Оренда житла і шахрайські пастки

На львівському ринку нерухомості попит у рази перевищує пропозицію. У цей час активізуються аферисти, які щоразу видумують нові схеми і обдурюють тих, хто в пошуках тимчасового помешкання

Традиційно в серпні і першій половині вересня у Львові різко зростає потреба людей в оренді квартир. У цей час попит в рази перевищує пропозицію. Все тому, що Львів – місто студентів, “айтішників”, туристів. Але якщо ви у пошуку тимчасового житла, не поспішайте телефонувати за першим оголошенням у газеті чи інтернеті, бо насправді не все так просто. Одразу вийти на власника квартири не завжди вдасться. Більшість квартир через оголошення пропонують ріелтори. Їхні послуги, звісно, не безкоштовні. Та це ще питання, на якого саме ріелтора/маклера ви потрапите. Адже гарантій, що це буде чесний ріелтор, вам ніхто не дасть. Правоохоронці констатують: їх число невпинно зростає, а знайти таких горе-бізнесменів – непросто.

Випадок, коли ледь не “влетів” на майже 6 тисяч гривень

 Ця історія з нашим співрозмовником Віталієм Загайним, головою організації Центру громадянських ініціатив (ЦЕГРІН), трапилася більше тижня тому. Шукаючи житло в Києві, він фактично потрапив на гачок аферистів. Та йому пощастило, бо поліція спрацювала на випередження. А зробити останній крок в укладанні фіктивного договору не дозволила… власна інтуїція.
“Переглядаючи сайт ЛУН, знайшов оголошення, яке підійшло. Ввечері заїхав та оглянув будинок за вказаною адресою – адреса реальна. Але я не мав доступу до власника, знав лише номер будинку, де близько трьохсот квартир. Коли прийшов на зустріч із так званими ріелторами, мені запропонували укласти договір на надання інформаційних послуг, вартість на рівні одномісячної плати – мовилося про 5,5 тис. гривень. Далі домовленість з маклером, який пізніше покаже житло та організує підписання договору оренди з власником. Мене це насторожило, бо за оренду я маю сплачувати кошти власнику житла, а не людям, які надають мені інформаційну послугу. До підписання договору з власником не дійшло. Як тільки мав виходити з офісу “ріелторів”, мене зустріли працівники поліції. Далі попросили проїхати з ними як свідка”, – розповідає “Львівській Пошті” Віталій Загайний.
З його слів, те, що поліція опинилась саме у цей час у потрібному місці – не зовсім випадковість. Попередньо до київських правоохоронців надходили десятки скарг щодо шахрайства з боку саме цієї контори, яка нібито займається орендою квартир. Аби спіймати їх на гарячому, правоохоронці мали план.
“Щоб ви розуміли, в цей момент на вулиці під цим же офісом за адресою Київ, проспект Перемоги, 112 чекала сім’я з Одеси – чоловік, жінка та їхня доросла дитина, яка стала студенткою – аби пройти цю саму процедуру і укласти договір із шахраями-ріелторами”, – пригадує чоловік.

95% клієнтів не укладають договорів

Ця історія, що описана вище, із щасливим кінцем. Але далеко не всім вдається повернути сотні тисяч гривень, кинутих фактично на вітер. Чому? Бо у правоохоронних органах Львівщини розповідають, що шахрайські схеми у сфері нерухомості щоразу вдосконалюються. І, по суті, кожна справа індивідуальна. Та з-поміж того виділяють дві найпоширеніші схеми: перша – коли без будь-якого договору орендатор погоджується на усі умови, і друга – коли надсилають завдаток наперед, не впевнившись у тому, хто надає послуги.
“Справа в тому, що 95% тих, хто орендує житло, просто не укладають договорів. А якщо й укладають, то не читають того, що їм підсовують. Пам’ятайте: якщо маєте на руках правдивий договір і вам щось не підходить в умовах, ви в праві звернутися в суд і відшкодовувати свої збитки. Другий момент, коли через сайти, наприклад, ОLХ, знаходять відповідне житло і на прохання нібито власників, надсилають певний завдаток. Щоб упевнитись, орендарі можуть попросити копію паспорта. Але зауважу, що на комп’ютері можна легко підробити дані документа. Пізніше, коли людей ошукують і вони приходять із цими даними в поліцію, виявляється, що такої людини просто не існує, як і не існує квартири за вказаною шахраєм адресою”, – наголошує начальник сектору боротьби з майновими злочинами у державному секторі та шахрайством управління карного розшуку ГУ НП у Львівській області Андрій Скіра.
Зі слів співрозмовника, шахраї – це насамперед психологи. Вони спочатку ведуть з вами діалог, переконують, запевняють у тому, чому варто обрати те чи те помешкання, а в результаті вас просто “обробляють”. Діяльність шахраїв-ріелторів – поширений вид шахрайства. Але кількість таких випадків правоохоронці навіть і близько не називають.

