Дім Франка пропонує мандрівки в часі

Справжня революція у домі Вічного революціонера: Музей Франка пропонує нову, захопливу програму. Відтепер під час екскурсії зможете не лише почути звуки, а й побачити театралізовані вистави

фото: Дім Франка, Діана Кормухіна
З чим у вас асоціюється слово “музей”? Мабуть, з тихим місцем, де зберігають цінні речі, до яких категорично не можна торкатись. А ще я впевнена, що для більшості з вас музей – це радше нудне місце, аніж цікаве. Маю сміливість так написати, бо й сама ще донедавна так вважала… А днями відвідала Дім Франка, де останній раз була ще школяркою. І тепер мені соромно за те, що усі музеї брала під один ранжир.
Нині Дім Франка – музей, який руйнує стереотипи. Там справді цікаво, відбувається чимало майстер-класів. Команда музею – справжні професіонали, що намагаються модернізувати програму. У такий спосіб вони прагнуть заохотити дітей і дорослих прийти у Дім Франка не з примусу, а з цікавості. Так, нещодавно там почала діяти програма “Франко: наживо”, яка зорієнтована власне на те, щоб усі відвідувачі відчули присутність Івана Франка та його родини у будинку.

Місце, де твориться сучасність

“Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка – дуже гарна, офіційна назва. Однак за останні півтора року набагато ріднішою стала коротша назва – Дім Франка. Для нас неабияк важливо, щоб усі працівники, відвідувачі почувались тут, як удома. Також тішуся, що нарешті можемо презентувати програму “Франко: наживо” завдяки Українському культурному фонду, який, власне допоміг втілити наші ідеї”, – розповів директор Дому Франка Богдан Тихолоз.
Львівський національний літературно-меморіальний музей Івана Франка – дуже гарна, офіційна назва. Однак за останні півтора року набагато ріднішою стала коротша назва – Дім Франка
З його слів, Музей Франка – це простір, де потрібно не лише увічнювати минуле, але й творити сучасне.
“Для нас Іван Франко не лише класик зі шкільної хрестоматії, а й людина, з якою щодня спілкуємось через його твори, речі, ідеї тощо. Тобто для мене і для всіх працівників Музею Франка – це не абстракція, а реальна постать. Дуже хотіли, щоб ефект його присутності відчули не лише ми, але й усі відвідувачі музею. Чудово розуміємо, що для цього необхідно використовувати сучасні музейні технології, сучасні підходи у музейній діяльності. Нині намагаємось реалізовувати свої ідеї, опираючись на ці принципи. Зокрема, проект “Франко: наживо” мислимо передусім як інтерактивний музейний простір”, – каже Богдан Тихолоз.

Захоплива програма для дітей і дорослих

Відтепер стандартна екскурсія у Музеї Франка має назву “Живий будинок” і супроводжуватиметься акустичними ефектами, що створюватимуть ефект присутності мешканців у будинку, розповіла менеджер проекту “Франко: наживо”, наукова працівниця Дому Франка Тетяна Продан.
“Також запровадили театралізовані екскурсії: “Візит до Франків” і “Франчата про тата”. Зокрема, подружжя Франків – Іван і Ольга – розповідатимуть про свій побут, а діти Франка, на основі спогадів, розповідатимуть про батька. І ще одна цікава програма, яку передбачає проект, – казкосвіт Івана Франка. Це костюмована вистава, на якій наші маленькі відвідувачі переодягаються у костюми і у ігровій формі вивчають казки Івана Франка. Розуміємо, що сьогодні дітей дуже важко зацікавити без залучення техніки, смартфонів. Ця програма спрямована саме на це”, – каже Тетяна Продан.
З її слів, зацікавленість до Дому Франка за останніх кілька років підтверджує статистика зростання відвідуваності музею. Зокрема, якщо порівняти період з січня по червень у 2017-ому і 2018-ому, то простежується збільшення відвідувачів у середньому на 30%.
Ще один вагомий внесок у проект “Франко: наживо” – дитячий і дорослий путівники. Зокрема, путівник для дітей “Дім, де звірі говорили” і путівник для дорослих “Дім Франка – місце сили”. До слова, дитячий путівник написала наукова працівниця Музею Франка Галина Мазур, яка ще й бере участь у театралізованих екскурсіях у Домі Франка.
“Чим цікавий проект “Франко: наживо”? Інформація буде постійно оновлюватись. Таким чином кожен відвідувач зможе повертатись у Дім Франка знову і знову, і кожного разу дізнаватись щось нове. Тобто працюємо над тим, щоб люди відвідували наш музей не один раз. Прагнемо, щоб кожен раз для них був цікавим, пізнавальним”, – каже Тетяна Продан.
Вхід у Дім Франка становить 15 грн для школярів і пенсіонерів, 25 грн – для студентів, 30 грн – для дорослих. Для дошкільнят вхід безкоштовний. За екскурсію “Живий будинок” доведеться ще додатково заплатити по 10 грн з особи. Театралізовані вистави коштують 50 грн з особи (єдиний платіж). Усі екскурсії потрібно заздалегідь узгоджувати. Зокрема, можна зателефонувати за номером (096) 158-46-06, (032) 276-44-16 або ж написати на сторінку у Facebook .

