Європейському місту – відповідний транспорт!

До кінця року Львів закупить сто великогабаритних автобусів МАЗ і 50 “Електронів”. Однак і малі жовті маршрутки поки що возитимуть містян

Те, що зараз діється на ринку перевезень у Львові, громадськість та влада  давно і відкрито називає “транспортний колапс”. З острахом львів’яни чекають початку зими чи літа. Адже їм розповідають про стратегії, але не говорять, що робитимуть найближчими місяцями, аби не повторилася ситуація, яка, наприклад, була торік, коли влітку на маршрути виїжджало лише близько 200 автобусів замість 600.
У маршруток далі на ходу відлітають колеса, у салонах транспорту постійні скандали, інколи навіть бійки. Здається, там не діють жодні правила. Варто лише пригадати, як наприкінці травня на Сихові вщент згоріла маршрутка №42 (цей маршрут обслуговує приватний перевізник). Добре, що цього разу ніхто не постраждав. Але ж нема гарантії, що це не повториться, і тоді  заручником ситуації стане будь-хто із нас! Одне слово, містяни втомилися…
Відтак місто поступово переходить на великі автобуси і реалізовує програму “Львів-2020”, за якою запланували оновити громадський транспорт на 70% до 2020 року. В січні цього року було зареєстровано е-петицію під назвою “Вимагаємо відмовитись від маршруток та перейти на електротранспорт і зручні автобуси!”. Петиція набрала необхідні 500 голосів. Тому її винесли на розгляд сесії Львівської міськради, де прийняли відповідну ухвалу. У розмові з “Львівською Поштою” Андрій Білий, радник міського голови, заступник директора департаменту ЖКГ Львівської міськради зазначив, що в міській раді роблять усе, аби відмовитися від малогабаритних жовтих маршруток уже найближчими роками. І додає, що це реально зробити за п’ять років.

фото: Олег Огородник

Ще понад сотня нових автобусів

Відомо, що великі автобуси в містах – практика європейських країн. Тож відмова від малих маршруток допоможе розвантажити міську дорожню мережу. Є сподівання, що Львів може стати першим обласним центром України без маршрутних таксі. Вже до кінця року планують закупити 150 автобусів на умовах фінансового лізингу. За відповідну ухвалу 22 березня проголосували на сесії Львівської міськради. Окрім того, є рішення профільної депутатської комісії. Цього тижня ЛК “АТП-1” підписало угоду з АБ “Укргазбанк” на придбання автобусів. Відтак у 2018 році комунальний перевізник АТП-1 має придбати 150 великогабаритних автобусів загальною вартістю не більш ніж 800 млн грн у лізинг на 36 місяців. Зокрема, придбають 100 автобусів МАЗ (білоруського виробника, на фото), та 50 “Електронів” (місцевого виробника). Чому обрали білоруського виробника? Варто нагадати, коли в ЛМР заявили про намір закупити автобуси іноземного виробництва, лунали закиди про “економічний шовінізм”. Але, зі слів Андрія Білого, найдешевші пропозиції були саме серед підприємств МАЗу та “Електронтрансу”. Вартість одного автобуса МАЗ 203 – 122 тис. євро (в цю ціну закладене розмитнення), а автобуса “Електрон” –  147 тис. євро.
“Згідно з ухвалою, які саме автобуси закуповувати, обирало не АТП-1, а банк. Але зі свого боку ми теж брали участь: аналізували всі пропозиції, надавали певні технічні характеристики. Щодо ціни та інших аспектів підійшли саме ці автобуси! Тепер постає питання, як швидко підприємства зможуть доставити їх”, – пояснює Андрій Білий.
“Суперечки дали результат. Все-таки 50 автобусів місто придбає у свого виробника. Чому не більше? Бо підприємство має власні обмеження в потужностях. Дуже важливо, щоби ці 150 автобусів з’явилися на наших вулицях ще в цьому році. Адже бачимо, що зараз на деякі маршрути виїжджає лише половина потрібної кількості. І невдовзі людям не буде чим добиратися на роботу. До того ж при виборі зіграла роль вартість”, – запевняє Валерій Веремчук, депутат, член комісії фінансів та планування бюджету Львівської міськради.
У ЛМР сподіваються, що зі 150 автобусів більшість курсуватиме містом ще цього року. З міського бюджету вже виділили близько 200 млн грн на закупівлю цих автобусів. Орієнтовно такі ж суми виділятимуть і в наступні роки, щоби повністю сплатити вартість автобусів (як зазначалося вище, це близько 800 млн грн).

У планах 50 нових тролейбусів та 30 відремонтованих трамваїв

 Зі слів Андрія Білого, зараз у Львові їздить 75 трамваїв, 56 тролейбусів та 410 автобусів середньої місткості і 90 великих. За день громадський транспорт перевозить майже мільйон пасажирів. Пік перевезень припадає на 07.00 –  10.00.
Щодо попередніх закупівель громадського транспорту співрозмовник пригадує, як у 2017-ому Львів отримав 55 низькопідлогових автобусів “Електрон”. А коштом ЄБРР закупили сім трамваїв, які теж вже курсують містом і досі на гарантійному терміні. Крім того, місто отримало дев’ять нових тролейбусів.
“Цього року закуповуватимемо ще 50 тролейбусів за гроші ЄБРР. Що стосується трамваїв, то тут робимо акцент на вживані трамваї з Берліна, які пройшли капітальний ремонт і в яких замінили систему електронного керування. Тобто споживання електроенергії зменшене на 20-30 відсотків. Є проект – закупити 30 таких трамваїв на цей рік”, – пояснює Андрій Білий.