Нечесними бувають і орендодавці, і орендарі

Легальні, правдиві ріелтори, які дорожать своїм іміджем, ніколи не займатимуться шахрайством, зауважує Ірина Яремко, голова Львівської ріелторської палати. Тим не менш додає, що насправді побільшало випадків, особливо у Львові, коли так звані ріелтори наживаються у сфері нерухомості:
“Поки є попит, шахраї не дрімають. Серед шахрайських схем найпростіший випадок, коли особа винаймає квартиру терміном на два тижні. За цей час вона подає рекламу на довготривалу оренду як нібито власник цього помешкання, виставляє ціну нижчу, ніж ринкову. Зрозуміло, що дуже багато людей реагують. Це був нещодавній реальний випадок із хлопчиною-студентом. Він говорив, що квартиру здає його тітка, яка в цей час перебуває за кордоном. Люди не знають, що треба перевіряти доручення, яке б мало бути в цього хлопця, і просто дають йому кошти за перший та останній місяць проживання. У той час шахрай здав квартиру декільком орендарям. Коли прийшов час заселятися, їх усіх зустрів реальний власник і сказав, що не здає свого помешкання”.
Шахраї – це насамперед психологи. Вони спочатку ведуть з вами діалог, переконують, запевняють у тому, чому варто обрати те чи те помешкання, а в результаті вас просто «обробляють»
Також популярна шахрайська схема, коли орендодавці просто надсилають фото кімнат і просять зробити передоплату. А потім ця особа просто щезає. Або ж показують фото однієї квартири, а в результаті орендар отримує іншу, набагато гіршу.
“Недавно був випадок, коли людина нібито водночас продавала свою квартиру і квартиру тестя. Взяла завдаток і передумала продавати помешкання. А потім відмовилася повертати отримані кошти, бо договір про аванс був недосконалим. І заявила, що розриває його в односторонньому порядку. Суми авансів немалі: від тисячі доларів і більше”, – каже Ірина Яремко.
Та додає, що часто трапляються непорядні орендарі: “Є орендарі, які мають не дуже добру історію, і їх вже знають ріелтори. Ми маємо закриту базу орендарів, які нищать майно, втікають, не сплачуючи комунальних платежів і заборгувавши великі суми коштів власникам квартир”.

Про ціни та популярні райони

Найчастіше зараз у пошуках житла у місті Лева – студенти, молоді сім’ї та молодь, яка має добре оплачувану роботу і може собі дозволити окреме житло. А популярні серед охочих винаймати житло майже усі райони Львова.
“Власне дуже багато працівників ІТ-компаній, які приїжджають з інших міст, шукають житло. Але не тільки вони. Щодо популярних районів, говорити, що сьогодні один у попиті, а інший ні – не можна. Львів настільки розвинувся, що колись здавалось би віддалене від центру Рясне сьогодні часто є у запитах. Якщо йдеться про подобову оренду, то зрозуміло, що тут в пріоритеті буде центр”, – веде далі Ірина Яремко.
Сьогодні мінімальна вартість оренди за місяць коливається в районі 4 тисяч гривень. Максимальна – тисяча-півтори доларів. Зі слів співрозмовниці, попит зростає і відповідно ціни знижуватися вже не будуть.
Щоб легше було обрати помешкання своєї мрії серед кількох варіантів, фахівці просять спочатку визначити для себе пріоритети, які стануть вирішальними. Це може бути невелика плата, конкретний район міста, наявність у помешканні побутової техніки і меблів, якісного ремонту, того чи того типу опалення.

