Четвертий рік децентралізації

На Львівщині планують створити 89 ОТГ. Цієї осені в семи нових об’єднаних громадах можуть відбутись перші вибори

фото: decentralization.gov.ua
Реформування місцевого самоврядування на Львівщині почалось, як і в інших областях, у 2015 році й триває досі. Формування об’єднаних територіальних громад (ОТГ) відбувається виключно на добровільних умовах. Коли завершиться принцип добровільності – точно ніхто не прогнозує. Та оскільки темпи об’єднань значно сповільнилися, у Міністерстві регіональної політики констатують, що переходять від кількісних показників до якісних, аби формувати в областях лише спроможні громади. Сьогодні на Львівщині вже сформовано 35 громад, 17 з них було утворено торік. А в межах реалізації реформи децентралізації за Перспективним планом в області очікується 89 ОТГ. Відтак має бути 38 міських, 28 сільських і 23 селищних рад. Щодо Дрогобицького, Сокальського i Стрийського районів, то зміни до Перспективного плану ще не схвалені Кабміном.
“Сформовані 35 ОТГ по території займають фактично 1/5 від всієї Львівської області. За чисельністю громади охоплюють 11% населення. Середня населеність громади – 8 тис осіб. Це важливо, адже як від площі, так і від чисельності населення залежить окрема субвенція, яка надається ОТГ на розвиток. І як показує практика Львівщини та інших областей, чим більша ОТГ – тим вона успішніша, спроможніша”, – зазначив Ростислав Замлинський, перший заступник голови Львівської ОДА, під час зустрічі експертів у Львівському центрі розвитку місцевого самоврядування.

Сім районів без жодної громади

На четвертому році реформи децентралізації у семи районах Львівщини досі нема жодної громади, серед них: Буський, Дрогобицький, Золочiвський, Перемишлянський, Туркiвський, Яворiвський, Радехiвський. Через відсутність об’єднаних громад ці райони протягом трьох років не змогли отримати кошти інфраструктурної субвенції. Наприклад, Яворівський – 124 млн грн, Дрогобицький – 116 млн грн. До слова, найбільшою на Львівщині є Ходорівська ОТГ (Жидачівський р-н, близько 27 тис. осіб), а найменшою – Міженецька ОТГ (Старосамбірський р-н, близько 2,5 тис. осіб).
Цього року повинні відбутись вибори у ще кількох громадах на Львівщині.  “На сьогоднішній день отримали висновок стосовно семи ОТГ, по одній – Зимноводнівській громаді – документи вже скеровані до ЦВК, а щодо шістьох очікуємо кінцевого рішення місцевих рад”, – пояснив Ростислав Замлинський. Наразі про конкретні числа мова не йде.
Поміж тим він нагадав та окреслив етапи створення ОТГ: “Процедура передбачає формування ОТГ на принципах добровільності. Але принцип добровільності передбачає, що на рівні ОТГ потрібно пройти певні процедурні кроки – громадські слухання, прийняття рішення на рівні тої чи іншої сільської чи міської ради, обговорення, формування робочих груп та інше. До завершального етапу фактично залишається три кроки: звернення до обласної адміністрації про отримання висновку про формування ОТГ на законних принципах, після отримання висновку це прийняття остаточного рішення про формування ОТГ, і з цього моменту, вже після прийняття рішення всіма органами місцевого самоврядування, які будуть формувати ОТГ, вважається, що ОТГ вже сформована. Після отримання цих рішень, звернення через обласну державну адміністрацію до ЦВК про призначення виборів, відбуваються вибори і формуються виконавчі та представницькі органи ОТГ”.

