Амбіційні плани:з Нижанковичів до Перемишля євроколією

Польська громадська організація linia102.pl. працює над транскордонним залізничним проектом

фото: Ірина Цицак, Віктор Гальчинський
Жителі селища Нижанковичі (Старосамбірський район) хоч і межують із Польщею, втім до сусідньої країни наразі потрапити не можуть… Стоїш на дорозі, бачиш польські ліси та засіяні поля, але ця дорога веде в глухий кут. Точніше до огорожі, за якою несуть службу польські прикордонники. Зі станції Нижанковичі до Польщі прокладена залізнична колія європейського стандарту, однак і цей шлях впирається в огорожу. Українсько-польський кордон наразі на замку. Чому? Бо діючого митного переходу тут немає. Обіцяють. Його будівництво у планах влади є давно, однак людям залишається набратися терпцю. Наразі ж, аби потрапити до Польщі, вони їздять за десятки кілометрів від Нижанковичів на діючі митні переходи в Смільницю (Старосамбірський район) або Шегині (Мостиський район).
Як уже писала “Пошта”, до 2020-го тут планують відкрити новий міжнародний пункт пропуску “Нижанковичі – Мальховіце”. Узгоджено, що тут буде піший перехід. Польща вже розробила проектно-кошторисну документацію на відкриття пункту пропуску. Цей об’єкт поляки планують здати в експлуатацію у середині 2019 року після ремонту прикордонних доріг із українського боку.
Тим часом із Нижанковичів до Перемишля (Підкарпатське воєводство) можна було б доїхати комфортно залізницею (євроколією) – рейковим автобусом, якщо вдасться відновити залізничний рух.
З нагоди річниці безвізового режиму між Україною та ЄС львівські журналісти таки дісталися з Нижанковичів до станції Перемишль залізницею. Як? Тою ж таки вузькоколійкою – на технічній дрезині. Захід організували польська громадська організація linia102.pl та “Кредобанк”. Задля цього працювали мобільні переходи українських та польських прикордонників, які перевіряли паспорти медійників просто в полі. З Нижанковичів до державного кордону лише 600 метрів, відтак 40 хвилин технічною дрезиною – і от ми нарешті в сонячному Перемишлі.
Польський уряд готовий фінансувати проект залізничного шляху з Польщі до України на цьому відтинку і дати 40 млн злотих
Українська та польська влада вже активно ведуть перемовини про відновлення залізничного руху, щоби швидко й комфортно можна було дістатися Польщі та України відповідно, тим паче що тут прокладена європейська колія. Зокрема, мовиться про відновлення пасажирського руху маршрутом Перемишль – Нижанковичі – Хирів. Це міг би бути рейковий автобус. Щоправда, є проблема: від Хирова європейська колія є непридатною для проїзду, а біля Добромиля взагалі розібрана.
Сьогодні до Нижанковичів курсує єдиний поїзд зі Самбора. Прямісінько зі станції видно польські терени, але туди зась. І потяг туди не їде… До кордону кілька сотень метрів євроколії, яку не використовують. Але у вихідні тут був рух – вузькоколійкою на технічній дрезині до Перемишля поїхали журналісти. Багато років поспіль цією колією ніхто не їздив. Польські активісти в 2016-ому розчищали цю ділянку. Як уже писала “Львівська Пошта”, в 2016 – 2017 роках польська громадська організація linia102.pl. спільно з “Кредобанком” провела акцію “Миколай без кордонів”. Це українсько-польська соціальна акція, яка подарувала свято дітям Старосамбірщини і мала на меті привернути увагу до відновлення залізничного сполучення між Польщею та Україною старими євроколіями. 300 учням Старосамбірщини саме цією залізницею – технічною дрезиною – привезли з Польщі подарунки.
Представники linia102.pl. розповідають, що польський уряд готовий фінансувати проект залізничного шляху з Польщі до України на цьому відтинку і дати 40 млн злотих. Українська сторона вивчає цей проект. За попередньою інформацією, аби відновити залізничний напрямок, який діяв до 1994-го, українська сторона повинна виділити 100 млн грн. Про проект поінформовані міністри обох країн. Була розмова й на рівні заступників голів української та польської залізниць.
“Загалом колія не діяла понад 20 років. Востаннє польський потяг їхав нею ще в 1994 році. У 2016-ому в рамках акції “Перша залізнична Бещадська Сокиризада” 160 польських активістів розчистили цю занедбану залізничну колію від дерев і кущів на відтинку Перемишль – Мальховіце. Дуже хотілося б, аби ця євроколія була реставрована і нею можна було в’їхати на територію України хоча б звичним рейковим автобусом. А от коли цю ідею зможуть втілити, залежить виключно від наших політиків, – зазначав свого часу Кароль Гайдзік, голова громадської організації linia102.pl. – Питання відновлення колії має бути розглянуте без впливу політичних конфліктів. Бо вона потрібна двом нашим народам – і українцям, і полякам. Ви матимете більше польських туристів, ми зможемо легко доїхати до Трускавця “на води”. А чому б ні? linia102.pl постійно намагається привернути увагу до цього питання, інформувати щонайширше коло людей. Кілька місяців тому тут, на кордоні між Нижанковичами і Мальховіце, зустрічалися політики з обох сторін, був, зокрема, спікер ВРУ Андрій Парубій. І ми розповідали їм про цю колію, про те що можна використовувати її, а не будувати нову до Львова. Адже простіше реставрувати цей відтинок до Нижанковичів, а звідти вже доїжджати до міста, тим паче що сполучення тут цілком добре”.
“Маємо готову євроколію. Отож, амбіційною метою є відновлення руху потягів на цій ділянці. Мовиться про рейковий автобус. Це добра можливість з’єднати дві країни у той час, коли є кількагодинні черги машин та автобусів на кордоні. Такий залізничний маршрут сприяв би збільшенню туристичних потоків як до Польщі, так і до України. Поляки таким чином могли б швидше дістатися курортного Трускавця, відвідати українські міста, скажімо, Добромиль, а українці поїхати до гірських курортів Бещадів, зокрема, швидше дістатися Устриків-Долішніх та одного з найкращих готельних комплексів Європи “Арламов”, куди зараз не ходить жоден громадський транспорт. Дуже й дуже на часі відновлення пасажирського руху на маршруті Перемишль – Нижанковичі – Хирів. Якщо потяг все ж таки запустять, то за 15-20 хвилин можна буде доїхати з Нижанковичів до Перемишля”, – каже Віктор Гальчинський, речник “Кредобанку” та координатор linia102.pl в Україні.
Львів-Нижаковичі-Перемишль-Львів

коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.8015 / 4.4MB / SQL:{query_count}