Зберегти старий Львів методом батога і пряника

У міській раді майже п’ять місяців працює адміністративна комісія, яка штрафує львів’ян за пластикові вікна чи прибудови. Чи є реальний результат від штрафів та що про це думають містяни

фото: Олег Огородник (3)
На початку березня при виконавчому комітеті Львівської міськради була створена адміністративна комісія. Комісія відслідковує, як юридичні та фізичні особи дотримуються норм законодавства про охорону культурної спадщини. Йдеться про порушення, передбачені ст. 92 Кодексу України про адмінправопорушення. Окрім того, така комісія має право накладати штрафи за так зване нищення пам’яток архітектури. Штрафують за пластикові вікна, двері чи прибудови у будинках, які є пам’ятками архітектури.
Зокрема, цього тижня у міській раді розглянули дев’ять протоколів про незаконні дії на об’єктах культурної спадщини Львова. П’ять із них – це порушення, вчинені фізичними особами (за адресами вул. Поповича, 5 та вул. Котляревського, 37), і чотири – порушення, які вчинили юридичні особи (за адресами вул. Фредра, 7, пл. Ринок, 14, пл. Міцкевича, 8 та вул. Вітовського, 35а). Розгляд деяких справ перенесли на два тижні. Додамо, що новина про віллу Бачевського, яка розташована на вул. Вітовського 35а, набула резонансу. Там самовільно замінили дерев’яні вікна на металопластикові, незаконно перефарбували фасад у сірий колір, а трохи раніше, на початку березня, зрізали старі дерева. Через це активісти почали бити на сполох.
Після того, як на особу накладають штраф, комісія складає протокол/постанову, яку надсилають власнику помешкання. Власник має 15 днів, щоб оплатити штраф
“Ми знайшли юридичну особу за місцем реєстрації. Але як повідомили мені львівські журналісти, які туди навідались, про власника вілли там нічого не чули. Зі своєї сторони ми спілкувалися з будівельниками про замовника робіт, але і вони нічого не знають. Потрапити туди всередину неможливо, все зачинено. Отож надішлемо повідомлення рекомендованою поштою за місцем знаходження юридичної особи”, – пояснює Олег Хандин, секретар адміністративної комісії, начальник відділу охорони та використання об’єктів культурної спадщини управління охорони історичного середовища Львівської міськради.
За даними львівських ЗМІ, власником вілли Бачевських сьогодні є приватне підприємство “Кас Консалтинг”. Також відомо, що у 2016 році тут знаходився “Брокбізнесбанк”, із яким був укладений охоронний договір. Розмір штрафу для юридичної особи за такі незаконні дії становитиме 170 тисяч гривень.

Щотижня на розгляді 10-15 справ

Сума штрафів різна: для фізичних осіб – від 850 до 1,7 тис. гривень, для юридичних осіб – від 17 тис. до 170 тис. гривень. За час роботи комісії розглянули 116 справ і наклали штрафів на 164 тис. 50 грн. Штрафи комісія накладає не за місцем реєстрації власника, а на місці порушення норм законодавства. Гроші йдуть в міську казну. Практично щовівторка комісія публічно розглядає справи порушників і транслює засідання онлайн. “На кожному засіданні адміністративної комісії ми розглядаємо по 10-15 справ. Сума штрафу залежить від того, за що штрафують”, – веде далі Олег Хандин.
З його слів, насамперед борються за збереження зовнішнього вигляду львівських пам’яток архітектури. До слова, у Львові більше 2,5 тис. пам’яток місцевого значення та 214 пам’яток національного значення.
Далі після того як на певну особу накладають штраф, комісія складає протокол/постанову, яку надсилають власнику помешкання. Власник має 15 днів, щоб оплатити штраф. Потім він зобов’язаний звернутися в управління охорони історичного середовища ЛМР для укладання охоронного договору в місячний термін. Тоді встановлюються чіткі межі, коли треба відновити попередній вигляд конструкції.

