лише туристичного збору туристи сплатили минулого року 5 млн 200 тис. гривень. Це те, що ми отримали від закладів розміщення. Це ті кошти, які залишили туристи, відпочиваючи у Львові. Йдеться і про іноземних, і про українських туристів. Ці кошти скеровують на місцеві проекти: вулиці, дитячі садочки, архітектуру тощо. Треба розуміти, що цих грошей могло б і не бути, якби сюди не приїхали туристи. Також гості міста відвідують ресторани, музеї, йдуть на шопінг. Завдяки цьому у місті вони залишили близько 615 млн євро. Це величезна інвестиція!
Якщо зростає кількість туристів у нашому місті, зростає й туристичний збір. Місто має бути привабливим для інвестора, туристів, і з цього всього мають користати жителі міста. Інвестиція і туризм – спосіб досягнення задоволеності мешканців своїм життям у місті. Іншого способу немає. Тож постає завдання показати Львів як живе місто, і таким чином зробити його жителів більш щасливими у своєму місті”, – відповіла на запитання львів’ян начальник управління туризму Львівської міської ради Ліна Остапчук.
Окрім того, з її слів, завдяки розвитку туризму у місті з’являються нові робочі місця.
“Після оприлюднення рейтингу Euromonitor International ми зайнялись питанням оновлення інформації щодо того, скільки галузей в нас залучено в туризмі. Адже йдеться не лише про покоївок, які працюють в готелях чи офіс-менеджерів. Це понад 20-30 професій, які задіяно у сфері обслуговування туризму. Зокрема, чимало людей залучено в конференц-туризм, як-от кваліфікованих перекладачів чи менеджерів”, – веде далі Ліна Остапчук.
А мер міста Андрій Садовий днями зазначив, що 10% грошей світу крутяться саме в туризмі. Тож надалі у міській раді збираються у цьому напрямку “нарощувати свій потенціал”. Аби через красивий Львів люди пізнавали усю країну.

Найбільше Львовом цікавляться українці

У середньому турист перебуває у Львові два-три дні, витрачаючи за добу близько 80 євро.
Пікові туристичні сезони для Львова – це травневі свята, початок літа, зокрема День міста. Та у вересні-жовтні в міському управлінні туризму фіксують наплив гостей і, звісно, в період зимових свят.
Найчастіше до міста Лева навідуються жителі інших областей. Також частими гостями є поляки, білоруси, турки, німці, австрійці та американці. Цього року великий сегмент туристів становлять англійці. Це пов’язують з відкриттям прямих авіарейсів до Лондона. Яку ж мету собі ставлять туристи, навідуючись у Львів?
“Ми щороку проводимо соціологічні опитування і запитуємо у гостей нашого міста про мету подорожі. Більшість – 86% опитаних – відзначають, що їх неабияк приваблює архітектура міста. Тож загалом приїжджають, щоб відпочити і водночас оглянути пам’ятки архітектури”, – каже Ліна Остапчук.
Цьогорічних підрахунків щодо кількості туристів ще немає. Але у міській раді певні, що це будуть не менші цифри, аніж торік.
Щодо рекомендацій, куди обов’язково варто навідатись найближчим часом і львів’янам, і гостям міста, то співрозмовниця відповідає: “Мої близькі друзі вже мають певну традицію приїжджати у День Святого Миколая до Львова. Приїжджають не вперше, але вже склала для них певну програму, куди сходити і на що подивитись: спочатку підемо в Центр Шептицького, інша локація – це !FESTrepublic, де Видавництво Старого Лева святкуватиме свій День народження. Тож це гарне поєднання, коли можна потрапити на свято, взяти участь у майстер-класах і подивитись на саму локацію, як старий завод перетворили на коворкінг”.