Варто пам’ятати!

При виборі помешкання, аби таки не потрапити на гачок аферистів, співрозмовники “Львівської Пошти” рекомендують перевіряти легальність особи, з якою маєте справу. Що це означає?
 “Будь-який підприємець (фізична особа чи працівник агенції нерухомості) повинен себе ідентифікувати: мати при собі або документ підприємця, або підтвердження від директора, що це справді працівник агенції. Ще краще запитувати, де їхній офіс, знайти його за вказаною адресою і навідатись туди. Буває, що й сам власник, маючи усі відповідні документи, може передумати здавати житло в оренду, взявши при цьому аванс. Шансів повернути гроші практично немає, бо неправильно укладають юридичні договори оренди. Це окрема тема, але скажу, що договір можна завіряти у нотаріуса, а можна цього не робити. У випадку якщо йдеться про термін 2 роки 11 місяців, то завіряти необов’язково, але він теж має юридичну силу”, – зауважує Ірина Яремко.
Як пояснювали раніше нашому виданню юристи, договір оренди – це специфічний договір, він має укладатися лише у письмовій формі. Крім того, він має бути зареєстрований в ЛКП чи у міськраді – лише у цьому випадку такий договір буде укладений правильно і стане безумовною підставою для суду. Адже ситуації трапляються різні, і тому власники та орендарі повинні бути захищеними від усіляких шахрайств.
Хочете отримати якісну послугу ріелторів – звертаєтесь до професіоналів, до офіційних агенцій із нерухомості
“Договір оренди дає змогу захистити себе від таких випадків, коли вас заселяють у чужі квартири. Псевдовласник здає вам житло, а за два-три дні приходить справжній власник, і починає з поліцією вас виселяти, звинувачуючи у незаконному проникненні у його помешкання. Договір оренди такі шахрайства унеможливлює, бо зі сторони власника при його укладанні може виступати тільки власник. Також раджу орендаторам ретельно перевіряти документи господаря квартири. Зокрема, свідоцтво, витяг про державну реєстрацію на право власності на квартиру, яка здається в оренду. Тобто ви повинні переконатись, чи власники не є якимись сторонніми до цього житла особами. Це треба робити у будь-якому випадку. І якщо це справжній власник, то він без будь-яких проблем мав би погодитись пред’явити вам ці папери, тому що бачитиме, що ви налаштовані серйозно. Якщо ви не посвідчуватимете договір в ЛКП, раджу укладати його лише у письмовій формі і бажано у двох примірниках, де будуть чітко прописані умови оплати за квартиру, умови поселення, проживання, виселення тощо. Насправді це буде вигідно і самим власникам, адже для них насамперед важливо, щоб орендарі залишили житло у хорошому стані, нічого не знищивши”, – зазначала раніше Оксана Жолнович, доцент кафедри соціального права ЛНУ ім. І. Франка, адвокат.
Та чи реально у Львові орендувати житло самостійно, співрозмовники із впевненістю говорять, що так. І кажуть: хочете ризикнути – ризикуйте. При цьому теж можна знайти щось непогане. Хочете отримати якісну послугу ріелторів – звертаєтесь до професіоналів, до офіційних агенцій із нерухомості.

Вас ошукали – не ігноруйте поліцію!

Ошукані не завжди поспішають звертатися у поліцію з відповідною заявою, каже Андрій Скіра, а радше скаржаться у соцмережах. Але і на такі випадки поліція реагує: “Я постійно моніторю повідомлення львів’ян у соцмережах. Наприклад, на сторінці Варта-1. Цікаво, що був випадок, коли наші правоохоронці затримали шахрая, тоді як в цей час у соцмережі побачив повідомлення особи, яка постраждала від рук цього ж афериста. Я повідомив ошукану особу про те, що є можливість повернути їй втрачені кошти, а в результаті мене просто проігнорували”, – пригадує Андрій Скіра і резюмує: шахраї-ріелтори – це переважно звичайні громадяни, які вирішили собі таким чином підзаробити. Покарання залежить від суми, на яку вас ошукали. Якщо мовиться про дві-три тисячі гривень, аферистові передбачено штраф згідно ч. 1 ст. 190 ККУ.

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8133 / 4.47MB / SQL:{query_count}