Медичний туризм на Львівщині

Туристичні пропозиції в області для осіб з інвалідністю – де можна оздоровитися і відпочити

фото: westsportcenter.com.ua
Подорожі – найкраща можливість забути про проблеми і набратись нових сил і вражень. На жаль, не кожен може дозволити собі підкорити гірську дорогу, добратися до закам’янілих фортець чи відвідати музеї-садиби, де проживали відомі українці. Інформація і навігація, міська вулична і транспортна інфраструктура поки ще далекі від досконалості для людей із вадами зору, слуху чи обмеженою рухливістю. Стрімкий розвиток сучасних технологій теж не надто змінює ситуацію в нашому регіоні.
Наталія Табака, начальник управління туризму та курортів Львівської ОДА, каже, що сьогодні на Львівщині мало зелених туристичних об’єктів, доступних для осіб з інвалідністю без супроводу. Але додає, що чільне місце посідає так званий медичний туризм. Мовиться про місця, де можна оздоровитися, пролікуватися.
“Хочемо зробити Львівщину відкритою і доступною для всіх категорій туристів: молодих сімей із дітьми, осіб похилого віку, молоді та, власне, для осіб з інвалідністю. Важливе місце в області займає медичний туризм. Бо чимало людей приїжджають до нас на оздоровлення і лікування”, – веде далі Наталія Табака. До слова, станом на початок 2018-го у Львівській області налічувалося 17 тисяч 462 особи з інвалідністю. А за загальною статистикою, в світі відсоток таких людей становить 15% – близько одного мільярда.
Львів’янка з інвалідністю, спортсменка-паралімпійка зі стрільби з лука Роксолана Дзьоба-Балян, яка багато подорожує світом, признається, що раніше не відвідувала на Львівщині місць, де можна оздоровитися. Та й не пригадує подібних пропозицій...
“Чула про реабілітаційний центр в селі Модричі, але не була там.  Звісно, якщо б запропонували путівку на оздоровлення, охоче погодилась би. Адже самому вирушити кудись на відпочинок нереально: за межами міста ні автобуси, ні потяги не пристосовані для осіб з інвалідністю. Була кілька разів на відпочинку з сім’єю в Карпатах, але належних умов там не було”, – бідкається жінка.

На лікування у Трускавець, Моршин чи Дрогобич

Серед відомих оздоровчо-лікувальних місць на Львівщині Наталія Табака називає декілька: “В місті Трускавець функціонує Міжнародна клініка відновного лікування за методом Козявкіна (система інтенсивної нейрофізіологічної реабілітації). Мовиться про високоефективну технологію лікування пацієнтів, хворих на дитячий церебральний параліч (ДЦП), остеохондроз та тих, що мають наслідки травм і органічні ураження нервової системи. Метод Козявкіна розроблений понад 30 років тому, офіційно визнаний урядом України і завдяки своїй ефективності здобув широкий міжнародний авторитет. Понад 70 тисяч пацієнтів, включаючи 17 тисяч хворих із Німеччини, Австрії, Швейцарії, Франції, США та інших країн світу пройшли курс реабілітації за цією системою у Трускавці”.
В Моршині діє санаторно-курортний комплекс “Моршинкурорт”. З 2017 року там функціонує відділення м’язово-скелетної реабілітації. А у Дрогобицькому районі, в селі Модричі, є відомий багатьом, зокрема військовим, реабілітаційний центр MODRYCHI. “Це унікальний центр для людей із обмеженими фізичними можливостями, в якому надають повний спектр реабілітаційних та санаторно-курортних послуг, включаючи навчання соціально-побутових навичок, рекреацію та спорт з метою покращення якості життя та повної інтеграції в суспільство”, – пояснює Наталія Табака.
Окрім цього, в Турківському районі, у селі Верхнє, функціонує Західний реабілітаційно-спортивний центр Національного комітету спорту інвалідів України. “Його спеціалізацією є фізкультурно-спортивна реабілітація та оздоровлення людей з інвалідністю усіх нозологій. Важливою функцією центру є забезпечення підготовки спортсменів з інвалідністю до Паралімпійських та Дефлімпійських ігор, чемпіонатів Європи і світу, всеукраїнських змагань, чемпіонатів України і міжнародних турнірів, проведення навчально-тренувального процесу спортсменів з інвалідністю з паралімпійських та дефлімпійських зимових видів спорту. Важливо, що там насамперед працюють з людьми з інвалідністю із важкими ураженнями зору, слуху, опорно-рухового апарату тощо”, – каже вона.
До слова, один із останніх заходів (з 15 до 29 червня), який відбувся на базі цього реабілітаційно-спортивного центру, – фізкультурно-спортивні табори для різних учасників з Донецької, Київської, Миколаївської та Луганської областей.
Загалом, зі слів співрозмовниці “Львівської Пошти”, серед доступних закладів гостинної Львівщини є готельні та відпочинкові комплекси, обладнані пандусами. Вони пропонують номери зі спеціальними санвузлами для осіб з інвалідністю.

