Дитсадки: чому їх Львову бракує?

Та кількість дитячих садочків, яка сьогодні є у місті, критично мала для Львова. Чому у міськраді так кволо вирішуватимуть це питання, чи можна зобов’язати забудовників зводити дитсадки та чому найкращим варіантом є відновити занедбані заклади

Прилаштувати малечу у дитячий садок – сьогодні непростий виклик для батьків зі Львова. Адже банально бракує місць для усіх діток. Групи більшості дитсадків сьогодні нараховують і по сорок п’ять дітей, за якими закріплено зазвичай  лише одну виховательку і няню. Через це деякі батьки приглядаються до приватних дитсадків, однак далеко не всім по кишені приватні заклади. Саме тому  батьки регулярно звертаються у профільне управління та департамент  Львівської міськради, до місцевих депутатів з проханням нарешті почати вирішувати це складне соціальне питання. Чиновники обіцяють покращити ситуацію, на будівництво дитсадків регулярно виділяють кошти, однак  з роками ця тема лише більше загострюється, бо нові місця не з’являються, натомість кількість бажаючих лише збільшується.
Нарешті почало виднітись хоч якесь світло в кінці цього тунелю – група міських депутатів активно взялась за цю тему. Зокрема, міські обранці пропонують відновити ті дошкільні навчальні заклади, які  в занедбаному стані, та окрім цього ще добудувати нові навчальні заклади, які є в проекті містобудівних умов і обмежень, виділивши 150-200 млн гривень на це. Мовляв, таким чином місту вдасться вирішити питання із браком місць у дитсадках на найближчі роки.

Хаос: школа у садочку, садочки у школах

Сергій Івах, депутат Львівської міськради, секретар комісії архітектури, містобудування та охорони історичного середовища, у розмові з нашим  виданням зазначив: “За два з половиною роки роботи діючої каденції міськради, мало що вдалось зробити. Сміттєве питання невирішене,  транспортне – також. Спортивних комплексів бракує, концертної зали нема. З дитсадочками взагалі катастрофа. Тому прийняв для себе рішення, що треба глобально займатись хоча б цим питанням. Завдання, яке насамперед ставлю перед собою, – пробудити свідомість депутатського корпусу до цієї соціально гострої проблеми”.
Сьогодні одним із перших завдань також, з його слів, є визначити, з яких причин простоюють ті об’єкти, які вже давно мали працювати як дитячі садочки.
“Треба з’ясувати причини у тих проектантів, які роками працюють над проектно-кошторисною документацією (ПКД), у тих будівельних компаній, які виграли тендер, але нічого не роблять”, – наголошує співрозмовник.
На його думку, на заваді вирішенню цього питання стоїть ще й підхід чиновників Львівської міської ради до організації роботи дитячих навчальних закладів (ДНЗ).
“Сьогодні у місті настільки все хаотично із дошкільними закладами освіти, що з першого разу розібратись складно. З дитсадків зробили школи. Натомість школи перетворили на часткові дитсадки. Все дуже заплутано!” – зазначає Сергій Івах.

фото: Facebook/Дитячі садочки дітям

1400 діток не потраплять у дитсадок

В управлінні освіти міськради “Львівській Пошті” повідомили, що станом на сьогодні у місті є сотня комунальних дошкільних закладів.
“Також працює вісім навчально-виховних комплексів, де є дошкільні групи”, – повідомила  начальник управління освіти департаменту гуманітарної політики Львівської міської ради Зоряна Довганик.
На думку співрозмовниці, питання із дитсадками – це не тільки проблема Львова, а й цілої України.
“Львів – не виключення, бо наше місто велике.  Зокрема, у Львові найбільше бракує місць у дитсадках на Сихові, на Левандівці та у районі вулиці Грінченка. Це практично околиці міста, а тому вихованцями цих закладів  часто є дітки з області. Зокрема, станом на зараз у Львові навчається 1100 діток з області”, – повідомила Зоряна Довганик.
Ускладнює ситуацію, з її слів, і той факт, що часто батьки приймають рішення віддавати дитину у школу у семирічному, а не в шестирічному віці.
“Цього року маємо 800 діток, яким вже є шість років, однак які залишаються на ще один рік у дитсадку”, – зазначила Зоряна Довганик.
Вона говорить, що у черзі на зарахування цього року у садочок є 9300 дітей: “Плануємо, що до кінця 2018 року зможемо забезпечити  7900 дітей місцями у ДНЗ. На жаль, близько 1400 дітей не потраплять у дитсадок цього року і чекатимуть своєї черги наступного року”, – повідомила чиновниця.