Екскурсія від самого Франка та його родини

Дім Франка пропонує мандрівку в епоху Івана Франка. Відтепер там не лише чути звуки під час екскурсій, там ще й ходять люди, а деякі з них – гості з минулого.
“У Домі Франка тепер відбуваються театралізовані екскурсії. Тобто розповідь провадиться не від екскурсовода, а від першої особи, від самого письменника, його дружини і дітей. Повірте, це також створює той ефект присутності, якого так прагнемо. До слова, для нас було принципово, щоб театралізовані екскурсії не були театральними. Тому виконавцями головних ролей стали не актори, а самі ж працівники музею. Бо важливо, щоб особи, які перевтілюються в образи письменника і його родини, добре знали матеріал, могли відповідати на запитання відвідувачів”, – розповів Богдан Тихолоз.
Отож, роль Івана Франка виконує завідувач виставкового сектору музею Олександр Пушенко, роль його дружини – наукова працівниця музею Галина Мазур, роль сина Петра – заступник директора з наукової роботи музею Михайло Кобрин, а роль доньки Анни – наукова працівниця музею Христина Рикмас.
“Для мене велика честь виконувати роль Івана Франка. Тішусь, що в мені побачили потенціал і запропонували її. Звісно, я без вагань погодився. Далі потрібно було вибрати партнера, тобто дружину Івана Франка. Мій вибір зупинився на Галині Мазур. Працювати з нею – одне задоволення. Після екскурсії мене навіть запитують, чи це справді моя дружина. До слова, моя справжня дружина не ревнує”, – розповів Олександр Пушенко.
“Щиро вдячна Дому Франка, що тут я знайшла себе, що тут я можу проявити свої здібності. Ніколи навіть не мріяла, що стану актрисою. Окрім цього, тут я ще й художниця і трішки науковець. Проводити такі екскурсії, споглядати за реакцією дітей, бачити зацікавлення у їхніх очах справді цікаво. Після однієї з останніх екскурсій маленька дівчинка підбігла до нас, обійняла, і так щиро подякувала. У такі моменти розумію, що моя праця немарна”, – каже Галина Мазур.
Відтепер театралізовані екскурсії у Домі Франка постійно збиратимуть відвідувачів!

Магія в Домі Франка: як вдалося втілити ідею?

Технічна частина, тобто те, як створили і відтворюють звуки під час екскурсії – таємниця. Оскільки мусить бути присутній елемент магії для відвідувачів, розповів старший науковий працівник Музею Франка Віктор Мартинюк.
“Дискусія навколо підбору звуків для екскурсії була і складною, і водночас цікавою. Оскільки, коли маєш конкретний простір, то прагнеш туди запхати все! Особливо якщо дискутують люди, які побували у музеях за кордоном. Врахувати інтереси кожного майже нереально, потрібно робити вибір. Також потрібно зважати на те, що це – музей, і там не можна щось вигадувати. Загалом те, що ми хотіли включити, і те що таки увійшло – справді хороша робота”, – каже Віктор Мартинюк.
Часом креативні ідеї, які народжуються під час звичайної розмови за кавою, вдається втілити, розповіла завідувачка науково-освітнього відділу Музею Франка Марта Волошанська.
Головне мати ідею, бажання її втілити і круту команду поруч!
“Нам вдалось втілити наші ідеї, бо у Домі Франка нині зібрались справді мудрі і креативні працівники. Ми обговорили кожен звук, чи він доречний, чи сприйме його відвідувач тощо. Першу екскурсію я провела для школярів. Вони були здивовані, захоплені, і справді зацікавлені! Коли бачиш щиру усмішку дітей, то, повірте, хочеться надалі творити, втілювати нові ідеї!” – каже Марта Волошанська.
“Тішусь, що такі креативні ідеї мають життя завдяки небайдужим людям. Бо ідеї ідеями, але їхня реалізація потребує великої праці! На початках думала, що реалізувати проект “Франко: наживо” взагалі нереально. Однак коли поділилась цією ідеєю з іншими працівниками музею, зокрема з директором Богданом Тихолозом, і побачила зацікавлення у їхніх очах, то зрозуміла, що разом зуміємо втілити цю ідею! Потрібно вірити, що все можливо! Головне мати ідею, бажання її втілити і круту команду поруч”, – розповіла вчений секретар музею Катерина Крамар.
Концепція живого будинку на цьому не зупиняється! У команди музею ще безліч ідей та амбітних планів.
“Уже цієї п’ятниці у меморіальній віллі Франків відкриємо нову експозицію – кухня родини Франків. Дім ж не може бути живим, якщо там немає кухні. Тому знаючи, що кухня у цьому домі була, вирішили з допомогою друзів і партнерів відновити цю експозицію. Живий будинок має бути відкритим для усіх!” – розповів Богдан Тихолоз.