На черзі формування великих районів

Під час зустрічі у Львівському центрі розвитку місцевого самоврядування, де загалом говорили про впровадження реформи децентралізації, проблеми та перспективи розвитку реформи на сучасному етапі, один із розробників адміністративно-територіальної реформи Юрій Ганущак виокремив питання формування великих районів. Згідно з концепцією реформи, буде побудована нова система адмінтерустрою, що включає також трансформацію районів. Кількість районів має бути суттєво зменшена – в області їх має залишитися у середньому три-чотири.
“Насправді реформа має декілька етапів, і ми ледве проходимо перший.  Наступним етапом буде формування великих районів. Якщо не зробимо цього, то можливий реванш, бо все це стає ланкою, де йде прямий або прихований саботаж. Очевидно, якщо райони покриті ОТГ, то виникає питання: що ж робить районна рада, райдержадміністрація? Є думка навіщо нам взагалі райони. Для районів основна функція – це державні структури, районні держадміністрації, призначені для координації діяльності територіальних органів виконавчої влади – поліції, податкової. Зараз фактично вони не контрольовані. Для цього створюватимуться великі райони, де будуть потужні райдержадміністрації. Сподівався, що з цього приводу законопроект №6636 “Про порядок утворення, ліквідації районів, встановлення і зміни їх меж” приймуть ще торік. На жаль, Верховна Рада запізнюється із прийняттям рішень приблизно на рік”, – вважає Юрій Ганущак.
Він припускає, що у 2019 році у деяких областях можуть з’явитися перші великі райони. Та, з його слів, не на Львівщині. Бо тут… не все так гладко. Основою для майбутнього району мають стати госпітальні округи, які сформовані по відповідній методиці.

“Децентралізація – це коли кожен “висушує болото” сам у себе”

Юрій Ганущак, директор ГО “Інститут розвитку територій”, експерт Центрального офісу реформ при Мінрегіоні, – про теперішній етап децентралізаційної реформи та її перспективи

– Пане Юрію, Львівщина втратила у формуванні ОТГ лідерські позиції і в загальному рейтингу зараз 19-та. Що гальмує процес децентралізації в області?
– Це доволі цікава реформа. Децентралізація – це коли кожен “висушує болото” сам у себе. Тобто якщо хтось думає, що він виїде на плечах інших областей, де переважна більшість громад перейшла через рубікон утворення і де в принципі йде процес складання пазлів, а тоді й буде прийнято рішення щодо нього – то він помиляється!
Процес спілкування з людьми, переконання, формування, процес особистих помилок має пройти кожен. Зараз найбільше гальмує Закарпатська область. Але рано чи пізно всі прийдуть до об’єднання. Просто у тих областях, де плавно триває об’єднання, у людей є відчуття того, що це успіх і хочеться ще більшого успіху. Чим більше амбіційних людей, тим більше працює принцип узгодження цих амбіцій. Тобто якщо в традиціях закладена конфронтація, то це довший процес. Якщо ж у традиціях закладені обов’язковість, спілкування і прийняття кращого варіанту розвитку – тоді сідають і домовляються.
Я чітко розумію, що особливо на цьому етапі пішли “договірняки” промислових груп, певних бізнесових структур. Наприклад, у Чернівецькій області об’єднання певних територій не відбувається, бо вони контролюються відповідними агробаронами. Вони розуміють, що децентралізація для них це велика загроза, адже проаналізували – там, де створюється серйозна громада, перше, що роблять – інвентаризацію землі і починають заставляти фермерів платити податки. В окремих селах вони просто цього не роблять.
– У березні у Львівській ОДА заявили, що шість об’єднаних громад фінансово неспроможні, їх бюджети дотуються на понад 50%. Що буде з ними?
– Протягом 2019 – 2020 років триватиме аналіз всього масиву даних з визначення спроможності відповідно до закону про засади адміністративно-територіального устрою України, за який ще мають проголосувати. Цей закон визначає засади адміністративно-територіального устрою, порядок утворення, ліквідації, встановлення і зміни меж адміністративно-територіальних одиниць. Законодавець прийме правильне рішення. Наперед нічого не говоритиму. Можливо, деякі громади будуть роздрібнені, або навпаки. Є утворені громади абсолютно нелогічні. Всі ці моменти переглянуть.
– Доки збережеться принцип добровільного об’єднання громад?
– Він закінчиться, коли буде прийнятий закон про засади адміністративно-територіального устрою України. Психологічно це станеться після того, як перейдемо межу у тисячу утворених ОТГ.
– Яким ви бачите завершення цієї реформи?
– Думаю, це станеться у 2020 році, коли буде сформована мапа, і вибори відбудуться за сформованою мапою. Далі за законом. Увесь цей процес не кам’яний: хтось приєднується, а хтось відокремлюється. Закон вказує, яким чином це робити цивілізовано.
Розмовляла Марія Терендій
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7918 / 4.42MB / SQL:{query_count}