А що пропонує Львів?

У нашому місті функціонує Медичний центр фізичної терапії та медицини болю “Інново” в якому є окремі відділення для дорослих і дітей. Центр працює за такими напрямками, як реабілітація, кінезотерапія, травматологія, ортопедія, педіатрія, дитяча неврологія та діагностика. Висококваліфіковані фахівці цього медичного центру спеціалізуються на профілактиці, діагностиці та лікуванні травм і хвороб опорно-рухового апарату, а також болю як основного прояву захворювання.
Серед доступних об’єктів Львова для осіб з інвалідністю – Львівський оперний театр, Головний залізничний вокзал, Міжнародний аеропорт “Львів” ім. Данила Галицького, стадіон “Арена Львів”, театр ім. Марії Заньковецької. Також відомо, що незрячі мають змогу на доторк відчути архітектурні форми міста: їм, зокрема, доступна бронзова копія пам’ятника Кобзареві з текстом шрифтом Брайля. Крім цього, є ще два об’єкти для незрячих – мініатюрний двійник будівлі Львівської міської ради та макет мініатюрного Святоюрського архітектурного ансамблю.
Р.S. Про те, куди потрібно звертися особам з інвалідністю, аби потрапити в той чи той лікувальний заклад, у скільки обійдеться саме лікування – читайте в наступному номері “Львівської Пошти”.

Ярослав Грибальський, керівник ГО “Реабілітація осіб з інвалідністю”:
– Інвалідність – це коли перед особою з порушенням зору, слуху чи опорно-рухового апарату виникає бар’єр, і вона не може реалізувати себе. Якщо нема бар’єрів, людина не відчуває своєї неспроможності, не відчуває приниження. Туристичні локації для осіб з інвалідністю мають бути підготовлені за принципом універсального дизайну, щоби потрапити в такі місця міг будь-хто – молода особа, людина похилого віку чи мама з дитиною у візочку. Загалом нечасто подорожую. Раніше любив проїхатися маршрутом “Золота підкова Львівщини”. Але, на жаль, ніде не почувався комфортно. Зараз маю потребу оздоровитися, але курорти наші в принципі недоступні. Місто Трускавець вважаю одним із найбільш “бар’єрних” в Україні. Там особа з інвалідністю відчуває більше принижень, аніж отримує лікування. Вважаю універсальним Західний реабілітаційно-спортивний центр у Турківському районі. В ньому можуть займатися як спортсмени з інвалідністю, так і цілком здорові спортсмени. Там зовсім не відчуваю бар’єрів. Зауважу, що усі власники курортів чи інших місць відпочинку, які готові приймати у себе туристів, повинні розуміти, що Україна ратифікувала Конвенцію про права осіб з інвалідністю! А це означає, що держава взяла на себе міжнародні зобов’язання. Той, хто надає послуги, повинен усвідомити, що його клієнтами є всі без винятку люди. Тим паче зараз, коли в країні війна, є чимало поранених, скалічених осіб, і які мають потребу в реабілітації, відпочинку. Зараз вони принижені, бо не всіма туристичними пропозиціями можуть скористатися. До слова, погляньте, які гроші виділяють депутати Львівської облради із обласного бюджету об’єднаним територіальним громадам на відновлення шкіл, читалень, будинків культури. Я переглянув ці проекти – про питання доступності там не мовиться… Тобто влада вкладає в ці речі гроші, але водночас це дискримінує людей з інвалідністю, які захочуть зайти в бібліотеку чи потрапити на концерт.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.6613 / 4.16MB / SQL:{query_count}