фото: Олег Огородник

Львову по кишені нові дитсадки?!

Причиною того, що у місті не відкривають нові садочки, можна чисто теоретично вважати брак фінансів… Однак це не так. Гроші є, запевняє Сергій Івах.
“У місті сьогодні аж забагато грошей. Бюджет розвитку складає 1, 5 млрд грн. Невже так проблематично виділити 200 млн грн по 20 млн на реконструкцію кожного дитсадка? Ніхто ж не говорить про будівництво заводів-гігантів. Зрештою, сьогодні будівельні компанії за півроку будують 22 поверхи, а тут роками не можуть приміщення відремонтувати”, – наголошує Сергій Івах.
Вул. Дністерська, 25, вул. Виговського, 1-а, вул. Медової печери, 13, вул. Клепарівська, 31, вул. Сяйво, 16, вул. Білогорща, 3-а, вул. Ревуцького, 9, вул. Шевченка, 370, вул. Сміливих, 26 – за всіма цими адресами у Львові розташовані потенційні дитячі садочки, які вже роками не можуть ввести в експлуатацію.
Зоряна Довганик розповіла, що сьогодні “управління освіти робить від себе все можливе”, аби ці дитсадки почали працювати.
“З 2012  року ми вивільнили 13 приміщень від орендарів. Мовиться про приміщення, які раніше були дитсадками, однак із часом їх здали в оренду не за призначенням. У цих приміщеннях ми поступово відновлюємо групи. На даний час відновлене одне приміщення на вул. Панча, де розташований амбулаторій сімейної медицини  та садочок. Працюємо над тим, щоб переселити амбулаторій і відновити там ще декілька груп. Щодо інших вивільнених з-під оренди приміщень маємо готову проектно-кошторисну документацію. По вул. Білогорща, 3-а, щоправда, тільки розробляється ПКД. Наступного тижня оголошуватимемо торги на проведення робіт по вул. Виговського.  У роботі ПКД по вул. Дністерській, Медової Печери”, – повідомила Зоряна Довганик.

Де садочки, обіцяні забудовниками?

За останні роки у Львові нові “висотки” “повиростали” як гриби після дощу. Забудовники працюють оперативно, тому цілі житлові комплекси завершують за рік-два. Практично кожна друга будівельна компанія, заохочуючи купувати їхнє житло, анонсує поруч із будинками нові школи, церкви та дитячі садочки. Щоправда, і майбутнім мешканцям новобудови, і містянам варто одразу розуміти: мова йде лише про приватні навчальні заклади. Працює це за таким принципом: будкомпанія погоджується збудувати дитсадок, однак попередньо шукає орендатора, який там вестиме діяльність. Тобто приміщення під дитячий садок будують за принципом комерції: справа забудовника лише збудувати, а вже займатись цим приватним садочком буде цілком інша фірма.
 