Чи цікавляться львів’яни своїм містом

Олена Чернега, виконавчий директор туристичної компанії “Андреоллі-тур”, яка спеціалізується на турах по Львову та Західній Україні вважає, що будь-яке місто треба пізнавати з професіоналами – істориками-екскурсоводами. З її слів, львів’яни теж часто звертаються до туристичних фірм, аби пізнати своє ж місто ближче.
“Можу впевнено сказати, що львів’яни користуються послугами внутрішнього туризму. А саме маємо багато школярів, які охоче відвідують наші екскурсії по місту. Найбільше їх зацікавлює авторська екскурсія “Справжній львівський трамвайчик”. Дуже багато замовляють квестів по місту. А загалом найчастіше нашими клієнтами є гості з України – Києва, Одеси, Вінниці, Харкова, Дніпра. Серед іноземців орієнтуємось переважно на німецькомовну аудиторію, зокрема німців, австрійців. У співвідношенні цифри виглядають так: 70% – це внутрішні туристи із різних міст України та 30% – це зовнішні туристи”, – пояснює Олена Чернега.
Зі слів співрозмовниці, львів’яни ж полюбляють більше нетрадиційні екскурсії – по дахах Львова, двориках, підземеллях. Або останнім часом з екскурсоводом ходять в обсерваторію чи ботанічний сад. Гості міста більше обирають класичні варіанти – оглядові екскурсії по місту на автобусі тривалістю три години, де знайомляться з містом.
“Вартість такої екскурсії для дорослого – 150 гривень. Є й пішохідна екскурсія по центральній частині на дві години. Її вартість – 80 гривень з особи. У групу набираємо по 15-20 осіб. Також є екскурсії в індивідуальному порядку – ціна коливатиметься від 200 гривень за годину”, – зазначає цінову палітру Олена Чернега.
Загалом співрозмовники відзначають, якщо розглядати економний варіант, то у Львові туристу на день знадобиться близько 600 гривень, аби більш-менш ознайомитись з містом.

Що подивитись у Львові

У місті Лева кожен будинок, квартал, провулок дихають історією. Вони зберігають пам’ять про те, що відбулося багато століть тому. Та найперше у списку, що треба побачити, приїхавши сюди – це площа Ринок, ратуша, оперний театр, Італійський дворик, вірменський квартал, палац Потоцьких, каплиця Боїмів, Високий замок, Личаківський цвинтар, ринок “Вернісаж”.
Тоді як турфірми пропонують тематичні екскурсії, як-от про Сихів історичний, кримінальний чи еротичний Львів, або пізнати релігійну чи таємну сторону міста. Підготували турфірми й маршрути, які підсилили  цікавинками до новорічно-різдвяного періоду. Там пропонують туристам зустріти Новий рік із виїздами у замки, різдвяну вечерю з львівським колоритом чи гастрономічну екскурсію тематичними закладами.
Екскурсоводи відзначають, що також включили в маршрути львівські різдвяні ярмарки та Шевченківський гай, де проводять майстер-класи та де можна дегустувати локальну продукцію – сири, ковбаси, напої.
“Зараз, у зимовий період, більш популярні серед туристів автобусні маршрути. Зокрема, була, є і буде найпопулярніша екскурсія середньовічним Львовом, центром міста”, – каже Володимир Качмар, екскурсовод компанії “Лемберг-тур”.
Втім додає, що ще років п’ять тому туристів було куди більше у місті. Чому? Бо зараз політична ситуація в державі не дуже сприяє розвитку туризму, вважає екскурсовод: “От нещодавно ухвалили рішення щодо введення воєнного стану в деяких областях України. Але люди дещо напружено поставились до цього, і не всі готові покинути свої домівки і подорожувати у Львів. Знаю, що й в колег з турфірм є відмови”.
На питання, чи готові туристи повертатись до Львова знову й знову, відповідає: “Після екскурсій всі наші клієнти залишаються з приємними враженнями. І зазначають, що готові сюди приїжджати ще раз.
Але треба розуміти, що іноземці рідко концентруються на одній країні, не те, щоб на одному місті. Але все-таки маємо людей, які навіть кілька разів на рік сюди повертаються, або бодай раз в рік. Їх небагато, але вони є”, – резюмував Володимир Качмар.