Богдан Тихолоз, франкознавець, директор Дому Франка:
– Прийшов працювати у Музей Франка понад півтора роки тому. До того я тут частенько бував. Для мене це місце було важливим та водночас сумним. Бо музей був надто консервативним. Звичайно, тут завжди були відвідувачі. Однак коли вони виходили звідси, то у їхніх очах не було зацікавленості… Звісно, й до мого приходу у Музеї Франка працювали чудові люди, професіонали. Але мусимо розуміти, що живемо у змінному світі. За стереотипним сприйняттям, музеї є досить закритими інституціями. Тобто більшість людей сприймають музей як тихе місце, де зберігають цінні речі, до яких не можна торкатись. На жаль, нині таке сприймання музею є типовим. У мене ж інше ставлення до музеїв – я страшенно їх люблю! Однак вважаю, що музеї повинні бути цікавими. До слова, мої діти є справжніми музейними експертами (особисто для мене). В одних музеях вони кажуть: “Тату, ну коли ми вже підемо додому?”, а в інших: “А коли ми знову сюди прийдемо?”. Бувають випадки, коли статечні музеї виявляються нецікавими, а невеличкі, але відкриті музеї є інноваційними і захоплюють. Наприклад, низка музеїв у с. Криворівня. Звісно, вони не можуть пишатись такими колекціями, як більшість державних музеїв, але там так цікаво! Певен, що Музей Франка заслуговує на позитивні зміни! Дім Франка повинен стати топовим музеєм не тільки Львова, а й України! Наше головне завдання – визволити Франка з-під тієї хрестоматійної позолоти, якою його постать обросла, наче мохом. Бо насправді Іван Франко темпераментний, динамічний, гарячий, пристрасний, відкритий. Робити з нього кам’яного ідола – просто злочин! Сьогодні команда музею налаштована рішуче. Серед наших прагнень, зокрема, розумна, але водночас інноваційна інтерпретація традиційної меморіальної експозиції. Тобто намагаємось осучаснити меморіальну віллу Франків, але водночас не порушити її сакральності. Нині нам вже це вдалось завдяки підтримці Українського культурного фонду. Ще один виклик для нас – модернізувати віллу Антонія Увєри (будівля, яка розташована поряд із Домом Франка. – “Львівська Пошта”). Нині там літературна експозиція музею Франка. Сама будівля у непоганому стані, але експозиція, що там є, з позаминулого століття. Вважаю, що Іван Франко заслуговую на музей, не гірший, ніж, наприклад, музей Шопена у Варшаві. Щоб створити такий музей потрібно розробити серйозну концепцію, над якою якраз таки працюємо, а також залучити фахівців, знайти фінансування. До слова, наша команда уже розробила план, який намагаємось втілювати. Ще важливо, щоб простір музею був комфортним для усіх відвідувачів. Так, уже зробили пандуси, які дозволяють піднятись людям на візках. Також вважаю, що кожен школяр і студент Львова має бодай один раз відвідати Дім Франка. Тільки не з примусу, а з інтересу. Для цього маємо на меті створити не лише атракційну експозицію, а й пропонувати освітні заходи. Тим паче, зараз неформальна освіта у тренді. У нас уже діє програма Semper tiro (завжди учень), завдяки якій професіонали у різних сферах діляться своїм досвідом, лайфхаками. Ну і насамкінець певен, що Іван Франко заслуговує цілої мережі музеїв. Дуже важливо, окрім тих музеїв, які уже є у Львові, Києві, с. Нагуєвичі і с. Криворівня, ще створити осередки не тільки в Україні, але й поза її межами. Я мрію, щоб постав музей Франка у Відні – дуже важливому місті для Івана Франка. Там він вчився, захистив докторську дисертацію. Тож маємо наступати, і це має бути культурний наступ! Маємо бути там, де нас досі немає, і тільки тоді нас будуть впізнавати!
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7656 / 4.49MB / SQL:{query_count}