фото: Громадська рада при управлінні транспорту ЛМР

Як працюватимуть приватні перевізники?

Ще раніше на прес-конференції приватні перевізники (а їх у місті чотири) заявляли: навіть при тарифі 8 гривень закуповувати нові автобуси вони не зможуть. Бо за ці гроші вдасться хіба що покрити базові витрати. Міський голова Львова Андрій Садовий заявляв про свої плани зробити весь міський транспорт комунальним, тобто залишити ринок перевезень без конкуренції. Але й досі приватні перевізники працюють без дозволів від міськради. Тож у той час, як частина комунального транспорту значно оновлюється, постає питання, що буде з приватними перевізниками.
“Я за те, щоби на ринку перевезень була конкуренція. Бо в результаті пасажир отримає більший вибір. Йому взагалі не цікаво, хто його перевозить. Наше завдання забезпечити нормальні умови перевезення. Ведемо переговори з приватними перевізниками, і найближчими днями мають оголосити конкурс”, – додає Андрій Білий.
За те, щоби приватні перевізники залишалися на цьому ринку, виступає і Валерій Веремчук.
“Близько тижня тому ми спілкувалися з комунальними перевізниками найбільших польських міст. Вони розповіли, що в їхніх містах частка перевезень приватних перевізників становить 30%. Це при тому, що Польща отримала шалені дотації від ЄС, і за ці кошти практично повністю оновили рухомий склад. Але на ринку таки залишили приватного перевізника. Цілком правильно було б зробити так і в нас”, – вважає він і додає: “Раніше своїм коштом вони хоч якось намагались оновлювати рухомий склад. До того, поки бачили зрозумілі правила гри на ринку перевезень. Але вже два роки вони працюють без офіційного конкурсу. Відтак через непрозорі правила ніхто не поспішає закуповувати нові автобуси. Думаю, ми могли б уникнути цих витрат (800 мільйонів гривень з міського бюджету на нові автобуси), якби окремі посадовці на чолі з міським головою створили перевізникам відповідні конкурсні умови. Непросто буде виплатити ці 800 мільйонів гривень. Щоби знайти кошти, доведеться щось у місті залишити недобудованим чи невідремонтованим. Це наслідок непродуманої транспортної політики”.
Однак чи зможе Львів повністю відмовитися від малих автобусів, співрозмовники “Львівської Пошти” запевняють, що цього зробити не вдасться, оскільки є певні вулички, якими великогабаритні автобуси просто не проїдуть. А на запитання, скільки ще потрібно нового транспорту, аби змінити ситуацію з міськими перевезеннями, зазначили: є плани в 2019-ому кредитним коштом закупити ще сто нових великих автобусів. Відтак разом понад 300 великих маршруток мали б закрити проблемні питання перевезень.

Андрій Садовий, міський голова Львова:
– Контракт підписаний, і до кінця року 150 нових великих автобусів заїде на АТП-1. Окрім того, на цей рік Європейський банк виділив гроші на закупівлю 50 тролейбусів. Скоро починатимемо тендерні процедури на купівлю цього електротранспорту. Також у цьому році закуповуємо 30 трамваїв з Німеччини. Угоди підписані, і у вересні мають надійти перші трамваї. А на наступний рік є гарантія на закупівлю ще ста великих автобусів і знову-таки десять трамваїв. Таким чином, такою кількістю нового транспорту вирівнюємо ситуацію на ринку перевезень у місті. Але і це ще не покриває всього обсягу потреб. Щоби розуміли, половина водіїв АТП-1 їздить на своїх орендованих автобусах. Щодо роботи приватних перевізників, то зазначу, що тепер по-іншому укладатимемо з ними угоди: перевізник подаватиме угоду зі своїм підписом, де чітко прописані умовами, які вигідні для громади міста. Якщо він порушує правила угоди, автоматично, без суддів, розриватимемо договір. Раніше ми дуже лояльно ставилися до них. Але податків вони не сплачують, нових маршруток практично не закуповують і порушують усі норми! Адже чудово розуміють, що місто не має ким їх замінити. Бізнес перевезень сьогодні є нерентабельним, як це було, наприклад, п’ять-вісім років тому. Тому іншого варіанта, як робити в місті практично весь транспорт комунальним, немає. Що ми й робимо! Думаю, коли матимемо таку ж динаміку оновлення транспорту, як цього року, то до 2020-го Львів практично зможе відмовитись від малогабаритних маршруток. Принаймні я б так хотів.
коментарі відсутні
Для того щоб залишити коментар необхідно
0.7099 / 4.18MB / SQL:{query_count}