 фото: Facebook/Дитячі садочки дітям
Відповідно, якщо будівельна компанія не може знайти вигідного для себе орендаря чи інвестора, плани про дитсадок  – навіть приватний – “зависають” у повітрі.
Сергій Івах пропонує інший, на його погляд, кращий варіант розвитку подій.
“За законодавством девелопери повинні сплатити місту не один десяток мільйонів інвестиційного внеску. Однак хотілось би почути їхню позицію, що для забудовників було б краще: сплатити суму інвестиційного внеску чи побудувати і передати місту дитячий садок. Адже якщо садок таки збувати, то  і нерухомість стане більше привабливою, і місто отримає з цього лише користь”, – каже депутат ЛМР.
Водночас в управлінні архітектури та урбаністики ЛМР “Львівській Пошті” повідомили про те, які методи впливу має на сьогоднішній день місто на тих забудовників, які не виконали обіцянки про будівництво дитсадочка.
“ЖК “Веселка” обіцяли збудувати дитячий садок, але взявши містобудівні умови та обмеження відмовився його будувати. Нас банально обманули. Замість дитсадка вони хочуть звести будинок. До таких забудовників у подальшому ми ставитимемось набагато прискіпливіше, якщо вони подаватимуть документи на отримання містобудівних умов та обмежень. Будемо судитись із ними і не маємо бажання мати справи  із аферистами”, – зазначив Юліан Чаплінський, головний архітектор Львова.
“За три останні роки під дитсадки зарезервували понад 30 територій, з них – видали містобудівні умови і обмеження для восьми об’єктів. “Малоголосківські пагорби” вже будують садок. “Ваш дім”, “ТКС”, “Авалон”  також брали містобудівні умови та обмеження, а тому працюють над реалізацією задуманого. Звичайно, що це будуть приватні садочки, позаяк вони зводяться на територіях цих житлових комплексів. І нема такого закону, який би зобов’язував ЖК віддавати приміщення дитсадочка, вартістю півмільйона доларів, місту. І місто не може цього вимагати у забудовника, бо тоді це можна розцінювати як корупцію”, – повідомив “Львівській Пошті” головний архітектор Львова Юліан Чаплінський.
З його слів, до кінця року на територіях житлових комплексів у Львові з’явиться близько 1300 місць у приватних дитсадках.
“Водночас вважаю слушною думку тих депутатів, які пропонують нарешті почати цільово використовувати закинуті приміщення колишніх дитсадків. Додам, що у німецьких містах також є проблема із дитсадками. Населення Мюнхена збільшується на 20 тис. осіб щороку і постійно бракує дитсадків. Аналогічно у Штудгарті – там також важко прилаштувати дитину у садок”, – резюмує Юліан Чаплінський.

Юлія Гвоздович, депутат Львівської міськради:
– Для того, щоб відновити роботу закинутих дитсадків, потрібно орієнтовно 10 млн грн. Це набагато дешевше, ніж будувати ДНЗ “з нуля”. Враховуючи, що таких будівель є мінімум десять, то потрібно близько 100 млн грн на їх реконструкцію. Що стосується цілком нових садочків, то місту такі обіцяють забудовники на території своїх ЖК. Однак не завжди виконують обіцянки. Станом на жовтень 2017-го міськвиконкомом було видано 70 містобудівних умов і обмежень. Це 70 будинків або кварталів, яких навіть якщо ще нема зараз, то вони будуть у найближчому майбутньому. Якщо використати суми інвестиційних внесків від цих забудовників на розвиток соціальної інфраструктури, то можна нарешті зрушити це питання з місця у Львові. До речі, в Івано-Франківську міська влада будує дитячі садки, вартістю приблизно 20 млн грн кожен. Враховуючи те, що Львів платить 350 млн грн за вивіз сміття, то це не така вже й велика сума для нашого міста. Однак не завжди доцільно будувати нові садки. Варто для початку спробувати відновити ті приміщення, які ще можна використовувати. Втім точно потрібно пришвидшувати вирішення цього питання, бо вже сьогодні до мене звертаються батьки і повідомляють, що у групах їхніх діток є по півсотні дітей. Насправді таку кризу у дитсадках можна було б передбачити раніше, якщо аналітикою користувались попередні керівники управління освіти. Натомість ми зараз лише “дмухаємо на вогонь” при пожежі… За останні роки народжуваність упала до 7000 діток на рік. У той час, як раніше щороку народжувалось близько 8000 дітей. Відповідно, якщо зараз відкриємо велику кількість садочків, то за кілька років вони не пригодяться.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.9997 / 4.48MB / SQL:{query_count}