“Зараз важливо, що ми пропонуватимемо туристам, адже від того залежить, хто до нас їздитиме”

Петро Радковець, львівський екскурсовод, краєзнавець про теперішній і майбутній туристичний потенціал Львова

– Львів’яни останніми роками часто ставлять питання, для кого ж відкритий Львів. Як би ви відповіли на нього?
– Скажу, що наше місто відкрите для всіх! Лише призначення для кожного своє. Львів’яни незадоволені туристами, тому що у Львові недосконала система розділення сфери туристичної та меж комфорту львів’ян. Чи комфортно жити на площі Ринок? Не впевнений, тому мало хто там проживає. Чи комфортно жити на Сихові? Певно так, але добиратись до центру складніше. Але люди забувають, що ми не живемо при соціалізмі, а при капіталізмі, яким передбачено вільний вибір місця для життя.
Там, де є туризм, там піднімається економіка. Це взаємопов’язані речі. Є країни світу, як Єгипет, де майже 90% економіки залежить від туристичної галузі. Та побувавши у туристично-популярних містах як Венеція, Рим, Ватикан, Відень, Будапешт зрозумів, що не хочу, аби Львів перетворився, скажімо, на Венецію. Не маю на увазі в плані води, а в плані кількості туристів. Бо має значення не кількість, а якість! Зараз важливо, що ми пропонуватимемо туристам, адже від того залежить, хто до нас їздитиме.
– Львів потрапив у світовий рейтинг найпривабливіших міст для туристів. Що це означає?
– Світове визнання – це важливо. Зауважте, це єдине українське місто, яке в цьому рейтингу. Чомусь не йдеться про Київ як столицю чи Одесу, де є великий порт, море. Значить, наше місто цікаве для світу. Це визнання дає нам право говорити про перспективність. Та треба думати, як далі нам розвивати туристичний потенціал Львова, аби не перетворити це в геть хаотичний процес. Львівський аеропорт тільки починає набирати обертів щодо сполучення з іншими містами, а які високі показники відвідуваності вже маємо. Львів для багатьох людей у світі залишається ще загадкою. Їдучи сюди, люди часто мають певні стереотипи, а вже тут ці стереотипи, як шкарлупа, розсипаються. Львів вміє себе презентувати, це атмосферне місто. Важливо, що розташовуючись практично у центрі Європи, у час Другої світової війни, коли міста знищувались, у нас вдалось багато речей зберегти. Але сьогодні бізнесмени руйнують те, що не знищила війна.
– На вашу думку, а що не так із розвитком туристичного потенціалу Львова?
– В нас немає стратегії розвитку як такої. Стратегія, яка дасть розуміння, яким ми бачимо місто у майбутньому. Керівні посади мають займати люди, які вміють мислити на майбутнє. Це проблема нашого часу. Місто повинні розвивати особи, яким воно насамперед потрібне. Не хочу говорити суто про корінних львів’ян. Бо дехто з приїжджих може більш зробити, аніж місцеві.
До Львова зайшов серйозний туристичний капітал. Поки що це лише перший етап. Ми про себе заявили, тепер це все треба впорядковувати. Ну не може бути готель в концтаборі чи заклад харчування в місці, де була в’язниця і мордували козаків.
Сьогодні бізнесмени руйнують те, що не знищила війна
– З якими туристами вам сьогодні доводиться працювати?
– Проводжу екскурсії, як правило, для невеликих груп – родин, сімей. Може бути й якесь поважне панство, яке приїжджає на день-два по робочих питаннях до Львова. Зараз особливо часто бувають моїми слухачами військові або хлопці, які пройшли війну на сході України. Цікаво, що зараз популяризують екскурсію як подарунок: хлопець дівчині може подарувати саме такий подарунок, або діти на ювілей своїм батькам дарують екскурсію по тих місцях, де вони проводили молоді роки.
– Львів’яни цікавляться історією свого міста?
– На щастя, львів’яни ходять на екскурсії. Щоправда, більше тоді, коли до них хтось в гості приїжджає. Може, не так масово, як би хотілось, але вони мають ходити. Окрім того скажу, що в екскурсійно-туристичному плані може розвиватися не лише центральна частина, а й Сихів, Левандівка, навіть Рясне, якщо це правильно подати. Важливо навіть не щось показувати, а як це показувати.
– Куди б варто навідатись у найближчі дні і львів’янам, і гостям міста?
 – Мені на це питання завжди хочеться відповісти так: коли ви приїхали до Львова, вдихніть повітря, просякнуте ароматом кави, послухайте музику, яка застигла в архітектурних формах, і вам відкриється багато львівських таємниць.
Розмовляла Марія Терендій
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
3.5879 / 4.21MB / SQL:{query_count}