Будинок на пл. Міцкевича, 8

Найбільше порушників у Галицькому районі

Зі слів Олега Хандина, комісія підходить до роботи комплексно, щоб не було так, що одні міняють пластикові вікна на дерев’яні, а інших це не стосується. Шукати порушників почали з площі Ринок, і далі рухатимуться територією міста, яка включена в зону ЮНЕСКО. Якщо узагальнити, то співрозмовник каже, що за майже п’ять місяців роботи комісія вже охопила 60-70 будинків. Отже, найбільше порушників саме у Галицькому районі, де й розташовується чимало пам’яток.
“У місті більше 2,5 тис. пам’яток – це величезна кількість. У відсотках ми охопили мало будинків, але робота комісії затягнеться не на один рік”, – вважає секретар адміністративної комісії, начальник відділу охорони та використання об’єктів культурної спадщини управління охорони історичного середовища Львівської міськради.
Інколи штрафують не одразу, справи доопрацьовують і відкладають на два-три тижні, бо власники помешкань захищаються і надають письмові пояснення, обґрунтування чому порушили закон. Бувало, що певна особа ухилялась від штрафу: “Був випадок, коли львів’янин ще до того, як ми наклали штраф, почав згідно усіх норм відтворювати попередній вигляд своїх вікон – замінювати пластикові вікна на дерев’яні. Відтак просив не штрафувати. Що ми і зробили”, – додає Олег Хандин.

Мешканці обурені і подають позови

Про те, що цей механізм працює, свідчить і той факт, що є зворотна дія – почали з’являтися перші позови до мерії. Порушники заявляють, що “штрафи за пластик – це не гуманно”. Олег Хандин пригадує про один такий випадок: “Був один позов, де мешканець міста стверджував, що це не він поміняв вікна. Однак адміністративній комісії жодних документів він не представив, але вирішив судитись. Судове засідання уже відбулося”.
На запитання від читача “Львівської Пошти” про те, чи комісія звертає увагу на кондиціонери, які часто незаконно встановлюють на фасадах будинків, а також на кольорові фасади, співрозмовник резюмує: “Спотворює вигляд і пластикове вікно, і кондиціонер, і клаптикове кольорове фарбування. Але за кондиціонери ми поки не штрафуємо. Бо це не можна вважати ремонтно-реставраційними роботами. А санкція звучить за проведення будівельних робіт. Щодо фарбування, то комісія мала б розглядати і ці моменти, але поки чомусь не брали до уваги таких справ”.
Олег Огородник, львів’янин, який живе у будинку, що збудували наприкінці XVIII ст. на вул. Устияновича, 8. Будинок у числі пам’яток архітектури. За цією адресою розташовується близько 10 квартир. Співрозмовник каже, що його сусіди давно встановили у себе в помешканнях пластикові вікна і задоволенні. А метод штрафів вважає ненормальним.
“Якщо б раніше, ще до того, як люди вклали гроші і замінили вікна, працювала програма співфінансування, то ще можна було б подумати чи залишати дерев’яне вікно. Але думаю, і це не зовсім вигідно – рано чи пізно дерев’яне вікно всихається. А жити в старому і холодному австрійському будинку не хочеться. Я власник квартири і рішення за мною! Краще б звернули увагу на старі балкони, бо кусками відлітає цегла і хтось може серйозно травмуватися”, – пояснює чоловік.

Реставруємо, щоб не втратити

 Паралельно львів’янам пропонують через програму співфінансування шляхом реставрації відновлювати старі двері, брами, вікна. Але через брак коштів цього року реалізовують не усі програми з реставрації, які раніше започаткувало у Львові GIZ. Зокрема, ЛКП “Архітектурно-археологічна служба” продовжує лише програму співфінансування реставрації історичних пам’яток – дверей і брам. Та можливості для львів’ян у 2018-ому дещо обмежені. ЛКП прийняло від мешканців лише 50 заявок на реставрацію брам і дверей і на цьому припинили прийом заяв. Цього тижня містянам презентували відреставровану вхідну дерев’яну браму у будинку на вул. Залізнична, 4 (на фото). Загальна вартість реставрації дверей становила більше 48 тис. грн. За програмою, 70% вартості робіт покриває міська рада, а 30% – мешканці. Це вже другий об’єкт, який відреставровано в рамках програми співфінансування. Раніше закінчили реставрацію вхідних дверей у будинку, що на пл. Старий Ринок, 2. Також паралельно ведуться реставраційні роботи брам у будинках за адресами: вул. Кониського, 5, вул. Котляревського, 15, вул. Чупринки, 46, вул. Котляревського, 45, вул. Павлова, 11, вул. Смольського, 3, вул. Лисенка, 3, вул. Головацького, 22, вул. Гоголя, 5, вул. Козланюка, 8, вул. Козланюка, 2.
Що стосується реставрації балконів та вікон, цього року місто самостійно виділяє кошти на їх капітальний ремонт. Але у 2019-ому програми співфінансування для містян по цих об’єктах знову можуть запрацювати. Заздалегідь за деталями варто звернутися в управління охорони історичного середовища (вул. Валова, 20, каб. 12, ЛКП “Архітектурно-археологічна служба” або за тел. 297-51-32).
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8383 / 4.43MB / SQL:{query_count}